Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
28-08-2015, 16:59,
#21
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Cam asa arata aici , dar probabil se va imparti lotul in 2 cei mai valorosi vor juca in liga 4 zic eu iar restul la juniori , din cate am inteles la juniori se incearca evitarea retrogradarii din liga elite deci propabil se vor concetra mai mult pe liga 4.

[Imagine: pr_35_15_b.jpg]


http://www.atletico.ro/index.php?option=...&Itemid=37
Răspunde
09-10-2015, 8:52,
#22
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
http://www.gsp.ro/fotbal/nationala/hagi-...60456.html

România Under 18 a cîștigat azi duelul cu reprezentativa similară a Suediei, scor 2-1.
Meciul disputat la Pitești a fost decis de doi jucători din Liga 1, Ianis Hagi și Adrian Petre. Fotbalistul de la Viitorul a marcat în minutul 20, iar jucătorul de la UTA a majorat scorul cinci minute mai tîrziu.
România: Udeanu - Motreanu, Ghiţă, Ciobotariu (90+2 Căpuşă), Negrea - Ciobanu (69 Oaidă), Kanaloş (69 Kilyen), Costache (54 Stuparu), Hagi-cpt. (46 Casap) - Carnat (46 Mihalcea), Petre
În primul meci dintre cele două naționale, disputat marți, scorul a fost 2-2. Echipa lui Costel Enache va pleca în Moldova, pentru alte două partide, pe 15 și 17 octombrie.

După cum zicem și la topicul meciului cu Baia Mare, nu putem invoca absențele juniorilor plecați la Națională pentru că aceștia nu au prea prins echipa! Petre a fost la fel de decisiv ca și Hagi jr., protejat bine-nțeles și scos din echipă la pauză.
Răspunde
09-10-2015, 8:55,
#23
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Miticii il confundau pe Adi Petre cu Patrick Petre. Ce natarai! Smile
Răspunde
10-10-2015, 20:07,
#24
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Jorza, cel mai tânăr marcator din istoria UTA-ei la 16 ani şi trei luni! Felicitari! Smile

http://sportarad.ro/jorza-marcator-la-16...-titulari/

Jorza, cel mai tânăr marcator din istoria UTA-ei: „Golul îmi dă încredere, sper să rămân printre titulari”

La 16 ani și trei luni, Amir Jorza e cel mai tânăr marcator din istoria UTA-ei. După două partide în care a fost rezervă, mijlocașul central a evoluat excelent la Caransebeș, reușind printre altele golul ce a liniștit apele. „Vreau să-i mulțumesc și lui Strătilă pentru pasă, căci putea trage chiar el ca la primul gol. Am venit din spate și am șutat plasat de la 14-15 metri, senzație a fost unică în momentul în care am văzut mingea în plasă.  Mă bucur pentru gol, mai ales că l-am reușit într-un moment în care gazdele sperau să revină pe tabelă. Meciul nu a fost deloc ușor, căci ne-a luat ceva timp să ne acomodăm cu gazonul puțin mai rău, dar în final scorul putea fi și mai mare. Victoria de azi e foarte importantă, ne dă dreptul să sperăm la un final de tur frumos. De acum întâlnim echipe mai slab cotate, dar știiți cum se zice, campionatele le câștigi cu echipele mai mici”, spune tânărul utist.
Jorza speră că în urma celor reușite azi în Banat, să rămână printre titularii UTA-ei. „A fost o perioadă mai dificilă pentru mine, nu m-am simțit prea bine pe banca de rezerve, dar prin muncă și sprijinul moral primit din partea familiei, am ajuns să confirm din nou la revenirea în echipă. Sper să rămân acolo și să joc din ce în ce mai bine. Golul îmi dă încredere, dar cuplul cu Chindriș funcționează din ce în ce mai bine. Din noi, având mai multă experiență și forță, Marius e responsabil mai mult de faza defensivă, mie mi se dă ceva mai multă libertate, dar ambilor ni se cere să venim cu realizări, cu șuturi, mai ales atunci când jocul ne permite”, a adăugat talentatul fotbalist, care e primul din grupa dejuniori crescută de Cristi Păcurar și Francisc Tisza care a marcat în Liga a 2-a. Petre, Costin, Man sau Lazăr marcaseră doar în Cupă, în acel meci de pomină, 9-0, cu Metalul Reșița.
Răspunde
29-02-2016, 21:59, (Ultima modificare: 29-02-2016, 22:02 de I 929.)
#25
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Petre a rămas dator după jocul cu Brașovul: „Gloanțele ne-au trecut pe lângă ureche”

