Tenis
05-07-2014, 19:56,
#41
Re: Tenis
Fără să neg talentul, valoarea și forma în care e Bouchard, oare dacă nu se accidenta Simona, o mai bătea? Sau cel puțin nu la fel de ușor. Simona e departe de mentalitatea păguboasă româneasca. Cred că ai văzut și tu asta
Semper Fidelis
Răspunde
08-07-2014, 17:23,
#42
RE: Tenis
Nu am scris nimic despre una dintre cele mai frumoase partide de tenis vazute de mine, finala la masculin de anul asta de la Wimbledon dintre Federer si Djokovic, dar o face atat de bine CTP incat nu stiu ce as mai putea spune in plus.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...l-12897974

Dacă apuc 80 de ani în toate minţile, faptul din viaţa mea cu tenisul pe care voi fi atât de mândru încât să-l povestesc copiilor este că l-am văzut pe Federer jucând live. La 33 de ani, dragii mei, la vârsta lui Iisus, Roiger a luptat în finala de la Wimbledon împotriva lui Novak Djokovic.

2-1 la seturi şi 5-2 pentru Djokovic. Adică, pentru liderul mondial, sârbul aflat, la 27 de ani, în vârf de putere şi exprimare în tenis. Priveam tăcut, resemnat, aşteptând execuţia. Şi atunci, regele Roiger a ridicat semeţ fruntea şi a privit dincolo de fileu. Au urmat 5 (cinci) ghemuri în serie şi setul câştigate de Federer parcă plutind peste iarbă ca un om zburător de-al lui Chagall.

Până la urmă a câştigat Nole, pe muchie, 6-4 în setul 5. Meritat. S-a mişcat mai bine, recuperând nenumărate mingi ca şi pierdute, câştigând majoritatea raliurilor de pe fundul terenului şi, factorul decisiv, dominând frumosul rever cu o mână din alte timpuri al lui Federer cu explozivul său rever cu două mâini. Era, într-adevăr, pe atunci, cel mai bun jucător de tenis.

Dar Federer era Domnul Tenis. Era Tenisul însuşi. Între Djokovic şi marii jucători ai trecutului nu exista vreo legătură. Nu întâmplător, întrebat fiind cine au fost Cei Trei Muşchetari, a ridicat din umeri. Tenisul său era cel mai avansat tenis la zi, stânga-dreapta în forţă de pe fundul terenului.

Domnul Tenis, în schimb, a adus pe legendarul Centre Court umbrele marilor artişti ai tenisului de când s-a inventat acest sport.

Graţia eficientă a Suzannei Lenglen, voleul de rever din înalt al Bascului Zburător, Jean Borotra, demivoleuri à la Henri Cochet, serviciul lui Big Bill Tilden, slais de atac Laver-Rosewall, reverul lui Ilie Năstase, voleul cu mână moartă al lui John McEnroe, serviciu-voleul lui Stefan Edberg...

Mie mi-au dat lacrimile la sfârşit – cât am vrut să câştige... Lui Roiger, nu. Chipul lui era nobil şi senin, nicio urmă de resentiment. În loc să-şi cânte cântecul de lebădă, a anunţat zâmbind: „Ne vedem la anul...” sub privirile interesate ale copiluţelor lui. Mi-a venit în minte pe loc figura drăgălasă a tinerei Eugenie Bouchard, împietrită de ciudă la festivitatea de premiere, după ce a fost pur şi simplu măturată în finală de Petra Kvitova...

Roger Federer, numărul UNU al tuturor timpurilor, a arătat că poate câştiga şi ultimul meci, teribilul meci cu timpul. Ştie să îmbătrânească superb.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-07-2014, 20:08,
#43
RE: Tenis
A inceput BRD Bucuresti Open . Este primul turneu WTA din Romania, organizat sub licenta detinuta pana anul trecut de turneul de la Budapesta. Simona Halep , castigatoarea de anul trecut a turneului de la Budapesta , este principala favorita la castigarea turneului organizat la Bucuresti. Se pare ca turneul se va juca cu casa inchisa , toate biletele incepand cu ziua de miercuri de cand intra in competitie Simona, au fost vandute!

