Baraj: UTA - ACS Poli Timisoara (15.06.2017, ora 17:30)
15-06-2017, 23:25,
#70
RE: Baraj: UTA - ACS Poli Timisoara (15.06.2017, ora 17:30)
Sunt momente în care trebuie să luăm adevărul în piept şi să nu ne ascundem. O înfrângere este o înfrângere; punct! Ratarea unui obiectiv este ratarea unui obiectiv; punct! Sunt lucruri care dor şi pentru care trebuie să ne asumăm responsabilitatea, cu toţii, jucători, antrenori, conducere, suporteri şi oraş.

Da, azi au fost în joc greşeli care ne-au costat rezultatul. Da, pe parcursul campionatului au fost meciuri care au fost tratate superficial şi care s-au pierdut prosteşte. Da, pe parcursul campionatului s-a dovedit faptul că unii jucători nu se ridică la nivelul acestui obiectiv. Şi de aceea am ratat promovarea!

Da, azi şi pe parcusul campionatului au fost momente în care antrenorii n-au fost suficient de inspitaţi, de curajoşi. Au fost situaţii în care nu au avut ideile potrivite sau nu s-au făcut înţeleşi. Au fost momente în care antrenorii probabil n-au reuşit să se impună în vestiar sau să motiveze echipa suficient de mult. Şi de aceea am ratat promovarea!

Da, în acest campionat poate că nu întotdeauna deciziile manageriale au fost cele mai potrivite. Poate că s-a investit încredere în unii jucători sau antrenori care nu s-au ridicat la înălţimea încrederii. Poate că au fost momente în care era nevoie de mai mult cinism, de mai multă duritate. Poate că uneori clubul a fost condus prea mult cu sufletul. Şi de aceea am ratat promovarea!

Da, în acest campionat poate nici noi suporterii n-am fost la înălţimea obiectivului. Am cumpărat puţine abonamente, am contribuit cu prea puţin la stabilitatea materială a clubului. Au fost meciuri la care nu am umplut stadionul. Am fost meciuri în care nu am încurajat cu pasiune echipa. Am fost cârcotaşi, bârfitori, bănuitori de multe ori şi ne-am mobilizat să construim o atmosferă pozitivă doar acum în ultimele zile. Şi de aceea am ratat promovarea!

Da, în mod cert, noi ca oraş am contribuit mult prea puţin la îndeplinirea obiectivului. Am fost indiferenţi şi superficiali pentru încă un an cu acest club. Am lăsat oraşul pe mâna aceleiaşi conduceri incompetente şi perfide care ne-a adus în situaţia să jucăm timp de jumătate de an în mizerie iar în cealaltă jumătate în deplasare. Şi de aceea am ratat promovarea!

În acest moment ratarea obiectivului doare. O îndurăm fiecare după cum ne este caracterul; unii cu tristeţe interiorizată, alţii cu invective şi acuze. Dar de durut ne doare pe toţi. Şi ne va mai durea o zi sau o săptămână. Dar vine vacanţa iar la capătul ei o vom lua de la capăt. Poate nu toţi, poate unii nu vor mai fi printre noi pentru că nu mai sunt potriviţi, nu mai pot sau nu mai vor. Dar indiferent de tine, de mine, sau de el, UTA va merge mai departe în noul sezon. Iar diferenţa dintre eşec şi triumf va fi dată de felul în care vom munci fiecare dintre noi, în birouri, pe teren sau în tribune. Dacă vom fi responsabili, corecţi, muncitori, inspiraţi, dacă vom pune minte şi suflet, la anul poate vom fi suficient de buni pentru a face pasul în faţă.

Forza UTA!
Nu dăm niciodată înapoi!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Baraj: UTA - ACS Poli Timisoara (15.06.2017, ora 17:30) - de Giuliano - 15-06-2017, 23:25

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)