Ladislau sau Ludovic Bonyhadi
14-04-2016, 18:23, (Ultima modificare: 14-04-2016, 18:25 de I 929.)
#1
Ladislau sau Ludovic Bonyhadi
După cum aţi văzut şi pe facebook, mâine înainte de semifinalele turneului nostru "Ladislau" Bonyhadi este lansarea cărţii lui Radu Romanescu despre golgeterul UTA-ei din perioada romantică. 

Problema e că în urma cercetării pe care a făcut-o, Radu a ajuns la concluzia că pe Bonyhadi îl chema Ludovic, nu Ladislau. Din câte mi-a spus Radu, cartea e bazată pe un interviu cu o nepoată a fostei soţii a lui Bonyhadi. În plus însă, profesorul Piroş îi spune tot Ludovic şi mai există şi ceva act oficial în care apare Ludovic. 

Avem deci de rezolvat o dispută...academică, legată de prenumele lui Bonyhadi pentru că, din câte se pare, în ultimii ani s-a făcut şi s-a perpetuat o greşeală. 

Eu i-am propus lui Radu următorul lucru, el arătându-se de acord: după lansarea cărţii sale să lansăm un fel de declaraţie comună a noastră, a clubului şi a  organizaţiei de old boys prin care să-i "schimbăm" prenumele sau să acceptăm folosirea ambelor prenume.  Ceva în genul Academiei Române când dă o nouă regulă de pronunţie sau acceptă ca fiind corectă o exprimare folosită în mod curent. Ce ziceţi?

Deci mâine, pe diplomele noastre scrie Ladislau iar în carte scrie Ludovic. E o problemă ce trebuie rezolvată...elegant.  Smile  Păreri?
Răspunde


Mesaje în acest subiect
Ladislau sau Ludovic Bonyhadi - de I 929 - 14-04-2016, 18:23
RE: Ladislau sau Ludovic Bonyhadi - de I 929 - 14-04-2016, 20:09
RE: Ladislau sau Ludovic Bonyhadi - de I 929 - 14-04-2016, 22:16

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)