Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
09-11-2016, 16:35,
#61
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Terminati si voi, va rog! Stricam deja toata discutia si chiar nu isi au sensul discutiile astea aici. Vorba lui Vladut, ar fi facut furori pe romanianultras.
Răspunde
09-11-2016, 19:18,
#62
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
In doua ore s-au vandut aproximativ 900 de bilete. Mai sunt aproximativ 300.
Nimeni n-a luat mai mult de doua bilete deci este exclus sa apara bisnitarii.
Conducerea a tinut 150 de bilete pentru protocol, sponsori, etc.
Pana si jucatorii au venit si au stat la coada.
Răspunde
09-11-2016, 19:48,
#63
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Ok deci in final sa inteleg ca nu li se mai pot da nici macar 10 - 20 de bilete in plus celor din Timisoara ar mai intra si de la ei inca cativa in plus pt. o atmosfera cat mai faina ( oricum cat au cerut ei este absurd) dar ii inteleg si pe ei, desi au tendinta de a se victimiza tot timpul...in fine un meci UTA - Poli nu ar trebui sa se desfasoare in asemenea conditii.
Răspunde
09-11-2016, 21:46,
#64
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Nu vroiau 10 bilete in plus.

Ei vroiau tot stadionul .

Erau dispusi sa ne ajute sa construim altul nou mai mare , sa inchirieze tribune doar pt acest meci ,firme de constructii care sa aduca garduri speciale , totul pentru a se defasura ei in voie. Noi oricum nu prea venim la meciuri deci ne ajungeau biletele de la oficiala ...................si alea doar daca se juca la Arad

Poli1921 greu drumul de la gara de nord pana acasa prin timisoara dupa derbyuri asa-i ??? Smile)))

INTRLP 4EV3R
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-11-2016, 22:21,
#65
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Nu stiu de ce dracu bagati in seama asemenea specimene.
Răspunde
09-11-2016, 22:35,
#66
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
[Imagine: 14947744_1214173641975113_89714667873266...e=58C2A0C3]

Au mai ramas cam 250 de bilete si cred ca s-ar fi dat si alea insa am zis sa mai dam o sansa maine si celor ce nu au putut ajunge astazi.
Răspunde
09-11-2016, 22:59,
#67
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Cand am plecat eu Collin spunea ca are sub 200 de bilete. Zicea si el sa se opreasca din vandut la 8 sa mai lase pe maine cateva si pt cei care nu au ajuns azi dupa bilete. Si asta in doar 4 ore si in conditiile in care NIMENI nu a primit mai mult de 2 bilete . Daca se dadeau 3-4 bilete de persoana cum se cereau erau vandute toate biletele in primele 2 ore. Nu mai vorbesc daca aveam un stadion ca lumea Sad((

http://www.aradon.ro/bilete-vandute-ca-p...da/1730007

Azi, la ora 16, „Old Lady’s Pub” a fost luat cu asalt de către fanii echipei UTA. Timp de o oră şi jumătate, Colin Mesz nu a putut să respire, sute de doritori trecând pragul localului, pentru a intra în posesia biletului norocos de la meciul de duminică, cu Timişoara, dar şi a celorlalte două jocuri de pe teren propriu.

S-au vândut 750 de bilete

Chiar dacă au fost doritori de la ora 13-14, căci un meci cu „Poli” e întotdeauna unul special, biletele s-au pus în vânzare de la 16, aşa cum era stabilit. Au fost sute de oameni, care au format o coadă imensă, majoritatea dintre ei cumpărând câte două pachete. Au fost copii, tineri, bătrâni, dar şi reprezentante ale sexului frumos. Aşadar, va fi o galerie „cosmopolită” la partida de duminică.

Un pachet a costat 30 de lei şi nu s-au dat mai mult de două, buletinul fiind doar un accesoriu, deoarece fanii se cunosc între ei. E limpede, nu s-a văzut picior de timişorean în zonă. Omul care s-a ocupat de vânzarea tichetelor, Colin Mesz ne-a declarat că aproximativ 750 de bilete s-au epuizat, pentru mâine urmând să se pună la dispoziţia fanilor şi celelalte 400 de bilete disponibile. Cu începere de la ora 10, tot la „Old Lady’s Pub”.

