Conducerea clubului
10-06-2021, 12:18,
RE: Conducerea clubului
Sa inteleg ca Decebal Gradinariu nu mai face parte din conducerea administrativa?
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
10-06-2021, 12:24,
RE: Conducerea clubului
Doamne ajuta! Un lucru normal și o mișcare inspirata și logica în totalitate!
Răspunde
10-06-2021, 12:36,
RE: Conducerea clubului
Bine ai venit, Brosi! Fiind un Brosovsky nu mai trebuie sa iti explice nimeni ce inseamna UTA si ce valoare are ea pentru noi si pentru Arad in general.
Răspunde
10-06-2021, 15:38,
RE: Conducerea clubului
În ultimul an am spus de câteva ori în discuții publice (în mediul online) sau private că UTA a promovat din punct de vedere sportiv dar la nivel de organizare a clubului mai are încă de recuperat un decalaj important față de ceea ce ar trebui să însemne (în viziunea mea) un club profesionist.
Mă bucur că astăzi s-a făcut în sfârșit un pas important în direcția asta. UTA avea nevoie de un manager general care să preia răspunderea dezvoltării clubului. Mă bucur pentru alegere din următoarele motive:
- primul este sentimental. Numele Brosovszky înseamnă enorm nu doar pentru UTA ci și pentru întreg sportul arădean și, aș îndrăzni să spun că e un nume relevant și din perspectiva valorilor generale ale Aradului
- al doilea motiv este practic. Attila Brosovszky are în spate o experiență importantă atât ca sportiv cât și ca manager în domeniul sportului. E timpul ca alegerile sentimentale să fie dublate și de competență profesională.
Dacă ar fi să mă gândesc la un minus, acela ar fi că Attila Brosovszky nu are o experiență directă în fotbal. Dar cum spuneam partea sportivă la UTA momentan funcționează bine sub directa supraveghere a lui Alexandru Meszar, motiv pentru care este timp suficient pentru ”noua achiziție” să se pună la punct și cu această zonă.
Îmi doresc ca urmările acestei mutări să fie:
- o atractivitate crescută pentru UTA pe piața privată care să aducă mai multe fonduri în club din această zonă
- o organizare mai bună a clubului, cu atribuții clare și responsabili competenți pentru fiecare activitate.
Așadar, din punctul meu de vedere, perspectivele sunt pozitive. Depinde acum doar de noua structură dacă le vor pune în practică.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
10-06-2021, 18:00,
RE: Conducerea clubului
O stire buna ! Ma bucur.
Răspunde
10-06-2021, 18:07,
RE: Conducerea clubului
Eu zic ca e un plus aducerea lui Brosi chiar daca trebuie sa se puna bine la punct cu tot ceea ce inseamna fotbal, sper ca si atitudinea lui sa se fi schimbat in bine, per total e o mutare pe Plus!(sper)
Răspunde
14-06-2021, 8:02,
RE: Conducerea clubului
https://www.sportarad.ro/2021/06/14/bali...ri-de-uta/

La revenirea din vacanța de vară, Laszlo Balint a avut o primă discuție cu noul manager general al clubului UTA, Attila Brosovszki. Cei doi vor lucra începând cu noul sezon, având ca obiectiv creșterea performanțelor grupării arădene. „Mă bucur că sunt alături de <<Broși>>. De-a lungul sezonului trecut am tot spus că dorința mea și a domnului Meszar a fost să progresăm pe toate palierele ca și club. Din punct de vedere sportiv, sezonul trecut, cu plusuri și minusuri, cu oscilațiile – cred eu normale pentru o nou promovată – am terminat pe o poziție 8 ce ne onorează și care și din punct de vedere al istoriei recente a clubului este una importantă. Sosirea lui <<Broși>> în structura organizatorică a clubului că este un pas înainte pentru ceea ce ne dorim în dezvoltarea clubului și pentru ceea ce ne dorim în sezonul următor ca și progres, cel puțin pe palier administrativ. Sper să facem o echipă bună de acum înainte și bineînțeles să apară și rezultatele din această colaborare administrativo-sportivă”, consideră antrenorul principal al „Bătrânei Doamne”.

Fostul poloist în echipa vicecampioană a Astrei, Attila Brosovszki, este nepotul lui Ladislau Brosovszky, golgeterul all-time al UTA-ei. Tatăl său, Tiberiu, a fost și el unul din fotbaliștii importanți ai Aradului, iar bunicul său, Antoniu Brosovszki, a rămas în istorie drept autorul primului gol din istoria „Bătrânei Doamne”. În paralel cu calitatea de antrenor de polo, Atti Brosovszki a fost team-managerul echipei de baschet feminin CSM Târgoviște, pe care a condus-o de două ori spre titlul de campioană națională, după care, între 2014 și 2020, a fost managerul general al rugbiștilor de la Timișoara Saracens. Alături de aceștia a cucerit de trei ori campionatul României și Cupa României și a participat în competiții europene de anvergură.

