Stiri din sezonul 2014-2015
07-10-2014, 23:57,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
@ Adrian Petre:
Respect pentru cum gandesti !
Răspunde
08-10-2014, 5:47, (Ultima modificare: 08-10-2014, 5:48 de adymax.)
Nagy si „sabia lui Damocles”
Pentru prima dată, conducerea de la UTA admite că antrenorul ar putea fi schimbat dacă lucrurile nu merg cum trebuie.

Situația de la UTA nu este dintre cele mai bune, înfrângerea de la Giarmata punând capac la ultimele evoluții din campionat. Însă, omul numărul 1 din club, managerul general, Alexandru Meszar, este moderat când vorbește despre ce a fost și ce va fi.
Atmosferă sumbră
Imediat după înfrângerea cu Giarmata, nu am văzut decât capete plecate și suporteri nemulțumiți. Managerul general al UTA-ei, Alexandru Meszar, explică: „La sfârşitul săptămânii trecute şi la începutul aceasteia a fost o atmosferă sumbră atât în cadrul lotului, băncii tehnice cât şi a conducerii. Dar, am trecut peste aceasta şi în momentul de faţă s-a instalat o atmosferă dornică de a ne demonstra valoarea şi că jocul prestat la Giarmata a fost un accident”.
Nagy, în pericol
Chiar dacă nu se pune, momentan, problema unor schimbări la UTA, la niciun nivel, se admite că staff-ul tehnic ar putea avea de suferit. „Am avut şi avem încredere în continuare în stafful tehnic. Conducerea se va folosi de toate mijloacele pentru a îndeplini obiectivul echipei. Una din mijloace este şi schimbarea staffului tehnic. Momentan, însă, nu e cazul. Proiectul UTA înseamnă continuitate, respect şi răbdare” – adaugă Meszar.
Obiectiv complex
Fanii vor spectacol, promovare, dar și creșterea jucătorilor, iar dacă se poate, o echipă plină de arădeni. Nu-i posibil într-un an așa ceva, de asta să fim toți convinși. Meszar confirmă: „Obiectivul nostru este foarte complex. Ne dorim promovarea, totodată să creştem şi să dăm şansă jucătorilor proprii, dar în acelaşi timp să avem şi un joc spectaculos. Iar cei care au un pic de cultură fotbalistică ştiu că toate aceste lucruri sunt greu de rezolvat într-un an competiţional”.

Fără penalizări
Meszar spune că nu vor fi penalizări, dar cei implicați trebuie să fie conștieți că joacă pentru un brand al Aradului. „Toţi jucătorii, stafful tehnic şi administrativ trebuie să conştientizeze pentru ce club lucrează şi ce şansă au. Conducerea se va folosi de toate mijloacele pentru îndeplinirea obiectivului, şi sunt sigur că nu vom ajunge la penalizări financiare, pentru că – repet – avem încredere atât în jucători cât şi în staff”.

http://www.aradon.ro/nagy-si-sabia-lui-damocles/1464844
Răspunde
08-10-2014, 19:32,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
ar putea sa faca cineva un rezumat la ce s-a discutat aseara in sedinta SCU la care am inteles ca a participat atat Meszar cat si Dragan?multumesc
Răspunde
08-10-2014, 19:42,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Foarte multe lucruri insa ca sa spicuiesc din ele s-a discutat despre situatia lucrarilor al motorul unde dugaesescu iarasi a blocat totul urmand saptamana urmatoare sa se adreseze iarasi Meszar in scris primariei sa se mute tabela si cabina de filmat si sa se paveze in fata si spatele tribunelor. S-a discutat si despre planurile din iarna, despre sedinta avuta cu stafful tehnic, despre aducerea lui Stratila, despre obiectivul ramas in vigoare de a promova inca de anul asta in liga a II-a, despre magazinul din mall, despre bilete si abonamente, despre echipa, despre sprijinul primit d ela autoritati si sponsori, despre planuri de viitor,etc.