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/zgura-f...29607.html
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
11-07-2014, 3:03,
#44
RE: Tenis
Am niste prieteni pasionati de tenis care mi'au povestit ca la meciul lui Halep majoritatea aplaudau la dubla greseala, vorbeau in timpul punctului, ba chiar se auzeau "go home" sau "one more please" cand gresea olandeza....80% din gloata nu aveau treaba cu tenisul, ei voiau doar sa se holbeze la numarul 3 mondial. Dovada ca imediat dupa ce s'a terminat meciul nu au mai stat la Niculeasca s'o incurajeze si sustina si pe ea.

Trist turneu din punct de vedere al publicului....Romania nu e pregatita pentru un turneu WTA.
Răspunde
11-07-2014, 10:20,
#45
RE: Tenis
Asa o fi insa nu sunt de acord ca nu suntem pregatiti de turneu WTA. Cum anume te pregatesti de asa ceva ? Daca asteptam sa avem public educat si civilizat trebuie sa avem rabdare sa ajungem la o traditie de zeci de ani de turnee WTA organizate , cu 2-3 jucatoare sau jucatori romani care sa atinga performantele lui Nastase sau Halep odata la 5-10 ani macar. Sa nu fim mai catolici decat papa , ce pretentii poti sa ai de la un public care intr-adevar e atras doar de performantele SImonei si care poate nici nu a mai fost la un turneu de tenis pana acum ? Educatia si civilizatia se face in timp si cu rabdare si intelegere nu peste noapte . Dar asta ne duce cu discutia si la gradul de civilizatie si de educatie al poporului in general si atunci topicul potrivit nu mai este Tenis Wink
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
11-07-2014, 21:12,
#46
RE: Tenis
Un articol legat de acest subiect
http://www.gq.ro/features/12925337-de-ce...s=og.likes
Răspunde
27-08-2014, 12:32,
#47
RE: Tenis
Toate cele cinci romance s-au calificat in actul secund la US Open! Felicitari!


Adversarele româncelor în turul II

Jana Cepelova (Slovacia, 65) – Simona Halep (2)

Maria Şarapova (Rusia, 6) – Alexandra Dulgheru (95)

Roberta Vinci (Italia, 30) – Irina Begu (61)

Eugénie Bouchard (Canada, 8) – Sorana Cîrstea (80)

Barbora Zahlavova (Cehia, 29) – Monica Niculescu (68)
Răspunde
20-10-2014, 17:59,
#48
RE: Tenis
Bravo Simona! A castigat primul meci din grupa la Turneul Campioanelor. Urmatorul meci e impotriva Serenei Williams pt locul 1 in grupa, dar si daca il pierde pe acesta mai are o sansa de calificare in semifinale daca o bate pe Ivanovici in meciul final !

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/victori...36836.html
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-10-2014, 11:38, (Ultima modificare: 22-10-2014, 12:12 de Redpunk_one.)
#49
RE: Tenis
6-0 pt Simona in primul set contra Serenei Wiliams !!!

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/livetex...36978.html

later edit : Simona face inca doua breakuri si conduce cu 5-1 si in setul doi. Serena nu a mai pierdut atatea gameuri consecutive de aproape 10 ani ! A mai pierdut seturi cu 6-0 de 2 ori insa de fiecare data a revenit si castigat meciul . Azi insa cred ca va pierde pentru prima data in cariera ei si inca in ce hal in fata Simonei Halep !!!! Bravo Simona !
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-10-2014, 12:14,
#50
RE: Tenis
Instructie face cu williams...
Răspunde
22-10-2014, 12:19,
#51
RE: Tenis
La dusuri!!!!
Răspunde
22-10-2014, 12:26, (Ultima modificare: 22-10-2014, 12:27 de Redpunk_one.)
#52
RE: Tenis
Simona Halep - Serena Williams 6-0 , 6-2 !!!!!!!! Invincibila Serena , cea careia putine jucatoare din lume se pot lauda ca i-ar fi rapit un set , daramite sa o fi batut cel putin in ultimii ani, a fost invinsa in asemenea hal de Simona Halep si unde ? La Turneul Campioanelor , un fel de finala a CM la tenis care se joaca intre cele mai bune 8 jucatoare ale lumii din acel an. Bravo Simona ! Si are doar 23 de ani cu 10 mai putin decat Serena . Va veni ea si victoria in primul Mare Slem anul viitor si atunci chiar va deveni cea mai buna jucatoare de tenis din Romania din toate timpurile !

