Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
31-01-2022, 8:15,
#41
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
Oameni buni, nu cred ca trebuie sa ne panicam doar fiindca n-am reusit sa ne apropiem cele trei puncte impotriva Rapidului.

Am jucat in deplasare si am adus un punct. Este chiar asa de rau ? Etapa trecuta am jucat acasa si am pierdut 3 puncte in fata unei echipe pe care multi o vad ca o candidata la retrogradare sau chiar, la o retragere iminenta din Liga 1 din cauza problemelor financiare majore cu care se confrunta clubul din Medias de ceva vreme.

Da de acord, nu am cistigat din Octombrie anul trecut dar jucam sau incercam sa jucam cu totul altceva comparativ cu aceiasi perioada a anului trecut. Adevarat, UTA a inscris mai multe goluri si a obtinut mai multe puncte in meciurile din deplasare in sezonul trecut abordind tactica retragerii intregii echipe in propria jumatate, renuntarea totala la posesie, exercitarea unui pressing de pe aparatorii adversi la mijlocul terenului. 

Cam acelasi lucru s-a jucat si in anii anteriori promovarii in Liga 1 la meciurile din deplasare ale UTA-ei in Liga 2. Dar, cind a venit timpul sa jucam acasa in Liga 1 ne-am trezit ca nu stim cum sa jucam acasa ...si am pierdut aproape toate meciurile pe teren propriu !

Anul acesta incercam sa introducem un sistem de joc nou, modern, complex, comparativ cu cel simplist practicat anul trecut, care sa ne permita sansa unor evolutii constante aducatoare de puncte si victorii atit pe teren propriu cit si in deplasare. Evident, chinurile "facerii" sint grele, rezultatele imediate, imprevizibile, cer un timp  mai indelungat si aduc dureri de cap tuturor celor implicati. 

Eu unul ramin increzator in toti cei care momentan conduc friiele clubului UTA.

In acelasi timp nu pot sa nu simpatizez cu suporterii echipei care cred ca este loc de mult mai bine.
Răspunde
31-01-2022, 10:27,
#42
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
Ruptura intre Gyuszi si suporteri este ireparabila!Pentru binele tuturor este mai bine sa faca un pas in spate. Legatura intre el si UTA a inceput frumos si tot asa trebuie sa se termine.
Răspunde
31-01-2022, 11:20,
#43
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
Balint mereu a repetat o frază: La fotbal evaluarea este continuă. Banuiesc ca se aplica si pt. El iar rezultatele vorbesc de la sine, dacă ne-a promovat fapt pt care a fost recompensat pe bună dreptate cu salariu si primă nu înseamnă ca trebuie sa il lăsăm sa ne si retrogradeze.
Ca a schimbat stilul de joc trebuie sa își asume ca a vrut sa facă pe Guardiola sacrificand rezultatele la un club care e la al doilea sezon de Liga 1 in ultimii 14 ani eu o văd ca pe o inconștiență,cred ca dupa ce a salvat echipa primul an deși nu trebuia sa avem emoții sa crezut mai antrenor decât este si a incercat acest experiment nereușit cu jocul de posesie care sa dovedit a fi steril si fara impact pe tabela, Uitați-vă la Rapid vi se pare ca are vreun joc elaborat? Sunt in cărți pt playoff si au batut FCSB si CFR cum si noi am bătut CFR sezonul trecut.
Am încredere dacă va fi adus un antrenor cu experiență ca Dusan Uhrin vom ramane sezonul asta in Liga 1 fara emoții iar cu o selecție mult mai riguroasă a transferurilor din vară ne putem bate cu șanse reale la playoff.
Răspunde
31-01-2022, 14:01,
#44
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
Pe surse se pare ca va veni Leo Grozav așa am înțeles că azi și.au strans lucrurile de la stadion... deocamdata e doar un zvon
Răspunde
31-01-2022, 14:23,
#45
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
Să ne calmăm cu Rapidul, zic, fără ajutorul arbitrilor erau sub noi, până și in meciul cu noi au fost iertați de un penalty, sunt lejer in top 3 echipe ajutate de fluierași.
Răspunde
31-01-2022, 14:32, (Ultima modificare: 31-01-2022, 14:45 de Man09.)
#46
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
Există plusuri si minusuri si pt varianta Uhrin si pt varianta Grozavu, Uhrin e foarte util pe termen scurt iar Grozavu poate fi si mai util pe termen lung dacă reușește sa-i trezească pe jucători fără sa aibă vreun conflict in vestiar, Grozavu lucrează ft bine cu jucătorii tineri la Sepsi a adus in prim plan pe Petrila si mulți alții, a fost si seful academiei Hagi in urmă cu 10 ani deci are abilitatea asta sa scoată maxim de la tinerii jucatori.
P. S.: Deși nu există termen de comparație a mai fost oarecum o situație similară in 2007-2008 cand a fost adus tot intr-un moment greu Magiun Marin Barbu un antrenor catalogat foarte dur si nu a ieșit bine.
Grozavu nu e Barbu lotul de acum e incomparabil mai bun ca atunci, situația in clasament e mai bună deci nu cred ca se poate repeta situatia de atunci.
Si Prepeliță are zilele numarate la Fc Argeș din ce scrie presa.
Răspunde
31-01-2022, 15:04,
#47
RE: Etapa #23: Rapid București - UTA, 29.01.2022, ora 20:00, Digisport 1
(30-01-2022, 22:16)Zagorakis a scris: La ce blocaj mental au jucatorii acum nu cred ca Rednic sau Grozavu sunt buni pentru noi,pentru ca sunt doi antrenori duri si vulcanici! Poenaru are deja 2 echipe antrenate in acest sezon deci nu poate ajunge la UTA.Neagoe are probleme de sanatate de asta nu a ajuns nici la FC Craiova,plus ca a retrogradat cu Astra.Deci eu cred ca varianta cea mai buna este Uhrin si pentru ca avem foarte multi straini in lot,a salvat Dinamo de la retrogradare si la Medias a avut un parcurs foarte bun pana a fost scandalul cu primarul care a cerut sa joace Horj titular. Ianis Zicu este un antrenor de moral adica ce avem noi nevoie dar nu are experienta,Zicu are nevoie de un antrenor cu mare experienta langa cum este Poenaru-Marin Duna. La noi problema este ca Balint-Pinzaru au antrenat doar in L2 si L3,adica si Balint avea nevoie de un antrenor care a mancat L1 pe paine.

Poenaru nu are licență de antrenor de Liga 1 Dună e principal la Mediaș deci nu e vreo problemă sa fie pus fiindca in acte el nu a fost antrenor la 2 echipe ci director tehnic sau cum l-au trecut.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)