Transferuri, sezonul 2020-2021
17-05-2021, 16:00,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Au fost nesimțiți, băiatul chiar a vrut sa rămână la UTA, îți spun 100%, doar ca aia au fost mega ordinari, când au văzut ca sare cu cash'ul CFR, nu au mai fost curioși de oferta UTA'ei care presupunea un 50-50 la un viitor transfer nu și bani, sau putini bani oricum.
Răspunde
17-05-2021, 16:16,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Doi colegi de generatie si de nationale de juniori cu Miculescu 2001 ....Aurel June si Vasile Hagiu de la Sporting Vaslui . Plus aradeanul Denis Maneran 2002 la sfarsit de contract cu U Cluj.
Din sezonul urmator sper ca nu ajutam Lipova cu juniori!
Răspunde
17-05-2021, 16:27, (Ultima modificare: 17-05-2021, 16:29 de diangelis.)
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Cumva s-a dat de înțeles că sunt sanse ca Adi Petre sa nu mai continue cu UTA din sezonul viitor.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
17-05-2021, 16:51,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Ce am inteles eu din conferinta:
-99% Denis Rusu nu mai continua la UTA, marele utist Radu Pop nu mai raspunde la telefon, Apostu a confirmat ca are o oferta pentru el si de la Arges .
-in zilele urmatroare va fi prezentat un under foarte bun dupa promisiunile lui Apostu
-situatia lui Albu incerta
-nici un jucator nu si-a manifestat dorinta sa plece
-exista oferte pentru Roger si Shliakov, care alaturi de Vorobjovas ,Antal si Adi Petre underii sunt singur jucatori care mai au contract cu UTA.
-Adi Petre 99% nu va mai continua la UTA , Balint nu mai pare deloc interesat de o colaborare cu el
-pentru anul viitor ne propunem ceva mai bine dar nu "avioane" , Balint a semnat prelungirea pe un an .
Răspunde
17-05-2021, 17:44,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
adi petre mai are un an de contract
Răspunde
17-05-2021, 17:55,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Si asta este un motiv ca fotbalul romanesc este la pamant.....de ce Denis Rusu nu are un cuvant de spus? Adica Lipova DA semneaza intelegerea intre cluburi dar jucatorul semneaza contractul! La noi jucatorii se vand ca si un sac de cartofi ,fara drept la replica! In campionatele importante daca jucatorul x nu doreste sa ajunga la echipa y nu semneaza contractul ...simplu!
Sunt foarte curios cine este jucatorul under foarte bun promis de Apostu!
Sper ca din sezonul urmator sa avem jucatori transferati definitiv si nu imprumutati!
Răspunde
17-05-2021, 18:39, (Ultima modificare: 17-05-2021, 18:40 de ritza_.)
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Dacă i s a transmis ft clar, dacă nu semnează cu CFR, rămâne la Lipova unde mai are 2 ani de contract? Tu ce ai fi făcut? Dacă ai urmărit conferința ai văzut ca a declarat și Apostu ca ala(președintele lipovei) nu a mai vrut sa răspundă la telefon, ptr ca în prima faza s a bătut palma cu UTA, iar când CFR a apărut cu mai mult cash astia nu au mai fost curioși de altceva.
Știu sigur ca băiatul ar fi vrut sa continue aici ptr ca la o adică Balint l a văzut și promovat în prima liga!
Urat gestul oricum de ieri, sunt unii care uita de unde au plecat...

PS: ca să înțelegeți ce mizerie e ala de la Lipova, după ce Denis a venit la UTA, pe fratele lui l au dat afara!
Răspunde
17-05-2021, 19:05,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Dupa parerea mea cred ca aceasta campanie de transferuri trebuie sa tina cont de cateva lucruri importante:
 1. Chiar daca unii nu vor fi de acord, cel mai important la acest moment cred ca e clarificarea cat mai rapida, fara amanari inutile, a situatiei referitoare la ancheta in care sunt implicati reprezentanti ai clubului. Pentru ca daca se taraganeaza si se dovedeste ca sunt vinovati, riscam excluderea sau depunctarea, ceea ce ar compromite tot sezonul si toate investitiile. Sper sa nu fie cazul.
 2. In privinta transferurilor cred ca ar trebui o strategie pe termen scurt, de pana la un an si una pe termen mediu si lung.
 Pe termen scurt pastrarea unui nucleu de jucatori care au dovedit ca pot ramane la UTA si aducerea a inca 3-4 jucatori peste media ligii intai, coroborat cu renuntarea la unii care nu doar ca nu au confirmat dar nici nu au potential de crestere.
 Pe termen mediu si lung, datorita noilor reglementari internationale legate de plata unor sume de bani catre cluburile pe la care au trecut jucatorii transferati, cred ca devine cu mult mai importanta o strategie clara,pragmatica, legata de copii si juniori. Trebuie sa cautam in toata tara si de ce nu chiar in strainatate astfel de tineri jucatori cu potential si sa ne asiguram ca au contracte pe termen lung cu UTA sau Atletico. Concurenta aici devine tot mai acerba. Si potentialul, la preturile actuale ale jucatorilor pe plan international. Dar pentru toate astea iti trebuie o infrastructura bine pusa la punct, lucruri care in Romania nu prea se intampla.
Răspunde
17-05-2021, 19:06,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
” Nu insistăm pentru Denis Rusu” - total de acord.
Corectă mi se pare și atitudinea clubul vis-a-vis de Adi Petre.
Nu mai suntem in situația de-a ne milogi și nici nu putem aștepta la nesfârșit PRIMUL gol al marelui atacant, in campionat.
Sper să facem o campanie de transferuri deșteaptă, cu maxim 4-5 mutări, dar cu jucători peste ce avem acum in lot.
Răspunde
17-05-2021, 19:49,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
@ritza Vreau sa zic ca este pacat de copil,Denis Rusu este talentat si serios .....se vede ca este afectat psihic de domnul mare bisnitar conducator de club la Lipova!
Răspunde
17-05-2021, 19:53,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Oricum urata atitudinea "marelui utist" presedinte la Lipova mai ales ca UTA a ajutat tot timpul toate echipele aradene din liga 3 cu tineri de perspectiva.Iar daca nu il lua UTA pe Rusu f posibil sa fi fost si acum tot la Lipova,pana la urma UTA si faptul ca a avut posibilitatea sa evolueze constant la liga 1 i-au crescut cota.O avea Balint minusurile lui dar din punctul asta de vedere nu i se poate reprosa nimic,nu si-a batut joc de nici unul sa il scoata dupa un minut de pe teren.Pana la urma asta e,nu sta UTA in Rusu sau in vreun alt jucator,sunt convins ca sunt gramezi de jucatori care vor sa vina,f posibil si multi impresari care propun jucatori chiar daca Apostu are monopolul,sa fie lumea inspirata sa ia cele mai bune decizii.Iar in privinta lui Adi Petre venirea la fcsb a fost cea mai tampita decizie pe care putea sa o ia,de acolo a luat-o la vale si sincer indiferent cate sanse i s-au dat nu mi s-a parut f dornic sa le fructifice.
Răspunde
17-05-2021, 20:23,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
In primul rand nu exista strategii pe termen scurt...totul este gresit inclusiv semnarea unui contract pe un singur an cu antrenorul Balint...inca nu stim de ce l.am vanturat asa repede pe Oroian...ce am pus in loc( in ce conditii a plecat)...nu stiu nu sunt deloc entuziasmat de ceea ce se preconizeaza in viitorul sezon.
Răspunde
17-05-2021, 21:10,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Balint si a indeplinit obiectivul, cu bune cu rele, si sincer era cam de ca..t sa nu il ofertam, toti poate i-am reprosat unele si altele insa a indeplinit ce se preconiza pentru acest campionat. Oroian a plecat ca el a vrut nu UTA l-a vanturat si din pacate il vad pierdut, pacat de el.
Din pacate in Romania se cam semneaza contracte doar pe un sezon, iar asta da da senzatia ca nu poti stabili o strategie.
Răspunde
17-05-2021, 21:13,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
(17-05-2021, 16:51)psv a scris: Ce am inteles eu din conferinta:
-99% Denis Rusu nu mai continua la UTA, marele utist Radu Pop nu mai raspunde la telefon, Apostu a confirmat ca are o oferta pentru el si de la Arges .
-in zilele urmatroare va fi prezentat un under foarte bun dupa promisiunile lui Apostu
-situatia lui Albu incerta
-nici un jucator nu si-a manifestat dorinta sa plece
-exista oferte pentru Roger si Shliakov, care alaturi de Vorobjovas ,Antal si Adi Petre  underii sunt singur jucatori care mai au contract cu UTA.
-Adi Petre 99% nu va mai continua la UTA , Balint nu mai pare deloc interesat de o colaborare cu el
-pentru anul viitor ne propunem ceva mai bine dar nu "avioane" , Balint a  semnat prelungirea pe un an .

Asta e obiectivul pentru următorul sezon sau doar o declarație spusa la cald? Din punctul meu de vedere un obiectiv măsurabil este accederea in play-off sau Balint out! scurt și la obiect.
Răspunde
17-05-2021, 22:07,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Oameni buni, clubul asta atata poate, primaria nu ne mai ajuta, noroc cu Meszar ca se descurca cum poate insa da, se poate mai mult si cu bani putini.
Răspunde
17-05-2021, 22:09,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
(17-05-2021, 20:23)Kapa a scris: In primul rand nu exista strategii pe termen scurt...totul este gresit inclusiv semnarea unui contract pe un singur an cu antrenorul Balint...inca nu stim de ce l.am vanturat asa repede pe Oroian...ce am pus in loc( in ce conditii a plecat)...nu stiu nu sunt deloc entuziasmat de ceea ce se preconizeaza in viitorul sezon.

Oroian a jucat la Sibiu 31 de minute. În rest a mai prins baca de vreo 2-3 ori. La noi în prima ligă nu a reușit să se impună. Chiar e de regretat?
Semper Fidelis
Răspunde
17-05-2021, 22:29,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Chiar, legat de Primărie.. chiar n-au cotizat cu nimic sezonul actual? Cel putin dl. Meszar așa s-a exprimat, ca și cum nicio instituție nu a oferit sponsorizare.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
17-05-2021, 22:32,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Sa se impuna??? sper ca glumesti...la varsta lui a avut oscilatii dar si momente sclipitoare vezi meciurile cu Viitorul si multe altele..era evident un jucator ce putea creste dar ma rog chiar ma mir ca oameni care au experienta si stiu fotbal ( ma refer aici la majoritatea oamenilor de pe forum) nu regreta deloc despartirea de Oroian.
Răspunde
17-05-2021, 22:47,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Eu regret ca a plecat Oroian,cu un junior trebuie rabdare si incredere. Sa nu uitam ce criticat a fost Miculescu la inceputul sezonului si acum multi zic Wow ce talent! Ce criticat a fost Stahl cand era la noi si acum multi spera sa revina la UTA daca retrogradeaza Astra!
Răspunde
17-05-2021, 23:03,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
(17-05-2021, 22:32)Kapa a scris: Sa se impuna??? sper ca glumesti...la varsta lui a avut oscilatii dar si momente sclipitoare vezi meciurile cu Viitorul si multe altele..era evident un jucator ce putea creste dar ma rog chiar ma mir ca oameni care au experienta si stiu fotbal ( ma refer aici la majoritatea oamenilor de pe forum) nu regreta deloc despartirea de Oroian.
Mie unul imi placea si am regretat plecarea lui insa nu clubul a renuntat la el ci el a dorit sa plece influenta impresarilor nu le face bine.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)