Infrastructura locala
10-12-2015, 13:06, (Ultima modificare: 10-12-2015, 13:06 de Xtreme.)
RE: Infrastructura locala
eu un singur lucru nu pricep, toate astea stau intr-un singur om? chiar nu sunt mai multi "aradeni" implicati, carora le pasa?
Răspunde
10-12-2015, 13:23,
RE: Infrastructura locala
Cu centura asta de sud-est ar trebui zic să ne vedem puțin de lungul nasului și să fim realiști. În comparația cu situația din alte orașe, ea are  o importanță mult mai scăzută. Gândiți-vă doar la nevoia de la Timișoara a unei centuri dinspre Arad/Lugoj către ieșirea spre Reșița/Serbia. Am mai avut discuția asta și o spune și Kidu mai sus: centura asta nu va rezolva prea mare lucru pentru că drumul spre Deva va fi pe autostradă, iar trafic spre Ineu -*Brad nu e chiar așa mult. Și, oricum, se poate ocoli deja pe centurile existente. La intrarea în oraș dinspre Timișoara, la semaforul cu drumul de Bodgrog-Sânicolau, există deja indicator pentru TIR-uri spre centură. Blocajul va fi în mod evident la exproprieri ce vor trebui făcute de Guvern. Și dacă ar fi Băsescu prim ministru nu cred că s-ar da bani pentru drumul ăsta, ținând cont de câte probleme de trafic mai sunt încă nerezolvate în alte orașe. Pe o scală a priorităților, drumul ăsta îl văd ca fiind făcut peste vreo 10 ani, eventual. Va fi și scump, cu un nou pod peste Mureș și dacă ne luăm după  „viziunea” primarului, cu ecluze, baraje, hidrocentrale, porțile de fier III.
Răspunde
10-12-2015, 13:32,
RE: Infrastructura locala
Asta nu inseamna ca nu trebuie si nu poate fi facut lobby. Am invatat demult ca in politica romaneasca nu conteaza prioritatile logice si normale.
Cel mai la indemana exemplu: pasajele de pe centura de nord. Ce m**** ne-am luat dupa 2012!
Răspunde
13-12-2015, 10:27,
RE: Infrastructura locala
Lucrari putine, proaste si scumpe ca sa putem fura cat mai mult ....asta pare sa fie deviza sau mottoul Romaniei ultimilor 25 de ani

http://www.aradon.ro/prima-defectiune-de...ra/1599443
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
23-02-2016, 7:58,
RE: Infrastructura locala
Noul terminal de plecari al Aeroportului Arad:

[Imagine: 2nvgtj4.jpg]

[Imagine: fu2iq9.jpg]

[Imagine: 20fsuh3.jpg]

[Imagine: nwnif9.jpg]

[Imagine: smedg3.jpg]
Răspunde
23-02-2016, 12:33,
RE: Infrastructura locala
da' plecari pentru cine? si unde? zboara careva? Smile si nimic la sosiri? nimic, nimic?
da' totusi...in afara de abrambureala aia cu compania aia care in 10 ani nu a avut niciun zbor, niciunul e batut in cuie vreun contract cu vreo companie pentru care sa fie util terminalul de plecari?
in afara de folosirea unor bani publici locali pentru amenajare, conducerea aeroportului si labele alea din CA sau din clm/cj au miscat ceva pentru atragerea unor companii?
daca da, si cursele de pe Arad se vor relua intr-un ritm rezonabil (ca decat una pe saptamana in Italia mai bine deloc) macar la nivelul de acum 10 ani, atunci macar partial isi justifica oarecum lefurile si investitia.
daca nu, sa ne puga sula. si mosneag si falca Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
23-02-2016, 14:21,
RE: Infrastructura locala
Imi aduc aminte de pe vremurile prunciei cand l-am "cunoscut" pentru prima data pe Mosneag , adevarul ca venea la meciurile utei frecvent si statea cu bisnitarii de la tribuna a doua, iar Coca de la podgoria cand il vedea striga la el flutureeeeeee!  Smile Smile Smile Stia el ce stia ...
Răspunde
25-02-2016, 10:42,
RE: Infrastructura locala
Se vede progresul. Aradul e cu mult inaintea altor orase cu aceeasi populatie, sau chiar mai mari.
___________________________________
Marisu
confectii metalice
Răspunde
25-02-2016, 10:51,
RE: Infrastructura locala
Si totusi se putea mult mai bine. Daca vrem sa progresam trebuie sa ne comparam si sa tinem pasul cu cei mai mari decat noi nu cu cei pe care i-am depasit.
Răspunde
25-02-2016, 11:06, (Ultima modificare: 25-02-2016, 11:07 de Chere.)
RE: Infrastructura locala
Sa nu ne imbatam cu apa rece. Se poate spune ca in urma cu 5-6 ani am avut un start...dar momentan, in afara de zona industriala, noi nu prea avem cu ce sa ne laudam! Infrastructura orasului e varza, cultural nici nu contam, sportiv nu mai vorbesc...
Pacat ca n-a candidat Adela, o vedeam cu sanse reale! Astia care vor sa-l bata pe falca efectiv nu conteaza. Castiga asta cu 80%
Răspunde
25-02-2016, 11:58,
RE: Infrastructura locala
Aseara in timpul emisiunii Biziday, Moise Guran a vorbit despre investitiile (o mare parte investitii din fonduri europene) din municipiul Oradea si despre cum aceste investitii atrag turisti si ajuta in dezvoltarea pe toate planurile a municipiului.