După eliminarea lui Hlistei, prima mutare a lui Roland Nagy în partida cu Brașovul a fost înlocuirea lui Dennis Man și Adrian Petre. Junior cu junior, numai că randamentul ultimului a fost foarte scăzut, drept pentru care se poate spune că UTA a evoluat cu 9 jucători și jumătate în ultimele 25 deminute ale disputei cu „stegarii”. Dincolo de evidentele probleme fizice, Petre a și acuzat faptul că nu a fost utilizat pe postul său de bază, acela de „vârf” de careu, ci a jucat ba mijlocaș stânga, ba dreapta.
La finalul disputei de sâmbătă, Roland Nagy a admis ziua mai slabă a tânărului său elev. „Nu e posibil să te prezinți așa, o să analizăm în amănunt evoluția sa, cauzele și vedem ceea ce este de făcut mai departe. Aveam nevoie de toată lumea pe final, căci gloanțele ne-au trecut pe lângă ureche”, a punctat antrenorul principal al „Bătrânei Doamne”.


http://sportarad.ro/petre-a-ramas-dator-...ga-ureche/

Roli l-a jucat pe Petre mijlocas de banda si in cateva amicale, cel putin la cel cu Szegedul unde am fost si eu, si nu cred ca a jucat mai in viteza atunci. Pacat acum ca a fost luat la ochi, sper sa nu il afecteze negativ articolul asta. 
Răspunde
01-03-2016, 0:02,
#26
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Lasă că altul (nu spui cine, persoană importantă) prin minutul 75 era cu echipamentul imaculat deși joacă pe un post unde bătălia e cea mai dură; dar de ăla văd că nu se leagă nimeni niciodată și are postul bătut în cuie.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
19-08-2016, 6:18,
#27
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Ma ingrijoreaza absenta lui Man, Petre, Tanase din lot pentru destul de multe meciuri importante, cu atat mai mult cu cat nu-l mai avem pe Cipri Rus:

"Se descurcă UTA fără Man, Petre și Tănase? Întăririle de la UTA II pot da o mână de ajutor

Mai este o lună și jumătate până la preliminariile Campionatului European rezervat reprezentativelor Under 19, iar Costel Enache a programat un ultim reglaj între 31 august – 7 septembrie. România va zbura la Helsinki pentru o dublă amicală cu Finlanda, printre convocați aflându-se și utiștii Dennis Man și Adrian Petre. Automat, cei doi nu vor intra în calcule pentru etapa a 5-a, când pe „Motorul” sosește Mioveniul lui Alex Pelici, una dintre formațiile cu pretenții din eșalonul secund. Tănase nu a fost chemat „sub tricolor” de această data, dar asta numai pentru că selecționerul dorește să încerce alți doi mijlocași centrali.
Probabil, însă, că la turneul preliminar, dintre 5 și 12 octombrie, toți cei trei internationali vor fi la dispoziția lui Enache pentru jucurile din grupă cu naționalele Norvegiei, Olandei (țara gazdă), și San Marino. Aplicat la eșalonul secund, însemană că Tănase, Petre și Man vor rata 100% partida de acasă cu Juventus București, de pe 8 octombrie, în timp ce deplasările de la Sfântu Gheorghe (de pe 1) și Satu Mare (15) sunt și ele incerte. „Ne așteaptă o perioadă grea, cu jocuri la echipa națională, dar și echipa de club. Am simțit deja o anumită oboseală după atâtea drumuri chiar săptămâna trecută, cu patru jocuri oficiale, între care la ultimul dintre ele, cel de la Suceava, cel puțin eu nu am avut prospețimea dorită. Urmează o convocare pe 31 august, apoi turneul final, vom fi destul timp plecați, dar sunt sigur că UTA se va descurca și fără noi”, a spus Dennis Man, care rămâne la dispoziția antrenorilor pentru orice post ar alege aceștia pentru el, dar  a recunoscut că cel mai bine se simte în spatele vârfului.
Revenind la absențele certe din rândul utiștilor Under 19 în cele două perioade, s-ar putea ca Roland Nagy și Cristi Todea să găsească soluții la UTA II. Cel puțin la prima vedere, Alex Istrate, Teodor Ignea, Radu Ungurianu și Daniel Celea ar putea face față meciurilor de Liga a 2-a, cu mențiunea că ultimii trei au și avantajul vârstei. Primii doi au 20 de ani, iar ultimul, 21, iar uneori contează și acest aspect împotriva unor adversari căliți în luptele din primele două eșaloane. Practic, Federația susține că nu e cazul să amâne meciurile oficiale ale „Bătrânei Doamne” atâta timp cât doar juniorii Under 19 lipsesc, iar ea cere pe teren fotbaliști Under 21. Iar UTA își sporește considerabil variantele cu achizițiile de la „satelit”."

