Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
19-02-2022, 0:32,
#21
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
Si iaca asa incet incetisor a ajuns UTA campioana egalurilor Smile
Anul trecut fusa Sepsi, anul asta ii randul UTA-ei....
Răspunde
19-02-2022, 2:37, (Ultima modificare: 19-02-2022, 2:37 de RedNeck.)
#22
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
Referitor la meciul in sine, din nou durere de cap...noroc cu Ongaro, a dat-o din reflex, asa cum ii sta bine unui atacant. Sper la mai multe.
Cat despre Miculescu, oferta din MLS, sa fim seriosi, e o oferta excelenta, daca are si o clauza din care UTA primeste un anumit procent la urmatorul transfer. MLS a progresat mult de tot in ultimii ani, cluburile sunt foarte bine puse la punct. Sfatul meu pentru David e sa accepte.
Adymax, care mergem sa-l vedem primul pe Miculescu jucand in MLS, eu sau tu ? Smile
Răspunde
19-02-2022, 3:28,
#23
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
Si eu il sfatuiesc pe Miculescu sa accepte oferta din MLS, aici poate sa progreseze si apoi sa se transfere in Europa. Viata de jucator e scurta iar sa ajunga in USA pe un salar bun e o oportunitate imennsa. @RedNeck - nu prea merg la meciuri MLS dar o sa merg pt Miculescu.
Răspunde
19-02-2022, 8:48,
#24
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
Jocul echipei pina la primirea golului destul de sigur si cursiv cu pase mai precise si mult mai rapide, dintr-o atingere pe momentul 1, cu alte cuvinte, nu mai incetini ritmul si regimul de viteza al circulatiei balonului doar ca sa ridici capul tau din pamint si sa decizi tu personal care este cea mai buna varianta de pasa. Paseaza cursiv din prima, celui mai liber coechipier din dreapta, stinga, sau in adincime pozitionat mai avansat pe directia de atac comparativ cu pozitia ta. Pe faza de constructie ofensiva trebuie sa avem o rutina "snur" pina in preajma careului advers fiindca altfel ne pierdem timpul de pomana plimbind la infinit mingea in pase laterale, sau chiar inapoi la portar chiar si atunci cind situatia nu impune o astfel de temporizare. L-am vazut pe Benga aratind cu mina unui coechipier sa paseze inapoi lui Iacob de la linia de centru, dupa ce el insusi ii dadu-se o pasa riscanta acelui jucator. Inca odata nu avem nevoie de pase riscante pe faza de constructie ci de o rutina precis executata de aparatori si mijlocasi care trebuie sa aduca mingea cit mai rapid rapid si sigur in preajma careului advers.

In alta ordine de idei pe ordinea de zi, avem inca probleme mari si suparatoare la fazele fixe in propriul careu, indeosebi in zona centrala a fundasilor si a inchizatorilor de mijloc chemati sa ajute in astfel de situatii. Am observat ca Badea a suplimentat deja apararea cu atacanti pozitionati pe linia portii la cele doua bare dar, ce folos ca pe centrul careului de 16 m, nimeni (fundasi+mijlocasi la inchidere) nu este in stare sa se pozitioneze corect la aceste faze fixe si sa respinga cu succes centrarile adverse. Rezolvarea aceastei situatii impune o re-evaluare urgenta!

In rest, reusim sa ne cream mult mai multe situatii de a inscrie, dar in ciuda acestui trend pozitiv, continuam sa crestem exponential si procentajul ratarilor.

Ungaro ne-a aratat astazi ca are acuratete la sut pe spatiul portii si nu se gindeste prea mult inainte de a suta, ceea ce este un lucru de dorit la UTA. Trebuie sa primeasca progresiv mai multe minute de joc si trebuie sa primeasca mult mai multe pase utile de la coechipieri.

Otele un jucator promitator care poate destabiliza apararile adverse daca v-a ajunge rapid la o conditie fizica mult mai buna decit cea de astazi. Are talent dar trebuie sa-si imbunatateasca substantial conditia fizica !

