Box si alte sporturi de contact
04-05-2015, 8:49,
#6
RE: Box si alte sporturi de contact
http://www.retegan.ro/m-am-trezit-la-060...americani/

"M-am trezit la 06:00 păcălit de americani

Nu mă pricep la număratul punctelor, deci nu am cum să spun că ar fi trebuit să câștige Manny, dar să numești meciul secolelor un joc de 12 runde unde nu vezi măcar un pumn, e prea mult. Ori poate s-au schimbat regulile între timp și promovează pacea în lume.

Doar din ce am văzut pe Facebook (-ul meu) fanii erau preoponderent în favoarea lui Manny Pacquiao. Poate că motivul principal este din cauza atitudinii sfidătoare pe care o are în general Floyd Mayweather.

Am văzut cum se antrenează (foarte bine), am văzut cum boxează (foarte bine), însă meciul din seara asta îmi dovedește că marketingul acestui meci a fost over over over rated, și faptul că Mayweather s-a ferit 6 ani de Pacman, spune multe despre felul în care a fost branduit și despre calitatea adversarilor pe care i-a avut în față până acum, americanul.

Nu mi s-a părut un meci pe bune, nu știu să număr puncte, dar la cât a alergat Floyd, mi s-a părut că doar prin KO ar fi putut câștiga partida.

Vorba unui prieten, poate că înțelegerea a fost de genul “Mayweather to Boxing: I will fight Manny if you let me win.”

Până la urmă rezultatul venea cu un titlu,iar Floyd Mayweather a adoptat tactica cea mai bună pentru a-l câștiga. Supărarea mea (și nu doar a mea) nu vine din victoria americanului, ci mai repede din cauza unui meci de box care pentru mine nu a existat.

Așa cum la fotbalul românesc va mai dura ceva până să văd un Hagi, un Adrian Ilie sau Dan Petrescu, așa și la box cred că va mai dura ceva până să vedem mai mulți campioni (pe bune) într-o decadă, așa cum am avut eu în copilăria anilor 90′: Oscar De La Hoya, Myke Tyson, Lenox Lewis, Evander Holyfield, Roy Jones Jr, Felix Trinidad, Mihai Leu, Francisc Vaștag sau Doroftei (pentru că și cu Bute am o problemă).

Indifirent câte meciuri va mai juca, Floyd va rămâne neînvins pentru că așa trebuie."
Răspunde


Mesaje în acest subiect
Box si alte sporturi de contact - de Miki - 28-02-2014, 10:02
RE: Box si alte sporturi de contact - de Kidu - 03-05-2015, 11:01
RE: Box si alte sporturi de contact - de Chere - 04-05-2015, 8:49
RE: Box si alte sporturi de contact - de Kidu - 04-05-2015, 10:25
RE: Box si alte sporturi de contact - de Kidu - 04-05-2015, 10:52
RE: Box si alte sporturi de contact - de Kidu - 15-06-2017, 13:29
RE: Box si alte sporturi de contact - de Kidu - 16-06-2017, 23:32

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)