Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
09-05-2021, 19:35,
#61
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Trebuie eventual sa invatam si de la altii.
Calarasul l-a tinut mult prea mult pe Alexa (pana s-a imputit de tot) si nu a rezistat nici un sezon in Liga 1.
Noi urmam aceeasi reteta, dar sper ca vom avea rezultat diferit.
La baraj sper ca NU ajungem, desi avem ceva sanse cu rezultatele de azi.
Mie imi place Neagoe, si acum ii liber. Sa fie clar nu vreau o schimbare acuma, dar la anul nu putem continua asa.....sa fiim barbati si sa recunoastem.
Răspunde
09-05-2021, 19:48,
#62
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Din punctul meu de vedere sunt doua modalitati de a rezolva situatia de la echipa. Ori pleaca Balint ori ,,scapam" de jumatate din echipa. Daca anul asta scapam de retrogradare, in vara trebuie o schimbare. Dar, oare avem pe cineva in club care sa puna piciorul in prag?
Răspunde
09-05-2021, 21:06,
#63
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Eu sper Hora, Antal, Petre si Albu sa plece din sezonul urmator. Pana acum, asa cum e el, Erico este singurul fotbalist impreuna cu Roger, care mi i-as dori sa ramana 100% si in sezonul urmator.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
09-05-2021, 21:14,
#64
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
S-a văzut și astăzi, Erico a fost singurul jucător care parca și-a dorit ceva de la meciul asta....
Răspunde
09-05-2021, 21:52,
#65
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
(09-05-2021, 19:48)CristiH a scris: Din punctul meu de vedere sunt doua modalitati de a rezolva situatia de la echipa. Ori pleaca Balint ori ,,scapam" de jumatate din echipa. Daca anul asta scapam de retrogradare, in vara trebuie o schimbare. Dar, oare avem pe cineva in club care sa puna piciorul in prag?

După play off ul de promovare, am scăpat de jumătate de echipa, în iarna la fel iar rezultatele sunt tot cam aceleași, nu putem continua la nesfârșit la fel...
Răspunde
09-05-2021, 23:39, (Ultima modificare: 09-05-2021, 23:44 de Xtreme.)
#66
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
(09-05-2021, 15:52)Ovidiu a scris: Domnul Balint trebuie să plece...mult prea multă umilință adusă la meciurile de acasă, nu cred că mai există un an in istorie cu asemenea rezultate...blat, pariuri, impotență, nici nu merită să imi mai bat capul, cred că nimeni nu mai ințelege ce se intâmplă.
Adi Petre este mort și ingropat din punct de vedere fotbalistic, vă repet asta până vă intră bine in cap....la vară trebuie să ne lase, mai bine jucăm cu un copil de 16 ani pe postul lui.

La acest meci chiar nu găsesc nici-o scuza pentru tactica și rezultatul mai mult decât rușinos datorat în mare parte de echipa de start al meciului. Aici cred ca Balint a greșit titularizând pe Buhacianu, Peteleu, Iacob si Miculescu. Denis Rusu nu se retrage suficient in apărare iar Vorobjovas si Ilie sunt pierduți în spatiu la unele faze, vezi si penaltiul sau contraatacul din minutul 26. Ce nu înțeleg e ca la sfârșit de sezon noi nu avem o formula standard de echipa de start. O echipa care e destul de închegată pentru un presing consistent și pase la firul ierbii cu ochii închiși. Noi tot cautam, cautam, cautam... Plus ca suntem prea lenți, atât fizic cat și psihic. Nu dam drumul la minge și așteptam pana ce adversarul a închis toate spatiile libere. Antal, Bustea si Balauru ar trebuii sa joace titulari. Albu si Rrumbullaku sunt alternative serioase pentru F. Ilie si Peteleu. Cat despre Adi Petre, daca dadea gol era salvatorul, daca marca de doua ori chiar eroul, man of the match! Asa toți îl critica și-l fac țap ispășitor, însuși Balint. De la Balint chiar ma așteptam la altceva. Adrian Petre chiar este un jucător foarte bun, valoros și trebuie ajutat să-și recapete încrederea și sângele rece în fata porții. Nu el e signurul vinovat pentru acest meci pierdut!