http://sportarad.ro/se-descurca-uta-fara...de-ajutor/
Răspunde
06-10-2016, 20:54,
#28
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
România U19 conduce în Olanda prin golul marcat de Adi Petre!
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
06-10-2016, 21:01,
#29
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Ăsta pleaca pe bani multi!
Răspunde
07-10-2016, 2:04,
#30
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Calm! Dupa plecarea lui Dennis, nu cred ca vrea sa mai plece nimeni asa usor si cum in momentul de fata in Romania cam numai la cioban poti pleca pentru ca e singurul care plateste, nu cred ca o sa fie nimeni incatat.

Nu va mai ganditi numai la plecat. In plus eu simt ca la Adi csnd va veni momentul ala, o va face afara chiar daca e greu sa pleci de la UTA afara, nu e nimic imposibil. Pentru asta insa trebuie si noi sa promovam in liga 1 iar Adi sa mai adune meciuri, sa fie complet ca fotbalist.
Răspunde
08-10-2016, 10:56,
#31
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Golul marcat de Adrian Petre
Răspunde
14-12-2016, 19:40,
#32
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Stahl, debutat și de Roșu: „Emoțiile au dispărut după două-trei faze reușite. În vară vreau să-mi îndeplinesc visul”

Dacă Amir Jorza debutase încă din stagiunea trecută, la începutul acestui campionat a sosit momentul unui alt fotbalist arădean născut în anul 1999 să evolueze în Liga a 2-a în tricoul „alb-roșu”. Albert Stahl a fost trimis în luptă de Roland Nagy în partidele cu Dacia Unirea Brăila și CS Mioveni, pentru ca în rest să rămână piesă importantă pentru „satelit” și echipa Under 19 din Liga Elitelor.

Ieri, însă, în minutul 76, Laurențiu Roșu l-a aruncat și el în luptă pe mijlocașul ofensiv de bandă, iar acesta a impresionat plăcut prin câteva incursiuni pe dreapta. „Chiar dacă debutasem deja în Liga 2-a, am avut destule emoții. Mi le-am putut controla după ce mi-au ieșit o două-trei faze, sunt fericit că am putut contribui la victoria ce ne permite să terminăm anul pe un loc promovabil. A fost un meci special pentru mine. M-am bucurat că domnul profesor mi-a dat șansa să joc și sper că i-am demonstrat că se poate baza oricând pe mine. M-a introdus cu gândul să țin cât pot de minge pe faza de atac și eventual să nu pierdem șansa unui gol doi ce ne-ar fi adus o și mai mare liniște pe final. Până la urmă, a ieșit bine, eu zic că ne-am despărțit frumos de suporterii noștri în acest an”, a spus tânărul utist la finalul confruntării cu Foresta Suceava.

Chiar dacă postul său de bază e mijlocaș stânga, Stahl a fost folosit în dreapta, unde – de altfel – a dat un randament bunicel în turul campionatului de Liga 3-a. „Mă descurc oriunde în bandă, dar și în centru. La UTA II am evoluat în special pe dreapta, probabil Mister a fost informat de domnul profesor (n.a. Cristi Păcurar) și de aceea m-a băgat acolo. Sper să mai adun minute și la primăvară în Liga a 2-a, iar din vară încolo să-mi îndeplinesc visul, acela de a ajunge cu UTA în Liga 1”, a adăugat arădean.

