Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
10-05-2021, 15:10,
#77
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1
[quote='diangelis' pid='30062' dateline='1620641322']

Ca si unii dintre voi, sunt de parere ca jucatorii nu sunt jucatori de play-out, cu exceptie cativa care se vede limitarea lor, in rest sunt jucatori buni. Parerea mea este ca antrenorul nu se impune mai deloc in vestiar, dar nu are rost sa tot zic aceasi chestie ca si un disc stricat.
Dupa ce va lua sfarsit actualul sezon, sper ca Balint impreuna cu Meszar & Co. să renunte la serviciile unor jucatori, si sa aduca altii mai destepti si cu foamete de performanta mai mare. Fara suparare, dar logic vorbind, de salariul lui Hora + Antal + Petre + Voinea, iti poti lua 1 atacant bun sau chiar 2 atacanti buni de tot la care sa le oferi un salar mai mare, dar sa rupa defensiva oricarei echipe, n-are rost sa dau exemple, cu totii ii stim.

Cred ca decizia de a merge pe cantitate (cel putin in cazul atacantilor) a fost luata intr-un context aparte, datorita covidului, intr-o perioada in care loturile echipelor erau decimate, pozitivi cate 3-4-5 jucatori simultan, riscul neprogramarilor etc. Plus inerentele accidentari, desi multe dintre ele se produc datorita pregatirii fizice precare. Petre a fost acceptat datorita varstei. In cazul fundasilor (si aici mi se pare ca avem prea multe "solutii") riscurile erau accidentarile (sa nu uitam ca s-a jucat in ianuarie, pe terenuri inghetate) si, mai ales, cartonasele galbene (si cat am suferit in absenta lui Erico dar si Benga). Iar la mijloc aveam jucatorii de under. Am mai spus-o, din pacate fotbalistii romani evita sa semneze cu echipe din Arad sau Botosani de ex, pentru ca nu pot da "o fuga pana acasa" in timpul liber, distantele fiind mari, pe cand fotbalistilor straini le e cam indiferent. Si Botosani-ul e un bun exemplu in acest sens. Probabil ca in locul unui Antal, Albu, Rosu er fi de preferat ceva sarbi, unguri, ucrainieni,chiar si bulgari la o adica. Macedonenii si albanezii sunt iar castiguri demonstrate. Si, pe undeva, pretentiile lor sunt, de regula , ceva mai scazute decat a fotbalistilor romani.
Inainte de primele 2 titluri castigate de UTA, au fost adusi fotbalistii buni din judetele din apropiere, in primul rand Cluj, Bihor ori Timis. Poate ca nu ar fi rau sa revenim la aceasta schema de achizitii.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Play-out #7: UTA - FC Politehnica Iași, 09.05.2020, ora 14:00, Digisport 1 - de suporterutabuc - 10-05-2021, 15:10

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)