Liga I
05-08-2020, 18:48,
RE: Liga I
Eu unul nu ma mai uit la Liga1 daca voteaza sa fie 16 echipe din sezonul urmator. Mizerii toti!
Răspunde
05-08-2020, 19:45,
RE: Liga I
Eu zic ca-i bine in Liga 1 cu 16 echipe. Mutarea asta trebuia facuta de mult, nu acum. Nivelul e scazut in Liga 1 la noi, de aia suntem praf in cupele europene, dar pe ei nu i-a interesat. Intr-adevar, mizeria este ca doar acum au facut mutarea, ca sa-i ajute pe miticii de la Dinamo, altfel ii durea in c*r pe LPF de nr. echipelor. Prin comparatie, Bundesliga are 18 echipe, Anglia, Franta, Spania, Italia cate 20 (iertati-mi comparatia  Rolleyes )
Răspunde
05-08-2020, 21:18,
RE: Liga I
Bundesliga e performantă în Europa datorită numărului de echipe din campionat sau invers? Explică-mi și mie logica după care 16 echipe vor strânge mai mulți jucători de valoare decât 14. E ca și cum ai spune că dacă de-abia îți ajunge salariul să plătești 3 facturi, soluția e să mai vină și a patra Big Grin
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
05-08-2020, 21:29,
RE: Liga I
E o competitie mai puternica, jocuri mai multe, cu echipe puternice, aria de selectie pentru jucatori de nationale e mai mare....
Răspunde
05-08-2020, 21:50,
RE: Liga I
Tot nu văd logica. E vorba de numărul de jucători de calitate. Dacă ai 100 de lei, se înmulțesc dacă îi pui în portofele mai multe și mai colorate? Cum poate să fie o competiție mai puternică dacă ai mai multe echipe slabe? Crezi că echipele alea două care vin în plus vor aduce jucători top class ca să ridice media valorică a jucătorilor în sus? Că despre asta e vorba, nu echipele dau valoare campionatului ci calitatea jucătorilor.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
05-08-2020, 21:59, (Ultima modificare: 05-08-2020, 22:01 de adymax.)
RE: Liga I
Sunt si eu de acord cu 16 echipe dar nu sa se decida pentru sezonul urmator, nu e normal. Daca decideau pt sezonul 21/22 nu aveam nimic impotriva, nu e normal sa decida acum doar sa salveze Dinamo, pentru ce au mai jucat atunci play-outul? Membri LPF nu vroiau nici in ruptul capului 16 echipe pt ca pierd 200K din televizari pe echipa dar acum ia prins Burleanu la usa si au votat pt 16, sunt sigur ca si politicul si-a bagat coada sa se schimbe asa dintr-o data.

Ne dezavantajeaza si pe noi pentru ca nu mai sunt jucatori asa multi de ales dintre cele retrogradate pt transferuri.
Răspunde
05-08-2020, 22:15,
RE: Liga I
Eu voiam liga 1 cu 16 echipe insa nu asa cu dedicatie.
Cat despre numarul limitat de jucatori cu calitati, nu au decat sa investeasca si altii in centre de copii si juniori, in academii, de unde sa rasara si alti jucatori.
Uitati-va la CFR care in mare parte se bazeaza numai pe straini resapati. Cu ce ajuta astia fotbalul romanesc?
Răspunde
05-08-2020, 23:00, (Ultima modificare: 05-08-2020, 23:00 de Cristi_Arad.)
RE: Liga I
Este si in avantajul nostru liga I cu 16 echipe din sezonul viitor. Valoarea generala e echipelor se mai dilueaza putin, in sensul ca multe echipe de subsol is vor completa loturile cu jucatori bunicei de prin liga a II-a si automat cresc sansele de mentinere in prima liga. (Nu sariti pe mine ca despre ce vorbesc, ca nu e cazul nostru, ca noi vrem play-off Tongue ) Cum spunea si Balint, pentru nou promovate primul sezon e unul extrem de dificil si multe retrogradeaza dupa primul an. 

