Stiri din sezonul 2014-2015
18-05-2015, 13:09,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Comunicatul oficial al clubului :

http://www.uta-arad.ro/2015/05/18/comunicat-uta-arad/

COMUNICAT UTA ARAD

Urmare a incidentelor regretabile petrecute în data de 16 mai 2015, la finalul meciului dintre echipele UTA şi Ineu, Clubul UTA Arad îşi cere scuze oficial tuturor spectatorilor care au avut neplăceri sau au fost agresaţi verbal de unii jucători (membri…) ai echipei.
Clubul şi echipa UTA se delimitează ferm de comportamentul nedemn de care au dat dovadă jucătorii Voicu Adrian, Bodea Roberto şi Hlistei Cătălin. Considerăm că manifestările lor au fost reprobabile şi au jignit valorile sportului, tradiţiile clubului UTA şi spiritul Aradului.

Ca urmare s-au dispus următoarele sancţiuni disciplinare:

Faţă de jucătorul Voicu Adrian – desfacerea imediată a contractului de jucător şi amendă financiară, conform ROI
Faţă de jucătorul Bodea Roberto – trimiterea pe termen nedeterminat la echipa a doua şi amendă financiară, conform ROI
Faţă de jucătorul Hlistei Cătălin – trimiterea pe termen nedeterminat la echipa a doua şi amendă financiară, conform ROI
Vă asigurăm că vom trata cu aceeaşi exigenţă şi fermitate toate situaţiile care pot afecta negativ imaginea clubului. Nici un jucător nu este mai presus de echipă şi nu vom tolera nici un fel de abateri de la normele de conduită sportivă.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
18-05-2015, 13:10,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Decizie cat se poate de normala la un club care isi doreste performanta !
Răspunde
18-05-2015, 13:23, (Ultima modificare: 18-05-2015, 13:24 de tobo`.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
O decizie normala din care in special Bodea si Hlistei, dar si ceilalti, trebuie sa invete sa se comporte si sa fie profesionisti. Bodea a mai avut o iesire si in timpul meciului cand s-a auzit ceva de la tribuna a II-a si a simtit neaparat nevoia sa arunce o replica, fiind imediat taxat de preparatorul fizic care statea in apropierea portii.
Răspunde
18-05-2015, 13:41, (Ultima modificare: 18-05-2015, 13:41 de I 929.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Bine că acuma își cere scuze...Încă o dată păcat că s-a ajuns aici, într-adevăr ne-a ajutat mult în tur, dar cu tot regretul decizia clubului a fost corectă. Baftă pe mai departe!

Voicu: ”Îmi cer scuze tuturor. Am pus suflet la UTA, le doresc multă baftă colegilor”


Titular obișnuit al postului de fundaș dreapta la UTA în Liga a III-a, Adrian Voicu și-a încheiat astăzi aventura la Arad. Sosit vara trecută, fostul căpitan al lui FC Argeș plătește tribut ieșirii de sâmbătă. Înainte să părăsească Aradul, fotbalistul în vârstă de 30 de ani și-a cerut scuze.
”Îmi pare sincer său și îmi cer scuze tuturor suporterilor. Chiar am pus foarte mult suflet la UTA. Dacă nu îmi păsa, mă făceam că nu aud. Nu am venit să câștig bani, din ce câștig, de abia trăiesc de pe o zi pe alta și mi-am ajutat părinții acasă. Un suporter adevărat chiar are tot dreptul din lume să critice echipa, dar ca aici nu am întâlnit nicăieri – câștigăm, ajungem pe primul loc chiar dacă sunt restanțe, tot suntem criticați. Vreau să specific că nu eu am fost cel înjurat, ci toată echipa. Dar, oricum, nu am făcut bine ce am făcut”, a transmis Voicu.
Apărătorul a marcat cinci goluri pentru UTA în actuala stagiune. ”Consider că mi-am făcut treaba cât de bine am putut, în condiți grele. Dacă eram un jucător slab, probabil nu eram fundașul cu cele mai multe goluri din serie. Doresc tot binele echipei în liga a doua, sper să ajungă cât mai repede mai sus. Vreau să mulțumesc conducerii și antrenorilor, în special lui Roland Nagy, care, pe lângă faptul că e un antrenor foarte bun, e un om extraordinar, cum nu am mai întâlnit. Le doresc multă baftă colegilor, îmi pare rău că nu pot sărbători promovarea, mi-a fost luată bucuria. Încă o dată le cer scuze suporterilor, doresc UTA-ei să ajungă unde își dorește, unde a fost cândva”, a încheiat Voicu.

http://sportarad.ro/voicu-imi-cer-scuze-...colegilor/
Răspunde
18-05-2015, 13:53,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Parerea mea ca scuzele trebuia sa si le ceara inca de ieri cum a facut Bodea care l-a cautat pe doctor. In plus nu cred ca i-a luat nimeni nicio bucurie, si-a luat-o singur.

