Infrastructura locala
05-07-2015, 18:35,
#81
RE: Infrastructura locala
Hai sa nu sarim dintr-o extrema in alta:
-pasarela este foarte utila si binevenita
-nu cred in posibilitatea de a fi utilizata rutier pentru ca se vede cu ochiul liber ca nu a fost construita pentru asa ceva. Accesul pompierilor, salvarii sau al politiei este doar o exceptie.
-taranii din imagine si altii ca si trebuiesc sanctionati drastic. Ma asteptam sa apara specimene din astea pentru ca asa e romanul "inventiv"
-daca pe viitor mai vedeti din astia, nu va trageti din calea lor, retineti-le numarul si sunati la 112. Aveti tot dreptul sa o faceti pentru ca masinile de acolo va pun in pericol.
Răspunde
17-07-2015, 0:09,
#82
RE: Infrastructura locala
"Pericol pe Autostrada Nadlac-Arad: Soferii fac manevre riscante din cauza unui indicator


Semnalizarea gresita de pe recent inaugurata Autostrada Nadlac-Arad ii determina pe soferi sa faca manevre riscante.

Mai exact, conducatorii auto care vin dinspre Nadlac si vor sa mearga catre Arad sunt indusi in eroare intr-un punct in care autostrada se bifurca, deoarece pe panou nu este indicat in ce directie se afla acest oras, informeaza Opinia Timisoarei.

Soferii dau peste un panou suspendat care arata doua variante: la stanga - spre Oradea - sau la dreapta - spre Lugoj, Bucuresti sau Deva. Aradul lipseste, insa, din ecuatie.

Situatia a fost semnalata de un aradean, care a vazut cum soferii, fiind derutati, fac manevre riscante pe autostrada, pentru ca nu stiu pe unde sa o ia. Se razgandesc in ultimul moment si schimba directia pe linia continua sau chiar se opresc pentru a se gandi in ce directie sa mearga.

Aradeanul a filmat ce se intampla in bufurcatia respectiva si s-a aratat socat de cat de periculoasa este problema.

"Merg des la Nadlac si am sesizat din prima zi din care s-a deschis autostrada ca semnalizarea nu este in regula. Am stat 10 minute sa filmez ce se intampla in acea intersectie si am fost socat. Cat am stat sa filmez, in spatele meu s-a format un card de masini, soferii au venit la mine sa ma intrebe pe unde sa o ia", a povestit soferul.

In acest sens, Asociatia Pro Infrastructura a transmis o scrisoare catre Compania Nationale de Drumuri si Autostrazi, in care ii cere sa remedieze eroarea.

"Ne-au fost semnalate cazuri de soferi care, ajunsi la respectiva bifurcatie, au efectuat manevre periculoase - schimbarea brusca a benzii, oprire si mers in marsarier - tocmai datorita confuziei cauzate de semnalizarea existenta. Din acest motiv, consideram ca este necesara o imbunatatire a semnalizarii pentru a evita posibile accidente", se mentioneaza in documentul citat. "

http://www.ziare.com/stiri/autostrada/pe...or-1373536
Răspunde
13-08-2015, 8:25,
#83
RE: Infrastructura locala
Statia CFR Arad

[Imagine: 20293070678_c81cb0038e_b.jpg]

[Imagine: 20293004610_877cde3aba_b.jpg]

[Imagine: 20487392531_4886c935d9_b.jpg]

[Imagine: 20294449959_a05303b54f_b.jpg]
Răspunde
13-08-2015, 8:42,
#84
RE: Infrastructura locala
Arată foarte  bine gara, poate prea bine pentru unii oameni care o folosesc și în contrast cu declinul general al căii ferate. Sad
Răspunde
13-08-2015, 9:25, (Ultima modificare: 13-08-2015, 9:29 de Kidu.)
#85
RE: Infrastructura locala
Intentia este buna insa nu cred ca inelul asta de centura este cea mai mare prioritate a Aradului in momentul de fata tinand cont ca traficul de pe DN7 se va muta pe A1 iar pe DN7 in directia Lipova va fi mai mult trafic local.
Hai sa admitem ca ne gandim la viitor, ca ne gandim sa cream o infrastructura decenta pentru dezvoltarea Aradului. Totusi in cazul asta stau si ma intreb cum naiba poti fi atat de cretin incat sa iei in calcul una din variante conectarea centurii intre Arad si Vladimirescu? Nici nu ar trebui adusa in discutie varianta asta.
A doua perla pe care o vad este conectarea in capatul celalalt intr-un giratoriu folosit pentru descarcarea traficului de pe A1. Fa dracului centura cu profil de drum expres (o autostrada fara benzi de urgenta) si conecteaza direct la A1 nu la giratoriul de langa A1.
A treia perla este ecluza pentru un Mures navigabil. Investitie uriasa fara rost. Muresul a fost navigat doar de plute in zona Aradului. Nu e un simplu canal si este extrem de greu si de costisitor sa mentii un senal navigabil la ce aluviuni se depun.

