Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
24-01-2022, 0:16,
#21
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Citind celelalte comentarii:
Nu mi-a placut Cardoso. Foarte static. Nu pasa decat in spate. Zeflemitor. Nu cred ca era nevoie de el la UTA.
Nu cred ca exista chiar deloc anul asta pericolul retrogradarii. Sunt alti candidati la locurile alea (Clinceni si cainii, mititelusa si Mioveni par cu mult .....mult mai slabe decat UTA).
Macar, daca tot a castigat Gazul s-a cam rupt clasamentul de jos inainte de playout. Adica sa existe o separare clara intre ultimele 2 locuri si locurile de baraj. Si la revedere cu comunele din Ilfov si cainii rosii. Drum bun si cale batuta in liga 6
Răspunde
24-01-2022, 0:50, (Ultima modificare: 24-01-2022, 0:53 de RedNeck.)
#22
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Mda...ati subliniat toti cam tot ce era de subliniat...pe langa asta, trebuie sa zic ca nici Benga nu mi-a placut in aparare (sincopa de la golul lor), plus ca si Iacob putea sa faca mai mult...ma uit doar la portarul lor, care nu a cochetat cu nationala, dar la ultima ocazie a noastra s-a aruncat la sacrificiu, cred ca a dat si cu capul in bara. Roger cred ca ar putea lua o pauza, ca si asa macina mult in gol. Da, e tehnic, dar de ex. nu e in stare sa dea un corner bun. E timpul sa ne facem strategia de constructie fara el. Noile achizitii nu m-au impresionat cu nimic inca. Balint, daca nu vine cu o victorie la urmatorul meci, cred ca nu mai are prea mult la UTA, cu parere de rau.
Răspunde
24-01-2022, 8:05,
#23
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
(23-01-2022, 21:48)suporterutabuc a scris: Fara sa ma numar printre contestarii vehementi ori foarte vocali ai lui Balint, am scris de cateva ori ca ma ingrijoreaza lipsa lui de reactie in cateva situatii cat si faptul ca are idei fixe, de la care nu se abate.

De acord cu aceasta observatie, dar aici as trage si un mic semnal de alarma, in ceea ce priveste competenta si limitele bancii sale tehnice. E drept ca insasi Balint si-a ales acesti colaboratori dar se pune intrebara fireasca pe ce criterii valorice a facut-o ? Sint acestia capabili sa aduca plusvaloare in finalitea deciizilor luate de Balint ?  Ar fi fost mai bine pentru conducerea clubului UTA sa impuna pe cineva cu experienta dovedita pe aceasta banca tehnica ? Balint in cariera sa a jucat ca aparator si se vede cu ochiul liber, organizarea apararii arata mult mai bine decit realizarile echipei pe faza ofensiva. Evident ca la capitolul cresterii eficacitatii in atac are nevoie de un ajutor "specializat". Ma indoiesc ca este nevoie de un pshiholog ci mai degraba de cineva care a performat ca jucator activ, cu oarecare succes, ca atacant si care poate sa ajute imediat echipa!

(23-01-2022, 21:48)suporterutabuc a scris:  Dima, si-a facut "debutul" azi, a balbait-o de cateva ori, dar a gresit la faza golului, respingand si slab si in fata. Acolo unde, gaura mare...unde erau mijlocasii devensivi? Mai poate creste, ce sa zic 

Nu am inteles rationamentul pentru care Balint nu a inceput cu Medjimorec, care era in crestere de forma si incredere in fortele proprii inca din ultimele partide ale turului. Continuitatea in evolutie contribuie la cresterea formei sportive a jucatorilor si ar trebui sa fie primul criteriu de selectie la titularizare dupa parerea mea. Argumentul ca Dima este mai rapid la pase decit Medjimorec la un joc pe teren propriu care trebuie jucat ofensiv si deci cistigat cu orice pret, nu sta in picioare dupa parerea mea. Putea foarte bine sa-l utilizeze pe Dima ca mijlocas la inchidere pentru a da o mai mare siguranta urcarilor lui Shlyakov si Vuckcevic. Batha nu are viteza, anvergura si tehnica deposedarilor "curate" si ar fi riscat un rosu la prima incercare de fault tehnic.