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/senzati...36978.html
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-10-2014, 12:29,
#53
RE: Tenis
Acum se explica de ce nu a fortat in ultimul timp Simona
Răspunde
22-10-2014, 12:38,
#54
RE: Tenis
Si Serena s-a retras la turneul de la Beijing la fel ca Simona , dupa ce o eliminase pe adversara sa si se calificase in sferturi. Si Sharapova nu s-a mai dus la Turneul de la Moscova , la ea acasa, unde era campioana de anul trecut tot ca sa se menajeze pt Turneul Final. Toate jucatoarele se menajeaza pentru Turneul Campioanelor. Uitati-va la cifrele Simonei din acest an. A jucat aproape 60 de meciuri (din care a castigat 43) si a participat la turnee pe tot globul in fiecare luna (uneori si la 2 turnee in aceeasi luna cand au fost Grand Slam-uri) . La ritmul asta intervine oboseala, stres, deplasari lungi si eventual accidentari care te pot scoate din ritm si chiar din circuit o perioada mai lunga, daca nu iti faci o strategie si nu iti dramuiesti efortul. Oricum jos palaria pentru ea , ce a reusit in acest an (intr-un singur an!) e fantastic !
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-10-2014, 15:20,
#55
RE: Tenis
Cred ca dupa acest meci toata lumea o va privi cu alti ochi pe Simona si jocul ei, dar mai important cred ca Simona va juca altfel si va sti acum ca orice e posibil la nivelul la care a ajuns. Sa o bata pe Sarapova, sa castige un turneu de Grand Slam si ...de ce nu sa o detroneze peste ceva timp din fotoliul de lider pe Serena si sa devina prima jucatoare de tenis din Romania care ajunge lider in WTA.

Se vedea si pe dezamagirea Serenei si bucuria cand a castigat primul game impotriva Simonei ca efectiv nu a stiu ce sa joace ca sa revina in joc.

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/galerie...#poza_mare

Sunt de acord cu CTP : Simona s-a schimbat dupa acest meci si va avea mai multa incredere in capacitatile ei si jocul sau

http://www.gandul.info/sport-miscare/sim...a-13436635
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-10-2014, 20:30,
#56
RE: Tenis
http://blog.prosport.ro/florin-caramavro...a-13439187

“Noi nici la bucurii nu ştim să ne bucurăm”. E o remarcă a unuia dintre prietenii de pe facebook, căruia înclin să îi dau dreptate. Am auzit tot felul de tâmpenii despre victoria Simonei Halep cu uriaşa Williams. La 4-0, cineva spunea că Serena cedează deliberat primul set pentru ca sponsorii să se vadă mai mult la televizor (adică trei seturi). E o tâmpenie, clar, dovadă că meciul a avut doar două seturi şi a durat numai o oră şi cinci minute. Am auzit apoi şi câteva referiri la pariuri, pe care le exclud din start, dar şi ideea că Serena a prins o zi foarte slabă şi de-aia a bătut-o Simona.


Oameni buni, o sportivă din România a învins numărul 1 mondial la un scor categoric şi după un meci în care a jucat un tenis excepţional! Învăţaţi să vă bucuraţi, măcar la bucurii, vorba amicului de mai sus! Simona Halep a dat de pământ cu una dintre cela mai bune jucătoare de tenis din istorie, a alergat-o de la o latură la alta a terenului, a învârtit-o, a ameţit-o, i-a servit excelent, a meritat să câştige. Lăsaţi-ne să ne bucurăm şi lăsaţi-o şi pe ea să se bucure. Dacă nu ştiţi să o faceţi, învăţaţi de la alţii sau ascundeţi-vă în spatele calculatorului măcar azi!

