Etapa #7: UTA - CS Mioveni, 15.09.2019, ora 11:30, Telekom Sport
15-09-2019, 15:44,
#4
RE: Etapa #7: UTA - CS Mioveni, 15.09.2019, ora 11:30, Digisport 1
Cel mai bun meci văzut pe stadion în ultimii mulți ani. Două echipe care au luptat până la ultima picătură de energie, din primul până în ultimul minut, care au dorit să câștige și care din punct de vedere fotbalistic au oferit un meci cu mult peste media campionatului și, îndrăznesc să o spun, peste multe meciuri din liga I. Un meci nerecomandat suferinzilor de inimă, cu foarte multe ocazii și cu o atmosferă în multe momente de zile mari. Cred că neutrii care au văzut acest meci la televizor chiar au fost încântați. Puteam să câștigăm, puteam să și pierdem, au fost lucruri bune dar și multe greșeli dar să nu omitem faptul că am avut în față, de departe, cel mai tare adversar în acest debut de sezon. Pentru mine importante sunt două lucruri: atitudinea este de nota 10 și de asemenea se vede că există o anumită ideea clară de joc. Că nu întotdeauna iese, că se fac greșeli, e adevărat dar până la urmă vorbim de un fotbal jucat de muritori nu de extratereștri de pe la Real, Barcelona, City etc. Cei care au pretenții să nu se greșească ar trebui să revină cu picioarele pe pământ și să își aducă aminte în ce ligă jucăm și care e nivelul fotbalului românesc. Cei care vor să câștigăm pe bandă rulantă ar trebui să cerceteze să vadă când a fost ultima dată când o echipă a dominat campionatul extrem de autoritar. Iar cei pentru care schimbarea de atitudine nu le sare în ochi, poate n-ar strica să revadă câteva dintre meciurile ultimelor (multe) sezoane din era Giovanni sau din ultimele două campionate. Eu unul am încredere că mecanismul va funcționa tot mai bine de la meci la meci și că multe erori individuale se vor remedia. Nu are cum să fie altfel pentru că se vede felul profesionist în care se lucrează. Și, dacă nu va fi să promovăm, asta e. Pentru mine marele câștig e că după foarte mulți ani vin cu o mare plăcere la meci și abia aștept să vină următorul. Poate pentru unii e puțin, poate sunt mai pretențioși, asta e, nu toți putem să fim suporteri de Champions League, unii suntem așa mai de liga a doua și ”ne mulțumim cu puțin”.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #7: UTA - CS Mioveni, 15.09.2019, ora 11:30, Digisport 1 - de Giuliano - 15-09-2019, 15:44

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)