Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
26-10-2020, 10:50, (Ultima modificare: 30-10-2020, 13:20 de UTAFan90.)
#1
Video  Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
[Imagine: sdsdsadada.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
26-10-2020, 23:19,
#2
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:00, Digisport 1
Ne asteapta un meci greu. Botosaniul, o echipa solida, nu doar acum, ci si in ultimele sezoane.
Răspunde
26-10-2020, 23:51,
#3
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:00, Digisport 1
Etapa 8 s-a incheiat acum. Ramanem pe locul 6, ce frumos arata UTA acolo sus!! Big Grin
Eu personal sper intr-un egal. FC Botosani a dovedit de n ori ca se putea bate de la egal-la-egal cu FCSB, CFR si Craiova.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
27-10-2020, 9:41,
#4
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:00, Digisport 1
Chiar daca meciul pare dificil eu zic ca avem toate argumentele sa speram la cel putin un egal. Sunt convins ca si baietii nostri au moralul ridicat si isi doresc si ei sa continue seria buna de rezultate.
Răspunde
27-10-2020, 13:15,
#5
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:00, Digisport 1
Și eu sunt de părere ca avem destule argumente sa speram la puncte la Botoșani! În primul rand ma gândesc la pregătirea exemplara a meciului și la organizarea - marca gyuszi și nu în ultimul rand la forța grupului, grup care arata tot mai bine, cât și la faptul ca și fizic arătăm tot mai bine!
Răspunde
29-10-2020, 20:36, (Ultima modificare: 29-10-2020, 20:39 de Redpunk_one.)
#6
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:00, Digisport 1
https://www.sportarad.ro/2020/10/29/utis...-victorii/

Utiști de play-off? Balint: „E normal să sperăm la o poziție cât mai bună în clasament, dar pentru a o consolida e nevoie să legăm vreo două-trei victorii”

După succesul cu Chindia Târgoviște, prima de pe teren propriu în actuala stagiune, UTA a petrecut o săptămână pe loc de play-off. Ajutați și de rezultatele indirecte, arădenii sunt pe locul 6, unul excelent pentru o nou-promovată, însă toți sunt conștienți că partea grea de acum începe. Nu mai departe de sâmbătă seara, „roș-albii” evoluează la Botoșani, pe terenul unei formații ce a evoluat în preliminariile Europa League, aflată pe locul 5 datorită golaverajului superior „Bătrânei Doamne”.

Cert este că Laszlo Balint susține că și-a ținut fără probleme elevii cu picioarele pe pământ, spunându-le că situația se poate schimba imediat dacă nu se fac puncte. „Eu am vorbit despre clasament imediat după meciul cu Chindia. Am spus încă de atunci că, pentru a ne consolida poziția în acea parte a clasamentului, avem nevoie să legăm vreo două-trei victorii. Este clar, nu este ușor, pentru că pentru asta ai nevoie de constanță în toate compartimentele, adică o exprimare colectivă bună a echipei pe randamentul individual al jucătorilor. Indiferent de programul de meciuri, trebuie să avem încredere în forțele noastre. Eu zic că muncim destul de bine în această perioadă și nu numai, chiar de la bun început. Cred că băieții au fost foarte implicați și conștienți de ceea ce avem de făcut pentru a progresa și deveni mai puternici și atunci e normal să sperăm la rezultate bune. E normal să sperăm la o poziție cât mai bună în clasament și, bineînțeles, să ne consolidăm acea poziție acolo undeva în partea superioară a clasamentului. Dar, deocamdată, este destul de devreme să vorbim de playoff. Mai sunt foarte multe meciuri de disputat până când se va se va trage linia”, antrenorul principal al „Bătrânei Doamne”.


După Viitorul și Dinamo, deplasări din care UTA s-a întors cu 4 puncte, FC Botoșani e una dintre formațiile gazdă de la care se așteaptă să comande jocul, iar situația i-ar putea conveni echipei arădene. „Se poate spune că suntem o echipă reactivă sau, mai bine spus, momentele de tranziție pozitiva, cel puțin până acum, le-am interpretat ceva mai bine decât atacul pozițional. Cu toate astea trebuie să subliniez că antrenarea unui atac pozițional sau eficientizarea acestui moment al atacului pozițional necesită timp, anumite relații de joc, cu o omogenitate destul de bună la nivelul lotului. În plus, e nevoie și de calitate pentru această progresie a posesiei până la ultima treime. Lucrăm, încercăm să eficientizăm și acest aspect foarte important, să păstrăm stabilitate pe toate momentele jocului. Începând de la organizarea defensivă, continuând cu acest moment al tranziției pozitive care, e adevărat, a fost interpretat bine, dar să nu uităm că, chiar dacă ne-am creat multe situații pe acest moment de tranziție pozitivă, să nu uităm că ultima etapă am dat gol pe atac pozițional sau că inclusiv la Mediaș, acea lovitură liberă a fost obținută în urma unui atac pozițional. Deci, este clar că avem de muncă pe toate momentele jocului. Apoi, trebuie să subliniez din nou importanța fazelor fixe. E adevărat că la meciul cu Chindia am fost mai periculoși și ne-am creat multe ocazii mari pe aceste momente ale jocului, dar eu sper să mă bucur în urma unei reușite a echipei venite după o fază fixă”, a adăugat Balint.