Erico ar trebuii sa preia banderola de căpitan, cu toate ca mai gafează și el, dar trage echipa dupa el, evident positiv. Majoritatea jucătorilor de la UTA sunt de play off si nu de play out... părerea mea.
Răspunde
10-05-2021, 6:19,
#67
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
In sfarsit pot sa fiu de acord 100% cu cele scrise de tine.
Răspunde
10-05-2021, 11:03,
#68
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Eu nu sunt genul care sa dea in jucatori sau in antrenor. Dar legat de Ad.Petre sunt foarte dezamăgit ,ok ii luam partea ,zicem ca are valoare ,lipsa de încredere și așa mai departe,însă etapele trec și parca din rău in mai rău . Minute a avut destule sa demonstreze ceva ,faze ,mingi a avut mai din toate pozițiile și tot nu a reușit sa înscrie vreun gol . Nici nu mai știu ce sa cred despre el,problema e ca nici un atacant de la noi nu este mai bun decât el,nici un vârf nu avem sa putem spune ca ii eficient sau ca poate face diferența in orice moment al jocului . Doar Buhacianu poate dezichilibra adversarul la vreun contraatac ,datorită vitezei lui dar nici el nu putem spune ca ii acel atacant care poate crea pericol oricând ,de multe ori trebuie sa zbiere cineva la el sa se ducă in presing sau ce sa facă cu mingea când are posesia . La anul trebuie restructurare de lot ...din păcate,ne vom aștepta iar la ziua și transferul sau ziua și plecarea de la echipa .
Încă sper ca pana duminica când vom juca cu Mediasul sa fim salvați matematic și sa nu mai ajungem nici la baraj . Pentru asta ne trebuie 3 rezultate ,sa piardă azi Voluntari cu Chindia ,sâmbătă sa se termine la egalitate meciul dintre Astra-Voluntari și vineri sa nu bata Viitorul la Chindia
Răspunde
10-05-2021, 11:16, (Ultima modificare: 10-05-2021, 11:16 de robert.)
#69
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Clar jucatorii au partea lor de vina si nu vreau sa ii scuz, dar eu personal as merge pe mana unui alt antrenor, cu tot respectul pentru Balint. Avem același joc ca din liga a 2-a, posibil sa gresesc dar cred ca statistic ~75% din golurile noastre(inclusiv la liga a 2-a) au fost inscrise doar din faze fixe sau executii individuale superbe.
Mie mi se pare ca efectiv nu jucam nimic, nici macar nu incercam sa jucam ceva. S-a vazut de exemplu si la Arges dupa ce a plecat Badea cum s-a schimbat si expresia echipei in teren, si nu cred ca arges ar avea jucatori mai buni, stiu ca e riscant sa schimbi antrenorul dar decat inca un sezon ca acesta....parca m-as risca.
Răspunde
10-05-2021, 11:36, (Ultima modificare: 10-05-2021, 12:02 de psv.)
#70
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
(10-05-2021, 11:03)sRg97 a scris: Eu nu sunt genul care sa dea in jucatori sau in antrenor. Dar legat de Ad.Petre sunt foarte dezamăgit ,ok ii luam partea ,zicem ca are valoare ,lipsa de încredere și așa mai departe,însă etapele trec și parca din rău in mai rău . Minute a avut destule sa demonstreze ceva ,faze ,mingi a avut mai din toate pozițiile și tot nu a reușit sa înscrie vreun gol . Nici nu mai știu ce sa cred despre el,problema e ca nici un atacant de la noi nu este mai bun decât el,nici un vârf nu avem sa putem spune ca ii eficient sau ca poate face diferența in orice moment al jocului . Doar Buhacianu poate dezichilibra adversarul la vreun contraatac ,datorită vitezei lui dar nici el nu putem spune ca ii acel atacant care poate crea pericol oricând ,de multe ori trebuie sa zbiere cineva la el sa se ducă in presing sau ce sa facă cu mingea când are posesia . La anul trebuie restructurare de lot ...din păcate,ne vom aștepta iar la ziua și transferul sau ziua și plecarea de la echipa .