In rest...mwie dinamo! E evident ca pentru ei se face manevra, dar era de asteptat pentru ca si televiziunile o vor in prima liga deoarece face rating bun care se traduce in bani pt televiziuni.
Răspunde
06-08-2020, 13:09,
RE: Liga I
nici eu nu cred ca aceasta crestere la 16 echipa va rezulta intr o crestere de valoare a ligii. cresterea este, si din punctul meu de vedere, cantitativa, nu calitativa. nu e ca si cum e plina Romania de jucatori valorosi care nu au unde sa joace. infrastructura e iarasi o problema, de ex. Chindia sau Clinceni nu au stadioane care sa indeplineasca cerintele minime pt liga 1.

nici in playoff nu e vreo smecherie, an de an au fost echipe , scuzati mi termenul, de umplutura. anul asta de ex. Astra si Gaz Metan au jucat exclusiv pt banii din drepturile TV neavand drept de participare in cupele europene. si daca Astra a mai miscat, pt Gaz Metan playofful a echivalat cu salvarea de la retrogradare si cam atat.

competitia era slaba si cu 14 echipe si o sa fie slaba si cu 16 echipe. slabiciunea asta cred ca rezulta din faptul ca fotbalul romanesc nu este dezvoltat la nivel de copii si juniori, exista putine proiecte serioase care sa nu se bazeze aproape in exclusivitate pe banii din drepturile tv si inca nu stam bine la nivel de infrastructura. (faptul ca fotbalul e condus de o gluma de federatie si liga nu ajuta).

poti sa faci 16, poti sa faci 18 sau chiar 20 de echipe, nu vom rezolva nimic. ne trebuie mai multe echipe stabile, puternice, nu doar mai multe echipe.
Răspunde
07-08-2020, 3:27, (Ultima modificare: 07-08-2020, 6:52 de adymax.)
RE: Liga I
Clar ca nivelul e scazut. O sa fie mai interesant pentrru ca playoutul so sa fie doar intr-o mansa plus meciurile alea de baraj pentru un loc in cupele europene. La anul o sa fie 2 baraje pentru retrogradare/promovare. Asta nu prea am inteles de ce e doar 2 sezone asa si apoi se revine la un un singur baraj.

[Imagine: liga-1-16-echipe-2020-2021-1024x576.jpg]
Răspunde
14-08-2020, 13:45, (Ultima modificare: 14-08-2020, 13:47 de D10S.)
RE: Liga I
nu reusesc sa inteleg cum ar putea Liga 1 sa functioneze in limite normale tinand cont de numarul tot mai mare de cazuri din tara. nu stiu exact care ar fi masura ideala insa e clar ca vor continua sa apara cazuri de jucatori sau membri ai stafului infectati. cert e ca trebuie venit cu niste reguli foarte clare si corecte pt toata lumea sa nu se repete circul din sezonul trecut cu meciuri amanate la infinit. insa nu mi fac foarte multe sperante, fotbalul este guvernat de o liga subtire si o federatie ale carei regulamente se bat cap in cap si nasc situatii penibile - de ex. comicaria din Cupa Romaniei din sezonul recent terminat.
Răspunde
14-08-2020, 14:08,
RE: Liga I
Ar trebui sa ne inspiram de la forurile fotbalistice europene si de la celalalte federatii. Daca astazi testezi tot lotul si doar un jucator este infectat, il izolezi doar pe ala si iti vezi mai departe de competitie.
Răspunde
14-08-2020, 16:11,
RE: Liga I
Corect! Pana la urma trebuie sa ne adaptam realității vremurilor în care trăim
Răspunde
14-08-2020, 17:49,
RE: Liga I
Patru cazuri de Covid-19 la FCSB. E doar inceputul, in mod sigur o sa mai fie si la alte echipe.
Răspunde
19-08-2020, 19:38,
RE: Liga I
In sfarsit au schimbat astia protocolul:

"Președintele FRF, Răzvan Burleanu, a avut o întâlnire extrem de importantă cu ministrul tineretului și sportului, Ionuț Stroe, în vederea implementării noilor reguli pentru sezonul care stă să înceapă.

