Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
06-10-2022, 6:56,
#4
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1
Evident Poenaru a "mostenit" citiva jucatori de baza care au avut prestatii bune cu Gusy Balint. Nu vreau sa-i enumar, toata lumea ii stie dar, sint sigur ca Poenaru si Duna care din vara urmau sa preia banca tehnica a UTA-ei, au fost consultati de Meszar in legatura cu lista jucatorilor care nu intrau in vederile lor pentru sezonul 2022-2023. Mai mult se pare ca Meszar a facut "eforturi financiare" deosebite ca sa acomodeze citeva preferinte de transfer al noului cuplu de antrenori. Dar, dupa atitea etape consumate, UTA are cifre de clasament mai slabe comparativ cu anul trecut. In plus, nici in jocul echipei nu percepem acel cit de mic progres care sa ne dea oarecare sperante in viitorul apropiat. Cu atit mai putin cu cit UTA urmeaza sa intilneasca CFR Cluj, FCSB, CS Universitatea Craiova.

Din punctul meu de vedere, consider ca in perioadele de transferuri la indemina, inca de la promovarea in Superliga, n-am avut o strategie de transferuri obiectiva, realista. S-a mers exclusiv pe restrictiile de buget, ceea ce nu este neaparat un lucru rau, insa selectia nu a respectat in nici un fel criteriile tehnice sau profilul jucatorului de care am fi avut cu adevarat nevoie !!! 

S-a mers exclusiv pe dublarea pozitiilor si polivalenta jucatorului de a juca pe mai multe posturi, mai bine, sau aproximativ bine, adica mediocru.

Din acest, motiv vedem ca astazi nu avem mijlocasi CREATIVI si RAPIZI pe constructia ofensiva cu SUT PUTERNIC si PRECIS din afara careului de 16m, extreme de VITEZA si CENTRARI utile in careul de 5-16m, executanti de LOVITURI LIBERE din preajma careului de 16m sau din CORNERE.

Cu alte cuvinte avem nevoie de jucatori spacializati si talentati in creativitate si sut de la mijlocul terenului, sut puternic de la distanta, centrari perfecte in regim de viteza, executanti de precizie a loviturilor libere din afara careului.

Dublarea pozitiilor vine doar ca a doua prioritate in alcatuirea unui lot competitiv.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #13: UTA - CFR Cluj, 10.10.2021, ora 20:30, Digisport 1 - de Coco13 - 06-10-2022, 6:56

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)