Încă sper ca pana duminica când vom juca cu Mediasul sa fim salvați matematic și sa nu mai ajungem nici la baraj . Pentru asta ne trebuie 3 rezultate ,sa piardă azi Voluntari cu Chindia ,sâmbătă sa se termine la egalitate meciul dintre Astra-Voluntari și vineri sa nu bata Viitorul la Chindia

Pe bune daca va înțeleg, am schimbat 10 jucători în vara, încă vreo 8 în iarna iar exprimarea echipei este aceasi. Ce facem acum, schimbam iar 10 și după aia ne plângem jumate de campionat ca nu avem rezultate  pentru ca echipa nu este omogena! Arătați mi va rog un jucător în lot care are o creștere de când a venit la noi sau măcar o constanta... Gyuszi deja ne ia de prosti, nici măcar el nu mai înțelege ce se întâmplă cu echipa, și atunci pentru ce sa mai rămână. Vi se pare normal după tot ce sa întâmplat sezonul asta, sa semnam o prelungire de un an (condiționată de el) ca vezi doamne a avut super rezultate și mai mult decât atât cu o mărire substanțială de salar, mi se pare aberant sa nu zic nesimțire.... Din partea mea acest om nu mai are nici o încredere ca  mai poate fi util dezvoltării clubului! Este complet depășit de evenimente!
Răspunde
10-05-2021, 12:14,
#71
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
(10-05-2021, 11:36)psv a scris: Pe bune daca va înțeleg, am schimbat 10 jucători în vara, încă vreo 8 în iarna iar exprimarea echipei este aceasi. Ce facem acum, schimbam iar 10 și după aia ne plângem jumate de campionat ca nu avem rezultate  pentru ca echipa nu este omogena! Arătați mi va rog un jucător în lot care are o creștere de când a venit la noi sau măcar o constanta... Gyuszi deja ne ia de prosti, nici măcar el nu mai înțelege ce se întâmplă cu echipa, și atunci pentru ce sa mai rămână. Vi se pare normal după tot ce sa întâmplat sezonul asta, sa semnam o prelungire de un an (condiționată de el) ca vezi doamne a avut super rezultate și mai mult decât atât cu o mărire substanțială de salar, mi se pare aberant sa nu zic nesimțire.... Din partea mea acest om nu mai are nici o încredere ca  mai poate fi util dezvoltării clubului! Este complet depășit de evenimente!

Eu te inteleg ,nimănui nu cred ca ii place ceea ce vede la echipa noastră,fotbalistic vorbind . Dar eu unul m-am împăcat cu ideea ca suntem o echipa imprevizibila ,cu un joc deloc spectaculos . Tot prin stilul asta am câștigat la CFR,Botosani și alte rezultate pe care nu cred ca aveam încredere ca le vom scoate . Dau un exemplu ,nici CFR din era Dan Petrescu nu era o echipa spectaculoasa dar era eficientă sau alt exemplu ,Atletico Madrid care la fel,mie unul mi-e sila sa ma uit la meciurile lor. Tot Balint cu echipa asta a fost la un pas de accederea in playoff,cu puțin noroc eram acum intre primii 6. Eu asta nu pot sa inteleg,de ce in unele meciuri efectiv parca jucam in teren cu o echipa de juniori. In unele meciuri ne apărăm exemplar ,fără emotii,siguranța iar in unele am impresia ca putem lua gol la orice faza
Răspunde
10-05-2021, 12:27,
#72
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Dar CFR sau Atletico leaga foarte bine pasele cand merg in atac ...asta este diferenta. Eu sunt de acord cu psv. Dar ma deranjeaza foarte mult cand Balint declara ca nu are juniori.....ce junior a promovat el la seniori in 2 ani??? Stiu sigur ca pe vremea lui Ferguson la ManU la inceputul sezonului erau selectati 15 juniori,cei mai talentati din academie si tot sezonul erau langa echipa mare la antrenamente....la noi toti antrenorii plang ca nu au juniori dar ei nu promoveaza nici unul! Juniorii nu cad din cer ....sau????