Am comparat-o pe Simona Halep cu Nadia, pentru că am văzut la ea dorinţa de a fi perfectă, de a lua acel 10 din gimnastică, de a trimite mereu pe linie, mereu câştigător. În momentul în care la 6-0, 2-0 pentru ea a greşit o minge uşoară, s-a mustrat de una singură, supărată că nu a lovit mai bine, decisiv, perfect. Simona vrea totul, vrea să câştige fiecare minge şi se bate pentru asta, îşi foloseşte toate calităţile sportive şi mentale pentru a reuşi. Din nou, marii nemulţumiţi au ridicat capul şi au spus că e o comparaţie nefericită şi deplasată. O fi pentru cei ce nu ştiu să se bucure. Noi, ceilalţi, am aşteptat atâţia ani un sportiv ca Simona tocmai pentru a retrăi nebunia lui Năstase, perfecţiunea Nadiei, driblingurile lui Hagi. O avem pe Simona, să o respectăm şi să ne bucurăm, oameni buni!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
25-10-2014, 14:43,
#57
RE: Tenis
Simona e in finală!
bravooooo!

Această MARE sportiva a lumii cred ca ar trebui respectată la adevarata ei valoare de români!

Felicitări Simona si mult succes maine contra Serenei!
Răspunde
27-10-2014, 14:15,
#58
RE: Tenis
Modestie, bun simt, moderatie, munca. Respect Simona Halep, suntem contemporani cu o Mare Campioana a sportului romanesc !

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/ten...l-13469085

UPDATE: Simona Halep a revenit în România după Turneul Campioanelor, competiţie la care a jucat finala. În ultimul act, românca a fost învinsă de Serena Williams, dar Halep nu este dezamăgită şi spune că îşi va lua revanşa în următoarele meciuri. După finală, Williams a surprins-o pe Halep şi i-a spus că ar dori să facă o fotografie alături de viitorul număr 1 al circuitului.


În ceea ce priveşte o eventuală schimbare a antrenorului şi a staff-ului alături de care lucrează, Halep a precizat că deocamdată nu a avut timp să se gândească la aceste lucuri şi va lua o decizie după vacanţa de iarnă.

"Mă rog la Dumnezeu să-mi dea putere să pot continua aceste rezultate frumoase. În primul meci cu Serena am surprins-o şi am fost şi destul de odihnită, în al doilea meci am fost obosită, iar braţul meu a cam cedat în finală. Nu mi-am dorit să joc cu Serena, dar am luat decizia care mă linişteşte pe mine, aşa mi s-a părut corect să joc cu Ivanovic. A fost un meci mare pentru mine acea victorie, dar nu înseamnă foarte mult, nu e meciul carierei. Acel meci mi-a dat încredere, sper să mai pot juca împotriva ei şi să câştig. Serena mi-a spus pe podium că vrea să facă o poză cu viitorul număr 1 mondial. Mama ei făcea fotografia. Îmi doresc să ajung, clasamentul nu este foarte important pentru mine. După vacanţă voi lua o decizie în ceea ce priveşte staff-ul şi echipa mea. După acest an am învăţat că nu trebuie să am mari emoţii", a declarat Halep la revenirea în ţară.

Simona Halep a revenit în România, după aventura pe care a avut-o săptămâna trecută la Turneul Campioanelor.



Constănţeanca a plecat la ora 04:00 de la Singapore, iar la 12:30 a ajuns pe Aeroportul Henri Coandă, acolo unde a susţinut o conferinţă de presă, la Salonul Oficial, eveniment transmis live pe www.prosport.ro şi sport.ro. Ca şi la întoarcerea după finala de la Roland Garros (8 iunie), a treia jucătoare a lumii va fi aşteptată ca o mare campioană, cu covorul roşu.

