Etapa #6: UTA - CS Balotești (02.09.2017, ora 11:00, TV Arad)
02-09-2017, 15:11, (Ultima modificare: 02-09-2017, 15:15 de I 929.)
#33
RE: Etapa #6: UTA - CS Balotești (02.09.2017, ora 11:00, TV Arad)
Fază mai penibilă în totalitatea ei, de la arbitrii la cum am tratat-o noi, decât cea de la golul doi al Baloteştiului nu ţin minte să mai fi văzut. În primul rând nu e posibil să iei două goluri aşa nici la antrenament: un şut slab şi parabil pentru un fost campion al României şi dacă acesta ar fi ajuns la 50 de ani, iar apoi o banală centrare în careu de unde nici nu am ieşit la offside, nici nu am reuşit să respingem. Aici s-a văzut, zic eu, faptul că Mihalcea a fost lucrat de unii jucători. Chiar dacă nu sunt greşeli flagrante, e de ajuns să joci cu frâna de mână trasă pentru ca adversarul să-ţi dea gol. Şi ce adversar am avut azi...
Ca să termin cu faza respectivă, arbitrul a greşit pentru că nu a ţinut mâna sus până când s-a bătut faza de prima oară. S-a comportat ca la o lovitură liberă directă şi de aceea noi ne-am pus la zid şi jucătorul Baloteştiului a tras direct la poartă. Arbitrul a ridicat mâna când a fluierat talpa, dar apoi a lăsat-o jos. Faza a doua cu neacordarea autului de poartă, semnalizarea tuşierului...penibil, ce mai. Dar asta nu scuză cum am luat două goluri la aceeaşi fază, în două moduri total diferite. 

Ce să faci, să schimbi jucătorii şi să renunţi la obiectiv? Celelalte rezultate din serie nu prea spun asta, încă nu e pierdută lupta. Deci clar trebuie schimbat antrenorul pe care într-adevăr l-am plăcut pentru stilul dur, faţă de Roli sau Roşu, dar uite că atunci când lucrezi cu jucători români "cu personalitate", îţi trebuie şi tact. Nu e întotdeauna o virtute să fii franc, să spui adevărul (tău) verde-n faţă pe un ton ridicat, mai ales după un meci bunicel cum a fost cel cu Mioveni şi în condiţiile în care ai un obiectiv de îndeplinit. În plus, azi am jucat şi cu un singur vârf, şi cu un singur închizător tot meciul. Rezultatul: două goluri date de fundaşi, două goluri primite.

Cine să vină acum? Să vedem, prefer să nu spun nume la cald pentru că îmi vin în minte doar prostii. Pe undeva îmi pare rău de Laurenţiu Roşu, în locul altor experimente mai bine aş merge pe mâna unui antrenor inteligent care, poate, a învăţat din unele greşeli şi are sigur sete de revanşă.

Edit: Pe de altă parte, fiindcă am văzut postarea lui Giuliano de pe blogul lui, da, prin faza asta jucătorii şi-au asumat o mare mare responsabilitate. Practic, aproape oricine ar veni, acum ei trebuie să zbârnâie. Oricum, conducerea trebuie să dea şi amenzi pentru ca să nu plătească doar antrenorii.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #6: UTA - CS Balotești (02.09.2017, ora 11:00, TV Arad) - de I 929 - 02-09-2017, 15:11

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)