De fapt toata miza aici este SF-ul ce trebuie facut, miza electorala pentru 2016 sa nu zica lumea ca Falca n-a facut nimic.
Trebuie sa scapam de talharul asta, Aradul doar a stagnat in ultimii 4-5 ani. Baiul e pe cine punem in loc insa nu discutam asta aici. Totusi mai sper ca poate ne face DNA-ul un bine.

Citat:Centura de sud-est a municipiului Arad

Va costa aproximativ 14 milioane de euro şi va cuprinde o ecluză pentru traversarea Mureşului. Proiectul Municipalităţii a fost inclus pe lista de rezervă a Comitetului Regiunii V Vest.         

Un nou proiect al primarului Gheorghe Falcă a fost adus, marţi, în atenţie publică: centura de sud-est a municipiului Arad. Intrarea pe centură ar urma să se facă din afara cartierului Aradul Nou, de la sensul giratoriu care face intersecţia cu autostrada. Pentru ieşirea de pe centură există două variante: înainte de comuna Vladimirescu sau la ieşirea din comună. Cum înainte de intrarea în Vladimirescu a fost construit un cartier, prima variantă este destul de puţin probabilă. Cea de a doua are şanse mult mai mari de a fi luată în calcul. Astfel, ieşirea de pe centură ar urma să se facă dincolo de Vladimirescu, la intersecţia cu drumul spre Combinatul Chimic. Indiferent de varianta câştigătoare, e sigur că centura de sud-est a municipiului Arad va avea un pod peste Mureş. Acesta e punctul unde intervine un proiect mai vechi al Municipalităţii: transformarea Mureşului în râu navigabil. Municipalitatea intenţionează ca traversarea Mureşului să se facă printr-o ecluză.

Primarul Gheorghe Flacă susţine că a reuşit să includă acest proiect pe lista de rezervă a Comitetului Regiunii V Vest. „Suntem bucuroşi că acest proiect a intrat în regimul proiectelor de rezervă ale regiunii noastre. Cu regret, noi nu am fost consultaţi de Consiliul Judeţean pentru a ne poziţiona cu acest drum în interesul municipiului, dar am avut înţelegere la nivel regional şi putem spune că vom începe pregătirea pentru studiul de fezabilitate, apoi proiect tehnic şi sperăm să avem o finanţare europeană” – subliniază Gheorghe Falcă.

Potrivit primarului, centura ar urma să coste aproximativ 14 milioane de euro, din care 3 milioane reprezintă ecluza. „Trecerea Mureşului dorim să o realizăm pe o ecluză astfel încât să punem în valoare Mureşul, să-i dăm forţa de navigabilitate şi astfel ne putem lega de proiectul cu navigabilitatea Mureşului, realizând pe bani europeni această ecluză şi încercând ca a doua ecluză să o realizăm tot pe bani europeni, prin Programul Operaţional Regional Româno-Maghiar. Pentru acest lucru vom intra în consultări cu Lunca Mureşului pentru că, în acest moment, de la Apele Române avem aviz pentru realizarea celei de a doua ecluze” – susţine primarul Aradului.

SURSA: Aradon
Răspunde
13-08-2015, 10:03,
#86
RE: Infrastructura locala
Bine-nțeles că centura respectivă nu va avea niciun rost, iar acele ecluze pe Mureș...mai bine venea cu ideea să facem o hidrocentrală care să producă energie electrică mai ieftină. Clar că se urmărește plătirea acelor studii de fezabilitate numai bine de fluturat în perioade electorale, pe lângă ”beneficiile” aduse autorilor și ”co-autorilor” lor din primărie.

Ce rost ar avea să dea Primăria, CJ-ul sau Guvernul bani pentru exproprierea unor terenuri atât de scumpe pentru a crea noua șosea? După ce vor fi gata și cele două pasaje de pe centura de nord, și să sperăm că în doi ani vor fi, traficul greu și cel de tranzit poate fi trimis pe acolo, iar mașinile mici vor avea și varianta de acum: Aradul Nou - Sânicolau Mic - Micălaca. Dar, oricum, ce tranzit să fie pentru că dinspre Timișoara spre Deva ai autostrada, iar spre Ineu - Brad  nu e trafic atât de mare.

