Liga I
24-05-2016, 17:31,
RE: Liga I
Perfect de acord cu tine, cei de la ASU si-ar cam bate joc de tot ceea ce au construit pana acum. Dar sti si tu vorba aia: interesul poarta fesul!.. 
La vremurile de degringolada totala  pe care le traieste fotbalul romanesc, se poate intampla chiar sa existe  competitie si rivalitate intre Poli Timisoara si Poli Timisoara Smile))
Nu rad de Poli, ci de absurdul situatiei
Răspunde
24-05-2016, 20:20,
RE: Liga I
Și eu aș miza pe desființarea ACS-ului. E un proiect care a eșuat și în care nu mai există rațiune de a băga bani
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-05-2016, 22:45,
RE: Liga I
(24-05-2016, 17:31)red11 a scris: La vremurile de degringolada totala  pe care le traieste fotbalul romanesc, se poate intampla chiar sa existe  competitie si rivalitate intre Poli Timisoara si Poli Timisoara Smile))
Nu rad de Poli, ci de absurdul situatiei

Absurdul e şi mai absurd când pentru unii cârcotaşi, la Timişoara sunt două de Poli în timp ce la Arad e o UTA "BD".
Răspunde
25-05-2016, 2:36,
RE: Liga I
carcotasi vor fi intodeauna. chiar tu s-ar putea sa te gasesti in situatia asta intr-o zi cand spunandu-ti parerea sa te afli in antiteza cu parerile altora, cu influenta mai mare decat a ta, si sa-ti arunce-n nas ca esti carcotas. cu toate ca tu nici un moment nu ai fost rau-intentionat... in fine, nu carcotasii sunt raul in fotbalul romanesc.
eu unul consider ca am partea mea de vina in faptul ca UTA a fost la un pas sa dispara. pt ca, facand parte din familie, fiind aproape de echipa asta, chiar facand parte din fenomenul ultras pentru o scurta perioada de timp, nu am luat atitudine cu mult inainte ca raul sa fie facut, lasand ca hotii din federatie si asa zisii patroni de la club sa mulga clubul pana la ultima farama de energie.. la fel s-a intamplat si la Timisoara, la fel s-a intamplat si la Steaua, si la Galati, si la Cluj... ce sa mai zic de Unirea Urziceni, astia macar n-aveau suporteri.. fotbalul romanesc ajungand sa treaca printr-o criza de identitatea cum nu cred ca a mai existat vreodata. 

UTA a luat-o de la zero, Poli a luat-o de la zero, si sunt printre primele care au luat-o de la zero!
Lasati carcotasii sa vorbeasca, altfel va consumati din nou energia cu lucruri fara importanta
Răspunde
25-05-2016, 5:21,
RE: Liga I
romania e o societate a minciunii, a compromisurilor, a intereselor de gasca, a imoralitatii, a ipocriziei. o societate facuta si condusa in acest registru alcatuita din indivizi cu aceleasi caracteristici. exceptiile sunt sublime dar minime. asa e si fotbalul controlat de imorali, finantat de agramati imbecili sau de corupti.
dupa parerea mea fotbalul romanesc ca multe altele nu are sens neexistand nici un proiect, nici un sistem, nici competente si nici resurse umane pentru a-l face functional si performant. totul e intamplare.
UTA e doar BD pentru ca asa a ales sa fie, Poli e doua pentru ca asa a ales sa fie. acelasi lucru ni se putea intampla si noua . acelasi lucru li s-a intamplat si lor. sunt chestiuni asemanatoare dar si diferite.
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
25-05-2016, 9:38,
RE: Liga I
Parafrazând o manea, nici măcar Steaua nu mai e ”numai una” Smile)))
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
25-05-2016, 12:58, (Ultima modificare: 25-05-2016, 13:04 de knazinho.)
RE: Liga I
Sper ca am postat unde trebuie, cititi aici:
http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Com...ncte+Rapid+
sau
https://www.facebook.com/DigiSport.Roman...=3&theater

UTA va fii penalizata cu -3 puncte daca promoveaza si amenda... !!!! :|
Răspunde
25-05-2016, 13:11,
RE: Liga I
Si care ar fi motivul?
Răspunde
25-05-2016, 13:11,
RE: Liga I
Conform Agerpres, gruparea UTA Bătrâna Doamnă a primit 3 puncte penalizare şi 120.000 de lei, iar Dunărea Călăraşi o penalitate sportivă de 100.000 de lei.

Deducerea de puncte se va realiza în clasamentul Ligii 1, ediţia 2016-2017. În cazul clubului Petrolul Ploieşti, care a retrogradat matematic în Liga a II-a, nu se va aplica sancţiunea. De asemenea, grupările din eşalonul secund UTA Bătrâna Doamnă şi Dunărea Călăraşi vor fi sancţionate numai dacă reuşesc promovarea în ediţia 2016-2017 a Ligii I la fotbal.