Totul din cauza pandemiei de COVID-19. Astfel, se dorește evitarea ajungerii în imposibilitatea disputării partidelor din Liga 1 și din celelalte eșaloane.
"Sunt lucruri foarte importante pe care le-am învățat din experiența fericită sau mai puțin fericită din campionatul precedent, lucruri pe care le analizăm și le transpunem în norme care să definească mult mai bine cadrul în care fotbalul și sportul vor avea un cadru protejat din punct de vedere al sănătății sportivilor, dar și din punct de vedere al competițiilor sportive.
Am discutat despre norme care să stabilească frecvența cu care se pot testa cluburile, am discutat anumite măsuri în legătură cu sancțiunile care vor putea fi luate în condițiile imposibilității desfășurării anumitor meciuri", a spus Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe.

Stroe: "Nu putem aplica regulamentul UEFA ad-literam"
"Regulamentul UEFA este un reper pentru noi, dar nu putem să îl aplicăm ad-literam. Putem împrumuta de acolo măsuri pentru că nu putem să comparăm frecvența cu care UEFA își desfășoară competițiile.
Am stabilit ca, în cazul apariției unui caz de COVID într-o echipă să efectuăm acea testare a întregului lot, a celor care sunt contacți pentru jucătorul respectiv și în mod mult mai rapid ca până acum DSP-urile să stabilească pe cei care sunt valizi și pot participa la joc, adică persoanele negative, iar cele pozitive să fie izolate, astfel încât echipele să nu-și mai amâne jocurile. Toate acestea sunt dublate de o responsabilitate mult mai mare din zona cluburilor", a explicat Ionuț Stroe.
Burleanu i-a expus lui Stroe regulamentele aprobate de Comitetul Executiv al FRF, iar acestea urmează să fie transpuse în lege.
"Vrem să avem un număr cât mai mic de meciuri care se amână și, dacă se poate, să nu se amâne nimic. Asta presupune că vom asista la o modificare de protocol medical dinspre Guvern astfel încât să izolăm doar jucătorii pozitivi și contacții acestora, ceea ce înseamnă că cei negativi pot să-și continue activitatea sportivă.
Al doilea subiect discutat a fost definirea contactului. Vom avea mai multe detalii de la Guvern. Al treilea subiect face referire la niște proceduri mult mai clară și mai coerentă de la DSP-urile din țară astfel încât să avem o implementare mai unitară. A patra chestie discutată este cea a sancțiunilor sportive, care s-a și aprobat aseară în C.Ex., sancțiuni care să determine cluburile să fie mult mai atente", a explicat Răzvan Burleanu.

Ministrul Tineretului și Sportului, Ionuț Stroe, a dezvăluit când vor apărea noile reguli.
"Urmează elaborarea unor noi norme care să fie cuprinse într-un ordin comun elaborat de MTS și Ministerul Sănătății. Vom lucra în această seară la aceste noi norme și totul va fi transpus în noul ordin. Mâine sau poimâine vor fi publicate în Monitorul Oficial aceste norme", a precizat Stroe.
"Competiția se poate opri doar dacă intrăm într-o stare de urgență. Dacă e stare de alertă, ca acum, nu e cazul. Urmăm acest model UEFA. O echipă care are jucători pozitivi trebuie să îndeplinească cele două condiții: să aibă cel puțin 13 jucători, dintre care un portar, plus avizul DSP. Dacă nu, atunci echipa care are meciuri restante le va pierde cu 0-3", a explicat și Burleanu.
Astfel, amânarea de mai multe ori a unei partide nu va mai fi posibilă.
"Vom avea o competiție mult mai fluidă, mai predictibilă, în condițiile în care poți amâna o singură dată un meci. Eu sunt sigur că nu vom mai ajunge în situația să încheiem un campionat fără să disputăm toate meciurile.
Există acum cadrul legal atât pentru sporturile în aer liber, cât și pentru cele din spații închise pentru a-și da drumul la competiții. Pentru handbal, avem modelul SUA, cel al creării unei bule care să izoleze această competiție astfel încât să o putem termina" a spus Stroe."


