# Călin Tudor - reziliat
18-06-2021, 21:28, (Ultima modificare: 13-01-2022, 10:12 de UTAFan90.)
#1
# Călin Tudor - reziliat
[Imagine: 17CALINTUDOR.png]
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
19-06-2021, 13:08, (Ultima modificare: 19-06-2021, 13:12 de UTAFan90.)
#2
RE: # Călin Tudor
Căpitanul Ripensiei, Tudor Călin, e convins că se poate impune și la UTA: „Știu ceea ce pot, iar Liga 1 mă motivează suplimentar”

Așa cum sportarad.ro vă anunța în această după-amiază, la UTA a ajuns și Tudor Călin, mijlocașul central defensiv de 20 de ani al Ripensiei. Acesta a adunat în sezonul precedent de Liga 2-a cele mai multe partide de când e la seniori, 24 de jocuri (23 ca titular, 2029 minute), în care a înscris și 3 goluri. Tânărul fotbalist a purtat și banderola de căpitan la formația antrenată de Cosmin Petruescu.

Au învățat din „pățania” cu Rusu: Drepturi federative împărțite egal cu Ripensia
Mutarea a fost intermediată de Bogdan Apostu, care a mai intermediat și mutările portarilor Moldovan și Mociu de la gruparea timișoreană. „Tudor Călin se încadrează în regula Under la Liga 1. E născut în anul 2000 și a fost căpitan la Ripensia. Vine să ocupe poziția de mijlocaș central, poziție deficitară la capitolul juniori, prin problemele medicale cu care se confruntă Hrezdac și Isac. Va fi deținut în coproprietate cu Ripensia, 50-50%, nu s-au plătit bani pentru el. Țin să-i mulțumesc pe această cale domnului Dumitru Mihu, pentru că a înțeles că UTA poate să pună jucătorii pe scenă. Am ținut să nu se întâmple greșeala cu Rusu, dacă Tudor va fi un jucător important și va fi vândut, ambele echipe vor câștiga în aceeași măsură de pe urma transferului său”, a menționat Apostu.

Călin: „Dacă în Liga 2-a am dat 100%, în Liga 1 e nevoie să dau 200%”
Prezentat în tricoul „roș-alb” al arădenilor, Tudor Călin e convins că se poate impune ca titular chiar și în fața fotbaliștilor mai experimentați „Mă bucur că am ajuns exact unde mi-am dorit. De mic am vrut să joc la o echipă de tradiție, cu o arenă nouă, mereu mi-am dorit o echipă cu fani fanatici, aproape de echipă și la bine și la greu. Mă motivează  suplimentar să joc în Liga 1, de mic îmi doresc asta. Acum am ajuns aici, dar încă n-am demonstrat nimic. E o diferență mare între cele două eșaloane, am reușit la Liga 2 dând 100%, acum trebuie să dau 200% . Când am venit din Germania în România mă gândeam că e mult mai ușor, dar a fost cu totul diferit. Nivelul e ridicat, a trebuit să o iau de jos, mai am multe de demonstrat. Am urmărit UTA sezonul trecut, am venit să mă impun, știu ceea ce pot, cu siguranță cred că mă voi impune. Și când am mers la Liga a 2-a, erau 4-5 seniori pe postul meu, dar am ajuns să joc și să fiu căpitan”, a spus tânărul mijlocaș născut la Cluj, plecat în Germania în perioada junioratului.

