Laszlo Balint
31-07-2020, 20:00,
#21
RE: Laszlo Balint
Eu zic că mai degrabă e invers: nu există performanță fără continuitate.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
06-10-2020, 21:14,
#22
RE: Laszlo Balint
Pun articolul aici, ca nu avem topic de preparator fizic. Din nou despre neamtul Thomas Neubert:

"FCSB - DINAMO 3-2. Ce vrăji a făcut Thomas Neubert?! Gazeta Sporturilor are raportul derby-ului: concluziile sunt șocante!

Andrei CrăiţoiuDan Udrea - Publicat luni, 05 octombrie 2020 18:06 / Actualizat luni, 05 octombrie 2020 18:20
GSP are raportul Fitness InStat al derby-ului FCSB - Dinamo 3-2, iar concluzia e surprinzătoare: deși a fost afectată din plin de coronavirus și nu s-a putut antrena normal, FCSB a alergat cu 5 kilometri mai mult și a avut cu 50% mai multe sprinturi decât rivala Dinamo.

De fiecare dată când se joacă meciuri în UEFA Champions League, înainte de terminarea transmisiei TV, pe ecran apare statistica meciului, din care niciodată nu lipsesc distanțele parcurse de echipe, dar și de cei mai buni 4-5 jucători! Nu același lucru se petrece și la jocurile de Liga 1 fiindcă un raport Fitness InStat, produs de firma care monitorizează meciurile din Liga 1, are un cost destul de ridicat, în jur de 500 de euro pentru un joc!
Gazeta Sporturilor are însă acest raport pentru derby-ul FCSB - Dinamo 3-2, care s-a disputat în weekend-ul trecut, iar concluziile acestuia sunt pe alocuri chiar șocante. Deși FCSB venea după o perioadă de 14-17 zile în care mai mulți dintre cei pe care i-a folosit în primul 11 n-au avut voie să se antreneze, din cauza faptului că au fost infectați cu coronavirus, trupa pregătită fizic de Thomas Neubert a fost cea care a alergat mai mult. Cu aproape 5 kilometri în plus față de Dinamo, care n-a avut nicio absență din cauza accidentărilor sau suspendărilor, iar Cosmin Contra a avut întreg lotul la ședințele de pregătire.

Inclusiv Neubert a fost pozitiv cu COVID-19 și a fost obligat să stea în izolare, dar acest lucru nu l-a împiedicat pe preparatorul fizic neamț să le realizeze fotbaliștilor un program special de pregătire. Chiar și pentru cei care au stat doar în camera de cantonament vreme de cel puțin 7-10 zile. Fiecăruia i-a fost pusă la dispoziție o bicicletă specială, pe care să se urce și de câte 3 ori pe zi. Neubert i-a anunțat pe cei din staff că jucătorii nu vor pierde foarte mult din capacitatea fizică pe care au acumulat-o după pregătirea pe care le-a făcut-o înainte de apariția focarului, mai ales dacă vor respecta antrenamentele pe bicicletă.
FCSB nu doar că a alergat mai mult decât Dinamo, dar statistica InStat, defalcată pe reprize, arată că în a doua parte a meciului, când, teoretic FCSB trebuia să fie extrem de obosită și să pună genunchii în pământ, diferența dintre cele două formații a fost și mai mare în favoarea roș-albaștrilor în privința oxigenului din plămâni. FCSB a alergat mai mult în repriza a doua decât în prima, în schimb Dinamo a fost cea care s-a sufocat și a făcut un efort mai mic decât cel pe care îl arătase în primele 45 de minute. Iar raportul FCSB vs Dinamo, exclusiv în repriza secundă, arată un surplus de aproape 3 kilometri parcurs de Man și compania.
Nu doar la volumul distanței a stat mai bine FCSB, ci și la viteza de deplasare a jucătorilor. Conform grilei InStat, distanța parcursă de jucători e defalcată în 5 trepte:
- mers (0-2 metri pe secundă)
- alergare ușoară (2-3 m/s)
- alergare (4-5,5 m/s)
- viteză ridicată (5,5-7 m/s)
- sprint (7 m/s)
Sprintul înseamnă practic orice viteză dezvoltată de un fotbalist de peste 25 km/h. La acest capitol a fost cea mai mare diferență între cele două echipe. Și balanța a înclinat spre FCSB. Un procent de peste 50% mai multe sprinturi.