La sosirea la UTA, Attila Brosovszki a primit și „botezul” verișoarei sale, fostă mare baschetbalistă a Aradului și echipei naționale. „Monika mi-a urat baftă și s-a bucurat că familia noastră merge mai departe alături de UTA. Acum am vrea să ne facem cunoscuți și pe partea managerială, nu doar pe partea sportivă, prin ceea ce a reușit tatăl lui Moni, unchiul meu. Vrem să creștem ca și club. Eu voi activa pe partea administrativă, nu mă voi ocupa prea mult de partea sportivă. Într-adevăr o să asist la discuții, dar sunt de doar două zile în club, așa că legat de transferuri o să vă spună mai multe Gyuszi și cei care sunt avizați în club pe partea sportivă. Eu sper să fie o colaborare fructoasă între noi toți, iar la anul să ne clasăm măcar cu o poziție mai sus”, a punctat noul manager general al „Bătrânei Doamne”, care trece de la rugby la fotbal: „Dacă m-ar fi speriat ideea nu acceptam această provocare. Știu că este o lume mai puțin fair decât la rugby, dar eu zic că pot face față și la fotbal”.

Attila Brosovszki are 47 de ani e căsătorit cu Olivia, profesor de educație fizică și sport, specialitatea atletism. Cei doi au o fată, Antonia, practicantă a baschetului.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
14-06-2021, 9:39,
RE: Conducerea clubului
Prima întrebare pentru noul manager al clubului: ”Până acum pe unde ai fost nu prea ți s-a întâmplat să afli ultimul de transferurile din club„
A doua întrebare pentru noul manager al clubului: ”Ce părere are Monica”
No comment!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
27-05-2022, 3:53,
RE: Conducerea clubului
Kidule, poti te rog sa dezvolti subectul legat de capusarea clubului de catre Meszar si clica lui. Ce dovezi sunt ca capuseaza clubul si cum blocheaza noii investitori?
Răspunde
28-05-2022, 1:30, (Ultima modificare: 28-05-2022, 1:32 de Kidu.)
RE: Conducerea clubului
Adi, nu te supara insa nu am sa dau astfel de detalii aici pana mai exista o sansa de intelegere amiabila. Va asigur insa ca Meszar nu e un sfant...
Nu-ti pierde timpul uitandu-te inapoi pentru ca drumul tau nu merge intr-acolo...
Răspunde
28-05-2022, 23:14,
RE: Conducerea clubului
Nu ma supar deloc, credeam ca vrei sa dezvolti subectul daca tot apar acuzatii pe fb.
Răspunde
29-05-2022, 10:00,
RE: Conducerea clubului
Din păcate timpul trece și e clar ca meszar nu renunță și totul duce spre un sezon 2022-2023 mult mai greu, la finalul căruia cu siguranță datoriile o sa fie mult mai mari!!!
Răspunde
29-05-2022, 10:13,
RE: Conducerea clubului
(29-05-2022, 10:00)maryan a scris: Din păcate timpul trece și e clar ca meszar nu renunță și totul duce spre un sezon 2022-2023 mult mai greu, la finalul căruia cu siguranță datoriile o sa fie mult mai mari!!!

Sunt sperante ,pare ca totusi a inteles ca nu exista decat o cale....
Răspunde
29-05-2022, 10:29,
RE: Conducerea clubului
Sper sa se termine cat mai repede tranzactia asta si sa fie liniste la echipa
Răspunde
30-05-2022, 16:24,
RE: Conducerea clubului
Stie careva de ce s-a renuntat asa usor la Cardoso?...daca tot ne propunem mai mult
Răspunde
30-05-2022, 16:36,
RE: Conducerea clubului
(30-05-2022, 16:24)Pelle a scris: Stie careva de ce s-a renuntat asa usor la Cardoso?...daca tot ne propunem mai mult

Din cauza banilor in primul rand ....
Răspunde
30-05-2022, 16:42,
RE: Conducerea clubului
(30-05-2022, 16:24)Pelle a scris: Stie careva de ce s-a renuntat asa usor la Cardoso?...daca tot ne propunem mai mult

ce a jucat Cardoso?
si-a meritat cei 12500 de euro?
sa dai bani astia si sa joace 1 meci din 5 ii OK?
Răspunde
30-05-2022, 16:56,
RE: Conducerea clubului
Pai nu cred ca 12500 eu un super salariu daca ne propunem mai mult decat locurile gri ale clasamentului, apoi se stia de recidiva de la glezna de cand a venit, dar aceea s-a vindecat din ce stiu. Trebuia sa fie ok in noul sezon...cred.
Asa lipsa de directie mi se pare ca avem...si nu ma refer la Cardoso neaparat.
Răspunde
30-05-2022, 17:35,
RE: Conducerea clubului
Sunt sigur ca la banii astia poti aduce ceva mult mai ok, mai de perspectiva si mai sanatos in primul rand.
Răspunde
30-05-2022, 18:33,
RE: Conducerea clubului
Foarte bine ca a plecat, s.a dovedit un caracter deloc ok, (asta ca sa ma exprim elegant) fiti siguri ca vom aduce ceva peste ca si valoare la semenea salar!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)