Balint are soluții multe și variate pentru fotbaliștii Under: „Acoperiți numeric și valoric”
Miculescu, Isac (când își va reveni după accidentare), Negoescu, Mar și Călin vor fi cei care se vor duela, probabil, etapă de etapă petru cele două posturi de fotbaliști Under din primul „11”. Mociu, Mercioiu și Mogoș, fotbalist venit de la Virtus Entella și care a fost reținut – deocamdată – în lot nu par la același nivel cu primii. „Avem soluții bune și la juniori, am făcut toate eforturile împreună cu Bogdan ca să fim acoperiți nu doar numeric, ci și valoric. Adică să avem soluții care știu ce presupune fotbalul la seniori. Tudor și Mar vin de la Liga a 2-a, de la echipe importante, a contat mult că au jucat constant la un nivel bun. Suntem foarte atenți și în propria ogradă, a fost organizată acea acțiune tocmai ca să putem face o strategie pe termen mediu și lung pentru cine are potențial. În acest sens, Mogoș va mai rămâne o perioada să se antreneze cu noi, rămâne să vedem dacă îl oprim. Are potențial, are deschidere și motivație să facă acest pas. În plus, am făcut o listă cu jucătorii care ar trebui să facă acel pas intermediar, de a evolua la nivel de seniori. Pentru mine ar fi important să joace 6 luni sau un an la Liga a 2-a. Ar fi foarte important acest pas, să aibă acest bagaj de fotbal la nivel de seniori”, a punctat și Laszlo Balint, antrenorul principal al „Bătrânei Doamne”.

Crescut de Regensburg (Germania), Călin a ajuns în România prima oară la Sepsi, care l-a imprumutat în Liga 2 la Luceafărul Oradea timp trei luni, unde a jucat doar 45 de minute într-un singur meci. Apoi, Sepsi l-a cedat Ripensiei, unde a strâns nu mai puțin de 45 de partide, 3515 minute, reușind și patru goluri și un assist. Ar mai fi de menționat că a fost integralist în ambele dispute stagionale dintre Ripensia și UTA în sezonul 2019-2020 (2-1 și 0-3).

https://www.sportarad.ro/2021/06/18/capi...plimentar/
- Pentru noi doar UTA contează !!! -
Răspunde
21-06-2021, 20:51,
#3
RE: # Călin Tudor
Va fi deținut în coproprietate cu Ripensia, 50-50%, nu s-au plătit bani pentru el. Țin să-i mulțumesc pe această cale domnului Dumitru Mihu, pentru că a înțeles că UTA poate să pună jucătorii pe scenă. Am ținut să nu se întâmple greșeala cu Rusu, dacă Tudor va fi un jucător important și va fi vândut, ambele echipe vor câștiga în aceeași măsură de pe urma transferului său”, a menționat Apostu.

https://www.sportarad.ro/2021/06/18/capi...plimentar/

Cei doi au atins pragul de sus pe care poate să-l ofere clubul nostru. Nu ne putem opune ca fiecare dintre ei să crească cât mai mult. Cu părere de rău, recunosc, am fost nevoit să le dau drumul. Le doresc succes și sper că acolo unde s-au dus vor confirma și va fi bine și pentru ei, și pentru clubul nostru. Tudor Călin mai are contract cu Ripensia pe patru ani de zile. El a plecat împrumut pentru următorii doi ani. În oricare dintre perioada de transfer, clubul și-a rezolvat dreptul de a-l chema înapoi sau dacă există altă variantă pentru el. Pe măsură ce trece timpul, clubul UTA va beneficia de procente dintr-un viitor transfer al lui, până la 50 la sută peste 2 ani. Momentan este 0, în iarnă va fi 12,5 la sută, după primul an va fi 25 la sută, după încă un semi-sezon va fi 37,5 la sută și apoi 50 la sută. Procentele sunt valabile pe perioada îmrpumutului. La Dobre este aproape la fel, doar că procentele merg până la 25 la sută. Ei merg acolo să confirm, au șanse relativ mari. Sunt jucători foarte valoroși și faptul că sunt Under le oferă o posiiblitate în plus de a juca. Cel puțin la Clinceni, Dobre merge în postura de titular. Mi s-a promis acest lucru, că altfel nu ar fi plecat”, a explicat Dumitru Mihu.

https://liga2.prosport.ro/seria-1/ripens...t-19189892


Dupa cine sa ne luam oare?
Răspunde
21-06-2021, 21:15,
#4
RE: # Călin Tudor
Sincer nu cred ca UTA poate fi asa de fraiera sa accepte ca Ripensia sa il poata rechema inapoi cand vrea, 2 ani ii al UTA-ei. Daca vor fi oferte pentru el UTA va dori sa castige si ea asa ca merg pe 50-50
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)