Împărţirea biletelor

UTA a anunţat cum au fost distribuite biletele. Deoarece nu sunt, de fapt, decât vreo 1840 de locuri – şi nu 1950 – aşa cum e înregistrat la FRF, s-au pus în vânzare doar 1400 de bilete, repartizate astfel: 1150 fanilor alb-roşii, 100, timişorenilor, 150 personalului clubului. Restul locurilor vor fi ocupate de parteneri, sponsori, abonaţi, presă, juniori din cadrul clubului.

Problema stadionului

Omul care s-a ocupat de distribuirea biletelor, Colin Mesz ne-a declarat: „Mă bucură afluenţa fanilor, a fost ceea ce mă aşteptam. Doar că o spun, răspicat, nu avem stadion. E inadmisibil de patru ani să se facă nimic, să avem un derby civilizat, este cel mai ruşinos derby la care particip. Lumea e nemulţumită, pe bună dreptate, atât arădenii, cât şi timişorenii, iar spectacolul va avea de suferit tot din cauza stadionului. Timişorenii sunt frustraţi, dar la fel eram şi noi, căci am vrea să mergem şi noi 1500-2000, sau 10.000, în vremurile bune”.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
10-11-2016, 0:24,
#68
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Comunicatul SCU de astăzi:

„În urma comunicatului Asociaţiei Suporterilor Timişoreni „Druckeria”, Suporter Club UTA face următoarele precizări: Suntem de-acord cu cele enunţate în prima parte. În ultimii ani, fotbalul românesc a fost într-un regres continuu la toate capitolele, situaţie care a afectat echipele de tradiţie, acestea fiind nevoite să apeleze la diferite forme de reorganizare. Drept urmare s-a ajuns la situaţia în care echipe care nu reprezintă aproape pe nimeni să îşi dispute partide de prime ligă, iar echipe care însufleţesc zeci, sute de mii de suporteri să se zbată în ligile inferioare. Este îmbucurător faptul că printre echipele anonime îşi fac loc şi cluburile de tradiţie, susţinute uneori și financiar de către suporteri. Din acest motiv am respectat din primul moment decizia suporterilor timişoreni în privinţa modului cum au ales ca Politehnica Timişoara să continue. Din păcate, peste doar un an, şi noi a trebuit să trecem prin furcile caudine ale unei decizii grele, dar care s-a dovedit în cele din urmă benefică pentru UTA. 
După ani de zile de instabilitate, socotind de la ultima retrogradare din Liga I deşi ne putem duce mai în spate, anul trecut UTA a fost aproape de Liga I. Cu acea ocazie, suporterii arădeni, cei din afara cercului poate mai restrâns al fidelilor, s-au reapropiat de echipă. La mai multe meciuri din campionat şi culminând cu cele două meciuri de baraj, „stadionul” „Motorul” s-a dovedit a fi mult, mult prea mic pentru cererea de bilete. Suntem la al treilea an pe „Motorul”, echipa a ajuns deja la un nivel care presupune, într-adevăr, să îşi joace meciurile de acasă pe un stadion de fotbal. Din păcate însă, acestea sunt condiţiile pe care Aradul le poate oferi astăzi. Nu ne place nici nouă, nu ne simţim deloc mândri atunci când vedem cum arată stadionul Motorul, nu ne amintim deloc cu plăcere de scenele de la barajul contra lui Fc Voluntari şi am prefera să nu mai dăm goluri datorită noroiului. Din punctul nostru de vedere, în aceste condiţii improprii pentru un derby adevărat, cu cererea de bilete din partea suporterilor arădeni depășind cu mult numărul locurilor din stadion, utiştii trebuie să aibă prioritate pentru a vedea meciul pe viu, din tribune. Suntem convinşi că şi oaspeţii noştri de duminică ar fi gândit la fel dacă s-ar fi aflat în situaţia noastră. Înţelegem dificultatea de a împărţi acel număr mic de bilete, dar pentru noi este mai important în acest moment să umplem „Motorul” cu fularele alb-roşii ale utiştilor vechi. Din această cauză am optat şi pentru vânzarea a trei bilete deodată şi nu mai mult de două pachete pe persoană. 