Daca veneati la sedintele SCU care sunt publice si sunt anuntate din timp ati fi aflat mai multe . Poate data viitoare .... Wink
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-10-2014, 19:48,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Unii suntem plecati din tara dar tot vrem sa fim la curent cu ce sa discutat.
Răspunde
08-10-2014, 19:49, (Ultima modificare: 08-10-2014, 19:51 de psv.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
(08-10-2014, 19:42)Redpunk_one a scris: Foarte multe lucruri insa ca sa spicuiesc din ele s-a discutat despre situatia lucrarilor al motorul unde dugaesescu iarasi a blocat totul urmand saptamana urmatoare sa se adreseze iarasi Meszar in scris primariei sa se mute tabela si cabina de filmat si sa se paveze in fata si spatele tribunelor. S-a discutat si despre planurile din iarna, despre sedinta avuta cu stafful tehnic, despre aducerea lui Stratila, despre obiectivul ramas in vigoare de a promova inca de anul asta in liga a II-a, despre magazinul din mall, despre bilete si abonamente, despre echipa, despre sprijinul primit d ela autoritati si sponsori, despre planuri de viitor,etc.

Daca veneati la sedintele SCU care sunt publice si sunt anuntate din timp ati fi aflat mai multe . Poate data viitoare .... Wink

eu as fi venit ,dar fiind momentan in ploiestiSmile...e mai greu
Răspunde
08-10-2014, 19:51,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
O sa ne gandim si la o varianta de rezumat pentru suporterii nostri plecati afara . Pana una alta am facut un rezumat pentru membrii SCU pe subforumul asociatiei.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
08-10-2014, 20:28,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Redpunk_one
O sa ne gandim si la o varianta de rezumat pentru suporterii nostri plecati afara . Pana una alta am facut un rezumat pentru membrii SCU pe subforumul asociatiei.
Mulțumim primare pt gândurile tale!!Big Grin
Răspunde
08-10-2014, 21:23,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Asta e buna de mesaj Smile)))
Răspunde
08-10-2014, 22:42, (Ultima modificare: 08-10-2014, 22:43 de I 929.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Meszar e dezamăgit de unii jucători din lot, de mentalitatea lor. A fost destul de dur cu unii, însă pentru că pe aici citesc şi colegi de-ai lor cred că e mai bine să se menţină suspansul şi să tragă serios toţi începând de sâmbătă pentru a-şi reface "imaginea". Dpdv financiar nu sunt probleme, Meszar se descurcă. Jucătorii au luat nişte bani (primă inclusiv pentru punctul cu Filiaşi!) chiar înainte de meciul de la Giarmata, nu ar trebui să existe nemulţumiri. Cu Roli situaţia e cam cum a spus presa: se merge pe mâna lui, se bucură de încredere, dar dacă vom mai pierde ceva meciuri probabil să fie schimbat. Variante de înlocuire nu sunt însă prea multe sau prea bune. Cu toţii credem că e nevoie de cineva să bună biciul pe jucători, iar Meszar e dezamăgit că şi la UTA se întâmplă lucrul ăsta deşi există condiţii foarte bune de performanţă. Există vitamine, se face recuperare, se face teambuilding, dar cu toate asta...

Proiectul stadionului s-a schimbat în sensul că va fi varianta aceea cu tribune independente. Îşi va menţine însă capacitate de 12 mii de locuri plus sa minus câteva zeci şi va fi construit pe lângă clădirile vechi care din păcate au alţi proprietari (grădiniţa, popicăria şi creşa, turnul radio). Ca o paranteză eu aş fi curios să văd când şi cum a dobândit Bercea două clădiri din ansamblul stadion UTA când teoretic ar fi trebuit să fie toate pe acelaşi CF. Poate o să investighez cândva chestia asta la cadastru deşi nu ştiu la ce ne-ar ajuta.

Mai multe puteţi afla numai participând la şedinţe, la preţul a cel puţin unei beri băute cu ceilalţi "colegi de suferinţă". Pentru cei din străinătate, când vom avea site, poate o să ne jucăm cu un livecamera ceva, dacă ar fi cineva interesat să ne ajute cu tehnica.
Răspunde
09-10-2014, 10:49, (Ultima modificare: 09-10-2014, 15:09 de psv.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
imi pare rau ca intervin dar este inacceptabil ca viitorul stadion sa se construiasca langa acele constructii ,refuz sa cred ca primaria poate cheltui sute de mii de euro pentru studii de fezabilitate care niciodata multe dintre ele nu sunt puse in practica iar pentru acele cladiri nu se gasesc bani pentru a despagubi proprietarii si ..sper ca pana la urma se va rezolva aceasta problema(macar cresa/popicaria si acel turn de televiziune)!
nu am studii de specialitate dar ma intreb,nu poate fi declarat stadionul obiectiv de interes public??,asftel incat proprietarii sa fie despagubiti conform legii iar ulterior daca nu sunt multumiti de cuantumul despagubirilor sa se poata adresa in instanta dar asta fara a afecta desfasurarea lucrarilor.
oricum apar situatii extrem de ciudate in jurul noului stadion,cica s-a schimbat proiectul,pai daca s-a schimbat proiectul tehnic ,nu trebuia facuta o alta licitatie??
sunt extrem de nemultumit deoarece apar extrem de multe necunoscute in jurul acestui proiect dar nu am vazut nici macar un articol in presa legat de acestea