(23-01-2022, 21:48)suporterutabuc a scris: Fundasii laterali gresesc mult si sunt abonati la

Asta este ceva normal pe undeva, atita timp cit Balint ii impinge constant la urcari, invaluiri si centrari pe faza ofensiva. Atita timp cit centrarile lui Roger si Miculescu sint total aiurea, este mare nevoie de centrari decente pentru atacanti care nu pot veni de la altcineva decit de la Vukcevic si Shlyakov ! Ce alternativa ai ? Ii trimiti pe Roger si Miculescu in careu si le ceri fundasilor laterali sa urce si sa dea centrari cit mai bune. Toate bune si frumoase, problema este ca nu pui pe nimeni sa le acopere pozitiile lor ramase intretimp vacante. Pierzi balonul pe faza ofensiva, contra-atac al echiperi adverse pe margini, nimeni acolo la intimpinare, Vukcevic si Shlyakov sint nevoiti sa fuga inapoi dupa adversar obligati fiind, sa comita foult-uri tehnice de la spate urmate de primirea cartonasului galben sau chiar rosu.

(23-01-2022, 21:48)suporterutabuc a scris: Filip e activ si implicat, se simte evident mai bine in spatele varfului, chiar nu inteleg ce au unii cu el, ca de ratat rateaza cu totii, nu numai el.

Dupa mine Dangubic este unul dintre cei mai talentati jucatori ai UTA-ei. Asta daca este jucat pe pozitia lui preferata, la mijloc in spatele atacantilor. Are viteza, are sut, are stiinta demarcarii si a combinatiilor 1-2 si devieri pe spatii mici si cu toate acestea ... este inlocuit cu Cardoso ! Ca sa dobindesti o oarecare eficienta ofensiva in jocurile de acasa, cred ca UTA are nevoie de jucatori compatibili cu un sistem 3-4-3. Dangubic, Cardoso, Ubbink, Passaglia (Vorobjovas/Isac/Dima/Batha dupa caz) trebuie sa se regaseasca ca titulari la mijloc.  

(23-01-2022, 21:48)suporterutabuc a scris: David s-a stins prin minutul 70-75

Fara un mijloc "activ si dinamic" sau centrari decente din margine, ma tem ca Micu nu v-a inscrie prea multe goluri in acest retur. Poate Otele daca o sa schimbe putin lucrurile acolo, asta doar daca reuseste pina la urma sa intre in Romania !

(23-01-2022, 21:48)suporterutabuc a scris: Este limpede ca nu mai putem visa la playoff

