Liga a II-a
01-08-2014, 13:52,
#61
RE: Liga a II-a
Cu o singură serie de B vor mai omorî financiar câteva echipe. Modul cel mai simplu şi pe undeva corect de a avea o serie B coerentă ar fi invitarea echipelor care pot depune minime garanţii financiare. În fotbalul profesionist pentru surpavieţuire contează şi criteriul financiar - mai ales componenta de fair play financiar. Ce rost are să fie acceptate în B fantome de echipe fără bani, care vor abandona competiţia după câteva săptămâni, pe când în C poate sunt echipe mult mai stabile şi care-şi plătesc la timp toate obligaţiile? Să joace Sebişul în locul Coronei sau vezi-Doamne, S.A.-ului resuscitat de Gio SmileSmileSmile RolleyesShy.
Răspunde
13-08-2014, 21:55,
#62
RE: Liga a II-a
Citat:Liga a II-a, sezon 2014-2015, componenta seriilor:

SERIA I: AFC Săgeata Năvodari, AFC Unirea 04 Slobozia, Academica Argeş, ACS Berceni, ASC Bacău, CF Brăila, Gloria Buzău, FC Farul Constanţa, ACS Rapid CFR Suceava, FCM Dorohoi, FC Voluntari, CS Baloteşti

SERIA a II-a: ACS Poli Timişoara, CSM Râmnicu Vâlcea, CS Metalul Reşiţa, ACS FC Olt Slatina, CS FC Olimpia 2010 Satu Mare, CS Mioveni, CS FC Bihor Oradea, CS Unirea Târlungeni, CS FC Caransebeş, CS Şoimii Pâncota, AFC Fortuna Poiana Câmpina

Ţintarul are loc pe 18 august

În ceea ce priveşte sistemul competiţional al Ligii 2, aşa cum Liga2.ro a anunţat, se va juca într-un sistem cu sezon regulat, urmat de play-off şi play-out, în care se va intra cu toate punctele acumulate până atunci. Iată şi structura, dar şi sistemul de promovare-retrogradare

Liga a 2-a: formată din 23 de echipe (seria I – 12 echipe; seria a 2-a – 11 echipe)
• Faza I: Sistem campionat fiecare cu fiecare, tur – retur.
• Faza a II-a: Sistem playoff (primele 6 echipe din clasament joacă între ele tur – retur, 10 meciuri) şi playout (echipele clasate pe locurile 7 – 12 joacă între ele tur – retur 10 meciuri). Echipele întră în playoff şi playout cu toate punctele acumulate în faza I.

Promovează în Liga I echipele clasate pe locurile 1 în playoff din fiecare serie (în total 2 echipe).
Retrogradează în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 11 şi 12 din seria I, locul 11 din seria a 2-a, plus o echipă de pe locul 10, după disputarea unui joc de baraj într-o singură manşă, pe teren neutru.

Calendarul competiţional 2014-2015 se va stabili pe 18 august 2014, la ora 11:00, la Casa Fotbalului, sala ”Nicolae Dobrin”. La eveniment sunt invitaţi toţi reprezentanţii cluburilor din Ligile 2 şi 3.

SURSA: liga2.ro
Răspunde
13-08-2014, 23:03,
#63
RE: Liga a II-a
Cred ca asta e formatul cel mai potrivit realitatii fotbalului nostru. Daca ar fi introduse niste cerinte minime pe garantii financiare ar fi perfect. La infrastructura cred ca nocturna obligatorie ar fi normal sa poata incepe campionatul la 1 august nu sa joace iarna. Si sa fie un calendar fix an de an cu date limita bine stabilite.
Răspunde
20-09-2014, 13:15,
#64
RE: Liga a II-a
Liga a II-a, seria a II-a, etapa nr. 4:

ACS Poli Timişoara - FC Caransebeş 2-1
CS Metalul Reşiţa - CSM Râmnicu Vâlcea 2-0
FC Bihor Oradea - CS Mioveni 0-1
FC Olimpia Satu Mare - Şoimii Pâncota 3-1
FC Olt Slatina - AFC Fortuna 1-1

[Imagine: Capture.jpg]
Răspunde
20-09-2014, 14:42,
#65
RE: Liga a II-a
Frumos au inceput resitenii. Dar nu cred ca au resurse sa ajunga si sa se mentina in prima liga. Care ar fi candidatele la promovare? Stie cineva? Smile
Semper Fidelis
Răspunde
20-09-2014, 15:21,
#66
RE: Liga a II-a
Inafara de ACS si poate Ramnicu Valcea sau Mioveni, nu vad pe nimeni in stare.
Răspunde
04-10-2014, 0:10,
#67
RE: Liga a II-a
„Șoimii” au dat jucător la națională după meciul de la Tărlungeni

Tristețea înfrângerii în fața trupei lui Daniel Bona a mai fost atenuată în tabăra pîncotană de păstrarea lui Ștefan Pantea la naționala Under 19 a României. Aceasta se află în stagiu de pregătire chiar la Tărlungeni, iar antrenorii „tricolorilor” au apreciat evoluția tânărului jucător de bandă în confruntarea din această dimineață.

„După meci, tehnicianul Doru Isac m-a rugat să-l las pe Pantea câteva zile în cantonament cu naționala. Ei pleacă luni în Georgia, până atunci îl vor vedea la câteva antrenamente. Mă bucur pentru Pantea, un copil serios și muncitor, care și astăzi a evoluat destul de bine 90 de minute, dar mă bucur și pentru Pîncota. Nu e puțin lucru să dai fotbaliști la națională, indiferent de nivel”, a precizat Dan Cuedan, antrenorul formației din Podgorie.

Născut în Pîncota și dus la fotbal de Ovidiu Dragalina (antrenorul copiilor), tânărul fotbalist s-a remarcat la Atletico Arad, în tricoul căreia a cucerit titlul de vicecampion național la juniori C, acum trei ani. Sezonul trecut a făcut parte din efectivul UTA-ei, iar în vară s-a întors acasă.

Pe ăsta cum şi de ce oare l-am ratat? Huh
Răspunde
01-11-2014, 17:48,
#68
RE: Liga a II-a
http://liga2.prosport.ro/seria-1/campion...e-13477866
Răspunde
09-12-2014, 10:59,
#69
RE: Liga a II-a
Ce mai putem citi pe sporarad în pauza competițională: o lungă teorie a chibritului despre un meci pierdut cu 1-3 de Șoimii Pâncota Smile

Dan Cuedan: „Nu înțeleg adversitatea lui Oprescu. La 2-1 nu i-am mai văzut în picioare”


Antrenorul Șoimilor Pîncota n-a rămas indiferent la declarația lui Dan Oprescu de după meciul cu FC Olt. Tehnicianul celor din Slatina a avut o înțepătură la adresa lui Dan Cuedan, căruia i-a transmis, apelând la un citat din Albert Einstein, că nu e de acord cu afirmațiile sale. Oprescu a mai vorbit despre o prestație categorică a echipei lui în fața Șoimilor, menționând „momente de fotbal încântător, ce au ridicat tribuna în picioare, cred că s-a pus doar problema scorului”.