p.s. bercea cred ca a primit acele cladiri(cresa si popicaria) ca si anexe la cumpararea fabricii UTA
Răspunde
09-10-2014, 12:56,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Asa este psv si asta ne ingrijoreaza si pe noi . De aceea intalnirea noastra cu acel arhitect pe saptamana viitoare este primordiala. Poriectul era cica "Design&Build" adica castigatorul trebuie sa respecte anumiti parametrii stabiliti in caietul de sarcini dar are libertatea proiectului/designului . Avem cativa colegi chiar si aici pe forum pasionati de UTA dar si inginerie chiar daca nu toti neaparat in constructii (sau chiar care au firme de constructii si participa la licitatii de genul asta) si sper sa gasim sprijin la ei pentru a participa la discutia respectiva (Kidu, Manu, Dedei,etc) .
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-10-2014, 13:13,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Daca arhitectul este dispus sa se intalneasca cu noi, vin cu placere.
Răspunde
09-10-2014, 14:08,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
(09-10-2014, 10:49)psv a scris: imi pare rau ca intervin dar este inacceptabil ca viitorul stadion sa se construiasca langa cele constructii ,refuz sa cred ca primaria poate cheltui sute de mii de euro pentru studii de fezabilitate care niciodata multe dintre ele nu sunt puse in practica iar pentru acele cladiri nu se gasesc bani pentru a despagubi proprietarii si ..sper ca pana la urma se va rezolva aceasta problema(macar cresa/popicaria si acel turn de televiziune)!
nu am studii de specialitate dar ma intreb,nu poate fi declarat stadionul obiectiv de interes public??,asftel incat proprietarii sa fie despagubiti conform legii iar ulterior daca nu sunt multumiti de cuantumul despagubirilor sa se poata adresa in instanta dar asta fara a afecta desfasurarea lucrarilor.
oricum apar situatii extrem de ciudate in jurul noului stadion,cica s-a schimbat proiectul,pai daca s-a schimbat proiectul tehnic ,nu trebuia facuta o alta licitatie??
sunt extrem de nemultumit deoarece apar extrem de multe necunoscute in jurul acestui proiect dar nu am vazut nici macar un articol in presa legat de acestea

p.s. bercea cred ca a primit acele cladiri(cresa si popicaria) ca si anexe la cumpararea fabricii UTA

popicaria si gradinita aveau cf-uri separate apartinand fabricii . stadionul a iesit din proprietatea fabricii si a intrat in "proprietatea" orasului in 2003:
Stadionul UTA a intrat in proprietatea Consiliului Local Municipal Arad