Trei comparații extrem de elocvente, realizate între jucători care evoluează pe același post și au și jucat același sau aproximativ același număr de minute:
Jucător / Distanță (km)

Crețu 10
Gonzalez 9,3

I. Cristea 10,2
R. Grigore 9

Ov. Popescu 11,4
Răuță 10,6

Moruțan 8,4
Sorescu 8

Șocantul caz Cristea!
FCSB a avut un fotbalist în meciul cu Dinamo care realmente a dărâmat toate miturile posibile în materie de pregătire fizică. A fost printre primii jucători testați pozitiv cu coronavirus și printre ultimii care s-au vindecat. "Am fost pozitiv nu mai puțin de 16 zile, timp în care am stat la izolare", a declarat Cristea chiar după meciul de sâmbătă. În ciuda acestui lucru, stoperul a fost în top 3 jucători de la FCSB ca distanță alergată în meci: 10,2 kilometri. A alergat aproape cât Răuță, unul dintre remarcații lui Dinamo la acest capitol și care n-a absentat de la niciun antrenament în ultima lună și jumătate și n-a absentat de la nici unul dintre meciurile din primele 6 etape. Cristea nu mai jucase un meci oficial de fix 3 săptămâni, din 12 septembrie, de la Voluntari - FCSB 2-1.
11,4kilometri a fost distanța parcursă de Ovidiu Popescu în derby, a fost fotbalistul care a alergat cel mai mult, secondat de Borja Valle (11,2)
16sprinturi a făcut Crețu, cele mai multe dintre toți cei care au evoluat în derby; e urmat de Camara (14) și Man (13)
Doar Dinamo și Craiova n-au datele Fitness
Firma InStat a încheiat o colaborare cu LPF, însă în pachetul de bază nu există și datele din Raportul Fitness, cele care dezvăluie distanțele și vitezele jucătorilor. Acestea necesită un cost suplimentar, iar echipele, aproape în totalitatea lor, au dorit să plătească pentru a-l avea. Excepție au făcut Dinamo și Craiova."

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/fcsb-di...12273.html

Apropo, noi avem date statistice?
Răspunde
06-10-2020, 23:05,
#23
RE: Laszlo Balint
Avem, stiu sigur de la Dorin Stana si cu siguranta Gyuszi are acces si beneficiaza de aceste date.
Răspunde
10-10-2020, 20:44,
#24
RE: Laszlo Balint
Sper ca avem o strategie in acest sens si ne bazam pe date (zahlen, daten, fakten zice neamtu) in deciziile pe care le luam la club. In alta ordine de idei recomand filmul :
Moneyball: https://www.imdb.com/title/tt1210166/
conducerii clubului, lui Balint si celor interesati.
Răspunde
11-11-2020, 19:36,
#25
RE: Laszlo Balint
Who is Laszlo Balint? Sheffield Wednesday new manager candidate profiled amid links to role

https://www.examinerlive.co.uk/sport/foo...w2D-7FNxJU

Bombă în Liga 1! Antrenorul român este la un pas să preia pe Sheffield Wednesday din Anglia

https://www.telekomsport.ro/bomba-i-n-li...FvDmZKjeIA


Ce spuneti? O fi adevarat?
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
11-11-2020, 20:18,
#26
RE: Laszlo Balint
Bogdan Apostu, impresarul lui Laszlo Balint, a confirmat negocierile dintre cele două părți: „Este adevărat, suntem în contact cu cei de la Sheffield. După cum știți, eu l-am dus și pe Sergiu Buș acolo,acm păstrat o legătură foarte bună cu ei. Am și o relație foarte bună cu un agent care intermediază mutările de la Sheffiel.

