Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat)
08-11-2019, 9:57, (Ultima modificare: 08-11-2019, 9:59 de Giuliano.)
#60
RE: Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat)
(07-11-2019, 12:38)Cristi_Arad a scris: Echipa de desculti inseamna: o echipa care nu a aratat mai nimic in campionatul asta, care dupa punctele obtinute pe teren se afla pe locul 17 (ante-penultimul), care are un golaveraj negativ (dupa golurile marcate pe teren), care are niste jucatori plafonati, fara nici o motivatie si o echipa care va fi invinsa pe teren propriu de echipe aflate la mijlocul clasamentului, dar care vor avea curajul sa joace fotbal! Daca vrei, pot sa mai scot si alte motive pentru care sunt o echipa de desculti.

U. Cluj e cu totul altă echipă decât cea care a început campionatul, lucru care se vede după rezultate, după felul cum stau în teren. Lucrul ăsta l-a văzut și Balint, motiv pentru care înaintea meciului declara că U este favorită. Vă amintiți ca înainte de meciul de la Turis (care erau lideri) să fi spus așa ceva?! Dați-mii voie ca între părerile celor care văd în orice adversar care e sub noi în clasament, ”o echipă de desculți” și analiza lui Balint, să îl creditez pe cel de-al doilea. Fotbalul nu e hobby pentru el, e meseria lui și cred că se pricepe mai bine decât oricare dintre noi.

(07-11-2019, 12:38)Cristi_Arad a scris: Daca e sa gasim ceva negativ la echipa asta pana acum, e instinctul asta de conservare dus la extrem atunci cand poti mult mai mult, care s-a vazut si in alte partide. In rest totul e aproape perfect.

Păi este elementar să joci cu instinct de conservare când timp de o lună vei avea meciuri din 3 în 3 zile. Ceea ce pretindeți unii dintre voi este similar unei situații în care știi că ai de stat o săptămână izolat cu o anumită cantitate de hrană la dispoziție și te pui și consumi jumătate din ea în prima zi. Normal că am jucat cu spirit de conservare.

(07-11-2019, 12:38)Cristi_Arad a scris: Nu cred ca e ok ca atunci cand ceva nu merge bine la echipa, sa ne agatam de vorba "asta e nivelul fotbalului din liga a doua, va uitati prea mult la Ch. League". Nu asa vom progresa.

Cu asta închei... pretenția că părerile noastre aici ar putea influența progresul echipei... sper că e o glumă! De progresul echipei se ocupă un om pregătit pentru asta, care are un sfaff profesionist la rândul lui. În plus, dacă are nevoie de sfaturi și consiliere, sunt convins că e prieten cu o grămadă de oameni care au jucat și au antrenat ceva fotbal serios la viața lor. Treaba noastră nu e să dăm sfaturi tehnice și să contribuim la progresul echipei ci să asigurăm susținerea cel puțin morală a echipei. Când câștigăm cu 3-0 e ușor, o poate face oricine. La înfrângeri e mai greu; doar că văd că noi ne uităm rolul și menirea până și la rezultate pozitive. Mă scuzați dar presiunea pe echipă de a câștiga orice meci făcând spectacol nu e suport ba dimpotrivă. N-aș avea o problemă dacă pe lângă o critică am avea și 2-3 vorbe de bine la un astfel de meci, încheiate cu un mesaj de încurajare.

Mă intrigă însă cum mulți dintre specialiștii și analiștii arădeni n-au văzut și lucrurile bune, cum ar fi siguranța defensivă. Până acum ne-am tot plâns, pe bună dreptate, că meci de meci facem cadouri adversarilor și apărarea e un punct vulnerabil. Meciul ăsta defensiva a fost constant sub presiune însă a jucat excepțional. Practic U n-a avut nicio ocazie clară de gol, Iacob fiind nevoit să intervină doar la șuturi ”de serviciu” sau la centrări plouate fără perspectivă pentru că restul a fost curățat de fundașii din fața lui. Putem facem o comparație doar cu meciul de la Ploiești unde am câștigat cu 3-0 dar la 1-0 gazdele au avut niște ocazii imense venite pe erori mari în apărare. Astea sunt lucruri pe care mi le-au spus oameni din alte orașe, care nu înțeleg care e problema cu toate aceste comentarii critice și îmi tot repetă lucruri ca ”extraordinar stați în teren”, ”ce bine vă apărați” sau ”n-o să pierdeți mai mult de 2-3 meciuri campionatul ăsta și o să promovați la pas”. Dar probabil toți sunt proști, nu se pricep la fotbal iar noi suntem miezul din dodoașcă. Păcat că vorba lui Robert Niță, suntem buni dar nu ne vede nimeni. Dacă vreo câțiva dintre noi ar fi puși antrenori la cele mai bune echipe din fotbalul românesc probabil că am domina Europa. Toți știm cum trebuie să jucăm, toți dacă am fi antrenori am domina fiecare adversar și echipele noastre ar câștiga numai la scor iar dintr-o dată, jucătorii ar deveni niște feți frumoși care ar da numai pase corecte și ar transforma în gol fiecare ocazie.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Mesaje în acest subiect
RE: Etapa #6: "U" Cluj - UTA, 06.11.2019, ora 17:45, Digisport 2 (meci reprogramat) - de Giuliano - 08-11-2019, 9:57

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)