Inco odata, Dangubic nu are fizic de virf, dar este foarte bun in spatele atacantilor. Miculescu a jucat la mijloc dupa un foarte mult timp in care Balint l-a folosit ca aripa dreapta sau virf si asta s-a vazut in prestatia sa modesta impotriva FC U Craiova. V-a trebui utilizat in continuare la mijloc. Batha joc foarte bun astazi. Isac, neconvingator, Vukcevic foarte bun pe faza ofensiva, ne-dublat suficient insa de ceilalti aparatori sau inchizatori pe faza defensiva. Baravikas bun, puternic fizic dar, poate mult mai mult, probabil tebuie incercat la mijloc in stinga sau dreapta, iar pe Mode l-as incerca ca aripa stinga sau dreapta in atac. Ma rog citeva idei de-ale mele pentru Ionut Badea. Oricum, sper sa nu fiu luat in serios fiindca nu am licenta pro !
Răspunde
19-02-2022, 10:35,
#25
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
Niculescu din păcate se pare că e disperat să plece oriunde din ce a declarat chiar și in Ro...de unde nu o sa luam bani pe le decat ceva mărunțiș...
Răspunde
19-02-2022, 15:27,
#26
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
(19-02-2022, 8:48)Coco13 a scris: Inco odata, Dangubic nu are fizic de virf, dar este foarte bun in spatele atacantilor. Miculescu a jucat la mijloc dupa un foarte mult timp in care Balint l-a folosit ca aripa dreapta sau virf si asta s-a vazut in prestatia sa modesta impotriva FC U Craiova. V-a trebui utilizat in continuare la mijloc. Batha joc foarte bun astazi. Isac, neconvingator, Vukcevic foarte bun pe faza ofensiva, ne-dublat suficient insa de ceilalti aparatori sau inchizatori pe faza defensiva. Baravikas bun, puternic fizic dar, poate mult mai mult, probabil tebuie incercat la mijloc in stinga sau dreapta, iar pe Mode l-as incerca ca aripa stinga sau dreapta in atac. Ma rog citeva idei de-ale mele pentru Ionut Badea. Oricum, sper sa nu fiu luat in serios fiindca nu am licenta pro !

Mie unul Isac mi se pare jucatorul cu cea mai mare crestere, nu neaparat de forma ci de incredere si vede jocul/spatile mai bine decat multi alti din mijloc. Vukcevic cred ca a dat peste 100 de centrari si sunt foarte curios care e rata de conversie(care sa ajunga la un jucator de al nostru) pentru ca eu nu cred ca trece de 5%, majoritatea centrarilor de pe partea dreapta se opresc in primul adversar, am avut noroc de o respingere proasta din partea oltenilor la gol pentru ca centrarea nu a depasit linia careului de 5m.

Referitor la Mode eu unul nu il vad in alta pozitie inafara de cea de mijlocas defensiv, nu e box to box sigur si nici nu il vad sa aiba viziunea unor pase filtrante sau sa gaseasca spatii in defensiva echipei adverse.