Halep a jucat ca debutantă la Turneul Campioanelor, competiţia la care au participat cele mai bune opt tenismene ale sezonului, reuşind să acceadă până în marea finală (3-6, 0-6 cu liderul Serena Williams). Doar două reprezentante ale României mai jucaseră la competiţia care se desfăşoară din anul 1972, Virginia Ruzici şi Irina Spîrlea, dar niciuna nu reuşise o astfel de performanţă. Simona Halep a urcat luni de pe locul 4 WTA pe locul 3 WTA, poziţie pe care va rămâne până la finalul anului, ca urmare a celor 890 de puncte de la Singapore. Jucătoarea din Constanţa nu va mai participa la nicio competiţie WTA în 2014.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-10-2014, 23:08,
#59
RE: Tenis
Tecau s-a calificat pentru al treilea an consecutiv la Turneul Campionilor la dublu dupa ce a castigat in acest an 8 turnee cu colegul sau Roger (ultimii doi ani a jucat cu Lindstedt)

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/ten...o-13479644
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-01-2015, 11:58,
#60
RE: Tenis
CAnd ii vad pe unii cum sar la gatul unui sportiv, in special roman si mai ales unul care s-a ridicat deasupra mediocritatii cum este Simona Halep imi vine in minte tipologia frustratului care nu a facut nimic in viata lui si spera ca aducandu-i pe toti ceilalti la nivelul sau si aruncandu-i prin vorbe in noroi, va deveni el astfel "jmecher" minimalizand reusitele altora si ridicandu-se el astfel "atotstiutor" deaspura tuturor. "....v-am zis eu ca nu e nimic de capul ei, testoasa dracu' , nu e buna de nimic,etc,etc..."

O analiza mai jos care demonstreaza cu cifre ca pe langa esecurile pe care le contabilizeaza unii, REUSITELE Simonei din ultimii doi ani sunt remarcabile pentru orice sportiv , in special daca adaugam la asta faptul ca e romanca si Romania nu a avut un astfel de sportiv care sa performeze la un asa nivel, de foarte multi ani. Iar citatul din autobiografia lui Michael Jordan,postat de Sever voinescu si reluat de tolontan azi tot ca referire la Simona si parcursul ei, mi se pare revelator in acest context :

”După înfrîngerea Simonei Halep mi-am amintit un citat din Michael Jordan, reprodus intr-o biografie a sa aparuta in 1998, anul in care s-a retras a doua oara din baschet si de la Bulls dupa ce isi facuse, sa zic asa, numarul istoric: ”Am ratat peste 9000 de aruncări în cariera mea. Am pierdut aproape 300 de meciuri. De 26 de ori, colegii mi-au dat încrederea de a arunca mingea spre coș în ultima secundă pentru a cîștiga meciul și am ratat. Am eșuat de atîtea ori în viața mea. Și de aceea am reușit!”. Cind privim intrecerile sportive in larga perspectiva descoperim ca unul cistiga si toti ceilalti pierd, deci e mai multa infringere decit victorie. M-am gindit la Halep și mi-am amintit ca pina si cei mai mari invingatori din sport raporteaza, de fapt, cu mult mai multe infringeri decit victorii in propriul lor palmares!”

Mai jos statistica de care va spuneam :

http://www.gsp.ro/sporturi/tenis/5-mitur...42889.html

A treia jucătoare a lumii e criticată din cauza accidentărilor, a atitudinii sau a victoriilor considerate mici. De fapt, nu e deloc aşa.


1. "Simona Halep nu a bătut pe nimeni"
Simona Halep are 13 victorii şi 22 de înfrîngeri la jucătoare de Top 10. Multe dintre insuccese datează din primii ani de circuit. În sezonul trecut însă, Simona are un bilanţ de 8-6. Dintre primele 10 în lume, doar ea, Serena Williams şi Maria Şarapova au reuşit aşa ceva. Americanca are 12-2, iar rusoaica 10-5. Ana Ivanovici are 9 succese, dar stă la fel şi la insuccese. Radwanska (3-6), Bouchard (6-9), Kerber (2-6), Wozniacki (6-9) şi Cibulkova (5-6) sînt pe minus.

I se mai reproşează Simonei că la turneele de Mare Şlem nu întîlneşte adversare din înaltul ierarhiei mondiale. În primul rînd, statul de cap de serie oferă o protecţie tuturor, nu numai româncei.

