Stiri din fotbal
05-05-2017, 12:07,
RE: Stiri din fotbal
Pai din ce am inteles eu a cazut acest principiu de solidaritate pentru ca nu au fost de acord cluburile de liga 1. Nu vor sa imparta nimic insa nu realizeaza ca in nici 5 ani de aici incolo va colapsa tot fotbalul romanesc.
In toate campionatele tari exista aceasta solidaritate financiara cu procente intre 10-20%.
Răspunde
05-05-2017, 15:26,
RE: Stiri din fotbal
Burleanu zice ca are parghiile sa implementeze solidaritatea financiara fara acordul LPF. Citeste articolul.
Răspunde
05-05-2017, 15:54,
RE: Stiri din fotbal
Ai dreptate, credeam ca e un articol mai vechi de acum cateva zile. Nu pot citi liga2 de la munca insa am intrat pe mobil sa vad despre ce e vorba.
Ar fi de bun augur insa sa vedem si implementarea masurii. Intr-un fel sau altul trebuie umpluta cumva discrepanta asta imensa dintre liga 1 si liga 2. Nu e deloc sanatoasa pentru forbalul romanesc si nu spun asta pentru ca suntem noi in liga 2, spun pentru ca aproape nu mai este pic de competivitate.
Daca masura comasarii celor doua serii de liga 2 intr-una singura nu se completeaza si cu altceva, omoram incet dar sigur tot esalonul si liga 1 va ramane acelasi cerc inchis care nu va atrage pe nimeni.
Răspunde
05-05-2017, 19:57,
RE: Stiri din fotbal
Dumitru Dragomir înoată în ape tulburi. Mandatul său din fruntea LPF e plin de pete negre după ce Direcţia Naţionala Anti-Corupţie a demarat o anchetă centrată pe un dosar pentru luare de mită. Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi măsura controlului judiciar pentru 60 de zile, începând cu data de 05 mai 2017, faţă de fostul preşedinte de la FC Olt Scorniceşti şi Victoria. Potrivit unui comunicat al DNA, Dragomir e pus sub urmărire penală pentru luare de mită şi complicitate la spălare de bani.


Dragomir a avut informaţii din urmă cu o săptămână că i se va întâmpla ceva. Cunoscuţii mărturiseau că fostul şef al LPF era destul de abătut în cercurile de prieteni.

Procurorii anticorupţie au mai dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale faţă de suspecţii:

BENDEI IOAN, la data faptelor administrator al unei companii se televiziune prin cablu, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de:
- dare de mită,
- spălare de bani.

OPREA ALEXANDRU, la data faptei, directorul general şi preşedintele consiliului de administraţie al aceleiaşi companii de televiziune prin cablu, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de complicitate la dare de mită,

DINEI MIHAI, la data faptelor, coordonatorul activităţii juridice a aceleiaşi companii se televiziune prin cablu, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de:
- complicitate la dare de mită,
- complicitate la spălare de bani.

BĂDIŢĂ FLORIN-BOGDAN, la data faptelor administrator al unei societăţi comerciale, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de:
- complicitate la luare de mită
- spălare de bani,

BOGDAN-DUMITRU DRAGOMIR, la data faptelor, asociat unic al aceleiaşi societăţi comerciale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de:
- complicitate la luare de mită,
- complicitate la spălare de bani,

COMUNICATUL DNA

"În perioada aprilie 2009 - mai 2011, inculpatul Dumitru Dragomir, în calitate de preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (L.P.F.), a pretins suma de 3,5 milioane de euro (din care a primit 3,1 milioane de euro), de la suspectul Bendei Ioan, administrator al unei companii de televiziune prin cablu, în scopul atât de a îndeplini cât şi de a nu îndeplini acte privitoare la îndatoririle sale de serviciu precum şi de a îndeplini acte contrare acestora.

Banii respectivi au fost pretinşi şi primiţi de inculpatul Dumitru Dragomir în contextul executării, în perioada respectivă, a unui contract de cesiune a drepturilor de televizare a meciurilor de fotbal din LIGA 1, încheiat la data de 08.04.2008 între L.P.F. şi consorţiul constituit din două societăţi comerciale, printre care şi societatea administrată de suspectul Bendei Ioan.