Deciziile luate de instanţa de fond nu sunt definitive, cluburile putând depune memorii la comisia de apel a Departamentului de Licenţiere din cadrul FRF care va analiza cazurile până la sfârşitul lunii mai. Ultima cale de atac pentru cluburile sancţionate este Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.

Nu stiu, banuiesc, ca datorii...
Răspunde
25-05-2016, 13:27,
RE: Liga I
Da, si eu am auzit mai devreme stirea la radio.
Răspunde
25-05-2016, 14:07,
RE: Liga I
Vorbeam cu Dani (Redpunk_one) ca penalitatea este strict legata de dosarul de licentiere si se gandea ca poate om fi avut datorii fata de jucatori in momentul depunerii dosarului. Pare plauzibil.
Răspunde
25-05-2016, 17:30,
RE: Liga I
Am vb cu Meszar si e de la dosarul de licentiere. Sunt 2 amenzi si o penalizare de puncte.

Penalizarea de puncte este pentru un salar al lui nea Feri Tisza care la momentul depunerii dosarului era restant si acum s-a rezolvat . O amenda este pt Centrul de copii si Juniori care are juniorii formati de catre o alta entitate (Atletico) si nu sunt formati de catre UTA de mici copii , iar o amenda este pt ID-ul de "anagajat responsabil cu securitatea" unde l-au trecut pe d-l Cura insa frf nu i-a eliberat inca de la inceputul campionatului legitimatia aferenta (deci o comisie a frf ne amendeaza pe noi ca o alta comisie a frf nu ne-a dat o hartie).

S-a depus recurs si din cate am inteles sunt sanse mari sa fie inlaturate toate penalitatile.

Pe undeva ma bucura acest rezultat. Inseamna ca nu avem datorii la finante, la furnizori, la jucatori si antrenori (in afara de Tisza care saracul iarasi era lasat la urma Sad ) , ca stadionul Motorul a fost acceptat pt liga I (CUM???!!!) si teoretic daca am castiga promovarea pe teren , avem drept de promovare in liga I si licenta sa jucam la Arad.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
25-05-2016, 18:13,
RE: Liga I
Era clar că sunt nişte detalii care pot fi rezolvate, mai puţin cea cu juniorii crescuţi de Atletico. Adică aia este o realitate ce nu poate fi schimbată, nu înţeleg de ce am primit amenda respectivă.
Răspunde
25-05-2016, 20:26,
RE: Liga I
Pierde gazu si bate UTA !!!!!!
Răspunde
27-05-2016, 13:30,
RE: Liga I
(25-05-2016, 17:30)Redpunk_one a scris: Am vb cu Meszar si e de la dosarul de licentiere. Sunt 2 amenzi si o penalizare de puncte.

Penalizarea de puncte este pentru un salar al lui nea Feri Tisza care la momentul depunerii dosarului era restant si acum s-a rezolvat . O amenda este pt Centrul de copii si Juniori care are juniorii formati de catre o alta entitate (Atletico) si nu sunt formati de catre UTA de mici copii , iar o amenda este pt ID-ul de "anagajat responsabil cu securitatea" unde l-au trecut pe d-l Cura insa frf nu i-a eliberat inca de la inceputul campionatului legitimatia aferenta (deci o comisie a frf ne amendeaza pe noi ca o alta comisie a frf nu ne-a dat o hartie).

S-a depus recurs si din cate am inteles sunt sanse mari sa fie inlaturate toate penalitatile.

Pe undeva ma bucura acest rezultat. Inseamna ca nu avem datorii la finante, la furnizori, la jucatori si antrenori (in afara de Tisza care saracul iarasi era lasat la urma Sad ) , ca stadionul Motorul a fost acceptat pt liga I (CUM???!!!) si teoretic daca am castiga promovarea pe teren , avem drept de promovare in liga I si licenta sa jucam la Arad.

Totusi Dani asta nu scuza cu nimic sincopele conducerii.Cat o fi avut de primit nea Feri ,vreo 1000 de lei.....Ne- am expus ca prostii pentru niste bani de seminte vorba aia....astfel de incidente puteau cu usurinta fi evitate,nu mai vorbesc de explicatiile "pentru prosti"sa nu zic mai mult oferite de Codru la conferinta de presa.
Echipa are nevoie de liniste in aceste zile cruciale care ne pot apropia de o performanta nesperata iar astfel de "basme de bucale" numai bine nu fac.
Răspunde
28-05-2016, 2:58,
RE: Liga I
UTA nu va mai fi depunctată în Liga 1, dar rămâne cu o penalitate de 50 de mii de lei