Minutul 33:
http://www.biziday.ro/2016/02/24/biziday...arie-2016/
Răspunde
25-02-2016, 12:04,
RE: Infrastructura locala
Cate milioane din fonduri europene au fost atrase pentru aeroportul din Arad? ...sac fara fund pentru bani publici...
Răspunde
25-02-2016, 17:05,
RE: Infrastructura locala
Ce bine că se apropie campania electorală, că au apărut noi utiști pe forum Smile
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
25-02-2016, 17:08, (Ultima modificare: 25-02-2016, 17:10 de I 929.)
RE: Infrastructura locala
Oare revine și mashvoid? Țin minte că l-a luat cip_leo la ochi acum 4 ani. Smile)))) Oricum cred că e turat Cipri, dacă-l sună de cinci ori din primărie să-l cheme la întâlniri cu Falcă despre reabilitări termice. Smile)
Răspunde
25-02-2016, 19:43,
RE: Infrastructura locala
Si totusi, cine candideaza la primarie? Exista vreo lista cu nume ?
Răspunde
26-02-2016, 1:30,
RE: Infrastructura locala
mashvoid e un tip ok, nu e cine credeam noi ca e. Urmareste in continuare tot ce are legatura cu UTA si are cont aici.
Răspunde
26-02-2016, 10:02, (Ultima modificare: 26-02-2016, 10:04 de I 929.)
RE: Infrastructura locala
(25-02-2016, 19:43)RedNeck a scris: Si totusi, cine candideaza la primarie? Exista vreo lista cu nume ?

PNL - Falcă
PSD - Dorel Căprar, Ilie Cheșa, Dan Cancel, Gh. Furău (doctor ginecolog destul de reputat de la spital), Adrian Wiener (doctor de la Sp. Județean) - astea sunt numele sondate, ultimul posibil să fie susținut de M10 din câte am mai citit, lucru incompatibil cu susținerea sa de către PSD. Ideea e că nu-i sigur nimic
ALDE - Ionel Ciupe (își dorește) sau Adrian Țolea (susținut de Purcaru cică, ar fi și în sondajul PSD ca idee)
UDMR - nu sunt vehiculate public nume, ei oricum nu vor să-l încurce pe Falcă ci doar să-și mențină cele două locuri de consilier.
PSRO (partidul lui Geoană) plus Partidul România Unită: Cipri Luca. El va candida independent la primărie, pentru consiliul local cred că încă se mai gândește la cea mai bună variantă. PSRO de exemplu a făcut alianță cu PNL, iar dacă întră în consiliu pe lista acestui partid riscă să i se retragă sprijinul politic (și să-și piardă automat mandatul) dacă intervine cineva undeva. Așa s-ar fi putut întâmpla și în 2012 cu Claudiu Cristea, dacă ar fi intrat din partea Forței Civice, partid preluat ulterior de MRU, știți povestea.
Mișcarea Populară: Samuel Caba (dacă intră în consiliu devine viceprimar, cred că nu vor negocia nimic)
Alternativa de Vest: Mircea Pereș
PRM: Florin Truț
PNȚCD: Teodor Caracioni (deși am citit pe undeva că sunt în proces cu Pavelescu, posibil să candideze independent susținut de ceva ONG sau „club” țărănist)
Soții Cristea scriu pe facebook că nu vor să mai candideze.

Nu știu să fi uitat pe cineva, deocamdată acestea sunt numele. Mă abțin de la orice fel de aprecieri pe lângă ce am scris mai sus.
Răspunde
26-02-2016, 10:05,
RE: Infrastructura locala
Si totusi hai sa ne intoarcem la subiect.
Răspunde
29-02-2016, 11:14,
RE: Infrastructura locala
[Imagine: 10420348_1035250699831582_51609104468496...e=575CB244]
Răspunde
29-02-2016, 20:46,
RE: Infrastructura locala
Interesant ce repede s-a putut renova Polivalenta, cand exista interes (si presiune) din partea primariei...
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 5 Musafir(i)