Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
25-01-2022, 17:37,
#41
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Din pacate la noi fotbalul este un sistem pe relatii, iar daca Balint pleaca, probabil jumatate din jucatori nu vor mai juca sau chiar vor pleca. Eu totusi m-as gandi deja la potentiali inlocuitori si as astepta finalul sezonului regulat sa vedem ce se intampla, dar fara sa dau nume. Echipa isi poate reveni, jocul nu a fost unul rau. Stau sa ma gandesc bine la un an cand UTA a jucat mai bine in L1, poate in anii 90', dar atunci n-am vazut nici un meci din cauza varstei. Noi nu jucam rau, dar nu marcam, iar din pacate jocul e pe goluri. Oricum din tribuna am auzit contestatari din prima repriza, deci nu stiu ce sa zic despre unii suporteri, mi s-a parut ca in acest meci am incurajat echipa cel mai putin din acest sezon, dar poate reactia asta e cumva in tonul rezultatelor. Intr-un fel am fost dezamagit de reactia unora, avand in vedere ca prin Liga 2 nu se inghesuiau sa vina la meciuri. Totusi noi suntem aceia care ar trebui sa fim mai cumpatati, sa respectam echipa, asa cum e ea. Reactia lui Balint nu o inteleg, doar a trait o viata in fotbal, stia foarte bine ca va primi si "felicitarile" de rigoare. Nu e usor sa fii pe scena, asta e viata, fie ca o accepti sau nu. Daca ai c****, stai si in avalansa, poate reusesti sa inoti prin ea daca stii cum si tot iesi la suprafata. Nu sunt adeptul schimbarilor in timpul sezonului.
P.S.: De Apostu nu vreau sa aud, omul e un bisnitar, un intermediar, iar mie nu-mi plac lucrurile de genul asta.... E ca si cum iei gazul de la Romgaz ca oricum nu ai variante, dar ti-l vinde SC Flori&Vasi Impex SRL. Numai bine! Hai UTA!
Răspunde
25-01-2022, 18:20,
#42
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Suporterii nu pot urla si sa te iubeasca cand tu de 9 meciuri nu stii sa castigi un căcat de meci. Am jucat cu echipe mult inferioare nouă și totuși ne-am luat-o în gușă. Hai sa fim realisti, degeaba numele U.T.A este foarte mare in Romania, nu numele joaca. Suntem ca si Manchester United, doar numele e de noi, pentru ca atunci cand jucam cu un Mediaș sau Dinamo, pierdem sau egalăm. La un club care are ceea ce ofera acest club, primele 6 locuri era o NECESITATE. Ai conducerea de partea ta, ai schimbat jucatori dupa bunul plac (si nu putini, undeva la 20 intr-un an), ai suporterii aproape, suporteri care-ti cumpara merch-uri, abonamente, bilete, etc. suporteri care iti fac bani si isi aduc aportul intr-o mare masura. Sa nu mai zic de sponsorii locali care sunt cum sunt, dar tot vin cu cativa bani care nu sunt deloc usor de ignorat. Per total, ai tot ceea ce iti poti dori la un club din Romania, mai putin o baza de pregatire cum au cei de la Farul (Viitorul), care cu totii ii stim ca sunt cam singurii cu asa infrastructura. Astazi a fost aprobat in bugetul local cele 1.000.000 de euro pentru gazon, reparatii, sonorizare etc la stadion. S-a luat in calcul si o viitoare baza de pregatire, suntem ok si din acest p.d.v. Dar repet, la salariile platite la zi, la ce conditii ai, nu ai voie sa primesti bataie de la niste echipe cu situatie financiara INFERIOARA tie.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
26-01-2022, 9:24,
#43
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
(24-01-2022, 15:02)Kidu a scris: ... pe un antrenor il tin rezultatele

Foarte adevarat, in fotbalul de foarte mare performanta unde se investesc sume colosale pentru aducerea unor jucatori de de valoare precum Anglia, Franta, Spania, Germania, etc, antrenorii nu au viata lunga fara rezultate. 

