Transferuri
29-05-2017, 15:31,
RE: Transferuri
Mi-am tot promis ca n-o sa ma mai atasez de niciun jucator pentru ca in esenta toti sunt niste mercenari care te lasa balta pentru un pumn de bani in plus, care in momentul in care incep sa roiasca impresarii in jurul lor nu mai tin cont de nimic numai de bani, dar nu m-am invatat minte. Daca pleaca si el cum a plecat Man, n-o sa mai am pic de respect fata de conducere cum nici n-o sa ma mai implic afectiv, o sa ii tratez pe toti ca pe niste oi din targ scoase la vanzare. Daca asta e respectul lor fata de club, fata de suporteri (in conditiile in care toata lumea l-a inteles si pe el si nu numai), atunci asta sa fie si respectul si atitudinea noastra fata de ei.

Meciul cu Balotesti mi-a facut greata si in continuare raman la concluzia mea dar nu vreau sa fac valuri, acum vine si asta. OK, asa sa fie...

P.S. Astea sunt carente de educatie, de caracter si din cauza unor astfel de carente un jucator legendar precum Totti se naste la o suta de ani.
Răspunde
29-05-2017, 15:40,
RE: Transferuri
(29-05-2017, 15:12)psv a scris: Am vazut si eu interviul cu Petre si am avut aceasi senzatie ,el viseaza doar avioane in loc sa fie concentrat la obiectul major pe care il are echipa la care el (inca) joaca !
Ma tot gandesc .... ce asteptari  sa mai ai  de la acest baraj cand jucatorul in care iti pui cele mai mari sperante pare  cu gandul in cu totul alta parte?!


Dezamagit e putin spus dupa urmarirea interviului. Personal ma asteptam ca, avand 19 ani abia impliniti, sa joace cu UTA in Liga I, si pe urma un transfer ori intern la o echipa mare, ori la un club din strainatate la alegerea lui, el urmand sa aiba 20 ani abia impliniti. Deci unde-i graba asa aiurea, mai ales ca esti patit deja cu o experienta nasoala in strainatate.

Nu stiu pe cine are ca sfatuitor, ar trebui sa se implice mai mult, inclusiv tatal sau, ca de el ar trebui sa asculte... sa-i explice ca abia a implinit 19, poate juca lejer cu UTA in Liga I si pleca la finalul sezonului urmator unde doreste. Stai linistit ca, clubul iti da drumul sa pleci, nu a reprezentat asta vreodata o problema. 

Ceea ce a patit Dennis Man nu pare sa te intereseze. Se vorbeste ca va fi folosit mult mai mult sezonul viitor, dar iti poate arata ce ai putea pati fiindca te transferi la un club mare asa de tanar.

Personal, exact cuvintele astea i le-as fi spus, respectiv... doua dupa cap, sa nu mai vorbesti asa prostii si dai "asemenea" interviu la televizor, pt ca aratai ca un copil mic in suferinta, care abia asteapta sa plece de la clubul actual, fiind "satul" de nivelul scazut unde se afla in prezent.
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde
29-05-2017, 17:00,
RE: Transferuri
Eu nu inteleg de unde atata drama? Pana una alta avem meciuri de baraj in fata iar daca le vom castiga in mod sigur Petre nu va pleca ,decat daca tine el neaparat.

Daca insa nu promovam va fi greu sa refuzi ofertele venite pe adresa clubului. Plus ca exista riscul sa il transformi intr-un Burla, un vesnic nemultumit de locul sau si de "valoarea sa prea mare pt o echipa asa mica" si sa nu te ajute cu prea multe daca iti mai ramane. Sa fie mereu cu gandul unde putea fi si nu unde ii. E un risc sa blochezi un astfel de jucator in liga a II a . La fel cum daca nu ajunge la vreo echipa pe afara exista riscul sa repete scenariul cu Denis Man care joaca in liga a III a pt fcsb 2.