A doua mare problema a jucatorilor dupa cea de finalizare, dupa parearea mea, e viziunea jocului, nu vad spatile libere create de coechipieri, nu vad pasa filtranta, nu au tupeu sa schimbe partea cu o minge lunga. Tot timpul cand ne aglomeram intr o parte si nu avem solutii vine pasa spre portar cand pe partea cealalta a terenului sta fundasul liber si pregatit sa primeasca pasa.
Răspunde
19-02-2022, 18:36,
#27
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
Am jucat cu frâna de mână trasă aproape la maxim. Mi se pare că se alerga în slow-motion iar pasele alea filtrante au fost mai mult date la adversar. Nu a fost ziua lui Ubbink și s-a văzut asta pe teren. Acum chiar ne-a lipsit Roger, acel cineva care lua mingea și încerca 1 v 1. Per total este un rezultat echitabil, trebuie să recunoaștem asta. Mă bucur pentru Ongaro, mi-ar conveni și dacă asta ar fi rolul lui pe teren, să loveasca balonul pe spațiu porții, pentru că ai noștrii pur și simplu parcă evită șutul la poartă. De punea Ubbink, Miculescu, Otele, Cardoso sau cine mai știe cine mingea pe picior la faza aia, încerca să o lălăie cu alte pase și pierdea mingea 100%. Așa, Easton a șutat direct, și gol.
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
19-02-2022, 20:43,
#28
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
(19-02-2022, 8:48)Coco13 a scris: Jocul echipei pina la primirea golului destul de sigur si cursiv cu pase mai precise si mult mai rapide, dintr-o atingere pe momentul 1, cu alte cuvinte, nu mai incetini ritmul si regimul de viteza al circulatiei balonului doar ca sa ridici capul tau din pamint si sa decizi tu personal care este cea mai buna varianta de pasa. Paseaza cursiv din prima, celui mai liber coechipier din dreapta, stinga, sau in adincime pozitionat mai avansat pe directia de atac comparativ cu pozitia ta. Pe faza de constructie ofensiva trebuie sa avem o rutina "snur" pina in preajma careului advers fiindca altfel ne pierdem timpul de pomana plimbind la infinit mingea in pase laterale, sau chiar inapoi la portar chiar si atunci cind situatia nu impune o astfel de temporizare. L-am vazut pe Benga aratind cu mina unui coechipier sa paseze inapoi lui Iacob de la linia de centru, dupa ce el insusi ii dadu-se o pasa riscanta acelui jucator. Inca odata nu avem nevoie de pase riscante pe faza de constructie ci de o rutina precis executata de aparatori si mijlocasi care trebuie sa aduca mingea cit mai rapid rapid si sigur in preajma careului advers.

In alta ordine de idei pe ordinea de zi, avem inca probleme mari si suparatoare la fazele fixe in propriul careu, indeosebi in zona centrala a fundasilor si a inchizatorilor de mijloc chemati sa ajute in astfel de situatii. Am observat ca Badea a suplimentat deja apararea cu atacanti pozitionati pe linia portii la cele doua bare dar, ce folos ca pe centrul careului de 16 m, nimeni (fundasi+mijlocasi la inchidere) nu este in stare sa se pozitioneze corect la aceste faze fixe si sa respinga cu succes centrarile adverse. Rezolvarea aceastei situatii impune o re-evaluare urgenta!

In rest, reusim sa ne cream mult mai multe situatii de a inscrie, dar in ciuda acestui trend pozitiv, continuam sa crestem exponential si procentajul ratarilor.

Ungaro ne-a aratat astazi ca are acuratete la sut pe spatiul portii si nu se gindeste prea mult inainte de a suta, ceea ce este un lucru de dorit la UTA. Trebuie sa primeasca progresiv mai multe minute de joc si trebuie sa primeasca mult mai multe pase utile de la coechipieri.

Otele un jucator promitator care poate destabiliza apararile adverse daca v-a ajunge rapid la o conditie fizica mult mai buna decit cea de astazi. Are talent dar trebuie sa-si imbunatateasca substantial conditia fizica !

Inco odata, Dangubic nu are fizic de virf, dar este foarte bun in spatele atacantilor. Miculescu a jucat la mijloc dupa un foarte mult timp in care Balint l-a folosit ca aripa dreapta sau virf si asta s-a vazut in prestatia sa modesta impotriva FC U Craiova. V-a trebui utilizat in continuare la mijloc. Batha joc foarte bun astazi. Isac, neconvingator, Vukcevic foarte bun pe faza ofensiva, ne-dublat suficient insa de ceilalti aparatori sau inchizatori pe faza defensiva. Baravikas bun, puternic fizic dar, poate mult mai mult, probabil tebuie incercat la mijloc in stinga sau dreapta, iar pe Mode l-as incerca ca aripa stinga sau dreapta in atac. Ma rog citeva idei de-ale mele pentru Ionut Badea. Oricum, sper sa nu fiu luat in serios fiindca nu am licenta pro !