„Nu am înțeles adversitatea lui Oprescu vizavi de ceea ce am declarat eu. Am spus că FC Olt a câștigat meritat, am spus-o în toată mass-media. Atât am declarat – că nu este suficient să ai posesie și să-ți creezi anumite situații de a marca. Ceea ce s-a întâmplat pe teren a văzut toată lumea. În minutul 36, s-a acordat o lovitură liberă de la 26-27 de metri pentru un fault unde mie nu mi s-a părut că ar fi fost contact. Gligor a executat direct în vinclul porții lui Pașcalău. Al doilea gol, în minutul 65, Gheorghe Vasile a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns printre doi-trei jucători, a intrat în careu și a marcat în colțul lung. Îl consider cel mai bun jucător de pe teren la acest joc. Ar trebui scoase în evidență meritele acestor doi jucători, care, în timpul unui joc echilibrat, au făcut diferența. Sunt genul de jucători pe care orice antrenor și-ar dori să-i aibă, eu chiar mi-aș permite să îi felicit pentru realizările lor. Nu pot să spun că am luat goluri pe o posesie zdrobitoare a celor de la FC Olt, nu pot să spun că ne-au masat în propriul careu și că și-au creat pe ocazii pe bandă rulantă sau situații de a marca. Nu poate spune nimeni așa ceva”, a remarcat Cuedan.

„Posesie fără progresie”

„Vizavi de ridicatul tribunelor în picioare, cum a declarat Dan Oprescu, pot să spun că, într-adevăr, la 2-0 au reușit o posesie scurtă, în 5-6 pase, dar în zone neutre de teren, fără progresie și probabil că spectatorii din Slatina nu sunt obișnuiți cu așa ceva, de s-au ridicat în picioare. Am reușit să facem 2-1 în minutul 75, poate că a fost penalty, poate că nu a fost. După aceasta am pus presiune pe adversar, n-am mai văzut tribuna în picioare, în schimb banca lui FC Olt era în picioare, aproape toată. Jocul s-a desfășurat pe contre, într-adevăr ei au avut o ocazie de a marca și de a se desprinde prin Bobi Verdeș. Noi am avut o ocazie importantă prin Remus Lung, jucătorul meu s-a plâns că a fost tras în momentul în care se pregătea să introducă mingea în poartă cu capul la o lovitură liberă executată de Gîlcă, și încă o ocazie ratată de Alin Mihai, din mijlocul careului. Tot ce am spus până aici e o chestiune de responsabilitate. Unii antrenori sunt mai responsabili, alții sunt mai puțin responsabili și, până la urmă e chestiune de autoevaluare să spui că nu s-a pus problema victoriei ci doar a scorului, când în minutul 90+2 era 2-1 pentru Slatina, iar golul trei a venit în minutul 90+4”, a continuat „principalul” Șoimilor.

„Eu nu-mi permit să filosofez”

„În mod special vreau să transmit felicitări conducătorilor de la FC Olt pentru ceea ce fac la această echipă, pentru condițiile pe care le oferă, țin să vă spun că gazonul s-a prezentat într-o stare extraordinară și a rezistat foarte bine. Totuși, aș vrea să mai aduc aminte un aspect: după jocul din tur, de la noi, Oprescu a declarat la conferința de presă că ei au avut un unsprezece metri acordat în prima fază de arbitru, apoi invalidat. Penalty-ul a fost anulat deoarece în momentul în care Bobi Verdeș a căzut careu se afla în poziție de off-side, asistentul de pe acea parte se afla deja cu steagul sus. Oprescu a susținut că centrarea din partea dreaptă a venit de pe linia de aut de poartă. Imaginile înregistrate l-au contrazis, rezultând că centrarea a venit de undeva de la 17-18 metri de linia de aut de poartă. Cred că de asta a fost suspendat cinci etape de Federație, datorită acestor imagini, care l-au contrazis. Dar astea sunt lucruri care se întâmplă în fotbal, mie îmi pare rău atunci când se discută despre alte echipe. Eu consider că și după acest joc am discutat doar despre echipa mea. Și mai consider că fiecare antrenor ar trebui să-și vadă de propria echipă, deoarece unii dintre noi nu au viață chiar atât de ușoară în fotbalul românesc, unii lucrează în condiții mai ușoare, alții lucrează în condiții mai grele, dar, până la urmă, fiecare antrenor muncește, încearcă să-și îndeplinească obiective. Obiectivele diferă de la club la club, bineînțeles și doresc tuturor antrenorilor să reușească să îndeplinească obiective. În rest, vizavi de citate, alții își opermit să filosofeze la fotbal, eu nu îmi permit. Treaba mea este să muncesc și să scot maxim de la echipă. Deocamdată, locul 9 din clasament reflectă situația echipei noastre”, a încheiat Cuedan.

