Stiri din sezonul 2014-2015
21-01-2015, 14:49, (Ultima modificare: 21-01-2015, 14:51 de Oli.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Start de cantonament: UTA a ajuns la Moneasa!

Utiștii au ajuns în jurul prânzului la hotelul Parc din Moneasa și au ocupat două din etajele stabilimentului situat în centrul stațiunii.

Trupa arădeană e coordonată de team-managerul Codru Grădinariu și de Claudiu Drăgan, ultimul propunându-și să se antreneze cot la cot cu elevii lui Roli Nagy! Alături de maseurul Miki Tomescu a fost cooptat și „Tânărul” Ștefan Bicsky, iar Walti Schreiber a fost cel care i-a condus pe arădeni spre munții Codru Moma.


Roli Nagy – Walter Schreiber, Radu Anca – Sebastian Huțan, Codru Grădinariu – Claudiu Drăgan, Nicolae Tomescu – Ștefan Bicski, Norbert Varga – Roberto Bodea, Sorin Botiș – Alexandru Mitrea, Sorin Strătilă – Claudiu Tudor, Adrian Piț – Răzvan Blănaru, Cătălin Hlistei – Erich Wild, Adrian Popa – Adrian Suslak, Adrian Voicu – Ousmane Gueye, Marius Chindriș – Richard Filaret, Victor Prună – Dennis Man – Andrei Ghiunghiuș, Bogdan Burlă – Cristian Dobrean – Flavius Cohuț, Daniel Gheorghiță – Dan Silaghi, Ciprian Rus – Dumitru Copil, Beniamin Cotoc – Michel Vlad – Dani Bulza, e efectivul roș-alb, așa cum s-a împărțit pe camere. Sorin Leucuța ajunge după câteva zile, pentru că urmează un tratament de recuperare după accidentarea din meciul de sîmbătă dimineață.

În scurt timp, arădenii vor avea vecini noi, pe cei de la CS Ineu și pe cei de la ASU Poli Timișoara.

„În general avem câte două antrenamente pe zi, dar vor și și zile cu trei antrenamente. E o perioadă dedicată acumulării, avem la dispoziție platoul, pantele, dar și terenurile din Moneasa și Dezna”, a explicat Codru Grădinariu, în a cărui cameră se regăsește și „biblioteca”, dotată cu cărți motivaționale, de autocunoaștere, dezvoltare personale sau introspecție.

Pe 24 ianuarie, arădenii pleacă până la Gyula, acolo unde dau piept cu Grosics Akademia Szeged. Meciul se joacă de la ora 12,00, ora României.
http://sportarad.ro/start-cantonament-ut...a-moneasa/
Răspunde
22-01-2015, 10:49,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Citat:Mitrea e primul „cazut la datorie”
 
Nici bine nu a început cantonamentul celor de la UTA, căci a apărut și prima accidentare. Este vorba de portarul Alex Mitrea (foto), care a resimțit dureri la spate și nu se mai antrenează, cel puțin deocamdată. De fapt, este o recidivă, iar în aceste zile va merge la un consult medical.   
 
SURSA: Aradon      

 In conditiile astea nu ma mai mira ca tot turul s-a mers pe mana lui Bodea.
Răspunde
26-01-2015, 19:46,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
http://sportarad.ro/rus-a-decis-castigat...-oboseala/

"Bătrâna Doamnă” a început în forță cea de-a doua săptămână a stagiului de pregătire de la Moneasa cu un antrenament complex de aproape 2 ore. Pe terenul din Dezna, accentul s-a pus pe partea fizică, pentru ca doar spre final utiștii să primească și „bombonica”, așa cum îi place să se exprime lui Roland Nagy când le arată și mingea elevilor săi în plină perioadă de acumulări.

„Campionii”, din partea unui sebișean

Nici bine nu a început exercițiile de încălzire, căci utiștii au avut parte de o surpriză plăcută. Lângă terenul din Dezna a oprit un autoturism din care răsunau melodii motivaționale pentru Botiș. et. comp. Cel mai cunoscut refren a fost cel al „Imnului Campionilor”, ce a venit la „pachet” cu un mesaj clar din partea șoferului. Acesta, un bărbat trecut de prima vârstă, i-a mărturisit într-o scurtă discuție lui Roland Nagy că este sebișean, dar ține cu UTA. I-ar fi comunicat asta și primarului Gheorghe Feieș, fost coleg de școală cu el, avertizându-l că echipa fanion a județului va câștiga lupta pentru promovarea în Liga a 2-a. Mulțumindu-i pentru susținere, antrenorul arădenilor l-a rugat pe înflăcăratul fan să dea mai încet difuzoarele pentru o mai bună concentrare a elevilor săi, acesta plecând apoi de la teren.

„Bucăți” contra cronometru

După partea de stretching „marca” Radu Anca, utiștii au trecut la alergări. Împărțiți în trei grupuri, fotbaliștii, inclusiv Gheorghiță și Strătilă, fotbaliști care nu au transpirat duminică spre Izoi din pricina unor probleme medicale, au „înghițit” bucăți de 800, 600 și 400 de metri și invers. Nimeni nu a făcut rabat de la efort, „veteranii” Varga, Botiș sau Piț fiind chiar un exemplu pentru cei mai tineri. Juniorul Ghiunghiuș chiar a terminat gâfâind seriile, antrenorii amintindu-i că trebuie să scape de cele 2-3 kilograme în plus.

Portarii, tăvăliți de Huțan

hutanmitreaPe o porțiune a terenului, Sebastian Huțan a improvizat un „training camp” pentru „clienții” săi. A fost un antrenament de forță și rezistență, pe care Roberto Bodea și Alex Mitrea l-au dus la bun sfârșit cu toată opoziția vestei de 12 kilograme pe care o purtau pe rând sau a mingilor medicinale după care plonjau sau săreau în aer. Concurența între cei doi tineri goalkeeperi se vede și la antrenamente, Mitrea având puțin de recuperate în fața colegului său care a fost titularul tricoului cu numărul 1 în turul campionatului.

Miky trage tare pentru…Citizens

Dincolo de atribuțiile sale de maseur, dar și „decorator” al terenului de antrenament, Nicolae Tomescu și-a propus să intre și el în formă pentru primăvara fotbalistică. „Miky” face parte din lotul divizionarei a șasea, Citizens Arad, neavând concurent pe post…la meciurile din deplasare. „Acasă ne adunăm toți, n-are rost să mă gândesc că pot juca în fața lui Roli (n.a. Nagy) sau Radu (n.a. Anca). Afară, însă, la tăvăleală, sunt folosit mereu. Oricum, nu mă gândesc eu neapărat la fotbal sau la Citizens, întotdeauna mi-a plăcut sportul și am avut o condiție fizică acceptabilă”, mărturisea Tomescu. Acesta a făcut ture bune de teren la Dezna, dar s-a și folosit de bara cu greutăți.

„Atelier” de forță și dexteritate

La marginea terenului, departe de „miuța” încinsă la finalul antrenamentului de luni dimineață, Radu Anca a comandat pentru fiecare dintre cele trei grupe exerciții de forță și dexteritate. