Transferuri, sezonul 2020-2021
18-08-2020, 10:22,
#81
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Păi 4 jucători pe două posturi e ideal. Eu unul mă bucur că lângă Melinte și Ilie am adus doi jucători care au un plus față de ei la capitolul experiență în Liga 1. Strategia mi se pare corectă: ai ținut doar jucătorii care în Liga 2 au jucat în marea majoritate a meciurilor pentru că e cumva logic că dacă n-ai reușit să te impui în liga secundă va fi mult mai greu în prima. Iar întăririle par la prima vedere peste ce avem în lot (mai puțin Horațiu Moldovan dar el e un caz mai special), măcar la capitolul experiență de Liga 1. Acuma sigur, e un risc să aduci atât de mulți jucători, mai ales când nu ai nici o perioadă de pregătire mai lungă, dar nici cealaltă variantă, de a merge în proporție de 80-90% pe lotul din sezonul trecut, nu era scutită de riscuri. Va trebui să avem răbdare, probabil că vor trece câteva meciuri până ce relațiile de joc se vor închega dar, dacă jucătorii aduși se vor ridica la nivelul așteptat, atunci cred că o să avem o echipă bună care nu va avea emoții cu retrogradarea. Pentru că, în ciuda optimismului afișat de Meszar, eu unul aș fi mulțumit pentru primul sezon cu o clasare undeva în zona locurilor 8-10.
Din punctul meu de vedere am mai avea nevoie de un fundaș lateral (de preferință sub 21 de ani) și de un mijlocaș central dacă nu revine Romario.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
19-08-2020, 16:53,
#82
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Maine UTA ii va prezenta pe Denis Rusu si Dragos Tescan.

https://www.sportarad.ro/2020/08/19/salt...-el-video/
Răspunde
19-08-2020, 17:23,
#83
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
(19-08-2020, 16:53)UTAFan90 a scris: Maine UTA ii va prezenta pe Denis Rusu si Dragos Tescan.

https://www.sportarad.ro/2020/08/19/salt...-el-video/

Probabil aici se încheie si perioada noastra de transferuri. Poate inca un fundas stanga si un mijlocas central ofensiv in caz ca Moise nu revine la noi
Răspunde
19-08-2020, 17:50,
#84
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Sa vedem care va fi verdictul recursului de maine.Ar fi excelent sa revina si Romario dar in cazul in care nu va fi posibil ma gandesc ca o varianta ar putea fi Gorobsov.
Răspunde
19-08-2020, 18:05,
#85
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
(19-08-2020, 17:23)sRg97 a scris:
(19-08-2020, 16:53)UTAFan90 a scris: Maine UTA ii va prezenta pe Denis Rusu si Dragos Tescan.

https://www.sportarad.ro/2020/08/19/salt...-el-video/

Probabil aici se încheie si perioada noastra de transferuri. Poate inca un fundas stanga si un mijlocas central ofensiv in caz ca Moise nu revine la noi


Înca nu am adus nici un fundaș lateral....
Răspunde
19-08-2020, 18:20,
#86
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
(19-08-2020, 18:05)ritza_ a scris:
(19-08-2020, 17:23)sRg97 a scris:
(19-08-2020, 16:53)UTAFan90 a scris: Maine UTA ii va prezenta pe Denis Rusu si Dragos Tescan.

https://www.sportarad.ro/2020/08/19/salt...-el-video/

Probabil aici se încheie si perioada noastra de transferuri. Poate inca un fundas stanga si un mijlocas central ofensiv in caz ca Moise nu revine la noi


Înca nu am adus nici un fundaș lateral....

A revenit Razvan Ivan pentru postul de fundas dreapta.  Iar Bustea am văzut in ceva declarație de a lui Balint ca o sa fie noul fundaș stânga in caz ca nu reușim alt transfer pe poziția aia iar Simo o sa lipsească in unele partide. In plus de asta si Tomi poate juca pe stânga in cazuri urgente. Pana isi va revenii Gavrila ca sa avem un backup clar pentru Simo,merge si cu Tomi sau Bustea improvizație in caz ca Simo o sa fie suspendat sau accidentat. Nu cred ca ii o asa mare problema
Răspunde
19-08-2020, 18:54,
#87
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Ma bucur mult pentru transferul juniorului Denis Rusu de la Lipova. Uite ca amicalul anulat cu CFR a facut sa descoperim un talent chiar la noi in curte. E bine ca Giuszy a avut ochi pentru el, mai ales ca un junior bun e greu de gasit, dupa cum declarau cei din conducere. Sper sa joace si sa confirme (depinde doar de el) si sa-l tinem la noi cu un contract mai lung.
Răspunde
22-08-2020, 22:27,
#88
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Romario Moise a intrat astăzi ptr Astra in meciul cu Fcsb, ne putem lua gândul de la el.
Răspunde
22-08-2020, 22:37,
#89
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Nu are nicio importanta, daca e declarat liber saptamana viitoare poate sa semneze si sa joace unde vrea el.
Răspunde
22-08-2020, 22:47,
#90
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Acolo e clar ca mai e nevoie de intariri,s-a vazut si astazi cand a fost introdus Melinte,chiar daca a mai jucat acolo e totusi practic o solutie de avarie si nu poate juca rolul mijlocasului ofensiv.Chiar daca nu va reveni Romario lotul arata bine,au fost si astazi destule solutii pe banca chiar si in lipsa celor afectati de virus.Oricum sunt convins ca Bogdan e pus in tema si cauta cele mai bune solutii pt ultimele transferuri.
Răspunde
22-08-2020, 22:58,
#91
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Ca sa visez, Tucudean, Moise inapoi si un findas lateral bun.
Răspunde
22-08-2020, 23:09,
#92
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
(22-08-2020, 22:37)Gru a scris: Nu are nicio importanta, daca e declarat liber saptamana viitoare poate sa semneze si sa joace unde vrea el.

Ai dreptate , dar atât l-au amânat și reamânat la comisii până a început campionatul , vedem ce o să fie.
Răspunde
23-08-2020, 17:11,
#93
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
oare UTA nu ar putea sa il aduca, macar sub forma de imprumut cu clauza de cumparare, pe Adrian Petre? decat sa stea prin tribune la meciurile Fcsb-ului mai bine vine la Arad, joaca, si se pune pe picioare. mare gresala a facut cand a ales Fcsb, pacat.
Răspunde
23-08-2020, 21:22, (Ultima modificare: 23-08-2020, 21:29 de Kidu.)
#94
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Mi-as dori mult ca Adi sa revina acasa si inclin sa cred ca ar fi poate una din putinele sanse sa iasa din conul de umbra al carierei.
Desi nu sunt adeptul imprumuturilor, de dragul lui as accepta fara cartire.
Răspunde
23-08-2020, 22:09,
#95
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
cred ca Becali a spus ca e dispus sa il vanda pentru 300.000 de euro, o suma destul de mare pentru o echipa nou promovata. un imprumut pe un an, cu clauza de 2,3 sute de mii de euro, cred ca ar fi o varianta ok. ar fi un an in care UTA ar putea sa-l evalueze pe jucator la fata locului (desi e clar ca Adrian Petre este un jucator de mare valoare care insa a avut ghinonul sa ajunga la o echipa precum Fcsb unde rabdarea si cunostintele in materie de fotbal ale patronului sunt extrem de limitate. el practic nu a avut sanse reale acolo, n-a performat la primele aparitii si i-a fost pusa o eticheta total gresita, zic eu) si sa decida daca se merita investitia pentru sezonul urmator. eu zic ca se merita, este un jucator inca foarte tanar pe care UTA ar putea sa il vanda pe o suma mai mare dupa ce il pune pe picioare.