Conform așteptărilor, Comisia de Apel pentru Acordarea Licenței Cluburilor din cadrul Federației de Fotbal a admis apelul făcut de UTA privind neîndeplinirea în totalitate a criteriilor impuse de organismul condus de Viorel Duru. Nu e o victorie totală a arădenilor și asta pentru că penalitatea de 50 de mii de lei pentru neîndeplinirea cerințelor minime referitoare la sectorul juvenil, adică numărul insuficient de jucători crescuți în propria ogradă, se păstrează.
În schimb, conform informării primite pe adresa clubului, forul amintit anulează penalitatea de 70.000 de lei pentru neîndeplinirea cerințelor minime în ceea ce privește criteriile referitoare la personal (n.a. ar fi vorba despre un atestat ce-i lipsea lui Dorel Cura ca și angajat al departamentului responsabil cu securitatea), dar și deducerea a 3 (trei) puncte din clasamentul Ligii I ediția 2016-2017, în cazul criteriilor restanțelor financiare. În acest ultim caz, ar fi fost vorba despre un salar restant către Francisc Tisza, care – bineînțeles – a fost achitat.
Până una alta, vorbim despre o ipoteză în cazul promovării pe scena primului eșalon. Mâine, la finalul partidei de la Brașov, am putea vorbi mai aplicat dacă UTA câștigă, iar Gaz Metan pierde la Mioveni.

http://sportarad.ro/uta-nu-va-mai-fi-dep...ii-de-lei/
Răspunde
23-06-2016, 20:02,
RE: Liga I
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/toate-de...81697.html


20 de comentarii . Scrie și tu!
Joi, 23 Iunie, 15:05

Dumitru Dragomir, 70 de ani, a fost condamnat azi de Tribunalul București la 7 ani de închisoare cu executare.

Fostul şef al LPF, Dumitru Dragomir, a fost trimis în judecată, alături de peste 40 de persoane, pentru evaziune, delapidare şi spălare de bani, cu un prejudiciu de circa 5,4 milioane de euro, Dragomir fiind acuzat şi de nereguli în legătură cu vânzarea drepturilor TV pentru meciuri de fotbal.

Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Capitalei, reţeaua evazionistă vizată în acest dosar a funcţionat timp de cinci ani, între 2009 şi 2014, fiind folosite 17 societăţi comerciale de tip "fantomă". Anchetatorii descriu, în actul de sesizare a instanţei, modul în care a funcţionat această reţea şi spun că mecanismul infracţional a fost unul împărţit în cinci etape.

Astfel, o parte dintre inculpaţii din dosar, în calitate de administratori ai mai multor societăţi comerciale, au înregistrat, în documentele contabile ale acestor firme, operaţiuni fictive constând în achiziţii nereale de bunuri şi servicii.

Pentru a se ascunde provenienţa ilicită a sumelor rezultate din evaziune, acestea au fost transferate, în mod succesiv, în conturile bancare ale celor 17 firme "fantomă", sumele înscrise în facturile fictive emise de către acestea din urmă. Banii au fost retraşi, uterior, în numerar cu ajutorul altor persoane implicate în dosar şi au fost restituite "la sacoşă" inculpaţilor care au dispus anterior plata acestora, după perceperea, în prealabil, de către alte două persoane a unui comision cuprins între 6% şi 8%, scrie Mediafax.

Implicarea lui Dumitru Dragomir în acest dosar a apărut în iunie 2011, când acesta, în calitate de preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), i-ar fi determinat pe membrii Adunării Generale a LPF să aprobe încheierea unui contract de mandat cu SC Capital Properties SRL. Contractul se referea la vânzarea drepturilor de televiziune aferente pachetelor de meciuri 3, 4, 5, 6, 7 şi 9, pentru sezoanele competiţionale 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014. Dragomir, susţin procurorii, a făcut acest lucru "cunoscând faptul că prestaţiile înscrise în contractul de mandat respectiv nu aveau să fie executate în fapt (aceste prestaţii nemaiputând fi, de altfel, executate, întrucât oferta SC RCS RDS SA fusese deja depusă)".
Răspunde
23-06-2016, 20:04,
RE: Liga I
Doar 7? Toti fura ca stiu ca pot face parnaie un an doi dupa ce scriu ceva carti din puscarie apoi se bucura de castiguri.
Răspunde
26-07-2016, 5:22,
RE: Liga I
Bun editorialul Mariei Andries: http://blogsport.gsp.ro/andries/2016/07/...tandarica/
Răspunde
29-07-2016, 10:31,
RE: Liga I
http://www.prosport.ro/sport-life/specia...u-15542893

Azi e vineri , iar maine timisenii au meci deja la dinamo ?!?!? De une jucatori pt liga I , pregatire, cazare, transport (cred ca azi trebuie deja sa plece incolo daca vor sa ajunga pe maine) , program ,etc.... HAOS TOTAL !!!

Oare daca ne chemau pe noi prin absurd, cum ajungeam din Italia pt meci ?
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)