Etapa #33: UTA - POLI (04.05.2019, ora 13:30, Digi Sport 1)
02-05-2019, 9:27,
#23
RE: Etapa #33: UTA - POLI (04.05.2019, ora 13:30)
Cred ca nu are sens sa ne contram pe tema asta, vor primi 300 de bilete cu care ei au fost de acord, nu trec nici ei prin cea mai fericita perioada si cred ca au probleme serioase in a-si mobiliza oamenii.

In alta ordine de idei, ma gandeam zilele trecute ca in ultimii 30 de ani atat noi cat si ei am avut exact aceleasi probleme: "performanta ABA", mereu am fost victimele cooperativei din anii '90, lipsa banilor presarata cu o perioada foarte scurta de bunastare si stabilitate financiara, cumparari de locuri (vezi la ei episodul Dacia Pitesti si AEK Bucuresti, la noi Salonta si Covaci), reinfiintarea clubului in esaloanele judetene si lupta pentru repromovare, lipsa bazei sportive, relatia incordata cu autoritatile.
Fara niciun un fel de metafora dar existenta celor doua cluburi este una simbiotica in jurul acestei rivalitati. Atat timp cat va exista UTA va exista si Poli si invers.

Acum 17 ani, inainte de meciul ala de pomina Poli - UTA 3-4 cu golul lui Leo Chitescu din prelungiri, eram cu Luca Alecu si cu alti baieti la pregatiri si tin mintea ca i-a mai ramas lui Luca o bucata de panza neagra patrata cu latura de vreo 6-7 metri si ne intrebam cu totii ce naiba sa facem cu ea cand mi-a venit ideea de am facut acel semn al intrebarii cu textul "IDENTIFICATI-VA". Eram tare mandri pentru ca foarte multi timisoreni au fost afectati de banerul ala insa privind acum retrospectiv nu pot sa spun decat atat, "ce prosti am fost", ne-am bucurat noi de raul lor insa parca s-a intors tot raul ala si asupra noastra de a trebuit sa trecem prin aceeasi agonie.

Astazi privesc mult mai relaxat, e drept ca s-au mai dus din energiile si tensiunile care se acumulau inaintea unui astfel de meci, insa un lucru e cert, atat noi cat si ei trebuie sa mergem mai departe, derby-ul trebuie sa supravietuiasca pentru ca si asa nu a mai ramas mare lucru din fotbalul romanesc. Fara UTA-POLI tot fotbalul din vest se poate rezuma la Lugoj vs. Gloria Lunca Teuz Cermei pentru ca oricum nu ar mai avea niciun farmec.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #33: UTA - POLI (04.05.2019, ora 13:30) - de Kidu - 02-05-2019, 9:27

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)