Ii multumesc si eu pentru contributia adusa si ii urez multa bafta pe viitor insa decizia conducerii este cea mai potrivita.
Răspunde
18-05-2015, 15:02,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Vad in declaratia sa cum.ca sunt restante...e adevarat?
Răspunde
18-05-2015, 16:40,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Da, există restanțe, unii jucători nu au primit bani din decembrie-ianuarie!
Răspunde
18-05-2015, 17:59,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Decizia luata de clubul nostru este aproape perfecta,daca aceasi sanctiune o primea si Bodea care personal l-am vazut scuimpand spre tribune .Apropo Voicu nu este la prima abatere poate nu stiti dar la meciul demonstrativ cu ocazia aniversarii UTA 70 de ani s-a luat la bataie cu Stratila am fost la meci,meci care trebuia sa fie o sarbatoare nu o bataie.
Răspunde
22-05-2015, 8:27, (Ultima modificare: 22-05-2015, 8:29 de I 929.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Pun aici știrea pentru că e un topic important iar informațiile sunt mega-relevante pentru cazul nostru. Sublinierile sunt din text. La final sunt toate sumele date anul acesta de CL Timișoara și de CJ Timiș pentru toate echipele profesioniste pe care le susțin, din mai multe ramuri sportive.

Poli poate primi in continuare bani publici, Robu e convins ca nu e nicio problema

Citeste mai mult pe: Poli poate primi in continuare bani publici, Robu e convins ca nu e nicio problema | deBanat.ro - spune realitatea! http://debanat.ro/2015/05/poli-poate-primi-in-continuare-bani-publici-robu-e-convins-ca-nu-e-nicio-problema/#ixzz3aqGmyACE

ACS Poli poate primi în continuare, fără probleme, banii de la Primăria Timișoara. Ordonanța de urgență care modifică, teoretic, modul de finanțare pentru cluburile sportive nu-l sperie pe primarul Nicolae Robu. La CJ, lucrurile se vedeau mult mai complicat.

În urmă cu două săptămâni, Marian Constantin Vasile, încă vicepreședinte, la acea vreme, al CJ Timiș, anunța o foarte posibilă retragere a instituției de la toate cele cinci structuri sportive la care este asociată. „Încercăm să găsim o formă corectă și legală 100% pentru finanțarea în continuare a sportului de masă, a sportului de performanță pe care îl considerăm util pentru județul Timiș. Aproape sigur, 99%, ne vom retrage (…) În ordonanță se spune că se va finanța activitatea sportivă exclusiv pe bază de contract de finanțare (…) Nu are rost să fim asociați, din moment ce nu mai putem să dăm cotizația”, spunea liberalul. La vremea respectivă, primarul Nicolae Robu afirma că nu studiase încă Ordonanța 2/2015 și aștepta un punct de vedere al juriștilor.

Între timp, Robu s-a lămurit și, în opinia lui, nu se poate pune problema ieșirii din asocierea de la Poli. „Noi finanțăm acum Poli după regulile de finanțare a unui ONG, prin cotizație. Este aceeași situație la toate cele patru sporturi, handbal, baschet, rugby și fotbal. Toate sunt organizate după același model, cu primăria membru asociat la ONG, alături de alți parteneri, Consiliul Județean Timiș, Universitatea Politehnica, chiar și un membru privat. Nu este nicio problemă cu finanțarea, după cât m-au informat juriștii. Putem continua cu această formulă, există deschidere și spre alte variante de finanțare, dar eu prefer această formulă, una transparentă, care asigură controlul primăriei asupra fiecărui ban, din postura sa de membru cotizant la asociație”, ne-a declarat primarul Timișoarei. Conform acestuia, nu există nici riscul de a nu putea fi plătite salariile în actuala formulă. „Se pot plăti și salarii, pentru că odată ce banii sunt dați la un ONG pentru sprijinirea unei activități, pot fi folosiți pentru orice cheltuieli în folosul acelei activități”, a mai spus Robu.