http://sportarad.ro/dan-cuedan-nu-intele...-picioare/
Răspunde
09-12-2014, 12:23,
#70
RE: Liga a II-a
Face si Cuedan asta niste driblinguri cu limba romana. Smile
Răspunde
05-02-2015, 19:04,
#71
RE: Liga a II-a
http://www.bihon.ro/toti-privesc-cu-nepa...re/1501776

Protest la Oradea fata de situatia echipei. Se pare ca primaria din Oradea si-a retras finantarea, clubul mai este sustinut doar de Consiliul Judetean. Pacat. Oricum un mare plus de imagine e prezenta in piata a lui Emeric Ienei.
Răspunde
28-02-2015, 16:32,
#72
RE: Liga a II-a
Pâncota - Târlungeni: 0-4. Of, of, fotbalul românesc...
Răspunde
02-03-2015, 15:26,
#73
RE: Liga a II-a
Conform aradon: Ionut Popa ar fi noul antrenor al Somilor. Acum sa vedeti circ, sambata de sambata. Smile
Răspunde
03-03-2015, 16:42,
#74
RE: Liga a II-a
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/revenire...45123.html

Revenire de senzatie in fotbalul romanesc, cel mai carismatic antrenor Smile)))))))
Răspunde
03-03-2015, 17:02,
#75
RE: Liga a II-a
De cand pana cand a devenit in limba romana "carismatic" sinonimul lui "circar"?
Răspunde
04-03-2015, 19:44, (Ultima modificare: 04-03-2015, 19:45 de adymax.)
#76
RE: Liga a II-a
Smile Sper sa-i puna pe picioare si sa-i batem la anul.
Răspunde
20-03-2015, 9:50, (Ultima modificare: 20-03-2015, 9:50 de I 929.)
#77
RE: Liga a II-a
http://sportarad.ro/popa-prefateaza-meci...ei-de-joc/

Din câte cunosc eu la Pâncota sunt restanțe de vreo trei luni și sunt mari semne de întrebare privind continuitatea echipei anul viitor. Bine că presa nu scrie despre asta, dar dacă la UTA sunt restanțe imediat apar știri binevoitoare pe unele siteuri.
Răspunde
23-03-2015, 20:39,
#78
RE: Liga a II-a
Sa inceapa circul:

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv...46617.html

Smile
Răspunde
23-03-2015, 21:44,
#79
RE: Liga a II-a
Cand v-am spus ca e circar unii ati zis ca sunt prea dur. Scuza asta cu "ghilimele uitate" o repeta obsesiv ori de cate ori baga batul prin gard la cineva si atata vreun scandal.
Mi-e greata de el pentru ca e un om cu un caracter mizerabil. Stau marturie toate mizeriile pe care le-a facut la UTA de-alungul anilor si sunt convins ca pe langa astea sunt multe altele de care noi nu stim. Nici la Iasi nu il regreta nimeni.
Răspunde
29-04-2015, 15:28, (Ultima modificare: 29-04-2015, 15:29 de I 929.)
#80
RE: Liga a II-a
http://www.bihon.ro/apel-catre-primarul-...or/1528263

Bihorul se va desființa la sfârșitul anului competițional, dacă nu se pronunță cumva falimentul pe 5 mai. Probabil că echipa va „renaște” prin Luceafărul, club care va promova în C. Articolul din link e interesant, prin unele momente am trecut și noi, dar parcă mai interesante pentru noi sunt sumele pe care Primăria Oradea le-a dat anul trecut pentru echipele de baschet (2,4 milioane lei) și polo (1,8 milioane)!!!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 12 Musafir(i)