Cum ziceam mai avem doua meciuri de baraj si atunci putem discuta . Pana atunci ne dam cu parerea pe niste cancaniade cum au fost si "ofertele" pt Burla. Pana acum nu am auzit de vreo oferta scrisa pt jucatorii nostri , asa ca discutam discutii
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
29-05-2017, 17:07,
RE: Transferuri
Asa este, insa cu riscul de a pierde barajul trebuie spus clar si raspicat: fotbalul este un joc de echipa, iar UTA este o echipa care nu sta in anumiti jucatori! UTA l-a facut pe Denis Man mare si UTA l-a facut si pe Adrian Petre cunoscut, nu invers! Pe linga acesta acesti copii inca nu au demonstrat nimica, Petre nu e nici golgheterul seriei nici nu a castigat Liga a 2-a cu UTA. Fara ceilalti coechipieri nici macar nu ar fi ajunsa la cota la care este. Sa zica mersi ca o duce bine si sa traga tare, ca mai are multe de demonstrat!
Răspunde
29-05-2017, 17:16, (Ultima modificare: 29-05-2017, 17:17 de psv.)
RE: Transferuri
Stiti ce ma doare pe mine mai mult ,faptul ca ieri l-am vandut pe Man iar maine poate il vindem pe Petre dar noi tot in liga a doua suntem!Eu nu imi doresc ca acest club sa se sclade vesnic in liga a doua si sa fie considerat o pepiniera pentru toate "trompetele" de echipe de prin liga 1.
Probabil daca nu vom promova Petre va pleca ,foarte bine pot accepta si asta dar in schimb vreau sa vad ca banii respectivi se investesc in echipa,nu carpeli ca pana acum ,pentru ca UTA poate redeveni o echipa mare acolo in elita ,in liga a doua nu avem cum progresa si mai devreme sau mai tarziu ne vom intoarce acolo de unde am plecat acum trei ani!
Răspunde
29-05-2017, 17:34,
RE: Transferuri
Asta e si frustrarea mea. Prea usor acceptam ideea unei posibile plecari, chipurile sa nu il dai peste cap, sa nu regreseze. Pai daca face asta isi da singur cu tesla in c****, asa pe romaneste. Daca face asta inseamna ca n-are psihic si nici mentalitate de jucator profesionist si va fi doar un talent nascut care a murit speranta. E plin fotbalul romanesc de astia.

In plus de asta sa i-o spuneti lu' Mutu ca cineva de la noi din club nu tatoneaza terenul pentru vanzarea lui. Nu rasuflau informatiile astea numai ca ciobanul e gura sparta, nu stau doua vorbe in el.
Cum va spuneam, se prefigureaza o noua dezamagire la cum merg lucrurile la club si de data asta m-am saturat sa accept si sa fiu luat de fraier.
Stiti foarte bine in ce conditii am plecat la drum acum trei ani, ce trebuia sa faca clubul, care au fost conditiile si i-au durut in p*** asa pe romaneste. Mereu tot altceva a fost prioritar.
Pana cand, in plm? Cat sa mai fim luati de fazani ca numa' maine nu-i poimaine?

Bineinteles, o sa iasa Codru cu un bla bla pompos prin care o sa ne asigure el ca lucrurile sunt ok, ca doar a vorbit el "la presa".
Răspunde
29-05-2017, 21:21,
RE: Transferuri
Având în vedere atitudinea lui, pe mine viitorul şi cariera lui Adi Petre nu prea mă mai interesează aşa că o eventuală plecare a lui mă lasă rece. Mereu am crezut că nu poţi face treabă cu un jucător nemulţumit, care vrea să fie în altă parte. Suntem un club prea mic pentru talentul zlatanibrahimovican al lui Petre? Foarte bine, drum bun şi cale bătută... l-aş da la prima ofertă serioasă (prin ofertă serioasă mă gândesc la cel puţin 500.000 bani jos imediat plus restul de bonusuri). Nu vine o asemenea ofertă? Ah păi Petre tată înseamnă că nu eşti chiar aşa mare pe cât te crezi. Şi dacă nu eşti chiar aşa mare şi tare, atunci ia treci tu mătăluţă pe bancă după fiecare meci prost sau în care nu dai totul pe teren!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
29-05-2017, 23:03,
RE: Transferuri
Si eu de acord cu Giuliano. Daca e o oferta buna pt UTA si vrea sa plece, sa il dam si gata.