Din cele 7 gouri reușite în acest sezon de UTA, doar Hora a marcat din faze fixe, dintr-un penalty și o lovitură liberă. Bustea și Ursu au înscris cu execuții fantastice din afara careului, iar Buhăcianu, Rus și D. Rusu după faze lucrate în interiorul suprafeței de pedeapsă adversă.

-------------------------------------------


https://www.sportarad.ro/2020/10/29/char...re-mental/

După Constanța, UTA are parte de cea mai lungă deplasare a turului în Casa Liga 1. Dacă marea parte a drumului spre Litoral a fost parcurs cu avionul, pe ruta Timișoara – București, de această dată, arădenii vor ajunge în nordul Moldovei doar la bordul autocarului clubului. Cei 612 de kilometri vor fi parcuși în două etape, cu escala din această seară la Bistrița, fiind evident, însă, că „roș-albii” au căutat varianta deplasării pe calea aerului.

Cum, însă, cursele de linie până la Iași au fost scoase, cealaltă variantă nu era la îndemâna „Bătrânei Doamne”, mai ales în condițiile în care finanțarea de la Primărie a rămas în aer. „Împreună cu cei din conducerea clubului am căutat să găsim cele mai bune soluții pentru a face această deplasare. Este un dezavantaj faptul că suntem foarte departe de multe orașe care găzduiesc echipe de liga întâi. De exemplu, la Botoșani, singura variantă convenabilă, pentru a reduce timpul de deplasare pentru un mai bun confort al jucătorilor ar fi fost varianta unui charter. Dar, trebuie s-o spun din capul locului că în acest moment UTA nu-și permite închirierea unui charter. Este un amănunt destul de neplăcut, dar trebuie să ne adaptăm situației noastre. Până la urmă, trebuie să facem în așa fel încât să eficientizăm fiecare detaliu din această deplasare. Eu sper să ajungem din punct de vedere fizic cât se poate de bine la ora începutului jocului și, până la urmă, să știți că nu vor conta prea mult orele petrecute pe drum, dacă vom fi bine din punct de vedere mental. Și, dacă vom avea atitudinea potrivită, avem toate șansele să facem din drumul de întoarcere unul plăcut, întorcându-ne cu un rezultat pozitiv la Arad”, a menționat Laszlo Balint.

Pe fondul absențelor, sunt șanse mari ca antrenorul arădenilor să alinieze exact același prim „11” din disputa cu Chindia. Poate, singurul semn de întrebare îl vizează pe Vlad Morar, care i-ar putea lăsa locul în teren lui Buhăcianu, un fotbalist care se pliază mai bine pe jocul de contraatac pe care l-ar putea dezvolta arădenii în Moldova. „Cred și sper că victoria din etapa trecută ne-a deblocat un pic în ceea ce privește exprimarea jocului și aștept să se vadă acest lucru sâmbătă. Pentru mine e evident faptul că, dacă vrem să scoatem un rezultat bun la Botoșani, trebuie să punem probleme. Trebuie să amenințăm poarta adversă, trebuie să punem presiune pe apărarea lor, dar și să avem o organizare defensivă bună și să știm să reacționăm în momentele de tranziție. Știind toate aceste lucruri, le-am pregătit, le-am analizat, le-am discutat împreună cu băieții și sper să le punem în practică sâmbătă cu eficiență”, a adăugat Balint.

„Principalul” arădenilor a recunoscut faptul că Tomozei, Ilie și Melinte, ieșiți negativ la ultimul test pentru coronavirus, nu s-au întors încă în grup și, prin urmare, vor urmări din fața televizoarelor meciul de la Botoșani. „Deocamdată cei care au fost infectați se antrenează separat. Chiar m-am interesat și, din păcate, starea lor fizică nu le permite să intre într-un efort de competiție, de performanță. Este destul de păcătoasă această infectare cu coronavirus pentru un fotbalist profesionist. Chiar dacă au fost în general bine, cu mici simptome la unii, trebuie să avem foarte mare grijă și cu reintrarea lor în efort. Sper săptămâna viitoare să fie apți pentru a se pregăti cot la cot cu colegii lor și mă refer cel puțin cei care s-au negativat deja. Poate o să avem vești bune și de la ceilalți (n.a. Balauru și Hora), în sensul în care ajungem într-un efectiv cât mai complet pentru următorul meci, cel de acasă împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș”, a mai menționat Gyuszi Balint.




Lotul care a plecat deja spre Botoșani cuprinde 19 de fotbaliști și asta pentru că juniorul David Miculescu nu poate reprezenta nici variantă de rezervă. „La meciul cu Chindia a fost pe bancă pentru că a fost în cantonament cu echipa, dar știam că nu o să mă pot baza pe el. Din păcate, nu i s-a ameliorat durerea pe care o simte el la la nivelul mușchiului cvadriceps și atunci nu are rost să-l deplasăm atâtâia kilometri. Mai bine rămâne acasă și va încerca să se refacă. Chiar și în condițiile acestei subțirimi, să spunem așa, a lotului, am mare încredere că băieții care vor intra pe teren își vor face pe deplin datoria”, a încheiat Laszlo Balint, care a confirmat faptul că și brazilianul Erico da Silva este din ce în ce mai bine din punct de vedere medical.