Aşa e făcut tabloul, practic, jucătoarele de Top 10 pot începe să se înfrunte între ele abia din sferturi. În 2014, Na Li, Petra Kvitova şi Serena Williams s-au impus la Australian Open, Wimbledon şi US Open fără a învinge o jucătoare de Top 10 pe traseu, iar Maria Şarapova a dat peste una tocmai în finală la Roland Garros şi aceea a fost Simona Halep.

Tolontan comentează eliminarea Simonei: "Cînd e vorba de aşteptări sîntem la nivel de rachete din titan, iar în materie de ceea ce ştim să facem am rămas la tîrnăcop". Citeşte AICI întregul editorial!

2. "Renunţă uşor la luptă, are mentalitate românescă
A treia jucătoare a lumii a demonstrat de nenumărate ori că poate întoarce un meci, chiar dacă este condusă cu 1-0 la seturi. În ultimii doi ani, 2013 şi 2014, dintre primele cinci jucătoare ale lumii, Simona a adunat cele mai multe răsturnări de situaţie. Ea are 15 meciuri cîştigate de la 0-1 la seturi, 10 în 2013 şi 5 în 2014.

Urmează Serena, cu 14 astfel de victorii, 6 în 2013 şi 8 în 2014, şi Maria Şarapova cu 13, repartizate astfel: 12 în 2014 şi 1 în 2014. Petra Kvitova a reuşit să revină şi ea de 12 ori, 2013-10 şi 2014-2. Sîrboaica Ana Ivanovici, cu spiritul său de luptătoare, a răsturnat situaţii defavorabile de trei ori în 2013 şi de şase ori în 2014.

3. "Şi-a concediat antrenorul prin sms".
Anul trecut, în decembrie, la acţiunea Kids Day, organizată la Constanţa împreună cu Horia Tecău, Halep a explicat cum s-a produs despărţirea de Wim Fissette.

"Am avut contract până după Roland Garros, apoi l-am prelungit şi s-a încheiat după Turneul Campioanelor de la Singapore. Managerul meu, Virgina Ruzici, cea care mi l-a recomandat, i-a comunicat decizia, iar eu i-am trimis un mesaj personal, prin care i-am mulţumit pentru acest an 2014 şi i-am urat succes pe viitor. Nu eu l-am angajat, nu eu l-am concediat".

4. "Abandonează des, mai ales înaintea turneelor mari"
Anul trecut, Halep a abandonat de două ori, la Dubai, în turul 1, şi la ‘s-Hertogenbosch, în runda a doua. De asemenea, a declarat de alte două ori forfait, la Roma, după ce cîştigase în turul inaugural contra lui Madison Keys, şi la Beijing, după o victorie în "optimi" la Andrea Petkovic.

La Miami nu a mers deloc, fiind în recuperare după o operaţie la unghie. Serena Williams, de exemplu, are un abandon, la Wuhan, şi două forfaituri, Madrid şi Beijing. La fel de adevărat e însă şi că Simona a jucat accidentată în unele turnee, ducîndu-le pînă la capăt. La Cupa Fed a evoluat cu glezna încă nerefăcută total, ajutînd echipa României să se califice în Grupa Mondială II.

La Madrid a ajuns în finală cu o întindere la muşchii abdominali care se agrava pe zi ce trece, la Wimbledon a terminat semifinala în ciuda gleznei lovite, apoi a jucat la Bucureşti, deşi nu era complet recuperată. La Singapore a evoluat cu coapsa bandajată, atingînd finala.

5. "Îşi face scenariile cum îi convine"
Accidentările, abandonurile ar masca slăbiciunea româncei, care îşi urmează astfel interesul. Halep a arătat însă anul trecut, la Turneul Campioanelor, că nu se pretează la jocuri şi calcule, chiar dacă ar fi avantajat-o.

Lumea a certat-o că n-a făcut în aşa fel încît să piardă în două seturi meciul cu Ana Ivanovici din grupe şi s-o scoată din concurs pe Serena Williams, cea care avea s-o învingă ulterior în finală. "Cine crede aşa ceva despre mine nu mă cunoaşte deloc", a replicat sec Simona.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)