Pana una alta sa joace barajul si sa demonstreze ca merita sa plece mai sus. Cu doua meciuri proaste si inca o promovare ratata, nici UTA nu castiga nimic si sunt convins ca nici ofertele nu vor curge garla pe adresa clubului pt nici un jucator
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-05-2017, 0:39,
RE: Transferuri
Nu cred ca e singurul vinovat, nici macar principalul. Pana la urma e un copil de 19 ani neobisnuit cu atentia si pseudo-succesul de care, brusc, are parte. Pe undeva e normal sa-si piarda capul, probabil nici familia lui nu il poate ajuta foarte mult, nu cred ca are pe cineva apropiat care sa ii poata da sfaturi utile in situatia lui.

Cine ar mai fi? Impresarul, probabil cel mai ahtiat dupa bani din toata povestea asta, sunt convins ca singurul lui scop este sa faca transferul, nimic altceva nu mai conteaza.

...si ajungem la ultimul bastion, conducerea clubului. In mod normal ar fi trebuit sa aiba, pe bune, castigata increderea jucatorului, la orice negociere ai fi mers, clubul si jucatorul sa se puna la masa ca o singura parte. Dar ce avem noi, niste agramati cu impresii de conducatori si de decision-makeri, singura lor preocupare fiind cum sa mai ciupeasca ceva, oricum, de oriunde. In conditiile astea nu ma mir ca vin toate dejectiile umane si negociaza cu tine de pe postura unui comerciant de vite vs un taran din varful muntelui, caruia daca ii arati niste banii o sa-ti dea toata agoniseala lui neconditionat. Multi ar spune ca e blestemul stramosesc, nu te poti impotrivi la destin...insa, exact as vrea sa vad, in ceasul al 12-lea poate, si de la Petre si de la cine amai e la clubul asta cu un dram de minte, putina impotrivire la destin, putina ratiune in a realiza ca daca urmezi aceleasi miraj, pe care l-au mai urmat 10 inaintea ta, avand exact aceleasi motive pe care le ai si tu acum in minte...o sa ajungi excat unde au ajuns si ei, niste ilustrii anonimi.
Răspunde
30-05-2017, 7:50, (Ultima modificare: 30-05-2017, 7:51 de Giuliano.)
RE: Transferuri
Gru, tu spui că actuala conducere urmăreşte acelaşi miraj ca acum 10 ani. Spune-mi te rog, ce jucători vindea UTA acum 10 sau 5 ani? UTA nu vindea jucători, UTA aducea jucători pe salarii mari, pe care-i pierdea gratis şi ajungea la faliment; de două ori chiar! Dacă ar fi vândut jucători n-ar fi ajuns acolo. Suntem extraordinari noi arădenii: reuşim marea performanţă să strângem unpic peste 200 de abonamente dar avem pretenţia ca firmele din Arad să arunce cu milioanele în echipă, conducerea să nu vândă niciun jucător şi, dacă se poate, să fie şi foarte scorţoasă şi independentă faţă de primărie. Dar faptul că trebuie plătite nişte salarii ne dă de gândit? Ah, e treaba conducerii, nu a noastră, foarte comod de gândit! Aşa hulit cum a fost, transferul lui Dennis Man a plătit salariile jucătorilor pe un an întreg aproape, pentru că banii de la primărie nu pot fi folosiţi în scopul ăsta. În condiţiile în care la noi numărul de abonamente şi vânzările de materiale promoţionale sunt cum sunt, chiar crede cineva că putem atrage sponsori mai puternici decât cei care te alimentează cu sume cu 4 zerouri pe sezon? Şi atunci, cu ce să plătim salariile? Vrem să nu vindem, vrem să ducem jucători importanţi dar uităm că nu mai suntem în anii 70 când angajam jucătorii pe hârtie în fabrică şi partidul îi plătea la negru.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