Am fost nevoiţi să încurajăm clubul în a lua decizia corectă şi normală faţă de suporterii arădeni, dar şi în ideea diminuării riscurilor organizatorice pentru clubul nostru. În încheiere, facem încă un apel către autorităţile oraşului cu privire la urgentarea lucrărilor de reconstrucţie a stadionului „Francisc Neuman”. 

Sperăm ca lucrările să nu mai întârzie, chiar dacă acum s-ar afla „înaintea planului”, indiferent de modernizările suplimentare ce se vor a fi făcute. UTA are nevoie de un stadion de fotbal, astfel încât următorul derby UTA – Poli să poată fi inclus în galeria frumoasă a confruntărilor de altă dată”.
Răspunde
11-11-2016, 16:50, (Ultima modificare: 11-11-2016, 16:57 de alt.core.)
#69
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Agitatie pe forumuri, nebunii... Amintiri. Smile

Si voi si noi aveam nevoie de meciul asta. Cred ca putem sa fim de acord ca e cel mai important din sezon, pentru ambele cluburi. Emulatie in ambele tabere, tot ce trebuie. Stiam si stiati de cateva luni ca asa o sa fie, au trecut 4 ani si jumatate de la ultimul.

Nu-i vina voastra ca jucati pe Motorul, la fel cum nu e vina noastra ca jucam pe Stiinta. Asta este situatia in momentul actual, lamentarile sunt inutile. Speram in vremuri mai bune.

Dar tot nu pot sa inteleg de ce nici macar nu s-a luat in calcul desfasurarea meciului pe alt stadion. De-exemplu Hunedoara, un oras unde prin prisma prieteniei cu cei de acolo v-ar fi fost la indemana.

Ati vandut 1600 (sau 1700, whatever) de bilete in 24 de ore. Sunt sigur ca in pofida faptului ca ati castigat 200 de bilete in plus pentru utistii vechi tinand o peluza impartita, tot au ramas pe din-afara cateva mii care si-ar fi dorit sa fie la meci. 

Incerc sa inteleg macar un argument pentru desfasurarea derby-ului pe Motorul:
- tribune: sub 2.000 de locuri, absolut insuficiente pentru un astfel de meci. Nu pot intra nici toti utistii care vor sa vina, nici timisorenii.
- o singura poarta de acces, garduri de 1 metru - probleme si stres organizatoric mari pt clubul gazda.
- gazonul - nici nu stiu cum sa-i spun, spuneti voi...

In loc sa avem un derby mare, dupa aproape 5 ani, sa aratam intregii tari ce inseamna asa un meci, alegem solutia sa-l inchidem intr-un stadion de 1.950 de locuri, cu gazonul praf... Imi pare rau daca va supara, dar asta nu-i cea mai buna solutie pentru derby. Chiar nu este. In primul rand pentru voi. 

Sunt convins ca se mobilizau cateva mii de aradeni pt Hunedoara. Cu mai 2-3.000 de localnici (daca nu mai multi) atrasi de asa un meci, cu o mie (sau cateva sute) de timisoreni in zona lor, cu un gazon decent (mai rau decat pe Motorul dupa o saptamana de ploaie n-are cum sa fie)... DA, era derby. 

Economic ati fi fost asadar mai castigati. S-ar fi vandut lejer de 3-4 ori mai multe bilete decat asa. 
DPDV al atmosferei era mai bine pentru toata lumea, doua peluze in care se mai putea face cate ceva, intrau toti cei care isi doreau, nu existau problemele astea cu biletele. Sunt convins ca exista foarte multi aradeni nemultumiti ca nu pot sa fie pe stadion, si care s-ar fi deplasat fara retineri. Pentru ca pana o sa jucati din nou cu Feynoord sau noi cu Celtic, asta e cam singurul meci din an cu care putem sa atragem atentia asupra noastra.
Fotbalistic, teoretic, ar fi fost tot in avantajul vostru. Mocirla aia nu avantajeaza fotbalistii mai buni pe care teoretic si dupa clasament ii aveti.