Articolul XVI al Ordonanței de Urgență 2/2015 modifică Legea educației fizice și sportului nr. 69/2000 astfel: „La articolul (181), litera b) (…) va avea următorul cuprins: «b) Finanțarea activităților sportive de interes național, altele decât cele de interes general, ale cluburilor sportive și asociatiilor sportive participante în competițiile sportive naționale și internationale, exclusiv în baza contractelor de finanțare a programelor sportive, încheiate conform prevederilor art. 69. Activitățile sportive de interes național sunt acțiunile de selecție, pregătire și participare în competiții incluse în sportul de performanță”. CJ a alocat, în acest an următoarele sume: ACS Poli – două milioane de lei, BC Timișoara – 900.000 lei, Timișoara Saracens RCM – 950.000 lei, CSU Handbal – 600.000 lei și Asociaţia Judeţeană de Canotaj – 100.000 lei. De la primărie, sumele sunt mult mai mari: ACS Poli – șapte milioane de lei, BC Timișoara și Timișoara Saracens RCM – câte trei milioane de lei, CSU Handbal – 1,2 milioane de lei.
Răspunde
22-05-2015, 9:29,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Si iarasi doar la Arad ..... NU SE POATE !
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-05-2015, 10:08, (Ultima modificare: 22-05-2015, 10:08 de Xtreme.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Cine a zis ca nu se poate? Dar moral vorbind, e corect? Da-ti un forward la Falcone, poate doar si din mandrie copiaza putin modelul Smile
Răspunde
22-05-2015, 10:48, (Ultima modificare: 22-05-2015, 10:55 de Redpunk_one.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Am facut mai mult de atat Xtreme . I-am facut copii dupa dosarul ACS si i-a fost pus pe masa , cu hotarari de CLM, cu motivare juridica, cu detalii,etc. TOT! Raspuns : Nu se poate. Aia gresesc EU am dreptate.

Moral Xtreme ? Dar Real Madrid care si-a vandut arena catre primaria lor acum cativa ani pentru cateva sute de milioane de euro bani publici, arena pe care au primit-o inapoi concesionata gratuit de la aceeasi primarie , cum se numeste (a fost articol in toata presa si ancheta UEFA atunci daca nu ma insel) ? Si nu vorbim de 1-200 de mii de euro ci de sute de milioane si club cu marketing si putere financiara serioasa in spate , nu la limita subzistentei ca fotbalul de la noi din Romania.

Singurul campionat care functioneaza pe plus si doar din bani privati e cel din Germania , dar si acolo sunt baze sportive, si ajutoare date de federatie pentru cluburi care investesc in copii si promoveaza juniori de la propriile cluburi. Dar aia sunt la ani distanta de toata Europa iar de Romania la ani lumina distanta, deci nu are rost sa comparam mere cu pere.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
22-05-2015, 11:14, (Ultima modificare: 22-05-2015, 11:17 de Xtreme.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Chiar daca Falcone are dreptate, n-are orgoliu? Din punctul meu de vedere nu este moral si nici normal ce face Real sau alte cluburi care cheltuie mai mult decat isi pot permite si implicit fenteaza competitia. Dar nici nu ne putem compara cu ei, nici ca model.
Asadar, din punctul meu de vedere doar o cooperarea public/privata poate garanta un succes de durata si un progres real. Pentru acest lucru trebuiesc clar delimitate atributiunile si sarcinile fiecaruia. Eu vad ca primaria se ocupa de stadion si de infrastructura. Clubul ar trebuii sa se ocupe exclusiv de echipa. O mai mare implicare a firmelor din Arad ar fi binevenita, clubul ar trebuii sa se ocupe de aducerea unor sponsori seriosi. Iar SCU poate sa medieze intre cele doua entitati. Asa vad eu lucrurile.
Apropo, exista un comitet director sau cum s-ar numii?
Răspunde
22-05-2015, 12:21, (Ultima modificare: 22-05-2015, 12:21 de Kidu.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Al clubului sau al SCU? SCU are consiliu director format din noua oameni (opt de cateva zile incoace). De regula oamenii astia sunt responsabili de bunul mers si de deciziile asociatiei.