Mureșul navigabil nu va avea niciodată un rost economic, nu se va face tranzit de marfă ca pe Dunăre, el va putea fi folosit doar ca Bega - să stea pe apă și nu pe nisip vreo două șalupe-restaurant.
Răspunde
13-08-2015, 10:42,
#87
RE: Infrastructura locala
Nici macar hidrocentrala Luci. E zona de campie. In plus ar fi un risc si pentru Arad.
Răspunde
13-08-2015, 12:53, (Ultima modificare: 13-08-2015, 12:54 de Redpunk_one.)
#88
RE: Infrastructura locala
Cand a venit vorba acum vreo cativa ani la solutii pt Mures si am discutat de dragarea, taluzarea si curatarea Muresului, au sarit in sus cei de la Lunca Muresului spunand ca se va distruge toata fauna si flora zonei protejate facand un stavilar de genul asta unde draghezi, betonezi si transformi o apa curgatoare anturala intr-un canal practic betonat. Mi-am dat seama atunci ca intr-adevar o astfel de solutie ar crea prejudicii foarte mari mediului fara a aduce beneficii la fel de mari , daca nu mai mari comunitatii locale sau regionale

Nu stiu daca un astfel de proiect poate primi aviz favorabil de la Min Mediului ,sau poate falca stie asta si va da vina din nou pe guvern ca nu tin cu aradenii si forteaza asta tot ca subiect pt campanie sau doar sf si banii pt spaga din acele studii de fezabilitate , etc ,etc.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-08-2015, 18:44,
#89
RE: Infrastructura locala
Nu stiu...eu cred ca dragarea, taluzarea si curatarea Muresului ar fi o idee buna, cel putin pe raza municipiului Arad.
Răspunde
13-08-2015, 19:57,
#90
RE: Infrastructura locala
Ar fi insa cu ce costuri? Cat despre partea cu Mures navigabil, sa fim seriosi!
Răspunde
13-08-2015, 23:16,
#91
RE: Infrastructura locala
Tot ce ar trebui facut cu Mureşul este să fie dat un aspect mai frumos malului dinspre oraş, astfel încât să te mai poţi plimba pe aleea aia betonată de sub nivelul trotuarului unde este pista pentru biciclete. Ar trebui menţiunte sălciile şi alte plante reprezentative, iar buruienile ar trebui tăiate, ca să arate îngijit. În rest, lăsat totul în voia naturii.
Răspunde
25-09-2015, 19:55,
#92
RE: Infrastructura locala
[Imagine: zkM1NFO.jpg]

Sursa: bogdymol | http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=626417&page=628
Răspunde
06-10-2015, 7:32,
#93
RE: Infrastructura locala
[Imagine: btw5UFs.jpg]

[Imagine: et45Z84.jpg]

[Imagine: Joza11A.jpg]

[Imagine: B7SJQYU.jpg]

[Imagine: 353bcdu.jpg]
Răspunde
10-12-2015, 9:32,
#94
RE: Infrastructura locala
God help us!!!

A fost lansata azi licitatia pentru "Finalizarea lucrarilor, rest de executat aferente obiectivului PASAJ DENIVELAT PE VARIANTA DE OCOLIRE ARAD PESTE LINIILE CF BRAD - CF CURTICI - DJ 709B".

Valoare estimata: 30,562,204.03 RON fara TVA
Durata de implementare a contractului: 29 luni -> Perioada de executie - 5 luni; Perioada de notificare a defectiunilor - 24 luni.
Tip de finantare: Fonduri bugetare
Deschiderea ofertelor: 25.01.2016-http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=50.1440
Răspunde
10-12-2015, 10:26,
#95
RE: Infrastructura locala
Pai parca era finalizata 80% ........de ce mai costa inca 30 mil lei (adica vreo 7 mil de euro) atunci ???
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
10-12-2015, 11:00, (Ultima modificare: 10-12-2015, 11:33 de Kidu.)
#96
RE: Infrastructura locala
Pentru ca procentul ala de 80% nu e chiar 80% si asta se vede cu ochiul liber.