Nu cred ca Motorul e chiar asa un talisman norocos pt voi acum, ca sa nu va puteti desprinde de el. 
Ce motiv ar mai ramane atunci? Ca e aproape de teren si e presiunea mai mare pe adversar? In conditiile in care sunteti siguri ca aveti echipa mai buna si ca nu va puneti decat problema scorului, parca asa e , nu? 
Merita sa ignorati din start toate astea pentru acest motiv? Cat se poate de obiectiv acum.

E normal sa fim dezamagiti, ne doream un derby mare. Cum era si transmis, era o ocazie buna sa se vada in toata tara ce inseamna un UTA - Poli. Asa o sa fie un meci mic, pe un teren catastrofal, cu nici 1.900 de oameni in niste tribune aproximative, cu oaspetii in numar insignifiant. E mult prea putin pentru ceea ce trebuia sa fie meciul asta, dupa aproape cinci ani de asteptare.
Răspunde
11-11-2016, 17:02, (Ultima modificare: 11-11-2016, 17:03 de Kidu.)
#70
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Salut Silvian,

Am sa iti raspund pe scurt: pentru ca staff-ul tehnic si conducerea nu ar fi agreat disputarea unui astfel de meci "in deplasare" fie el si la Hunedoara.
Daca din punct de vedere ultra' pot intelege pretentia asta, din punct de vedere fotbalistic si organizatoric pentru ei e mai simplu sa il organizeze pe "Motorul" fie si in conditiile astea proaste.

Ma crezi sau nu insa am mers pana intr-acolo la sedintele noastre incat ne gandeam sa il organizam chiar pe "Dan Paltinisanu" cu UTA club organizator insa conducerea noastra n-a vrut si nu pot sa ii condamn.

Au mai fost situatii cand punctul nostru de vedere n-a fost acelasi cu al conducerii insa am inteles pentru ca pana la urma noi suntem suporteri si vreau sa ramanem suporteri. Poate la voi situatia este altfel multi dintre voi ocupandu-va efectiv de organizarea clubului insa eu nu imi doresc asta la Arad. Solutia pentru un fotbal curat si PROFESIONIST nu inseamna sa conduca suporterii pentru ca nu toti ne pricepem cu adevarat la managementul unui club de fotbal chiar daca in teorie suntem toti tari in gura.

N-a fost nicio conspiratie, nu suntem nici noi mandri de conditiile fotbalistice pe care le poate oferi Aradul astazi insa din pacate comunitatea utistilor nu este suficient de mare sa poata schimba singura primarul in Arad.
Numai bine si pe duminica!
Răspunde
11-11-2016, 17:10,
#71
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Iti raspund fiindca mi se pare cea mai serioasa incercare de a dialoga din partea voastra.

Am luat in calcul mai multe variante de disputare a meciului convinsi si noi de cele ce spui mai sus . Cea mai plauzibila la un moment dat varianta ni s-a parut sa fie jucarea ambelor meciuri din considerentele spuse si de tine pe ................paltinisanu. Ar fi venit mult mai multi aradeni la meci la timisoara decat pe motorul .

S-a discutat asta la sedinta noastra cu clubul imediat dupa instalarea lui Rosu antrenor .

Pana la urma s-a decis sa jucam astfel pe Motorul din toate punctele de vedere discutate mai sus si voua sa va "dublam" numarul de bilete in sector (s-au scos scaunele si s-au montat alte gradene ca din 47 de locuri sa intre 90 acolo).

Probabil ca un meci pe paltinisanu ar fi facut cinste acestui derby mai mult decat o sa ii faca meciul de duminica dar, nu ne ramane decat sa speram ca e ultima data cand vom fi nevoiti sa ne jucam derbyul in conditiile astea.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
11-11-2016, 17:19, (Ultima modificare: 11-11-2016, 18:35 de alt.core.)
#72
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Nu cred ca e vorba de conspiratie. Doar de lipsa de viziune.
Da, conducerea voastra trebuia sa inteleaga de ce nu-i avantajeaza meciul pe Motorul:
- putine bilete vandute, multi aradeni nemultumiti ca nu pot fi prezenti la meci. Suporteri dezamagiti, reteta economica mai slaba
- gazon praf. Jucatorii dezavantajati dpdv fotbalistic
- probleme organizatorice serioase din cauza accesului unic si a gardurilor mici samd-samd.