Pe termen scurt si mediu, stabilitatea financiara la UTA este mai importanta decit play-off-ul Ligii 1. Toata lumea din Arad si nu numai, doreste sa vada mult mai mult de la Batrina Doamna. Din pacate momentan bugetul nu este suficient pentru performanta inalta.
Răspunde
24-01-2022, 9:14,
#24
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Din punctul meu de vedere Gyuszi va ramane pana in vara dar pentru sezonul viitor ar trebui sa ne gandim la un antrenor,un antrenor cu ceva performante de play off si aici avand in vedere ca avem foarte multi straini s-ar potrivi foarte bine dusan uhrin dupa parerea mea.Mare problema a lui Gyuszi din punctul meu de vedere este ca mental nu poate capacita echipa sa treaca peste momentele grele,se vedea si ieri foarte clar dupa golul primit ,echipa a cazut mental..strigau suporterii din tribuna "haideti baieti ca nu-i gata meciul",echipa era cazuta si daca jucam doua zile nu dadeam gol.Sub orice critica si ieri evolutia lui Baravykas,sincer nu stiu ce se intampla cu acest baiat!
Răspunde
24-01-2022, 10:58,
#25
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Un gand la rece, daca tot e ger afara si au trecut cateva ore de la meciul de ieri. Acelasi tipar de desfasurare, ocazii clare unele chiar imense dar nu intra in poarta, dau ceilalti gol si dupa ne pierdem concentrarea si nu mai ne iese nimic. Ne taiem ca maioneza. Un munte de rabdare sa fii si tot nu poti sa nu te enervezi si sa te saturi ca suporter. De asta si unii care au avut reactii dure la adresa lui Balint. Sunt de inteles si ei desi nu sunt majoritari in randul suporterilor. Era clar ca se va ajunge si aici la un moment dat si probabil de asta si Balint a avut reactia aceia nepotrivita fiind obisnuit doar cu aplauze si aprecieri pana acum. Dar suntem la fotbal, nu la opereta si pot aparea si astfel de momente...Jocul frumos nu tine loc de victorii si te cam saturi sa vezi acelasi scenariu. Nu cred ca ar trebui sa plece acum, nu e cazul, mai ales ca avem sanse serioase sa ramanem in liga I fara mari emotii. Trebuie o analiza obiectiva pentru la vara si sa decidem ce facem, dar asta depinde si de ceea ce isi doreste clubul sa faca pe mai departe. Pana la urma o victorie la Rapid ar drege starea de fapt si ar aduce la sentimente mai bune suporterii.
Legat de jucatori, Dangubic mi-a placut ieri: iute, tehnic, combinativ chiar surpinzator la unele faze. Lituanianul pare tare fizic, sta bine pe picioare, un atacant de forta cu un profil care ne-a lipsit in ultima vreme. Cardoso cred ca poate sa aduca ceva in plus in urmatoarele meciuri, daca reuseste sa se integreze. Ongaro...a parut din alt film si cred ca nu o sa il vedem prea mult pe teren...
Ca o concluzie, macar ne-am luat gandul de la play-off si la revedere de la ideea ca am putea fi mai mult decat ceea ce putem la ora actuala.
Răspunde
24-01-2022, 11:28,
#26
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Nu cred ca este o solutie schimbarea lui Balint.
Răspunde
24-01-2022, 11:53,
#27
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Și eu sunt de idee ca nu ar fi benefică o despărțire de Balint ,cel puțin acum,in mijlocul sezonului. Din vara,probabil se gândește sa plece,mai ales ca expira contractul . Din câte am citit,ar fi vrut încă de aseară sa își dea demisia însă Meszar nu a vrut . Tot ce ii se poate imputa lui Balint ca,cel puțin ieri ii ca repriza a doua am fost foarte foarte slabi,fără vlagă ,nu am mărit in nici măcar in moment tempo-ul. Însă o spun din nou,nu știu cât e de vina Balint ca mingea nu intra in poarta din ocaziile pe care le creăm . Pentru ca sa fim sinceri,avem ocazii imense meci de meci,pare a fi un blestem…când s-a fluierat offside atunci a intrat mingea aia a lui Dangubic .
De remarcat ar fi sa îl remarc Dangubic ,ca asta e poziția lui preferata,printre preferații mei in meciul de ieri . Miculescu activ doar in 1 repriza ,lituanianul pivot clasic nimic in plus . In schimb mijlocul terenului era foarte ușor depășit ,mai alea repriza a doua dar aici inteleg Ubbink nu ii mijlocaș care sa facă faza defensiva iar Batha e un jucător box-to-box care de multe ori era surprins in ofensiva .
Capul sus,deși nu sunt foarte optimist pentru un număr de puncte strâns in următoarele 3 partide .
Răspunde
24-01-2022, 12:02,
#28
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Din pacate atmosfera s.a stricat armonia dintre suporteri si echipa...nu inteleg ce au facut in cantonament, am aratat rau si fizic iar ca atitudine si daruire in repriza a doua am fost clar sub Medias...achizitiile deocamdata par slabe( dar sigur mai trebuie timp) daca e adevarat ca Balint a vrut sa isi dea demisia aseara mi se pare aiurea...sa nu pierdem cu Rapid si cu Sepsi acasa atuncii sa vad ce pozitie va adopta... nu stiu unde a mai avut( sau va mai avea) asa sustinere atat timp...am jucat cu multa lume si ieri pe stadion, spectatori care chiar au incurajat echipa in timp ce majoritatea meciurilor din Liga I s.au jucat cu stadioane pustii...sper sincer ca Meszar stie ce face...dezamagirea e sentimentul ce mi.a ramas dupa meciul de ieri.
Răspunde
24-01-2022, 13:34,
#29
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Mi se pare ca nu s-a mai schimbat nimic de cand s-a rupt totul (pauza de la meciul cu Clinceni). Sincer sa fiu, stiu ca multi ii apreciaza pe unii dintre jucatorii actuali, dar din punctul meu de vedere, singurul jucator cu adevarat peste medie de la noi e Miculescu. Daca te uiti peste cifre, toti ceilalti sunt mediocrii. Stiu ca Ubbink sau Roger sunt favoriti, dar daca ne uitam la sezonul de pana acum, au adus destul de putin pentru cat de laudati sunt. Cred ca asta e si problema la jucatori, am inceput foarte optimist si toata lumea, de la suporteri la jucatori s-au vazut mult mai sus decat acolo unde le e valoarea, iar asta s-a spart la un moment dat. Mi se pare ca am vazut multe meciuri (in special cu echipele mai slab cotate) in care echipa a avut o atitudine indolenta sau superioara, crezand ca merita din start sa castige (vedeti si obiectivele de la inceput, ne cunoastem unii pe altii, stim ca avem valoare de play-off si asa mai departe), cand nu era deloc cazul. Cifrele nu ne ajuta cu nimic, orice ar zice lumea ca jucam bine, ca am avut ghinion e absolut irelevant. Cand nu mai castigi un meci de 9 etape, ai printre cele mai slabe ofensive din campionat, nu mai e ghinion, nu e nesansa.

