Play-out #5: UTA - Chindia Târgoviște, 01.05.2021, ora 15:00, Digisport 1
29-04-2021, 9:42,
#13
RE: Play-out #5: UTA - Chindia Târgoviște, 01.05.2021, ora 15:00, Digisport 1
Sigur ca nu joaca Balint in locul echipei, evident ca asta e lotul avut la dispozitie (chiar daca ,cu mici exceptii, sunt alesi de el). Sigur ca nu exista suportul fanilor din tribuna, evident ca meciurile din 3 in 3 zile sunt percepute ca fiind un ritm infernal - dar cu aceste probleme se confrunta toate competitoarele. Am avut rabdare, vorba lui Xtreme, aproape 35 de etape, sa se omogenizeze echipa, sa se acomodeze si noii sositi. Sigur ca locul actual ocupat este bun pt o nou promovata. Pana acum cateva etape, Kidu ne tot compara cu Argesul, care era vai mama lui. Acum insa nu mai avem termenul de comparatie. Ceea ce deranjeaza cel mai mult este jocul echipei, posibil cel mai slab si urat din cele 16 echipe. Cu meciuri in care tragem doar 1 sut pe poarta in 90 de minute. Partide in care am iesit invingatori cu mult noroc, dupa meciuri in care adversarii au fost clar mai buni decat noi. Urmate de alte meciuri in care am pierdut fie la echipe mai slab cotate, fie ne-am facut de rusine prin prisma scorului. Avem unul dintre cele mai ineficiente linii de atac, luam goluri multe desi prestatiile lui Iacob si Balauru sunt de multe ori laudate. Apararea gafeaza, mijlocul nu construieste pentru ca e mai preocupat sa nu luam gol. Balint are, ca orice antrenor, niste idei fixe, de la care nu abdica. E limpede ca ulciorul nu merge de multe ori la apa si atat antrenorii cat si jucatorii adversi te citesc dupa cateva etape. Ori el nu vrea sa schimbe nimic in ciuda evidentei. S-a spus, pe undeva, pe buna dreptate ca Balint ne-a provovat in Liga 1. Sa zicem mersi, ca daca nu era el nu ne bateam cu FSB, CFR ori Craiova. Ceea ce uitam este ca am intrat in playoff-ul de promovare cu un avans linistitor jucand cu echipele slabe si foarte slabe ale Ligii, iar cu cele cu ambitii de promovare doar turul (singura exceptie fiind Petrolul). Playoff-ul era sa fie o catastrofa, atunci cand ne-am confruntat cu echipele care chiar contau (o singura victorie la Mioveni, infangeri rusinoase cu Turris si Rapid) s-a vazut unde eram de fapt. Fara punctele acumulate cu echipele slabe mai promovam? In Liga 1 odata ajunsi am jucat cam aceeasi partitura din playoff, a tinut cateva etape, apoi, cum spuneam mai sus, am fost cititi. Nu m-ar deranja 2-3-4 infrangeri, chiar si consecutive, daca am juca ceva. Balint stabileste primul 11, el elaboreaza strategia jocului, el face schimbarile. E clar ca unii nu il asculta, poate il si saboteaza, indiferent motivele. Imi doresc insa, mai ales cand suntem condusi, sa vad din partea lui Balint mai mult curaj. Nu vreau sa mai jucam la alibi, cu pase trimise obsesiv inspre Iacob, inapoi ori lateral. Vreau sa vad ca Balint schimba ceva in conceptia lui, ca abordeaza meciurile functie de adversar si nu jucam la ciupeala de fiecare data. Da, nu sunt de parerere ca trebuie sa plece, socul la echipa poate sa fie aplicat si altfel, depinde numai de el sa o faca. Haide UTA!
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Play-out #5: UTA - Chindia Târgoviște, 01.05.2021, ora 15:00, Digisport 1 - de suporterutabuc - 29-04-2021, 9:42

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)