La nivelul bugetului nostru anual in Liga 1, nu ne putem permite acea lejeritate de a schimba antrenorii ca pe lenjeria intima. Realitatea este ca momentan Romania nu are antrenori tineri de valoare care sa vina din spate, iar cei vechi cu ceva experienta practica, sint fara rezultate sonore sau consistenta in rezultate la echipele pe care le-au antrenat de-a lungul carierei lor. In plus, pretind sume total exagerate de bani si conditii contractuale absurde si absolut de neacceptat. De aici si parerea mea de a-i da credit in continuare lui Balint pina la sfirsitul contractului, cu conditia ca pina la sfirsitul turului, UTA sa-si imbunatateasca substantial linia de clasament.  

La noi in Romania, datul afara al antrenorilor indiferent de rezultate, se practica doar la FCSB, iar din lipsa de rezultate pe la cele doua Craiove, Dinamo, Clinceni, Gaz Metan etc. 

(25-01-2022, 17:37)AdiG a scris: ... probabil jumatate din jucatori nu vor mai juca sau chiar vor pleca.

Nu sint sigur daca suporterii, sau insasi jucatorii actuali ai UTA-ei constientizeaza sau nu, faptul ca toti componentii lotului actual, au fost 100% preferinta antrenorului Balint, restrictionat in alegerile sale, doar de ... bugetul de achizitie pus la dispozitie de conducerea clubului.

In eventualitatea plecarii lui Balint de la UTA, este de presupus ca noua conducere tehnica, v-a initializa schimbari importante in lot, tactica, strategie, agenti, scouteri, etc

Dar, daca UTA v-a reusi sa termine sezonul actual pe un loc 6 in play-off, va rog sa nu luati in seama cele scrise de mine in acest post  Big Grin
Răspunde
26-01-2022, 12:24,
#44
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Da,avem ghinion in atac meci de meci dar si apararea face gafe mari meci de meci! Daca macar nu pierdeam in aceste 9 meciuri si faceam egal,acum eram pe un loc caldut!
Răspunde
26-01-2022, 15:00,
#45
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
(26-01-2022, 9:24)Coco13 a scris: [quote="Kidu" pid='32543' dateline='1643025723']

... pe un antrenor il tin rezultatele



Foarte adevarat, in fotbalul de foarte mare performanta unde se investesc sume colosale pentru aducerea unor jucatori de de valoare precum Anglia, Franta, Spania, Germania, etc, antrenorii nu au viata lunga fara rezultate. 



La nivelul bugetului nostru anual in Liga 1, nu ne putem permite acea lejeritate de a schimba antrenorii ca pe lenjeria intima. Realitatea este ca momentan Romania nu are antrenori tineri de valoare care sa vina din spate, iar cei vechi cu ceva experienta practica, sint fara rezultate sonore sau consistenta in rezultate la echipele pe care le-au antrenat de-a lungul carierei lor. In plus, pretind sume total exagerate de bani si conditii contractuale absurde si absolut de neacceptat. De aici si parerea mea de a-i da credit in continuare lui Balint pina la sfirsitul contractului, cu conditia ca pina la sfirsitul turului, UTA sa-si imbunatateasca substantial linia de clasament.  


...........

Iti dau trei exemple de antrenori liberi de contract (si tineri ) acum si peste Balint dpdv valoric: Leo Grozavu, Mirel Radoi, N. Dica si de unul care e satul de echipa si conditiile actuale si ar putea fi antamat incepand cu la vara, si anume Marius Croitoru.
Răspunde
26-01-2022, 15:35, (Ultima modificare: 26-01-2022, 15:37 de diangelis.)
#46
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Singurul motiv pentru care l-aș vedea în continuare pe Balint la UTA, ar fi dacă echipa noastră ar termina pe locul 7 sau s-ar califica ca printr-o minune Dumnezeiască în play-off. La jocul prestat, ambele variante sunt aproape imposibil de atins.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
27-01-2022, 9:23,
#47
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
(26-01-2022, 15:00)Pelle a scris: Iti dau trei exemple de antrenori liberi de contract (si tineri ) acum si peste Balint dpdv valoric: Leo Grozavu, Mirel Radoi, N. Dica si de unul care e satul de echipa si conditiile actuale si ar putea fi antamat incepand cu la vara, si anume Marius Croitoru.

Cea mai buna performanta a lui Leo Grozavu la virsta sa de 55 ani, ca antrenor, este o finala a Cupei Romaniei cu Sepsi sezonul 2019-2020 pe care a pierdut-o. 

Cele mai multe aparitii in Liga 1 ca jucator (aparator) le-a avut cu Dinamo Bucuresti intre 1992-1998 pentru care a si inscris 5 goluri. 