Peste exact o lună, Albert Stahl își va sărbători majoratul, încadrându-se perfect în politica UTA-ei de promovare a tinerilor. „Ați văzut că și azi am terminat cu cinci juniori partida, înseamnă că se pune mare preț pe noi. Trebuie – însă – să răsplătim prin muncă și relizări această încredere din partea clubului. E o conjunctură bună pentru Arad, nu putem decât să le mulțumim și domnilor antrenori de la toate nivelurile că ne dau șansa să evoluăm în competițiile de seniori la 17-18 ani”, a încheiat Stahl.

http://sportarad.ro/stahl-debutat-si-de-...esc-visul/
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
14-12-2016, 22:57,
#33
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Asta inseamna sa dai incredere unor juniori. Pe langa niste varfuri de generatie de exceptie prind curaj si cei care cresc pe langa ei, cei care vin din urma vor si ei sa demonstreze ca nu sunt cu nimic mai prejos . Foarte bun debutul sub Rosu al lui Stahl. Ce ar fi ca dupa o eventuala vanzare a lui Petre sa explodeze si copilul asta , iar urmand exemplele lui Man si Petre sa ii depaseasca pe amandoi ???
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
14-12-2016, 23:32,
#34
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Ce ar fi sa nu vedem in Adi Petre doar o marfa pe taraba?
Răspunde
15-12-2016, 0:19,
#35
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Complet de acord cu cele spuse de Kidu!!!
Răspunde
15-12-2016, 0:37, (Ultima modificare: 15-12-2016, 0:41 de Giuliano.)
#36
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Am citit câteva comentarii la acest articol, comentarii ale unor oameni care pare-se l-au văzut mult mai mult ca noi pe băiat şi vorbesc despre el ca de un talent mare de tot. În ritmul ăsta, dacă scoatem din joben câte un super jucător pe an, o să devenim Ajaxul României. Bine, în presă tot despre Viitorul lui Hagi se va vorbi dar să fie ei cu mediatizarea şi noi cu realizările

Ce am remarcat eu la Albert, în minutele în care l-am văzut, e tehnica, agilitatea şi tupeul (în sens pozitiv). Sper ca din retur să primească mai multe minute. La cum joacă echipa sunt convins că vom avea meciuri în care vom conduce lejer ultima jumătate de oră şi vom putea "risca" şi cu jucători cu mai puţină experienţă. Şi, la o adică, poate fi o variantă şi pentru al treilea junior
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
15-12-2016, 19:48,
#37
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
La cum a trecut de Semeghin de vreo trei ori, nu cred că se pune problema să riscăm prea mult cu el. Ar fi important să facă toate antrenamentele cu echipa, adică să rişte mergând pe cartea fotbalului. Talent se vede că are, ar fi păcat şi pentru el şi pentru UTA să nu meargă mai departe. Am scris astea pentru că ţin minte despre Stahl că nu ar fi făcut toate antrenamentele din cauza şcolii, am citit asta pe undeva acum câteva luni.
Răspunde
17-12-2016, 12:12,
#38
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
O analiza a jucatorilor tineri folositi in liga a II-a. UTA a folosit 11 astfel de jucatori in acest tur de campionat.

http://sportarad.ro/uta-utilizat-11-fotb...rimele-12/

UTA a utilizat 11 fotbaliști Under 21 în prima parte a sezonului Ligii a II-a, doar Olimpia o egalează dintre formațiile clasate în primele 12
UTA a utilizat 11 fotbaliști Under 21 în prima parte a sezonului Ligii a II-a, doar Olimpia o egalează dintre formațiile clasate în primele 12
manager 16/12/2016 0
Cu ajutorul colegilor de la frf.ro am realizat o statistică ce poate fi elocventă pentru potențialul fiecărei divizionare secunde. Ne referim la numărul de jucători tineri, sub vârstă, utilizați de echipele din anti-camera Ligii I.

210 jucători, cei mai mulți de 20 de ani

Astfel, pe parcursul celor 21 de etape a campaniei de toamnă-iarnă cele 20 de combatante au utilizat nu mai puțin de 210 de fotbaliști sub 21 de ani. Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, dintre aceștia cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 99 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 38 mai puţini. Pe categorii de vârstă, cei mai mulţi jucători au fost cei născuţi în 1996 – 61 la număr, urmaţi de generaţia 1995 – 50 de jucători. Pe locul al treilea s-au aflat cei născuţi în 1997 (37), urmaţi de 1998 (33) şi 1999 (18). După etapa din weekendul trecut, la categoria 2000 avem nouă, în timp ce la 2001 au apărut doar doi jucători. Este vorba despre călărășenii Toma și Dat.