Această sumă de bani a fost disimulată ulterior, sub forma unor plăţi făcute în cadrul unui contract de asociere în participaţiune încheiat între o firmă controlată de inculpatul Dumitru Dragomir şi compania de televiziune prin cablu.

Concret:
În cursul anului 2008, la nivelul L.P.F. s-a organizat o licitaţie având ca obiect cesiunea drepturilor de televizare a meciurilor de fotbal din cadrul competiţiei Liga I „PARTENER”, în sezoanele competiţionale 2008-2009, 2009-2010 şi 2010-2011.

În urma desfăşurării licitaţiei cu strigare, consorţiul de firme menţionat anterior a fost declarat câştigător, preţul de adjudecare fiind de 101.150.000 euro (inclusiv TVA).
În cursul anului 2009, în contextul crizei economice, asocierea de firme a solicitat L.P.F. acordarea unor condiţii contractuale mai avantajoase.
În aceste împrejurări, inculpatul Dumitru Dragomir, urmărindu-şi interesul personal, întrevăzut din iminenta neîndeplinire a obligaţiilor contractuale ale consorţiului, a solicitat reprezentanţilor companiei de televiziune prin cablu să intre într-un parteneriat de afaceri cu o firmă pe care acesta o controla.

Prin urmare, pentru a-l determina pe inculpatul Dumitru Dragomir să susţină interesele companiei de televiziune prin cablu la nivelul L.P.F., în legătură cu executarea contractului de cesiune a drepturilor de televizare, la data de 15.08.2009, între societatea controlată de preşedintele L.P.F., reprezentată de suspectul Bădiţă Florin-Bogdan şi compania administrată de suspectul Bendei Ioan s-a încheiat un contract de asociere în participaţiune.
Conţinutul contractului a fost anume conceput de părţi astfel încât să creeze aparenţa unei asocieri tipice şi să mascheze cât mai bine voinţa lor reală internă, aceea de a da, respectiv de a lua mită.

În baza acestui contract, în perioada 18.08.2009 - 10.05.2011, compania de televiziune prin cablu a plătit societăţii respective, în 27 de tranşe, suma de 3.100.000 euro (13.059.290 lei).
În perioada 2015-2016, părţile implicate în încheierea contractului de asociere în participaţiune, au acţionat pentru „spălarea” şi „curăţarea” sa de caracterul infracţional, în scopul disimulării originii ilicite a acestuia.
Astfel, au fost încheiate mai multe contracte, părţile preocupându-se exclusiv să confere contractului de asociere în participaţiune un caracter licit, în special în privinţa sumei de 3.100.000 euro, plătită în condiţiile de mai sus.
Aceste operaţiuni, care s-au derulat până în anul 2016, au condus în final la cumpărarea de către compania de televiziune prin cablu a afacerii care a stat la baza contractului de asociere.
De menţionat este faptul că, în acest demers infracţional au fost implicate şi celelalte persoane suspecte care au cunoscut detaliile acestui „parteneriat”, au redactat şi au semnat diverse documente.

Inculpatului şi suspecţilor li s-au adus la cunoştinţă calitatea procesuală şi acuzaţiile, în conformitate cu prevederile art. 309 şi 307 Cod de procedură penală.

Facem precizarea că efectuarea urmăririi penale, respectiv punerea în mişcare a acţiunii penale reprezintă etape ale procesului penal reglementate de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual de administrare a probatoriului, activităţi care nu pot, în nici o situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/lig...i-16258710