Referitor la ce spui tu mai sus: da, sunt de acord cu tine in totalitate DAR asta este o situatie ideala iar in Romania lucrurile si viata in sine sunt departe de a fi ideale. Drept urmare trebuie sa jonglezi intre orgoliile unuia sau altuia pentru a-ti urmari tu interesul si anume UTA.

Fara deschidere din partea muncipalitatii, fara un om desemnat de municipalitate in cadrul clubului e greu ca noi o asociatie de suporteri sa atragem investitori de talie mare. Discutia si negocierea in sine ne va depasi puterile noastre pentru ca la un moment dat totul se rezuma la "mie ce imi iese din treaba asta?" si SCU nu are ce sa ii ofere.
Răspunde
22-05-2015, 14:37, (Ultima modificare: 22-05-2015, 14:40 de Xtreme.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Consiliul director al clubului cu reprezentanti ai primariei si ai SCU !? Toate partile implicate ar trebuii sa se adune la o masa si sa discute despre viitorul acestui club. Cel putin asa ar fi normal. Sa-si imparta responzabilitatile si sa actioneze uniti in interesul clubului. Sa caute si sa gaseasca sponsori si sa le ofere beneficii in masura posibilitatilor legale. O mana spala alta. Cred ca Falcone se lasa convins ca se poate actiona si impreuna cu beneficii pentru toti cei implicati.
Oricum, cred ca SCU e tocmai organizatia care garanteaza continuitatea acestui club.
Răspunde
23-05-2015, 18:31, (Ultima modificare: 23-05-2015, 18:33 de cipri_23.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Aradul a sărbătorit pe pâmânt timişean revenirea în Liga 2. UTA Bătrâna Doamnă reuşeşte a doua promovare consecutivă FOTO | VIDEO

UTA Bătrâna Doamnă a obţinut, vineri, pe terenul celor de la Nuova Mama Mia Becicherecu Mic promovarea în eşalonul secund. Noua trupă arădeană avea nevoie de un singur punct în penultima etapă a sezonului pentru a câştiga Seria a IV-a a Ligii 3, şi l-a reuşit în urma unui egal destul de fad: 0-0. A fost însă suficient pentru a declanşa fiesta împreună cu cei câţiva zeci de fani sosiţi de la Arad.

Partida a atras mai mult public ca niciodată la Becicherecu. Unica tribună s-a umplut, lumea a stat şi după gard, iar în cealaltă parte au început să se adune suporterii arădeni. Galeria UTA-ei a sosit cu întârziere, dar nu a avut ce rata. Meciul în sine a fost fără goluri.

Szekely a ameninţat primul în minutul 14, dar şutul său a fost deviat în corner. Peste patru minute Todorov, de la gazde, a reluat periculos cu capul, dar balonul a fost respins de un fundaş. Imediat Negruţ a avut poate cea mai mare şansă, talonat de un arădean, a trimis balonul la o palmă de stâlpul din dreapta lui Mitrea, irosind centrarea lui Zoran Radu. Partida a avut cât de cât un ritm în prima parte. Minutul 35 a adus şi şansa lui Ousmane Gueye, dar lovitura sa de cap a fost reţinută de Filip.

Din păcate, şi pe fondul unei ploi mărunte, partea secundă a fost lipsită de spectacol. Spectatorii au început să se ferească de ploaie, unii au vizionat jocul din maşini, dar puteau la fel de bine să plece dacă voiau ca gazdele să învingă. În ciuda încrâncenării ”pizzerilor”, satelit neoficial al lui ACS Poli, singurul lucru notabil pe final a fost eliminarea lui Balaure pentru al doilea galben. Alb-roşii nu au impresionat aproape deloc vineri, dar au obţinut ceea ce şi-au dorit. Fluierul final a declanşat fiesta, iar Piţ, Szekely şi compania speră să nu mai fie surprinşi în viitor în cadre cu mioare păscând pe fundal.