30-05-2017, 8:38,
RE: Transferuri
Și eu spun că Petre trebuie vândut, mai ales dacă nu promovăm și dacă vine o ofertă în jurul a 500.000 de euro plus procente. Anul viitor e posibil ca alte echipe să fie finanțate mai serios de primării, va fi mai greu să promovăm. Nu cred că ar trebui să avem pretenția la un milion de euro, cât timp Petre a jucat un singur an constant în Liga a II a din România. Deocamdată asta e valoarea de piață a fotbalului românesc de la acest nivel. Cât timp suntem în liga a II a, degeaba tot producem jucători pentru că, nu vedeți?, nu reușim să atragem atenția asupra noastră cu lucruri pozitive mai ales că încă nu e stadionul gata. Deci nu ne va lua nimeni mai în serios ca să ne dea milioane de euro pe golgheter. Și așa cred că avem noroc cu regula acelui jucător U21 la Liga I din cauza căreia FCSB (în continuare singura echipă care cumpără jucători la prețuri decente) este în piață pentru jucători tineri. Nu știu cum stă treaba cu cluburile străine, dar iată că Ianis Hagi a jucat de-abia în ultimul meci la Fiorentina. O echipă de un nivel mai jos nu știu cât e de dispusă să arunce sute de mii de euro pe un jucător ca Petre, după  cum am zis cu un singur an la seniori.
Răspunde
30-05-2017, 10:01,
RE: Transferuri
Da! Pentru o suma buna trebuie sa il vindem... Oricum, daca nu promovam anul asta, cam greu sa promovam in anii ce urmeaza...
Răspunde
30-05-2017, 10:48, (Ultima modificare: 30-05-2017, 11:14 de red11.)
RE: Transferuri
Daca clubul primeste o oferta buna pentru Petre acesta trebuie vandut si gata. Dupa mai mult de un sfert veac de la revolutie noi tot incercam sa traim ca-n comunism cu beneficii de capitalism. Din punctul meu de vedere copilul si-a facut datoria pentru club, si-a adus contributia la clasarea echipei pe un loc de baraj pentru promovarea in liga I. Nu mai incercati sa dirijati esecul promovarii directe inspre unul si altul dupa cum bate vantul. Toti au pierdut aceasta promovare directa, de la filozoful Decebal pana la ultimul angajat al clubului. Prea punem carul in fata boilor, in clubul asta sunt deficiente de rezolvat mult mai mari decat "pierderea" unui jucator talentat (nu este nici o pierdere, clubul obtine profit de pe urma vanzarii lui)
Răspunde
30-05-2017, 11:33,
RE: Transferuri
Asa, vindeti-l si dati-l si pe Stahl la pachet ca doar nu-i asa, jucatori ca ei sunt pe toate gardurile?
Puteti avea putin discernamnt? ...nu spune nimeni sa il tinem aici la nesfarsit, sa il plafonam insa chiar nu e momentul sa il vondem, nici pentru el si nici pentru club insa nu-i bai, pedalati inainte cu filozofia asta si peste 3 ani vom fi tot in liga a II-a cautand scuze pentru a nspea promovare ratata.