suporterutabuc a scris intr-un mesaj mai sus excelent. Mi se pare ca de multe ori echipa incepe relativ bine, dar nu se adapteaza pe parcurs, pare ca si cum Balint pierde toate meciurile de sah, e atat de usor citit de celelalte echipe incat in a doua repriza UTA e complet anihilata de un antrenor bun. Cel mai evident mi s-a parut meciul cu Botosani din tur, cand au avut o prima repriza ok, dar apoi au fost absolut 0. Nu cred ca Balint ar trebui sa plece, dar ar trebui sa invete sau sa invete si el ca antrenor cu echipa, ceea ce pana acum nu mi se pare ca se intampla.

Inca o chestie, schimbarile de ieri mi s-au parut total disperate. Nu vad ce au cautat Cardoso si Ongaro spre finalul meciului, cand ei au doar cateva zile de contact cu ceilalti jucatori. Pe Dima a asteptat sa-i dea minute cateva luni, iar acum aruncam in joc jucatori ce sunt in Arad de 2-3 zile.
Răspunde
24-01-2022, 14:02,
#30
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
In toate meciurile pierdute cu Medias, Arges, chindia... am avut ocazii clare de gol 3-4 iar apoi ne-am taiat, are dreptate Balint , ajungem des in fata portii si nu marcam, pacat, dupa 9 meciuri fara victorie, antrenorul raspunde.
Răspunde
24-01-2022, 14:47,
#31
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Domnul Balint,daca suporterii sunt asa de nesimtiti cum declarati dvs,cum a reusit Ubbink dupa meci un dialog normal cu suporterii de la T2? Sper ca nu o sa fie scos din echipa la fel ca si in cazul Iacob ... Cum a venit Shlyakov tot la T2 si a prezentat scuze fara sa fie injurat???
Răspunde
24-01-2022, 15:02,
#32
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Cu toata parerea de rau dar Balint si-a pierdut total capacitatea de mobiliza jucatorii, de a schimba ceva in momentele de cumpana din timpul unei partide sau atunci cand adversarul reactioneaza si meciul iese din planul tactic pe care el l-a pregatit.
Da, e un baiat educat, se vinde bine insa pe un antrenor il tin rezultatele iar Balint a dovedit ca nu e antrenorul si barbatul ala care clameaza ca este. De poezii si vorbarie goala eu unul sunt satul.
Nu o sa picam dar nici nu vad sa facem mare performanta cu el iar a-l tine si in campionatul viitor e ca si cum ne-am trage un glont in picior. Poate peste ani, dupa ce va mai trece pe la alte cluburi va privi si va aprecia altfel ce a gasit si a avut la UTA.
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde
24-01-2022, 17:16,
#33
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Foarte greu de gestionat aceasta perioada grea și din ceea ce am văzut pana acum gyuszi chiar nu poate sa o gestioneze! Sper ca meszar are o soluție analizata
Răspunde
24-01-2022, 19:20,
#34
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Si noi suntem de vina. Am tacut prea mult, le-am acordat prea mult credit. Am aplaudat la infrangeri... frumos nu? Dar pare ca nu merge asa in liga 1.
Nu stiu, cum putem fi siguri ca nu retrogradam? Ne-au cam batut si aia de jos... iar dupa injumatatitea punctelor, va fi cam complicat. Daca ne uitam pe un clasament facut in ultimele 12 etape cred ca ne-ar lua frigurile.
Răspunde
25-01-2022, 6:31,
#35
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Cred ca cea mai buna decizie a Clubului UTA in acest moment de cumpana, este sa ii acorde in continuare credit lui Balint pina la sfirsitul contractului sau de munca. Deasemeni, Meszar ar trebui sa-l intrebe pe Gusy daca are nevoie de vre-un ajutor in acest moment greu si sub ce forma ar trebui sa se materializeze acest ajutor. Dupa tot ce a realizat ca jucator si antrenor pentru UTA Arad, Balint merita pe deplin increderea si suportul nostru al tuturor, suporteri si conducere. Sa-l ajutam si sa il sprijinim cu absolut tot ce putem pentru a trece cu bine peste aceasta criza de rezultate a echipei noastre favorite UTA Arad.