Are 2 selectionari in echipa Nationala a Romaniei (1994) 

A antrenat in Germania pe FC Saarbrucken echipa de liga3 intre 2000-2002. 

In cariera sa de antrenor a trecut pe la 13 echipe intre 2003-2021, (18 ani vechime ca antrenor) cu o durata medie de contract de 15 luni. 

Nu a jucat pentru UTA Arad niciodata in cariera sa de fotbalist, dar a antrenat-o pe ACS Poli Timisoara, pentru un an in 2018

Gyuszi Balint v-a implini 43 de ani in Martie anul acesta deci evident, este cu 14 ani mai tinar decit Leo Grozavu.

Cred ca Leo ar bifa mult mai multe criterii de angajare ca antrenor la Dinamo Bucuresti !

Mirel Radoi este intradevar cu 2 ani mai tinar decit Gyuszi Balint. 

Ca jucator a avut o cariera frumoasa la Steaua/ FCSB in perioada 2000-2009, cu care a cistigat trei titluri de campion al Romaniei, 2000, 2005, 2006.

A jucat o semifinala de Cupa UEFA cu FCSB in 2006 impotriva  Middlesbrough pe care a pierdut-o.

A jucat in Golf in perioada 2008-2015 unde a acumulat salarii totale in jurul a 10 milioane de Euro.

Ca antrenor, Mirel a inceput la FCSB, a rezistat doar 5 luni cu un procentaj de victorii modest de doar 50 %, a continuat la FC Arges pentru 15 luni  cu un procentaj de victorii mai bun de 73 %, in Liga 2.

A avut succes cu Romania U21 la Campionatul European in 2019, procentaj de victorii 57 % si i s-a oferit un contract la  Echipa Nationala a Romaniei unde procentajul de victorii a fost unul modest, de doar 40 %. A refuzat un nou contract din partea FRF.

Nu a jucat in cariera pentru UTA Arad, A inceput fotbalul la Severin si a continuat la Extensiv Craiova, copil de suflet a lui Cirtu si mai apoi Piturca.

Este deja milionar si probabil v-a opta mai intii pentru echipele Craiovei in incercarea sa de a acumula experienta si a deveni un antrenor de reputatie nationala.

Nu mai vreau sa continui analiza cu Dica si Croitoru fiindca sint momentan antrenori in formare, Croitoru trebuie sa-si completeze studiile in primul rind, dar dupa parerea mea, talentul sau de scouter l-ar face mai degraba un foarte bun agent de jucatori.
Răspunde
27-01-2022, 10:04,
#48
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Eu zic ca cea mai buna varianta in actualul context(foarte multi jucatori straini),in cazul in care Gyuszi nu mai continua ,ar fi Dusan Uhrin.Un antrenor bun,cu experienta si cu rezultate bune in campionatul Romaniei.
Răspunde
27-01-2022, 10:28,
#49
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Sau dece nu daca se va ajunge aici, chiar Emil Sandoi care cu bani putini si jucatori cel putin medii ca valoare face treaba la o echipa precum Chindia!
Răspunde
27-01-2022, 10:56,
#50
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
(27-01-2022, 10:04)psv a scris: Eu zic ca cea mai buna varianta in actualul context(foarte multi jucatori straini),in cazul in care Gyuszi nu mai continua ,ar fi Dusan Uhrin.Un antrenor bun,cu experienta si cu rezultate bune in campionatul Romaniei.