Codașele dețin recordul

Ajungând la distribuția tinerilor fotbaliști pe echipe, observăm că – practic – formațiile ce au avut cele mai probleme în prima parte a campionatului sunt recordmane. ACS Berceni ocupă prima poziție, cu 20 de „bucăți”, în timp ce Metalul Reșița a aruncat în luptă 19 jucători sub vârstă, iar Șoimii Pîncota nu mai puțin de 16. După cum se știe, Berceniul și Pîncota sunt deja istorie în Liga a 2-a, în timp ce Metalul e „lanternă roșie”.



Doar trei debutanți din 11

Trecând la partea superioară a ierarhiei, UTA poate fi dată ca exemplu pozitiv. Din postura de vicelider, „Bătrâna Doamnă” a contat pe parcursul celor 21 de runde pe nu mai puțin de 11 jucători. Este vorba despre fundașii Burlă, Celea și Copaci, mijlocașii Costin, Jorza, Tănase, Stahl, Vlad și Covaci și atacanții Man și Petre. Dintre aceștia, doar Celea, Copaci și Stahl au debutat în „alb-roșu” în acest an. Ca să fim și mai exacți, să spunem că UTA a utilizat doar doi fotbaliști aflați la limita de vârstă. Este vorba de Celea și Vlad, jucători născuți în anul 1995. În rest, ceilalți au fost mai mici: Burlă (1996), Covaci (1997), Copaci, Tănase, Petre, Man, Costin (toți 1998), plus Jorza și Stahl (1999).

Afumațiul a utilizat cei mai puțini juniori

Dintre formațiile clasate pe unul din primele 11 locuri, doar Olimpia Satu Mare o egalează pe UTA numărul de fotbaliști Under 21 utilizați. În rest, avem următoarele cifre: Juventus – 9, Brașov – 8, Sepsi – 7, Mioveni – 7, Chindia – 7, Luceafărul – 9, Foresta – 8, Brăila – 10, Afumați – 6. De abia pe locul 12 vine o echipă ce o întrece pe „Bătrâna Doamnă” la capitolul tineret utilizat. Este vorba despre Dunărea Călărași ce a contat pe 12 fotbaliști Under 21. Apoi, urmează: Clinceni – 10, Râmnicu Vâlcea – 11, ASU Poli – 11, Balotești – 8 și Tărlungeni – 9.



Petre conduce detașat în clasamentul golgheterilor

Există și un clasament al golgheterilor în care – bineînțeles – conduce Adrian Petre, cu 18 reușite. De altfel, atacantul utist e cel mai bun marcator al campionatului, la egalitate cu Attila Hadnagy (Sepsi). Următorul fotbalist Under 21 din ierarhia „bomberilor” are jumătate din golurile lui Petre. Este vorba despre atacantul Chindiei, Neguț, după care urmează Marius Coman (Academica) şi Laurenţiu Manole (FC Braşov, care au punctat de câte şapte ori. Nu mai puțin de 53 de jucători sub 21 au marcat (doar în porţile adverse) de 137 de ori. Pentru UTA, în afara lui Man, care a plecat după etapa a cincea la Steaua și Petre, dintre juniori a mai marcat Jorza, în meciul cu Pîncota.

UTA, printre cele 7 echipe ce nu au utilizat portar sub vârstă

Și tot ca o chestiune de statistică, „Bătrâna Doamnă” se află printre cele 7 divizionare secunde ce nu au introdus nici măcar 1 minut în teren un portar sub 21 de ani. De altfel, Bogdan Miron a fost integralistul „roș-albilor”, iar pe bancă s-a aflat mereu Alex Barna, portar de 23 de ani. Sebastian Mara, (18 ani), al treilea portar al „Bătrânei Doamne” a apărat în acest sezon doar în Liga a 3-a și Liga Elitelor Under 19.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
17-12-2016, 13:12,
#39
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Ştiu că poate sunt subiectiv dar cred că la momentul ăsta, după Viitorul, avem cel mai bun centru de copii şi juniori din ţară. Mai e şi Ardelul Cluj dar parcă în ultima vreme noi am scos jucători mai mulţi şi mai de calitate.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
17-12-2016, 21:04,
#40
RE: Jucătorii tineri din lot şi lotul lărgit
Şi eu cred că suntem pe locul 2, după Viitorul, cei de acolo având deocamdată noroc şi cu forţarea lor direct în Liga I, sub lumina reflectoarelor. Sunt convins că şi Tănase ar fi avut ofertele lui dacă era văzut meci de meci jucând în prima ligă. Talente mai apar ici-colo, însă la noi sunt bazele să scoatem jucători importanţi din fiecare generaţie.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 4 Musafir(i)