In fine, vad ca si Aradonul trateaza subiectul si desprind niste concluzii interesante legate de alte proiecte paralele:
 
Citat:Primarul Gheorghe Falcă s-a întâlnit, luni seara, cu ministrul Transporturilor, Dan Costescu. Potrivit edilului local, cei doi au discutat despre vizita pe care reprezentantul guvernului o efectuează joi în municipiul Arad, dar şi despre infrastructura de tren în municipiul Arad. „Noi suntem satisfăcuţi de evoluţia lucrărilor de la Curtici-Arad-Vladimirescu şi, evident, avem o satisfacţie pentru modernizarea gării din Arad. Dar i-am spus domnului ministru că în Arad, relaţia cu Ministerul Transporturilor este o relaţie dificilă: din 2012, Guvernul României, domnul Ponta şi liderii politici locali au blocat realizarea celor două pasaje pe centura municipiului Arad şi l-am rugat să ne prezinte o soluţie pentru finalizarea acestora. Am primit promisiunea că atunci când dânsul va fi în Arad, va prezenta şi arădenilor faptul că vom avea deja procedura de licitaţie pentru constructorii noi pentru realizarea celor două pasaje şi promisiunea că în bugetul 2016 vor exista bani pentru realizarea acestora. Dacă licitaţia se termină în patru luni, pasajele se finalizează în trei luni, ceea ce înseamnă că în 2016 vom avea finalizarea pasajelor” – a subliniat Gheorghe Falcă în cadrul conferinţei de presă de miercuri.

Centura de sud-est
Primarul Aradului a mai spus că va profita de prezenţa ministrului Dan Costescu la Arad pentru a-l informa despre „dorinţa şi necesitatea ca Aradul să aibă centură în sud-est, adică plecând de la actuala autostradă, mergând cu centura între Sânicolau Mic şi Fântânele, apoi trecând Mureşul, venind în spatele localităţii Vladimirescu, adică în sud, şi ajungând în intersecţia de la Combinatul Chimic. Noi realizăm şi un studiu de fezabilitate pentru această lucrare, să vedem dacă o să reuşim pe Programul Operaţional Regional să punem această centură ca zonă prioritară; dacă nu, evident, obligativitatea ministerului este să o finanţeze” – a punctat Gheorghe Falcă.

Urgentarea unor avize
Edilul a precizat că va mai discuta cu ministrul Dan Costescu „despre anumite avize pe care noi le aşteptăm de la Ministerul Transporturilor şi de la CFR pentru trecerea la nivel cu calea ferată de pe Câmpul Liniştii, dar şi pentru a trece cu un drum prin CET-ul din oraş şi să ieşim la pod, la gară. Toate acestea vor fi prezentate ministrului într-o mapă pentru urgentarea obţinerii acestor avize şi începerea lucrărilor în municipiul Arad pe anumite puncte importante”.

Sunt sceptic dar ideile sunt foarte bune.

LATER EDIT: Cam asa imi imaginez eu traseul centurii de sud-est din ce am inteles din articolele postate despre subiect dealungul timpului

[Imagine: EfbHAYj.jpg]

TRASEUL ROSU: intr-un articol mai vechi Falca spune ca va pleca din giratoriul de langa A1
TRASEUL ALBASTRU: ar fi varianta ideala insa ma indoiesc ca ne va mai face cineva un nod la A1. Ar costa prea mult si nu cred ca s-ar justifica pentru ca pe DN7 va ramane mai mult traficul local si cel catre Valea Muresului, cine va dori sa ajunga la Deva va merge pe A1.
Răspunde
10-12-2015, 11:50,
#97
RE: Infrastructura locala
vise... Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
10-12-2015, 12:31,
#98
RE: Infrastructura locala
Foarte inteligent Jurma! Mai bine iti vezi tu de cheltuieli sa nu iti dea cu virgula...
Răspunde
10-12-2015, 12:38,
#99
RE: Infrastructura locala
ba e bine sa dea cu virgula, numai sa fie pusa unde trebuie Smile
un astfel de "proiect" implica mai mult decat niste studii de fezabilitate si sifonare de bani, la care dam clasa oricui deci propunerile se incadreaza in filozofia piramidei neamului. iar cand astfel de necesitati ale orasului vin din gura jegului rezultatul va fi unul singur: o mare laba!
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
10-12-2015, 12:54, (Ultima modificare: 10-12-2015, 12:55 de Giuliano.)
RE: Infrastructura locala
Să fie investiţii dar cu o singură condiţie: să nu fie făcute de actuala administraţie locală. Vorbesc foarte serios, pe tot ce pun ăştia mâna (adică ăsta pentru că la noi adminitraţia locală se reduce la un singur individ) se alege praful: uitaţi-vă la Parcul Pădurice, Strada Meţianu, Parcul Copiilor, pasarela de peste Mureş şi ultima din şir, pistele pentru biciclete şi trageţi concluziile. La modul cel mai sincer îmi e groază de ce va ieşi la stadion la modul cum se lucrează în Arad pe proiectele primăriei.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)