Ar putea fi varianta castigatoare Dusan Uhrin e obișnuit cu campionatul romanesc si cam toate echipele pe unde a fost(din România) au jucat un fotbal bun rapid combinativ etc. 
Sa nu creadă cineva ca Gyuszi nu mai e apreciat la Arad a rămas in istoria clubului cu promovarea dar in fotbal ca și in viață sunt momente cand îți atingi limitele si atunci e nevoie de un restart. Parerea mea ca lotul e foarte bun pt liga1 dar ca sunt apăsați de o presiune care nu ii ajută in fața porții si probabil presiunea asta e indusă si de Balint si de faptul ca dacă nu joacă bine la un moment dat vor fi pe făraș.
Răspunde
27-01-2022, 13:55,
#51
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
In plus de asta, cam toti cei care au gresit pana acum la UTA au platit, Balint insa nu.
Logic ar fi ca la vara, cand oricum ii expira contractul, sa ne despartim prieteneste si sa lasam loc de buna ziua.
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde
27-01-2022, 14:02, (Ultima modificare: 27-01-2022, 14:02 de diangelis.)
#52
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Cel mai înțelept lucru este să așteptăm până în vară. Nu cred că și-ar păta titulatura de "antrenor bun" retrogradând-o pe UTA în Liga 2, deci va face orice-i stă în putință să lase clubul pe un loc decent de play-out. Clar Balint nu mai este agreat de către majoritatea suporterilor, mai ales gestul său de la sfârșitul meciului a fost de neconceput și știa foarte bine că dupa 9 meciuri fără o amărâtă de victorie, va veni și ziua asta în care i se va cere demisia sau suporterii se vor sătura de jocul de pase fără gol dat. Ce nu înțeleg eu, este faptul că noi chiar avem jucători buni, dar nu își pot arăța adevăratul potențial dintr-un motiv sau altul.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
27-01-2022, 15:09,
#53
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Prea usor dati pasarea din mana pe cioara de pe gard. Sunt lucruri care, nici mie, nu-mi plac la Balint, si nu imi plac de mult, nu de acum, pentru ca nu are rezultatele asteptate de noi toti in fata unor adversari pe care ii consideram inferiori(aici e o alta discutie in care nu vreau sa intru acum dar consider ca inafara de cele 3 echipe care au bugete mult superioare celorlalte si ma refer la FCSB, CFR si Craiova, restul sunt cam de acelas calibru. Poate fara Clinceni care se afla la polul opus). Dar sunt si lucruri pe care le apreciez la Balint. Este inteligent, este dedicat meseriei(bineinteles ca mai are mult de invatat), este ambitios si isi doreste sa faca performanta la UTA. De aceea eu, si este strict parere personala, as merge pe mana lui Balint chiar si dupa terminarea campionatului, si la cum il cunosc pe Meszar, daca nu se intampla ceva extraordinar, o sa mearga mai departe pe mana lui Balint. A si zis-o, stabilitatea inainte de toate.
Daca ar fi ceva de schimbat in acest moment eu cred ca ar trebui sa incepem sa lucram cu mai multi impresari si sa nu mai stam doar dupa Apostu, care a cam inceput sa aiba ifose de primadona.
Haideti sa privim cu incredere meciul de la Rapid. Sunt sigur ca atat Balint cat si baietii vor da totul ca sa castige. Haideti sa-i vedem si pe cei noi dupa cateva meciuri, sa nu-i judecam dupa 20 de minute jucate si 4 antrenamente cu echipa. 
Eu inca nu mi-am pierdut increderea.  
Ah, si sa nu uit, play-offul in acest moment este atins de echipe impinse clar de la spate. Arbitrajul romanesc de acum imi aduce aminte de arbitrajele anilor '90.
Răspunde
27-01-2022, 20:24,
#54
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
red11:
Si eu apreciez foarte multe la Balint, are foarte multe calitati, ca om, ca antrenor...plus ca e tanar, are un potential enorm ca antrenor. Totusi, dupa atatea meciuri fara victorie, ne punem intrebari, nu ? E logic. Ne-am tot pus intrebari despre lot, iata ca au venit multi jucatori doriti de Gyuszi, dar tot fara rezultat. E normal ca acum sa ne punem intrebari si despre el. Poate au nevoie de un dus rece, si el si jucatorii, fiindca nici nu ne putem compara cu alte echipe din Liga 1 cu salarii neplatite, fara conditii, etc. 
Nu sunt de acord cu cei care injura de familie, daca ai o problema cu omul spunei-o lui, nu baga familia...e un gest las. Balint insa stie asta, a trait o viata pe stadionele din Romania si nu ar trebui sa fie asa de surprins ca mai sunt si caractere din astea.
Oricum, cred ca ar trebui sa revina la strategia defensiva care a dat rezultate pana recent, sa nu mai riste in defensiva. Iar in ofensiva, sa lase lucrurile sa curga de la sine un pic, sa le ofere un pic de libertate celor din ofensiva, fiindca planul lui ofensiv nu a dat roade.
Răspunde
28-01-2022, 9:06,
#55
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
(27-01-2022, 20:24)RedNeck a scris: red11:
Si eu apreciez foarte multe la Balint, are foarte multe calitati, ca om, ca antrenor...plus ca e tanar, are un potential enorm ca antrenor. Totusi, dupa atatea meciuri fara victorie, ne punem intrebari, nu ? E logic. Ne-am tot pus intrebari despre lot, iata ca au venit multi jucatori doriti de Gyuszi, dar tot fara rezultat. E normal ca acum sa ne punem intrebari si despre el. Poate au nevoie de un dus rece, si el si jucatorii
...
Nu sunt de acord cu cei care injura de familie, daca ai o problema cu omul spunei-o lui, nu baga familia...e un gest las. 