https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/i...egi-892375
Răspunde
19-08-2020, 21:54,
RE: Liga I
Încă nu e nimic concret. Văd că se așteaptă tot felul de detalii și norme de la guvern, văd că nu e definit ce înseamnă contact direct, văd că decizia a fost lăsată tot la mâna DSP-urilor locale... mai mult povești decât hotărâri; și în două zile începe campionatul! Cât despre aplicarea protocolului UEFA, au trecut 30 de ani și încă ne considerăm mai speciali decât toți. În 1990 aveam „democrație originală” acuma ”protocol sanitar original”.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
21-08-2020, 12:50,
RE: Liga I
În gazeta de azi e gratuit "Ghidul Liga 1", program, loturi, dacă mai citește cineva presa scrisa!
Răspunde
29-08-2020, 21:21, (Ultima modificare: 29-08-2020, 21:27 de Kapa.)
RE: Liga I
Sibiul - Clinceni rezultat final 2 - 2, bun pentru noi( chiar daca inca, campionatul e la inceput) mai ales ca nici o echipa din cele 2 nu se distanteaza din start fata de noi( bun si pt. moral); in schimb ce am remarcat ambele au o pregatire fizica net supeiroar fata de noi, s.a alergat in ritm bun pana in ultimul minut din prelungiri(94) cand Clinceni de altfel a si egalat.
Răspunde
29-08-2020, 22:11,
RE: Liga I
(29-08-2020, 21:21)Kapa a scris: Sibiul - Clinceni rezultat final 2 - 2, bun pentru noi( chiar daca inca, campionatul e la inceput) mai ales ca nici o echipa din cele 2 nu se distanteaza din start fata de noi( bun si pt. moral); in schimb ce am remarcat ambele au o pregatire fizica net supeiroar fata de noi, s.a alergat in ritm bun pana in ultimul minut din prelungiri(94) cand Clinceni de altfel a si egalat.

Ai dreptate , dar trebuie să ținem cont de faptul că ambele echipe au fost și sezonul trecut in liga 1 , noi venim din liga a 2-a unde ritmul e net inferior, trebuie să avem putina răbdare , ne-am dorit atât de mult să ajungem in liga 1 , fără supărare nu ne putem compara la momentul actual cu echipele cu state vechi in liga 1 , Gyuszi știe ce are de făcut și unde are de lucrat , eu cred că vom arata din ce in ce mai bine.
Răspunde
30-08-2020, 0:50,
RE: Liga I
(29-08-2020, 22:11)Indianredskin a scris:
(29-08-2020, 21:21)Kapa a scris: Sibiul - Clinceni rezultat final 2 - 2, bun pentru noi( chiar daca inca, campionatul e la inceput) mai ales ca nici o echipa din cele 2 nu se distanteaza din start fata de noi( bun si pt. moral); in schimb ce am remarcat ambele au o pregatire fizica net supeiroar fata de noi, s.a alergat in ritm bun pana in ultimul minut din prelungiri(94) cand Clinceni de altfel a si egalat.

Ai dreptate , dar trebuie să ținem cont de faptul că ambele echipe au fost și sezonul trecut in liga 1 , noi venim din liga a 2-a unde ritmul e net inferior, trebuie să avem putina răbdare , ne-am dorit atât de mult să ajungem in liga 1 , fără supărare nu ne putem compara la momentul actual cu echipele cu state vechi in liga 1 , Gyuszi știe ce are de făcut și unde are de lucrat , eu cred că vom arata din ce in ce mai bine.

Da si nu,clinceni chiar nu e echipa cu state vechi in liga 1 ,si pe deasupra a avut si astazi 5-6 jucatori noi fata de sezonul trecut ,cum la fel a avut si voluntariul ieri.Trebuie sa fim realisti  si sa recunoastem ca desi nu suntem singura echipa cu schimbari masive ,din pacate am avut caderea cea mai dramatica din  punct de vedere fizic pe parcursul unui meci  in aceste doua etape.Medias de exemplu ce sa mai zica ,pentru ca practic au o echipa noua!Sper ca echipa tehnica este constienta ca dupa aceste doua saptamani de pauza ,nimeni nu va mai accepta nici o scuza legata de acest aspect!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)