Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
18-12-2021, 1:10,
#21
RE: Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
Din nou am jucat frumos si din nou am terminat fara cele 3 puncte. In mare parte m-a incantat jocul de pase la UTA, pase rapide, in mare parte exacte, primii la minge, efort mare si daruire mai ales la mijloc. In mare parte jocul asta i se datoreaza lui Ubbink, care dupa mine e cel mai bun fotbalist din lot. Parca e un nivel peste toti, dupa cum gandeste, cum rupe ritmul, cum intoarce jocul, cum vede coechipierii pe pozitii viitoare si ce pase fantastice inventeaza. E prioritatea nr. 1 de tinut, dupa parerea mea (nu stiu care e situatia lui contractuala, dar daca nici pentru el nu facem efort, mai bine ne lasam). Pacat ca unii (Dangubic) isi bat joc de efortul echipei. Toti cunoastem problemele din atac. Pentru rezultatul din meciul asta eu il vas responsabil pe Balint. La 0-1 trebuia sa schimbe partitura, sa ne inchidem si sa-i lovim pe contraatac. Am jucat din nou spectaculos, bara, ocazii, dar am pierdut din nou. Pacat !
Răspunde
18-12-2021, 8:37,
#22
RE: Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
(17-12-2021, 23:30)Adrian07 a scris: Dangubic nu i varf e mai mult in spatele varfului 

Complet de acord, desi, probabil din lipsa acuta a unui atacant de careu, Balint il joaca pe Dangubic ca pe o improvizatie pe acea pozitie dar care, realisting vorbind, necesita totusi o abilitate fizica mult superioara celeia pe care o poate oferi acest jucator. La fel Hora si Antal nu sint jucatori cu fizic "de careu".

Sa nu uitam totusi ca Dangubic a avut totusi ocaziile cele mai mari de a inscrie la asistul de mare jucator a lui Roger, ca mai apoi sa semneze acea pasa subtila dintr-o bucata pentru Roger care a continuat la fel si l-a gasit excelent pe Miculescu pentru golul UTA-ei. As vrea sa mai amintesc aici suturile in bara ale lui Dangubic in meciul cu FC Arges din pozitia de mijlocas avansat in spatele virfurilor de atac.

In alta ordine de idei am citit citeva postari aici, cum ca Iacob ar fi vinovat la golul 2 al Voluntari-ului. Absolut nevinovat si chiar daca unii il acuza pe nedrept, le-as reamintii sutul salvat la situatia de singur cu portarul a lui Ion Gheorghe pe care l-a aparat exceptional, moment in care victoria Voluntar-ilor ar fi fost pecetluita cu mult inaitea finalului de meci. Faza primului gol primit de UTA, cap respins aiurea de Shlyakov in careul de 16 m, balonul ajunge la Roger, cap respins aiurea tot in careu de Roger, mingea ricoseaza in preajma careului de 5 m, Erico sare la cap in contra-timp cu Nemec si este sub-minge, cap Nemec catre Tamas absolut nemarcat, sut din voleu al acestuia, salveaza Iacob din plonjon, dar balonul este impins de Nemec in plasa.

Gresala in lant pe faza defensiva a UTA-ei care nu i se poate imputa lui Iacob.
Răspunde
18-12-2021, 9:35,
#23
RE: Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
Sutul lui Tamas a fost moale ,parabil..Iacob a respins aiurea...unora poate nu le place dar Iacob nu e portar de play off!
Răspunde
18-12-2021, 11:12,
#24
RE: Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
Trăgând linie observam o UTA mult mai puternica si dacă ne-o dorim si mai puternica, atunci realist vorbind, avem nevoie de un portar cu talie (care sa dea siguranță intre buturi) si 2 atacanți care sa si marcheze! Se poate lejer renunța la hora si antal si probabil miculescu o sa fie vândut! Trebuie sa vedem ce ne dorim si mai ales cât ne permitem!
Răspunde
18-12-2021, 11:17,
#25
RE: Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
Cică sunt șanse ca Mediașul sa nici nu mai înceapă returul sau va incepe cu juniorii au restanțe de 5 luni la salarii am putea aduce 2-3 jucatori buni de la Mediaș cum sunt: portarul Octavian Vâlceanu, underul Raul Steau, fundasul Velisar, Matricardi, Gradinaru sau Chamed.
Deaconu si Yuri au oferte din străinătate.
Răspunde
21-12-2021, 2:59, (Ultima modificare: 21-12-2021, 6:18 de adymax.)
#26
RE: Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
Golul finalului de an: https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/golul-f...49953.html
Răspunde
21-12-2021, 8:34,
#27
RE: Etapa #21: FC Voluntari - UTA, 17.12.2021, ora 20:30, Digisport 1
Dangubic folosit in spatele atacantilor este letal, am mai spus-o de vreo trei ori  Big Grin , da, pasa lui sclipitoare pentru Roger a intepenit intreaga aparare a Voluntari-lor. In plus are un sut din afara careului de 16m foarte puternic si plasat, probabil mai precis decit al lui Bustea, dovada, cele doua suturi in bara contra FC Arges. Pacat ca nu a fost folosit la mijloc decit in ultimele jocuri. Din punctul meu de vedere (cel de fan si antrenor virtual din fotoliu), Dangubic alaturi de Ubbink ar fi titularii mei de drept la UTA. Peersonal, Dangubic m-a convins pe final, ca are un potential (prea putin explorat pina acum) de a deveni titularul incontestabil al tricoului cu numarul 10 la UTA. Are o foarte buna viziune a continuitatii pozitive pe faza ofensiva din pozitia de mijlocas coordonator. Este opusul lui Vorobjiovas daca vreti, care intodeauna se simte comfortabil cu o pasa inapoi in timp ce Dangubic cauta si incearca mereu pasa inainte. Nimic rau cu Vorobjiovas care paseaza rapid si dintr-o bucata fie lateral fie inapoi coechipierilor sai, insa din pacate, colegii din spate nu au rafinarea tehnica necesara de a continua energic cu o posesie sigura pe spatii aerisite, circulatia balonului in tranzitie spre o resetare rapida a actiunii de atac.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)