În acest moment negociază cu un antrenor important, cu experiență, iar în cazul în care negocierile nu vor ajunge la un consens, Balint e primul pe listă. Vă dați seama că ar fi o mutare importantă pentru noi, pentru cariera lui. Ne bucurăm să vedem că este interes de la acest nivel”, a declarat Bogdan Apostu pentru GSP.ro.
Răspunde
11-11-2020, 20:51,
#27
RE: Laszlo Balint
Ar fi dezastru pentru noi ! Mizeriile lui Bibi si Falca isi arata roadele!
Răspunde
11-11-2020, 21:02,
#28
RE: Laszlo Balint
Într-adevăr, un agent apropiat de clubul Sheffield Wednesday, cu care am mai ținut legătura de pe vremea când Sergiu Buș activa acolo, m-a contactat pentru o discuție despre Gyuszi Balint. El mi-a spus că a studiat piața antrenorilor tineri din România, iar Balint pare un antrenor bun pentru proiectul lor. Știu că a avut rezultate pe la toate clubururile la care a activat și ar fi interesați de o colaborare cu el. Vă dați seama că ar fi ceva extraordinar pentru Laszlo Balint să ajungă direct din România în fotbalul englez, dar discuții concrete nu au existat. Iar părerea mea personală este că Guyszi Balint ar trebui să rămână cel puțin până la finalul actualului campionat la UTA, pentru a duce la bun sfârșit ceea ce a început în vara anului trecut. În acest sens, el a refuzat și o ofertă foarte bună de la un club important din Liga 1. A ales să rămână la Arad”, ne-a declarat în exclusivitate Bogdan Apostu.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
11-11-2020, 22:03,
#29
RE: Laszlo Balint
Sper ca Guyszi sa ramana la noi insa daca in final oferta se concretizeaza nu am cum sa ii reprosez ceva decat sa ii strang mana si sa ii multumesc pentru tot ce a facut pentru noi. Este cel mai bun antrenor pe care l-a avut UTA dupa Revolutie.
Răspunde
11-11-2020, 22:18,
#30
RE: Laszlo Balint
Sincer pentru noi ar insemna dezastru această mutare pentru mine ar fi o uriașă dezamagire iar daca e legat afectiv totuși de acest club nu cred ca ar pleca...inca e f.tanar și cred ca are timp sa castige mulți bani in timp mai ales daca va avea continuitate.
Răspunde
11-11-2020, 22:36,
#31
RE: Laszlo Balint
Gyuszi ne-o readus speranța și împreună am plecat la un drum frumos dar dacă se concretizează oferta asta...jos pălăria! Mergem înainte...de preferat alături!!!
Răspunde
11-11-2020, 23:20,
#32
RE: Laszlo Balint
Ar fi o pierdere pentru noi, omul asta e mai mult de cat un antrenor, insa pana la urma va urma si momentul plecarii lui la o echipa mai bine cotata. N-ai cum sa l judeci pe omul asta oricare ar fi alegerea sa, insa nu stiu cine l-ar putea inlocui... greu moment!!!!
Răspunde
11-11-2020, 23:27,
#33
RE: Laszlo Balint
In afara de vreo 3 echipe in Liga I nici o alta echipa nu are conditiile pe care le are UTA, nu mai vorbim de suporteri palmares traditie nu inteleg dece si.ar dori sa plece si sa nu incerece sa obtina performanta la UTA asa mi s-ar parea firesc...aici oamenii il iubesc si cred ca simte asta, oricum in acest moment se identifica cu UTA!
Răspunde
11-11-2020, 23:30,
#34
RE: Laszlo Balint
”O să fiu sincer cu dumneavoastră. Bogdan Apostu mi-a confirmat, în această seară, interesul lui Sheffield Wednesday. Dar e la început, e un interes preliminar, așa că rămân concentrat pe munca de la UTA, din respect pentru clubul acesta și suporterii de aici”, a spus antrenorul de la Arad.

De aici ințeleg că, in cazul in care oferta se va concretiza este dispus s-o accepte.
In cazul ăsta nu pot decât să-i mulțumesc pentru tot ce a făcut pentru noi, pentru că ne-a ajutat să ajungem iar pe prima scenă, pentru că ne-a făcut să visăm frumos și pentru că ne-a arătat că se poate face treabă și cu bani mai puțini dar cu seriozitate și multă muncă. Succes și să revină la noi atunci când va fi milionar in euro și scârbit de străinătate.
Răspunde
12-11-2020, 7:11,
#35
RE: Laszlo Balint
E Balint cursiv in engleza?
Răspunde
12-11-2020, 10:29,
#36
RE: Laszlo Balint
Din punctul meu de vedere nu va pleca de la UTA decat pentru un club de afara , dar in nici un caz intr-un campionat slab dezvoltat.Oricum , nu cred ca se pune problema ca el sa plece la Sheffield , desi daca oferta este adevarata ar fi normal sa accepte!
Răspunde
12-11-2020, 11:44, (Ultima modificare: 12-11-2020, 11:45 de Kidu.)
#37
RE: Laszlo Balint
La fel vad si eu lucrurile si dupa cum l-am simtit aseara in interventia de la DigiSport 1 oricat incerca Vali Moraru sa il traga de limba.
In alta ordine de idei, desi nu sunt adeptul victimizarii in relatia fotbalistica Capitala vs. Provincie, pot sa ii inteleg pe cei ce nu inghit "miticismul" asta al redactiilor centrale de sport, fie ca vorbim de televiziune sau presa scrisa. Pentru ei UTA si Gyuszi nu existau pana ieri, brusc, bazat doar pe un zvon pana la urma, si-au indreptat fata catre Gyuszi insa si acolo doar pentru senzationalul stirii deoarece era vorba de Anglia. Atitudinea asta superficiala, pe langa faptul ca e complet neprofesionista, nu face decat sa le atraga si mai multi contestatari pentru ca se tin numai de barfe, intrigi si cand e vorba de continutul informatiei sportive raman datori concentrandu-se doar pe ceea ce se intampla in jurul Bucurestiului si cam atat.
Răspunde
13-11-2020, 21:53,
#38
RE: Laszlo Balint
L-au confirmat pe Tony Pulis, poate sta lumea (și mai) liniștită Smile
Răspunde
14-11-2020, 0:51,
#39
RE: Laszlo Balint
Poate a fost si un semnal de alarma (sper) pentru Bibart, Falca & co. sa realizeze ca trebuie o finantare corespunzatoare pentru UTA, conditii bune - vorbesc si de spatiile de la stadion, care cred ca nici acum nu sunt puse la punct (sala de recuperare, etc) asa incat omul sa stea si sa-si faca treaba de profesionist.
Răspunde
14-11-2020, 6:17,
#40
RE: Laszlo Balint
Nu sunt curiosi Bibart&Co... la alegeri au fost, atat!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)