Mode in atac? Aripa? Baravikas mijlocaș lateral? Fără supărare dar nu știu cum ai ajuns tu la concluziile astea dar mi se par super exagerate. Mijlocaș central defensiv mai mult decât Mode nu avem in lot,niciodată nu îl văd jucând mai sus de atat,nu are realizări nici când a fost jucat mijlocaș central mai ofensiv (pe vremea când mai juca Melinte sezonul trecut la închidere ). Iar Baravikas nu are agilitatea unui mijlocaș lateral . Fa diferența intre Otele,Roger cu Baravikas… Baravikas cred ca din sezonul viitor nici nu o sa mai continue la UTA,îl văd cel mai slab fundaș lateral din lot… păcat de el,începuse bine când a primit primele șanse la primul 11, după ce a dat golul ăla la naționala s-a stins complet.
Răspunde
20-02-2022, 9:00,
#29
RE: Etapa #27: Fotbal Club Universitatea 1948 - UTA, 18.02.2022, ora 17:30, Digisport 1
(19-02-2022, 20:43)sRg97 a scris: Mode in atac? Aripa? Baravikas mijlocaș lateral? Fără supărare dar nu știu cum ai ajuns tu la concluziile astea dar mi se par super exagerate.

Absolut intentionat exagerate si o sa ma explic de ce.

(19-02-2022, 20:43)sRg97 a scris: Mijlocaș central defensiv mai mult decât Mode nu avem in lot,niciodată nu îl văd jucând mai sus de atat,nu are realizări nici când a fost jucat mijlocaș central mai ofensiv (pe vremea când mai juca Melinte sezonul trecut la închidere ).

Total de acord cu observatia ta, reusitele si randamentul lui Mode pe toate pozitiile pe care a fost utilizat de la sosirea sa la UTA pina in ziua de astazi a fost unul foarte modest si asta in ciuda unei tehnicitati individuale peste media lotului. Dupa parerea mea Mode nu are fizicul cerut sau determinarea unui mijlocas solid la inchidere pe care o arata Batha. Nu are alura fizica necesara care sa-i permita un procentaj multumitor de reusita la cistigarea duelurilor aeriene in careul proriu la fazele fixe unde este chemat in sprijinul aparatorilor centrali. Mie personal imi place Mode pentru tehnicitatea rapiditatea si accelerarile / ruperile sale de ritm prin pase intre linii pe care le-a incercat in anumite momente ale jocului pe faza tranzitiilor catre ofensiva. Banuiesc ca are talentul unor centrari decente de pe benzi si chiar a paselor de-a latul terenului in schimbarea rapida a directiei de atac, asa cum numai Domide era capabil sa o faca cu o dezinvoltura de invidiat. Mi-ar pare foarte rau sa ne despartim de acest jucator talentat, pe care eu unul l-as compara cu Modric, inainte de a incerca sa-i gasim o pozitie cit de cit optima, comfortabila in care talentul sau sa inceapa sa produca pe masura asteptarilor noastre.

(19-02-2022, 20:43)sRg97 a scris: Iar Baravikas nu are agilitatea unui mijlocaș lateral .

Eu unul nu sint de acord cu aceasta etichetare a lui Baravikas, la urma urmei sa nu uitam ca este foarte tinar si este component al echipei Nationale a Lituaniei. Are un fizic care l-ar recomanda pe o pozitie de mijlocas, un joc de cap bun, sut bun, centrari decente, a facut lucruri bune la urcari pe faza ofensiva. Aceleasi regrete le incerc si pentru o eventuala despartire de Baravikas inainte de a explora mai adinc si gasi eventual utilitatea acestuia in beneficiul si angrenajul UTA-ei.

Pe termen lung nu cred ca este benefic pentru stabilitatea si omogenitatea echipei noastre sa aducem jucatori la care sa renuntam dupa o perioada cuprinsa intre 6 luni si 1 an. Trebuie sa incercam sa maximizam talentul de care dispunem cu cit mai mult discernamint si mai ales rabdare, fiindca nu sintem in pozitia financiara a FCSB-ului in care sa ne permitem superficialitatea de a risipii talente in formare. Cu alte cuvinte, sa evitam pe cit posibil sa dam pasarea din mina pe cioara de pe gard.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)