Galeria UTA-ei s-a mutat în timpul jocului

Susţinătorii arădeni au cântat constant pentru favoriţi deşi jocul nu i-a încântat în mod deosebit. Interesant e că prin minutul 40 ultraşii sosiţi cu un autobuz din Arad au hotărât să se mute din spatele gardului de pe lungime şi să privească de la ”peluză” jocul. În primă instanţă au fost şicanaţi de jandarmi iar un tip cu Porsche s-a arătat iritat că fanii îi stau lângă maşina parcată în spatele porţii. Deşi avea număr de Bucureşti, iar, iniţial, tot forţele de ordine i-au separat pe cei cu maşini de Arad de cei cu ”TM”. Până la urmă şoferul milionar şi-a mutat bolidul şi fanii au căzut la pace cu jandarmii.

UTA Arad a câştigat Seria a IV-a cu o rundă înainte de final. Săptămâna viitoare arădenii mai joacă acasă cu FC Hunedoara. Alb-roşii au acum 53 de puncte, cu patru mai multe faţă de Mama Mia şi cu trei peste Sebiş, învingătoare cu 6-0 la Pandurii II, dar care stă mai prost în meciurile directe cu ”Bătrâna Doamnă”. Tot vineri Lugojul şi-a continuat seria incredibilă de victorii şi a trecut cu 2-1 de Turceni.

http://liga2.prosport.ro/liga-3/stiri/ar...o-14319330
Răspunde
24-05-2015, 11:47, (Ultima modificare: 24-05-2015, 13:56 de Kidu.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Mircea M Ionescu, pe facebook. Am urmărit şi comentariile de pe siteurile naţionale, 90% ne sunt favorabile şi salută revenirea UTA-ei în Liga a doua, iar mulţi  spun că ne aşteaptă în Liga I!

CFR râde, RAPID plânge, Fortza UTA!

...Seara de sâmbătă am petrecut-o la Festivalul Comediei Românești-festCo, în prima sa zi! Trăgând, însă, cu ochiul pe telemobil să văd evoluția rezultatelor penultimei etape din Liga de așa-zis fotbal a României... Pierzând la Galați, "U" Cluj a luat și ea drumul cu spini ai "B"-ului... Brașovul a câștigat, suspect, la Chiajna, cu Viitorul în regres al lui Hagi, și speră într-o minune, în duelul supraviețuirii, sub Tâmpa, cu Mediașul...
...Dramă anunțată pentru Rapid! Am scris, în acest spațiu de Facebook, cu condeiul înmuiat în lacrimă, după jocul (și înfrângerea fără replică a Rapidului la Giurgiu, cu Astra) că giuleștenii vor retrograda!... Pentru că au aruncat arginți pe ciurucuri prezentate de parșivii impresari drept valori. Aiurea!.. Un neicanimeni din Curacao, cehi și spanioli de duzină aduși de prin Thailanda și India; .Daniel Nicolae, mai bun comentator TV decât în arenă, legendarul Pancu învins de vârstă și de accidentări, numai Săpunaru, singurul jucător român titular (!), a.ținut aprinsă, un timp, flacăra iluziei, dar era cam singurul profesionist!... În seara asta neagră precum catranul, o lacrimă, încă una, pentru Legenda Rapid! Pierzând și la Cluj.(1-2), cu CFR, echipa cu cea mai frumoasă galerie din țară a luat drumul "B"-ului. Rapid, o Legendă furată, acum trădată...
...Bucurie, sub Feleac, pentru CFR, care, după ploconul de la TAS, de ieri, cu redarea celor 24 de puncte penalizare de la Federație, plus victoria de sâmbătă noapte, în dauna Rapidului, n-ar fi exclus să joace într-o cupă europeană, treapta de bronz nemaiputând să-i fie luată de cineva. Ea, CFR, care, acum o săptămână, era una dintre cele șase retrogradate!?!
..."Lovitura de teatru" dinaintea penultimei etape, altfel spus cele 24 de puncte returnate feroviarilor de pe Someș, înseamnă, însă, o mare înfrângere a FRF, cea responsabilă de bulversarea luptei pentru evitarea retrogradării și a ocupantei locului III! După o asemenea "performanță" (încă una!), conducerea Federației ar trebui să-și prezinte o demisie de onoare! Greu de crezut că va putea face un asemenea gest incapabilul, diletantul președinte Burleanu, urcat pe pârghii politice în loja pregătită pentru Gică Popescu, trimis după gratii (oare întâmplător?!) cu două zile înaintea alegerilor pentru FRF!
... S-au dus în "B" Oțelul (o fostă recentă campioană), Rapid și "U" Cluj, nume de Legendă, în schimb va dansa pe prima scenă F.C. Voluntari!?! Unde sunteți Victoria Brănești, C.S. Otopeni?!... Și ne mai mirăm că avem un campionat de trei parale?!
...Unica bucurie, revenirea altui nume de Legendă, UTA, în Divizia a doua. I se spune UTA-Bătrâna doamnă, dar eu îi zic și Tânăra doamnă, stare de spirit nemuritoare în istoria fotbalului românesc! UTA, și ea o Legendă furată de samsari și impresari dubioși!
...Plâng, în miez de noapte, pentru Prințesa copilăriei mele, Rapid, îmi cântă sufletul de bucurie pentru UTA!
Răspunde
03-06-2015, 12:16,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Un remember pe unde am fost sezonul asta, bina ca am scapat de aicea Big Grin