Ce vorbim? Cum putem sa facem performanta la orice nivel cu asa conducatori? Cu asa mentalitate... si aici vorbim de orice nivel al societatii....
Răspunde
05-05-2017, 21:10, (Ultima modificare: 05-05-2017, 21:12 de Giuliano.)
RE: Stiri din fotbal
Legat de acea "solidaritate", noi iară punem căruţa înaintea cailor. Afară nu e o taxă de solidaritate, pur şi simplu liga profesionistă cuprinde şi cluburile din eşalonul 2 (în Anglia şi mai jos cred). Aşadar atunci când televiziunile semnează un contract cu liga profesionistă, cluburilor din liga a doua le revin de drept acei bani. Nu ştiu cum vrea Burleanu să impună unei entităţi private cum este LPF, care are contract direct cu televiziunile, să cedeze o parte din bani unor cluburi care nu sunt membre ale LPF. Ca principiu e corect ce susţine Burleanu dar tare îmi e teamă că în veşnica tradiţie românească binele va ajunge să fie impus printr-un abuz. Cred că soluţia corectă e reformarea LPF în aşa fel încât să cuprindă şi cluburile din liga a doua. Şi argumentul pe care ar trebui marşat în discuţia cu mai bine de jumătate dintre membri actuali ai ligii e acela că în afară de câteva echipe, restul pot oricând să se regăsească în ipostasa de echipă retrogradată aşa că o asemenea reformă ar putea să fie garanţia supravieţuirii în caz de retrogradare.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
06-05-2017, 5:54,
RE: Stiri din fotbal
FRF guvernaza peste LPF cred si pot decide peste LPF.  Cred ca eu ca LPF ar trebui sa includa Liga 2 si 3 si sa vanda drepturile TV la pachet dar conducatorii se gandesc doar la ei si pe termen scurt si nu vor sa imparta ciolanul. Eu as da 20% (10% liga 2 si 10% liga 3 unde sunt mult mai multe echipe) din total dar asta nu cred ca se va intampla prea curand.
Răspunde
06-05-2017, 9:00,
RE: Stiri din fotbal
FRF nu guvernează peste LPF decât în chestiuni care ţin de regulamentul jocului de fotbal şi alte generalităţi. Da, şi eu cred că LPF ar trebui să cuprindă liga 2 (să fim serioşi cu liga 3, totuşi nu poţi include într-o ligă profesionistă o ligă în care majoritatea cluburilor sunt semiamatoare) însă asta nu se face în timpul campionatului. În plus există un contract în derulare cu televiziunile care ar trebui revizuit. Asta se face gândit, prin negociere şi nu prin forţă. Iar pe şeful FRF nici măcar nu l-am auzit propunând exitinderea ligii ci doar acea taxă de solidaritate care mi se pare aşa un fel de firmituri aruncate cerşetorilor... în cazul lui probabil pentru un vot.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
07-05-2017, 18:40,
RE: Stiri din fotbal
Ioanitoaia descrie destul de bine situaatia de data asta: http://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/2017/...a-intinsa/
Răspunde
08-05-2017, 14:56,
RE: Stiri din fotbal
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv...10082.html

Cristi Păcurar, acuzat că și-ar fi falsificat dosarul de înscriere pentru licența A. Exclamation
Răspunde
09-05-2017, 11:29,
RE: Stiri din fotbal
Cum am mai spus cu alta ocazie mai demult, in timp se vede caracterul tuturor...
Răspunde
09-05-2017, 13:24,
RE: Stiri din fotbal
Nu stiu care este problema ta cu Pacurar insa in momentul de fata ar fi intelept sa asteptam si rezultatul final al anchetei.
Răspunde
09-05-2017, 16:33, (Ultima modificare: 09-05-2017, 16:34 de adymax.)
RE: Stiri din fotbal
Tucu il sustine: http://www.aradon.ro/tucudean-sare-in-ap...ar/1829317

Nu zic ca nu se umfla CV-ul dar majoritatea fac asta. L-au gasit pe Pacurar tap ispasitor.
Răspunde
09-05-2017, 21:28,
RE: Stiri din fotbal
Din cate am inteles , nu e umflat chiar deloc CV-ul. S-au legat ca a jucat la Aris nu la Strungul (dar toata lumea stie ca Aris a fost numele luat ulterior de Strungul), s-au legat ca nu a fost antrenor la UTA seniori insa nici el , nici Roly nu aveau licenta Pro si au stat ambii pe banca (intr-adevar Pacurar ca secund, dar ca si pregatire erau egali) iar de cresterea jucatorilor cred ca avem mult mai multi acum care pot depune marturie pt el gen Denis Man, Petre, Jorza, Tanase, Covaci, Copaci, Stahl, David Popa,etc,etc.