iar pentru jucator e practic sansa sa se intoarca acasa, acolo unde s-a simtit cel mai bine si acolo unde sunt convins ca va avea sustinerea necesara pentru a-si recapata increderea. ar fi o situatie buna, cel putin dpdv teoretic, si pentru club si pentru jucator.
Răspunde
23-08-2020, 22:14,
#96
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Cu tot respectul pentru Adi Petre, dar nu cred ca este mare nevoie de el...Avem in fata jucatori buni ca: Hora, Buhaceanu, Ionita, Cipri Rus, Morar care momentan cred ca isi fac treaba ok...plus de asta ar impovora foarte mult fondul de salarii, un jucator ca el nu vine la un salariu mic si nici nu ii vad rostul momentan.
Răspunde
23-08-2020, 22:20, (Ultima modificare: 23-08-2020, 22:20 de D10S.)
#97
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
nu vreau sa ma bag unde nu-mi fierbe oala dar jucatori ca Adi Petre sunt foarte putini in Liga 1. e Koljic de la Craiova (va rog sa-mi scuzati subiectivismul), croatul de la Botosani si Sergiu Bus (recent transferat la Fcsb). nu vreau sa-i jignesc pe jucatorii enumerati de tine dar nu cred ca se apropie de valoarea si mai ales potentialul lui Petre. cu salariul cred ca se poate rezolva, e in interesul sau sa isi relanseze cariera. cred ca e prematur pentru el sa se gandeasca exclusiv la bani si in plus, vine acasa, sunt convins ca pretentiile sale salariale ar scadea.
Răspunde
23-08-2020, 22:23, (Ultima modificare: 23-08-2020, 22:28 de gusty.)
#98
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Este posibil sa ai dreptate cu jucatorii de care i-am enumerat eu, eu sper sa te faca sa iti schimbi parerea despre ei in acest sezon...vedem, daca este vreo sansa eu cred ca cei de la club il vor ajuta pe Adi si il vor transfera...vom vedea ce se va intampla
Răspunde
24-08-2020, 1:43,
#99
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
UTA trebuie să se concentreze pe a-și forma o echipă cu care să crească de la an la an, nu să relanseze carierele unor jucători care s-au încăpățânat să facă invers decât ceea ce erau sfătuiți de 99% dintre oameni. Adi Petre a renunțat la lupta pentru locul de titular la Esbjierg pentru banii lui Becali iar acum plătește prețul. Îmi pare rău pentru el, îl simpatizez ca jucător dar fiecare doarme așa cum își așterne. Nu cred că e o strategie productivă ca UTA să se bazeze pe jucători al căror gând este de a pleca în câteva luni la ”mai bine”, în detrimentul unor jucători care muncesc pe brânci pentru următorul pas în carieră. Adi Petre a decis la un moment dat că UTA reprezintă prea puțin pentru el și nu e de condamnat pentru asta. Dar soluția corectă pentru un campion adevărat e să lupte pentru locul său acolo unde se află nu să se întoarcă mereu înapoi.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-08-2020, 7:39,
RE: Transferuri, sezonul 2020-2021
Giuliano,foarte corect ce spui, UTA trebuie sa-si vada propriul interes. Dar daca acesta coincide la un moment dat cu al unui fost jucator nu vad de ce nu am incerca sa-l transferam (imprumutam).Totul depinde de ce are de gand sa faca Adi Petre.Sa nu uitam ca e tanar si a avut (are)calitati.
Eu unul daca as avea bani as incerca sa-l cumpar.Sa nu uitam ca de exemplu Cipri Rus si Hora au o varsta si te poti baza pe ei o perioada relativ scurta.Foarte curand se va clarifica in mare banii care vin la club,inclusiv din abonamente.
In acelasi fel cred ca trebuie abordat si transferul lui Romario Moise.Cred ca UTA trebuie sa se inteleaga cu Astra,adica sa dea ceva bani daca il vor.Dar sunt convins ca cei de la club stiu mai bine ce au de facut in functie de banii pe care se bazeaza, contractele jucatorilor,obiectivul propus dar mai ales rezultatele inceputului de campionat.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)