_SUN, 05 October 2003
Complexul sportiv-educativ, stadionul plus cladirile si dotarile aferente, fara teren, a fost transmis cu titlu gratuit din patrimoniul UTA in cel al Consiliului Local Municipal Arad, in urma deciziei luate de Adunarea Generala a Actionarilor de la UTA Arad, transmite corespondentul Rompres. Valoarea de inventar a activelor care fac obiectul acestui transfer este de 8,865 miliarde lei. Construit de baronul Francisc Neumann, fostul proprietar al fabricii UTA, stadionul a fost inaugurat la meciul UTA - Ciocanul Bucuresti disputat la 1 septembrie 1946 si castigat de echipa gazda cu scorul de 1-0. Dupa 1989, stadionul a ramas in patrimoniul UTA, care insa nu a dispus de fondurile necesare pentru a-l intretine. Urmasii fostului proprietar au solicitat retrocedarea proprietati avute de baron in Arad, inclusiv stadionul. Avand insa in vedere ca, pe 12 septembrie 2002, APAPS, desi a solicitat acestora, nu a primit documente care sa le ateste calitatea de mostenitori, in urma cu o luna s-a luat decizia respingerii revendicarii. De mentionat ca, intre timp, termenul in care se puteau face notificari in vederea revendicarii proprietatilor de catre fostii proprietari sau de catre urmasii acestora a expirat. Prezent la sedinta extraordinara AGA, viceprimarul municipiului Arad, Emanoil Voicu, a spus ca, in viitorul apropiat, CLM se va preocupa de refacerea stadionului, investitiile necesar a fi facute fiind estimate la peste 10 miliarde lei. ROMPRES
interesant e oare cine apare ca si titular al terenului: statul roman, orasul, fabrica sau urmasii baronului Smile
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
20-10-2014, 15:39,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
După cele două victorii clare obţinute pe teren propriu, UTA trebuie să reconfirme şi în meciurile desfăşurate în deplasare. Victoria la Motru este esenţială pentru continuarea cu succes a cursei de urmărire a locului întâi şi credem că UTA se va prezenta la ora meciului din postura de favorită.
Meciul de la Motru împotriva echipei Minerul va începe vineri, 24 octombrie, ora 15.00. Utiştii care doresc să facă deplasarea cu autocarul o pot face înscriindu-se la numerele de telefon: 0751-100794 sau 0740147291, precum şi pe adresa de mail suporterclubuta@yahoo.com sau pe pagina de facebook a Suporter Club UTA. Plecarea va fi în ziua meciului, vineri 24 octombrie, ora 9.00, din faţa stadionului UTA. Costul deplasării: 10 lei.
Răspunde
29-10-2014, 20:03,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Blanaru ex-Gloria Arad s-a antrenat cu noi astazi!!! Nu e rau baiatul chiar imi place!!
Răspunde
29-10-2014, 22:08,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Nu cred că ar fi un transfer rău, mai ales că poate juca pe două posturi nu prea bine acoperite la noi. Totul e să aibă ambiţie şi să demonstreze staffului tehnic că se pot baza pe el.
Răspunde
30-10-2014, 11:09,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
O achizitie buna insa pacat ca nu poate intra decat din retur .

http://specialarad.ro/blanaru-a-ales-uta...a-galerie/

Blănaru a ales UTA! Fostul căpitan al Gloriei a refuzat Pâncota pentru Bătrâna Doamnă (GALERIE)

Răzvan Blănaru este, deocamdată, singurul jucător din lotul Gloriei care a devenit liber de contract. Imediat după ce a fost declarat liber de contract, mai multe cluburi au început să se intereseze de serviciile talentatului fotbalist în vârstă de 22 de ani.

Trecut și pe la Academia lui Gheorghe Hagi, Blănaru s-a remarcat în ultimii doi ani în tricoul Gloriei atât ca mijlocaș central, cât și ca fundaș central. După ce s-a pregătit o săptămână cu gruparea din liga secundă Șoimii Pâncota, Blănaru a schimbat apoi destinația și de două zile se pregătește cu UTA. „A fost dorința jucătorului. L-am remarcat încă din sezonul trecut când a jucat contra noastră la Gloria. Are determinare, este foarte puternic din punct de vedere fizic și poate juca atât ca mijlocaș cât și ca fundaș”, spune Roland Nagy, antrenorul echipei UTA, despre Blănaru.

Cum fotbalistul a evoluat în acest tur de campionat pentru Gloria, transferul său la UTA se poate face doar în pauza competițională, atunci când se deschide perioada de transferări. El va putea evolua pentru UTA doar din retur.

„Noi nu am semnat niciun contract cu Răzvan Blănaru. Este adevărat că s-a pregătit cu Șoimii Pâncota timp de o săptămână, dar este alegerea lui unde dorește să joace”, spune Pavel Piroș, președintele grupării Șoimii Pâncota.

El a evoluat astăzi într-un joc școală pe care Bătrâna Doamnă l-a susținut împotriva echipei de juniori a clubului.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-10-2014, 11:43,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Foarte bine! Ma bucur ca Razvan ajunge la noi. Si asa eram descoperiti pe posturile alea.
Răspunde
30-10-2014, 11:52,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Ar mai fi necesari de la Gloria si fratele lui Wild , Erich, tot fundas central dar mai puternic si mai experimentat decat fratele lui, dar si Galca mijlocas central, tehnic, puternic si cu experienta de liga a II-a, dar cu minusurile legate de comportament care din pacate l-au tot tras in jos. Oricum nici unul dintre ei nu ne poate ajuta decat din iarna, pana atunci trebuie sa castigam toate meciurile asa cum suntem acum .

Mai avem acasa cu turceni , mergem la ineu , pe urma acasa cu mama mia (meciul de 6 puncte) si pe urma ultima etapa deplasarea la hunedoreni.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)