Nu inteleg cum de l-au gasit pe el insa "oaie neagra" ? Probabil vor cativa sa dea in Scoala de Antrenori si l-au gasit pe Cristi ca si exemplu negativ insa e total gratuit atacul. Sper ca UTA sa iasa cu un comunicat in sensul asta. Asa ar fi normal . Pana la urma e si imaginea clubului indirect afectata, nu doar a lui Pacurar
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-05-2017, 23:06, (Ultima modificare: 09-05-2017, 23:07 de Xtreme.)
RE: Stiri din fotbal
probabil a fost persoana cu cele mai puține pile respective din exteriorul sistemului... și a fost scos țap ispășitor, dat exemplu si pana la urma o victima colaterala a razboiului FRF-LPF respectiv Burleanu si cancerul securist reprezentat partial de generatia "de aur"
Răspunde
09-05-2017, 23:58, (Ultima modificare: 09-05-2017, 23:58 de adymax.)
RE: Stiri din fotbal
Nici Juventus Colentina nu au stadion de LIga1 iar cel actual (terenul) e revendicat de cineva. Cititi si voi cometariul cum furau creaolii din vestiar: http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/batalie-...10254.html
Răspunde
15-05-2017, 13:22,
RE: Stiri din fotbal
(09-05-2017, 23:58)adymax a scris: Nici Juventus Colentina nu au stadion de LIga1 iar cel actual (terenul) e revendicat de cineva. Cititi si voi cometariul cum furau creaolii din vestiar:   http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/batalie-...10254.html


Groaznic.
Pe de alta parte, ma tot gandesc, se va reface si Arcul de Triumf, pe care disputa meciuri nationala de rugby... de ce nu l-ar folosi pe acela ? Dupa modernizare va avea 8.000 de locuri, cred ca ar fi mai mult decat OK pt ei. Nu vad sensul sa se inghesuie toti pe Arena Nationala, pe urma ne miram ca "de ce avem iar problema cu gazonu' dom'ne?" ... trecand peste problema cu aparatele necesare gen fotosinteza si etc, sunt prea multe echipe care il "forjeaza" si nu tine decat 10 luni maxim si porma iar trebuie schimbat.

De stadionul Cotroceni mai are rost sa zic ? Nefolosit si lasat in paragina de ani buni deja, multe multumiri BNR
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde
18-05-2017, 22:39,
RE: Stiri din fotbal
"Veste extraordinară pentru sportul din România! S-a dat liber pentru banii publici"

http://www.digisport.ro/Sport/SPECIAL/Ve...ii+publici
Răspunde
19-05-2017, 8:45,
RE: Stiri din fotbal
In limita procentului de 5% din bugetul institutiei respective insa mi se pare de bun simt altfel sportul moare indiferent de ramura sportiva.
Răspunde
19-05-2017, 22:06, (Ultima modificare: 19-05-2017, 22:08 de RedNeck.)
RE: Stiri din fotbal
Totusi, de ce mi-e frica mie e faptul ca unele primarii, consilii judetene, etc. vor pompa bani in nestire la echipe de fotbal, iar in orasul / judetul respectiv e dezastru. In felul asta nu se incurajeaza atragerea firmelor private, asa cum a facut UTA de vreo 2 sezoane incoace. Posibil deci sa vedem si mai multe echipe fara suporteri, cum sant acum si prin Liga 1. Chiar nu stiu cum o sa fie...
Ar fi fost necesara si o lege a sponsorizarii, in acelasi timp.
Răspunde
19-05-2017, 23:18,
RE: Stiri din fotbal
Pai de asta au si pus acel plafon de 5% din buget insa da, este necesara o lege a sponsorizarii. Trebuie atras capital privat in fotbal, asta e doar un colac de salvare si nimic mai mult.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)