Nu mai vorbesc de atmosfera, ca inteleg ca nu-i filmul lor. Dar daca tot vorbim de conducere profesionista, ar fi trebuit sa inteleaga ca o emulatie la nivelul catorva mii de aradeni putea insemna multe avantaje pe viitor, din toate punctele de vedere.

Nici un avantaj. Nici macar unul... Doar ca e mai comod asa. Asta nu e profesionism, pe bune.
Răspunde
11-11-2016, 18:42,
#73
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
http://specialarad.ro/uta-cheama-elicopt...-asu-poli/

Să pună şi folie (trebuia pusă mai demult), să vină şi elicopterul (oare de unde, că doar nu îl vor duce pe al SMURD-ului)...
Răspunde
11-11-2016, 18:52,
#74
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Solutia era ca din timp pe stadionul Motorul ( adica inainte de inceperea acestui campionat ) sa se monteze alte tribune ( in locul celor mici ) si o tribuna mai mare (in locul celei dela peluza noastra) si sa se repare cu adevarat gazonul, atunci ar fi incaput mai multi oameni si s-ar fi jucat in conditii mai decente. Mi se parea si mai aiurea sa jucam Acasa pe DAn Paltinisanu.
Răspunde
11-11-2016, 19:19,
#75
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Nu e vorba ca nu a dorit conducerea. Decizia a fost una comuna si buna sau proasta ne-o asumam impreuna. Nu tin minte sa fi pus cineva problema la modul "noi vrem acolo, noi nu vrem acolo" . Am discutat toate variantele si la final s-a luat decizia care ni s-a parut cea mai buna din mai multe puncte de vedere analizate nu doar Ultra si nici doar sportiv. Cum ziceam are mai putina importanta acum, insa vroiam sa lamuresc aspectul asta.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
12-11-2016, 4:06, (Ultima modificare: 12-11-2016, 4:11 de adymax.)
#76
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Bravo baieti petru daruire dar e incredibil:

http://specialarad.ro/update-uta-cheama-...cu-asu-pol

Sper sa nu se uste iarba sub folie.
Răspunde
12-11-2016, 13:39, (Ultima modificare: 12-11-2016, 13:42 de micalaceanul.)
#77
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
A fost un ultim antrenament asa cum trebuia sa fie. M-a surprins numarul mare in care ne-am prezentat pe vremea asta si la un teren situat asa de departe. Pacat de gestul lui Gradinariu care dupa ce ne-am oprit din cantat ne facea semne cu mana sa plecam cat mai repede. Nu e prima data cand ne da semnale ca il deranjeaza peluza.
Răspunde
12-11-2016, 14:17,
#78
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
Ei na ...le interpretezi si tu cum vrei!
Răspunde
12-11-2016, 15:00,
#79
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
http://www.uta-arad.ro/stiri/foto-sa-bat...soara/3444
Răspunde
12-11-2016, 15:22,
#80
RE: Etapa #16: UTA - Poli (13.11.2016, ora 14:00, Digisport 1)
(12-11-2016, 13:39)micalaceanul a scris: A fost un ultim antrenament asa cum trebuia sa fie. M-a surprins numarul mare in care ne-am prezentat pe vremea asta si la un teren situat asa de departe. Pacat de gestul lui Gradinariu care dupa ce ne-am oprit din cantat ne facea semne cu mana sa plecam cat mai repede. Nu e prima data cand ne da semnale ca il deranjeaza peluza.

Nu înțeleg de ce spui păcat de gestul lu Gradinariu, din moment ce e vreme urâta, ploua și e frig, cât ai fi vrut sa stea jucătorii, având in vedere ca erau încălziți după cât au alergat? O ora? Și dupaia daca se îmbolnavea vre-un jucator? Juca-i tu mâine in locul lui? Hai fim  serioși , nu-și are sens observatia facuta de tine sincer.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)