Absolut de acord. 

Nu stiu poate gresesc eu dar, in meciurile oficiale sau amicale pe care am reusit sa le vizionez, am avut ocazia sa aud pe fundal, reactia tipica si limbajul folosit de Balint la unele greseli capitale comise de jucatorii sai in timpul jocurilor. Nu sint de acord cu "certatul in public", de pe margine si in gura mare a jucatorilor in timpul meciurilor. 

Este dezonorant, degradant, umilitor, descurajant atit pentru banca tehnica cit mai ales pentru jucatori. 

Momentan se vede o cadere inexplicabila in evolutia echipei dupa primirea unui gol. Jucatorii ramin intr-un blocaj psihic din care nu-si mai revin pina la sfirsitul partidei. 

Nu este nevoie de admonestari, lamentari, etc, in timpul jocului, jucatorii stiu foarte bine cind gresesc. 

Ca antrenor daca vrei sa fi respectat si ascultat  tot ce trebuie sa faci in acel moment este sa chemi jucatorul la margine si sa incerci sa-i dai indicatii corective utile si sa-l incurajezi, imbarbatezi, pentru restul desfasurarii partidei. Apoi, iti scoti din buzunar, carnetelul de notite si pixul pentru a-ti reaminti tie insusi dupa joc, problemele care necesita actiuni corective.

Tot ceea ce trebuie discutat, analizat, corectat, reamintit, se face la vestiar intr-o maniera de respect reciproc si diplomatie.

Aceasta este valabila si pentru fani, este absolut inacceptabil sa i-ti injuri antrenorul echipei ca la usa cortului, la scena deschisa pe stadion, dupa meciuri mai putin reusite. 

Suporterii, cumparatori de bilete si abonamente sint absolut indreptatiti la explicatii si clarificari directe (nu neaparat prin intermediul presei sau al mass-mediei) din partea bancii tehnice, in principal legate de evolutia echipei noastre favorite. Dar totul trebuie desfasurat intr-un cadru respectuos si civilizat de dialog, programat zic eu, a doua zi dupa orice meci oficial. Vrem, sau cel putin pretindem ca vrem, sa devenim o organizatie de fotbal profesionista, dar continuam sa ne comportam ca indivizi sub-educati din punct de vedere fotbalistic.
Răspunde
28-01-2022, 17:48,
#56
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
promovare la limita, cu emotii pana in ultima secunda !

etc..............................

"balint" - Astra  0-6 !  (amintiri, amintiri ...)

etc...........................

"balint" - Gaz Metan  0-1 !

etc,  

"balint"  - lipsa strategie / pregatire joc in general - si in special pe teren propriu unde trebuie sa ataci ;
            rezultate modeste, in general multe din cele ok sunt meritul inspiratiei si vointei individuale a unor jucatori nu a      strategiei de joc;
            antrenorul este responsabil de rezultate la orice club din lume - altfel pentru ce este menținut și platit ?

        P.S.   Nu este corect sa injuri familia nimanui, insa este de inteles suferinta si frustrarea acumulata in sufletelor majoritatii fanilor adevărați ai UTA-ei !
          UTA nu trebuie sa devina "școala de antrenori", UTA trebuie sa creasca cu antrenor consacrat !   Cand ?

          Mă iertați
          Multumesc

         We  Heart UTA !
Răspunde
28-01-2022, 19:48,
#57
RE: Etapa #22: UTA - Gaz Metan Mediaș, 23.01.2022, ora 17:00, Digisport 1
Va inteleg si oarecum sunt de acord cu ambele "tabere", acum insa cred ca e important sa ne concentram pe urmatoarele etape si linia o vom trage in vara. A-l da afara acum ar fi o imprudenta prea mare.
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)