Fl. Iacob, Moldovan – Bustea, Albu, Benga, Da Silva, Rompoulakou, Isac, Roșu, Oroian, Popescu, Ursu, Klapan, Tescan, Morar, D. Rusu, C. Rus, Buhăcianu, Ioniță – e lotul ce va înfrunta echipa lui Marius Croitoru sâmbătă, la ora 19,15, în cadrul etapei a 9-a a Casa Liga 1.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
29-10-2020, 21:33,
#7
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:00, Digisport 1
Prea devreme, mult prea devreme sa vorbim de play-off. Diferenta dintre noi si locul 12-13 e doar de 2 puncte, de exemplu. Prefer sa vad constanta in jocuri si in rezultate, sa continuam cu jocul defensiv bun pe care-l facem si sa cladim incet-incet si pe partea ofensiva. Sa vedem cum o sa stam in retur, atunci putem avea unele discutii (speram) despre play-off.
Răspunde
30-10-2020, 9:49,
#8
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:00, Digisport 1
Si eu zic ca e prea devreme, sa nu ne îmbătam cu apa rece. Mai ales ca urmează sa jucam in 7 etape cu primele 5 echipe din clasament.
Răspunde
31-10-2020, 20:53,
#9
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
Mai da-le vreo 2 penalty-uri la astia...mizerie de arbitru !
Răspunde
31-10-2020, 20:56, (Ultima modificare: 31-10-2020, 21:03 de Xtreme.)
#10
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
(31-10-2020, 20:53)RedNeck a scris: Mai da-le vreo 2 penalty-uri la astia...mizerie de arbitru !

fără supărare, dar a fost greșeala noastră. ne lipsește experienta și luciditatea la acest nivel, cu toate ca N. Rosu ar avea... pana acuma Botoșani domina
construcție zero, avem probleme mari la mijloc
Răspunde
31-10-2020, 21:06, (Ultima modificare: 31-10-2020, 21:39 de Kidu.)
#11
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
Si ce are asta de a face cu faptul ca al doilea penalty a fost acordat pentru un plonjon penibil?
Prea exigent esti cu ei fara sa oferi nimic in schimb. Ti-ai facut macar abonament sau sa fi achitionat un bilet virtual?

Vom marca si in repriza a doua, e o paine de mancat la astia.
Răspunde
31-10-2020, 21:07,
#12
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
Si eu sunt de acord cu @Kidu, vom marca din nou. Botosani are un atac periculos, dar defensiva lor este usor de penetrat.
Asta e, arbitrajul e penibil ,exact ca in oricare meci din Liga 1. Daca e un lucru ce distruge fotbalul din Romania, este arbitrajul. Hai baietii! Macar cu un punct sa venim din Moldova.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
31-10-2020, 21:09,
#13
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
Și eu cred ca putem întoarce jocul în repriza a 2 a! Ciudat arbitraj iar comentariul lui Angheluță...!un om ca asta nu are ce cauta la TV sincer
Răspunde
31-10-2020, 21:09, (Ultima modificare: 31-10-2020, 21:12 de Xtreme.)
#14
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
poate ne uitam la meciuri diferite, da penaltiurile au fost clare!
Putem chiar învinge astăzi, daca muncim mai mult și dominam mijlocul.
Răspunde
31-10-2020, 21:12, (Ultima modificare: 31-10-2020, 21:13 de maryan.)
#15
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
E de discutat la cele 2 penalty și la modul de a trata fazele gazdelor în contradicție cu ale noastre! Dar important e sa jucam noi cu un pic mai mult tupeu, pt ca se poate
Răspunde
31-10-2020, 21:32,
#16
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
A sărit ca în bazin, vulpe bătrână Roman, nici vorba de 11m,la var se vedea clar cum Iacob a retras mâinile.
Gol din faza fixa, bucuria și dorinta lui Gyuszi. 
Putem câștiga, putem pierde, important e ca jucam!
Răspunde
31-10-2020, 21:44,
#17
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
Gooooooooollllll, vai d plm, ce gol!
Răspunde
31-10-2020, 21:44,
#18
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
Tot mai mult imi place echipa asta!!!
Răspunde
31-10-2020, 21:46, (Ultima modificare: 31-10-2020, 22:08 de Xtreme.)
#19
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
sa fie ziua lui Morar astăzi?!!! Sa fie!
Felicitări tuturor, victorie muncita și meritata!
Răspunde
31-10-2020, 22:08,
#20
RE: Etapa #9: FC Botoșani - UTA, 31.10.2020, ora 19:15, Digisport 1
3-2!!!! SUPERB!
Pacat ca nu s-a facut 4-2 la ultima faza.. Buhacianu ....
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)