Stim cu totii de unde am plecat, nu e cazul sa vindeti castraveti gradinarului insa cat timp vom continua sa ne tot comparam cu ceea ce a fost inainte in era Gio-Martian? Insasi comparatia in sine e hilara si ridicola daca avem pretentii sa ne depasim conditia si esalonul.
Răspunde
30-05-2017, 12:21, (Ultima modificare: 30-05-2017, 12:22 de Kapa.)
RE: Transferuri
Asemenea simt si eu sunt Total de acord cu Kidu, TOTAL....de altfel mi-am exprimat si eu punctul e vedere mai sus printre primii in aceasta problema si sunt sincer foarte mirat ca Utisti adevarati Utisti vechi nu simt la fel.... Stahl ( cred ca de la Domide nu am mai avut asemena jucator ) pentru ca nu este normal ce se intampla .
Răspunde
30-05-2017, 12:29,
RE: Transferuri
Poate ar fi cazul ca UTA sa se gandeasca si la un manager sportiv,unul bine "infipt" in piata si aici cred ca Bogdan Apostu ar fi o alegere excelenta!Cu toata stima, dar atat Codru cat si Claudiu Dragan sunt departe de acest deziderat iar Sanyi Meszar nu cred sa aiba timp sa acopere si aceasta parte avand in vedere ca el trebuie sa acopere segmentul financiar.
Răspunde
30-05-2017, 12:34, (Ultima modificare: 30-05-2017, 12:35 de Xtreme.)
RE: Transferuri
nu cunosc detaliile, exista o pozitie oficiala a clubului sau facem presupozitii si ne agitam degeaba? Conducerea clubului defineste strategia si prin urmare si telul sezonului care urmeaza. Cum acest sezon inca nu s-a incheiat e prematur sa discutam de eventuale plecari si sosiri. Repet, daca e sa o luam dupa valoare atunci orice suma peste 500.000 € pentru A. Petre e o suma foarte mare. Valoarea lui poate chiar creste daca accedem in Liga 1. In acest caz presupun ca nu se mai pune problema vanzarii, cu toate ca ar scoate mai multi bani pe el. Daca insa ramanem in Liga a 2-a atunci singurul scop e sa promovam. In acest caz nu ne putem permite sa vindem jucatori care ajuta la atingerea acestui scop. Rezumand, ini nici un caz nu putem vinde jucatorii cheie fara a cumpara jucatori la fel de buni sau mai buni.
Răspunde
30-05-2017, 12:44,
RE: Transferuri
Am scris mai sus NU EXISTA OFERTE SCRISE SI CONCRETE PE ADRESA CLUBULUI PT NICI UN JUCATOR IN ACEST MOMENT !!! Vorbim discutii doar asa ca sa dezbatem orice subiect aruncat pe piata de cioban.

Avem barajul in fata noastra si este singurul lucru concret la care ar trbeui sa se concentreze atat conducerea si jucatorii , cat si noi suporterii.

Ca si principii s-au dezbatut mai sus pozitiile si pro si contra, dar repet sunt doar discutii si pareri ale noastre .

Nu se discuta in club despre vreo oferta, CARE NICI NU EXISTA, momentan.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-05-2017, 19:46, (Ultima modificare: 30-05-2017, 19:47 de cipri_23.)
RE: Transferuri
Vâlceanu nu mai rămâne din vară la noi. Va fi împrumutat de FCSB la Astra Giurgiu, cu drept de cumpărare. Dacă stăm să analizăm evoluția lui în acest retur, nu e nicio pierdere. În afară de golul înscris la Brăila, în rest n-a făcut mai nimic notabil.
Răspunde
30-05-2017, 20:50,
RE: Transferuri
(30-05-2017, 12:44)Redpunk_one a scris: ...Avem barajul in fata noastra si este singurul lucru concret la care ar trbeui sa se concentreze atat conducerea si jucatorii , cat si noi suporterii...

Daca promovam, avem nevoie de un jucator ca Adi Petre in Liga 1, asta e clar. Mai mult, daca primariile vor finanta cluburile de fotbal din sezonul urmator e foarte posibil ca UTA sa aiba un buget mare de tot. Atunci vom cauta jucatori tineri de valoare pe care sa-i cumparam si nu vom gasi. Ar trebui sa terminam cu mentalitatea asta de club mic. 
Dar, pana atunci sa ne concentram pe baraj !
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)