http://sportarad.ro/azi-joaca-uta-n-depl...ei-doamne/
Răspunde
04-06-2015, 15:55,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Lege pentru salvarea sportului


Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, 3 iunie, modificarea articolului XVI pct (2) la art. 18 indice 1 litera b) din Legea Sportului 69 din 2000, articol clarificator privind procedura de accesare a fondurilor asigurate de către autorităţile publice locale. Prin această modificare, veritabilă „gură de oxigen” (şi) pentru echipele arădene care primesc bani nerambursabili prin programele de promovare a Sportului de Performanţă, legea spune clar, fără echivoc, cităm: „din sumele alocate pot fi finanţate toate tipurile de cheltuieli aferente programelor sportive, inclusiv cele de natură salarială”.
Semnal de sub panou
„Tăvălugul” petiţiilor şi memoriilor către Minister, Guvern şi Parlament a pornit de la ultima Adunare Generală a FR Baschet, unde Marcel Urban, preşedintele Univ Goldiş ICIM Arad – având susţinerea unui grup de conducători de cluburi de primă divizie – a tras un semnal de alarmă: „Modificările Legii Educației Fizice și Sportului nr. 69/2000, prin O.U.G. nr. 2/2015 au dat peste cap modul de utilizare al finanţărilor din bani publici. Acestea au fost confuze şi ambigue, lăsând loc de interpretări. Practic, obstrucţionau fondurile pe care 90% din cluburile din România le folosesc”.
Reprezentantul celei mai titrate grupări arădene din sportul de echipă a formulat o petiţie la care a aderat toate cluburile din baschetul feminin românesc, modelul fiind preluat şi de FR Volei şi FR Handbal. Miza: o modificare legislativă, prin care să se poată plăti prime, şi de ce nu, salarii sportivilor.

Se pot plăti salarii!
După ce mai multe Consilii Judeţene şi Locale au blocat finanţarea sportului de performanţă pentru că textul de lege nu era foarte clar, în sensul că nu se specifica dacă se pot plăti şi salarii, lucrurile s-au limpezit, conform amendamentului înaintat de Comisia pentru buget, finanţe şi bănci şi votat în plenul Camerei Deputaţilor, care este for decizional. Mai rămân doi paşi: promulgarea legii în termen de maxim 20 zile de către preşedintele României şi publicarea acesteia în Monitorul Oficial.
Noul text de lege
Potrivit noii reglementări, art. 18 indice 1 litera b) din Legea Sportului 69 din 2000, prevede faptul că prin hotărâre a consiliului local sau consiliului judeţean, se pot repartiza sume din bugetul local pentru: „Finanţarea activităţii structurilor sportive locale, constituite ca structuri non-profit în condiţiile legii, participante la competiţiile sportive locale, regionale, naţionale şi internaţionale, organizate în conformitate cu statutul şi regulamentul federaţiilor naţionale pe ramură de sport în baza contractelor, a programelor sportive ale acestora care prevăd promovare, selecţie, participare, pregătire, organizare de competiţii şi evenimente sportive. Din sumele alocate pot fi finanţate toate tipurile de cheltuieli aferente programelor sportive, inclusiv cele de natură salarială.



http://www.aradon.ro/lege-pentru-salvare...ui/1541352
Răspunde
05-06-2015, 13:28,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
http://specialarad.ro/nu-mai-e-zvon-mane...principal/
Sper ca NU! Sper sa nu faca greseala Meszar sa ii lase pe astia sa puna mana pe UTA!
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)