Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
15-01-2022, 14:57,
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022
(15-01-2022, 8:26)Coco13 a scris: Nu am vazut meciul cotra celor de la Aarau, dar mi-a placut jocul facut de UTA contra lui Pelikan postat in intregime pe YT.

Chiar daca s-a ratat imens de mult contra africanilor, jocul pe ansamblu a echipei mi-a placut. Pasaglia si Isac la mijloc in fata lui Erico si Dima, cuplul de fundasi centrali cu care Balint a inceput partida, au dat foarte multa siguranta apararii iar pasele lor au avut o cursivitate buna in tranzitie catre Ubbink si Roger si mai departe catre Miculescu si Dangubic. Mai mult, siguranta in evolutia fundasilor centrali si a inchizatorilor de la mijloc,  a dat incredere si curaj lui Shliakov/Baravikas/Vukcevic sa urce mult mai des pe margine (asa cum ii place lui Balint), in sprijinul atacului. Le-a lipsit doar un pic de viteza pe momentul unu la executie, altfel, mi-a placut alcatuirea echipei de start si evolutia ei in prima repriza. Foarte promitator in opinia mea in a se continua si construi pe aceasta linie. 

Se pare ca formula echipei de start contra celor de la Aarau a fost diferita si ca atare jocul de constructie pe ansamblu a avut de suferit. 

Nu trebuie sa dezarmam de la incercarea de a implementa acest concept modern de joc, ci trebuie sa incercam in continuare sa identificam, optimizam continuu, evolutia acelui jucator din lotul actual, care se muleaza, pliaza, adapteaza rapid, presteaza si evolueaza cel mai bine pe pozitia acreditata lui in acest angrenaj. Sintem pe calea cea buna pentru acest deziderat si eu unul abia astept sa vad ruperile de ritm ale lui Otele si rezilienta la uzura a "pivotului" Ungaro.

Gabonezii au fost o echipa modesta . Probabil ca o echipa de Liga2-3 la noi. Poate acuma îmi veți spune ca ,,uita-te la naționala lor ei uita-te la a noastra” ,corect …naționala lor are multe individualități care joaca in premier league,ligue 1 însă la nivel de campionat intern ,echipele de club joaca un fotbal care probabil prin Europa se juca acum 10-20 de ani,fără analize tactice ,fără un sens in construcție și așa mai departe . Ar fi fost și culmea sa nu remarcam jocul nostru unui asemenea adversar. Cu toate acestea,victoria a venit doar la un gol diferența și asta ne pune anumite semne de întrebare
Răspunde


Mesaje în acest subiect
Meciuri amicale, sezonul 2021-2022 - de Kidu - 26-05-2021, 12:43
RE: Meciuri amicale, sezonul 2021-2022 - de sRg97 - 15-01-2022, 14:57

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)