Răspunde
10-05-2021, 12:33,
#73
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Parerea mea este ca daca acest sezon s-ar fi jucat cu public noi mai mult ca sigur eram in play off! Asa ca haideti sa ii dam o sansa lui Balint si echipei sa isi arate valoarea cu suporterii in spate.
Răspunde
10-05-2021, 12:38, (Ultima modificare: 10-05-2021, 12:52 de fanatic.)
#74
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Personal, nu-s convins ca Balint l-a vrut pe Adi Petre in lot, tin minte ca au fost niste discutii in sensul asta cand se zvonea ca vine la echipa. Nu stiu de ce suntem surprinsi, nu a jucat la un nivel foarte inalt si vine dupa o perioada in care i-a mers din rau in mai rau. E atacant de gura portii, are nevoie de sustinere, pe care o primeste de la jucatori cu profil in mare parte defensiv.
Daca e sa vorbim de echipa si sa analizam cat de cat la rece, joc bun nu am avut decat in prima parte a campionatului, nu pentru ca jucam cine stie ce, dar macar aveam o aparare (relativ) solida. Nu am avut constructie, nu am avut imaginatie, golurile, in marea lor majoritate, au picat, nu s-au marcat dupa faze coerente. Realist, nu mi se pare ca am avut prea multe meciuri fara emotii. Daca ramanem in Liga 1, vreo jumatate de echipa ar trebui sa plece. Si cu toata aprecierea fata de Apostu, nu putem sa ne bazam pe un singur impresar care sa ne completeze lotul. Mi se pare ca am facut, partial, aceleasi greseli ca si in epoca Bara, am reciclat niste jucatori care au confirmat acum 10 ani. Imposibil sa iasa ceva grozav in asa situatie.

Later edit: niste barbati, asa cum tot ne explica Balint ca ar trebui sa fie, ar fi avut macar niste zvacniri de orgoliu si, atunci cand se putea, ar fi dat cu terenul in cap adversarilor. Macar asa, pentru meciul sinistru cu Astra. Pare rau, dar n-am vazut decat niste baieti speriati de bombe.
Răspunde
10-05-2021, 13:08,
#75
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Nu cred ca mai are rost sa discutam aceleasi subiecte la infinit.. mai avem doua etape, nu suntem in situatia de a ajunge la baraj sau retrograda, asa ca daca ma intrebati pe mine, sunt fericit daca echipa termina pe un loc 'OK', si sa nu ne facem de rusine sa terminam la 1 pct de baraj.
Ca si unii dintre voi, sunt de parere ca jucatorii nu sunt jucatori de play-out, cu exceptie cativa care se vede limitarea lor, in rest sunt jucatori buni. Parerea mea este ca antrenorul nu se impune mai deloc in vestiar, dar nu are rost sa tot zic aceasi chestie ca si un disc stricat.
Dupa ce va lua sfarsit actualul sezon, sper ca Balint impreuna cu Meszar & Co. să renunte la serviciile unor jucatori, si sa aduca altii mai destepti si cu foamete de performanta mai mare. Fara suparare, dar logic vorbind, de salariul lui Hora + Antal + Petre + Voinea, iti poti lua 1 atacant bun sau chiar 2 atacanti buni de tot la care sa le oferi un salar mai mare, dar sa rupa defensiva oricarei echipe, n-are rost sa dau exemple, cu totii ii stim.
Si eu cred legat de Albu ca este unul dintre cei care nu-l mai doresc pe Balint, pentru ca am auzit ca este unul dintre principalii figuranti de la club care face mofturi la foarte multe chestii, la un moment dat am inteles ca Albu a comentat legat de maseur-ul echipei niste c*caturi. Imi pare rau, dar de asa vedete nu avem nevoie! Chiar mi-a placut de el ca si fotbalist, dar daca e adevarat tot ce se speculeaza si se aude despre el, caracterul lasa de dorit!
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
10-05-2021, 13:45,
#76
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Serios??? nu avem juniori dece l,am dat asa repede si ne.am scapat de Oroian era un jucator talentat cu viziune si de perspectiva, nici acum nu stim conditiile in care l.am cedat daca el era indisciplinat atunci Hora Albu si Antal cum or fi???