Pe de alta parte 9 jocuri fara victorie constitue echivalentul unei alarme reale de razboi pentru toata lumea !

Daca Doamne Fereste, situatia in clasament a echipei nu se imbunatateste pina la inceperea play-out, atunci si numai atunci, Meszar ar trebui sa apese hotarit "butonul rosu" si sa dea curs solutiilor de avarie la indemina.

Eu unul sper din tot sufletul sa nu ajungem sa facem uz de acele solutii de avarie.

Din vara, Conducerea Clubului UTA are obligatia de a face analiza obiectiva a activitatii management-ului echipei, performanta echipei, oportunitatea prelungirii contractului lui Balint sau, dupa caz, inceperea unor negocieri in incercarea de a numi o noua conducere tehnica pentru UTA in vederea startului noului sezon competitional 2022-2023.
Răspunde
25-01-2022, 6:51, (Ultima modificare: 25-01-2022, 6:53 de adymax.)
#36
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Eu un moment foarte greu dar sper ca supoterii sa ramana cumpatati si sa sprijine in cotinuare echipa care o sa aiba nevoie de sprjnul lor. Multi uitam totusi de unde am plecat si unde vrem sa ajungem. Stabilitatea la echipa e mai importanta ca orice, se va redresa corabia doar sa avem cu totii rabdare. La finalul sezonului se poate trage o linie si decide ce se vrea in continuare, acum trebuie incurajati baietii mai mult ca oricand.
Răspunde
25-01-2022, 10:03,
#37
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
E adevărat ca Apostu a făcut scandal la finalul meciului la oficială și a amenințat ca la anul o să jucăm de la ora 11?
Răspunde
25-01-2022, 11:27,
#38
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Nu si haideti sa nu mai crestem tensiunea in randul nostru si a clubului , care e clar ca nu traverseaza cele mai linistite zile. Trebuie sa ne concentram atentia spre meciul cu Rapid si sa sustinem echipa cum stim noi mai bine.
Răspunde
25-01-2022, 11:34,
#39
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Tot ce trebuie sa facem acum e ca sa nu ne mai gândim la play Off ci sa adunam cât mai multe puncte ca sa avem un play out liniștit după înjumătățirea punctelor . Play Off-ul este cam creionat 70% posibil maxim 2 schimbări sa mai aibă parte din echipele ce sunt acuma in primele 6. Farul și Voluntari eventual le văd singurele cu eventuale emotii pentru calificarea in play Off . Ar trebui sa ne îngrijoreze faptul ca dacă s-ar fi terminat acum sezonul am mai fi avut 2 puncte avans de zona de baraj . Asta ii obiectivul nostru acum,sa ne mărim avansul fata de ultimele 4 poziții
Răspunde
25-01-2022, 11:38,
#40
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Da este reala amenintarea, omul a ajuns prea plin de el, se bate in piept ca el a promovat UTA dar sa nu uite si el si Balint ca rezultatele le-au obtinut dupa ce, asa cum e conducerea UTA-ei, au primit ce jucatori au cerut si dorit, nu au fost intarzieri salariale, li s-au facut toate poftele si nu pe putini bani. # Octavian are dreptate si daca a amenintat nu trebuie sa facem pana la Rapid scandal mai mare decat ii.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)