Răspunde
10-05-2021, 15:10,
#77
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
[quote='diangelis' pid='30062' dateline='1620641322']

Ca si unii dintre voi, sunt de parere ca jucatorii nu sunt jucatori de play-out, cu exceptie cativa care se vede limitarea lor, in rest sunt jucatori buni. Parerea mea este ca antrenorul nu se impune mai deloc in vestiar, dar nu are rost sa tot zic aceasi chestie ca si un disc stricat.
Dupa ce va lua sfarsit actualul sezon, sper ca Balint impreuna cu Meszar & Co. să renunte la serviciile unor jucatori, si sa aduca altii mai destepti si cu foamete de performanta mai mare. Fara suparare, dar logic vorbind, de salariul lui Hora + Antal + Petre + Voinea, iti poti lua 1 atacant bun sau chiar 2 atacanti buni de tot la care sa le oferi un salar mai mare, dar sa rupa defensiva oricarei echipe, n-are rost sa dau exemple, cu totii ii stim.

Cred ca decizia de a merge pe cantitate (cel putin in cazul atacantilor) a fost luata intr-un context aparte, datorita covidului, intr-o perioada in care loturile echipelor erau decimate, pozitivi cate 3-4-5 jucatori simultan, riscul neprogramarilor etc. Plus inerentele accidentari, desi multe dintre ele se produc datorita pregatirii fizice precare. Petre a fost acceptat datorita varstei. In cazul fundasilor (si aici mi se pare ca avem prea multe "solutii") riscurile erau accidentarile (sa nu uitam ca s-a jucat in ianuarie, pe terenuri inghetate) si, mai ales, cartonasele galbene (si cat am suferit in absenta lui Erico dar si Benga). Iar la mijloc aveam jucatorii de under. Am mai spus-o, din pacate fotbalistii romani evita sa semneze cu echipe din Arad sau Botosani de ex, pentru ca nu pot da "o fuga pana acasa" in timpul liber, distantele fiind mari, pe cand fotbalistilor straini le e cam indiferent. Si Botosani-ul e un bun exemplu in acest sens. Probabil ca in locul unui Antal, Albu, Rosu er fi de preferat ceva sarbi, unguri, ucrainieni,chiar si bulgari la o adica. Macedonenii si albanezii sunt iar castiguri demonstrate. Si, pe undeva, pretentiile lor sunt, de regula , ceva mai scazute decat a fotbalistilor romani.
Inainte de primele 2 titluri castigate de UTA, au fost adusi fotbalistii buni din judetele din apropiere, in primul rand Cluj, Bihor ori Timis. Poate ca nu ar fi rau sa revenim la aceasta schema de achizitii.
Răspunde
10-05-2021, 15:27,
#78
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Sa nu comparam totusi Arad cu Botosani... ca si oras, municipiul Arad este o bijuterie față de majoritatea orașelor din Moldova. In fine, tot ce a mai ramas de zis este :
HAI UTA! O victorie cu Gaz Metan ne va aduce linistea meritata.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
10-05-2021, 15:44,
#79
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Hai sa fim si noi modesti pentru ca aici nu e o comparatie intre orase ci doar un criteriu geografic care s-ar putea sa conteze pentru unii jucatori carora vrei sa le obtii semnatura. Sugestia lui suporterutabuc este binevenita, sper doar s-o vada cine trebuie.
Răspunde
10-05-2021, 18:51,
#80
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
Alta sansa pe care o primim dupa egalul dintre Voluntari si Chindia,plus avem avantajul ca pana la meciul nostru vom sti exact ce rezultat avem nevoie pt a nu juca meciul de la Voluntari cu sabia deasupra capului.Daca din pozitia asta vom ajunge la baraj eu nu vreau sa il mai vad pe Balint in fata ochilor,si asa paharul s-a umplut cam de mult.Variante de antrenori ar fi destule,nu e piata chiar asa saraca iar Balint stie el bine de ce tine cu toate mainile de scaunul asta,aia ca nu e las e vrajeala ieftina.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)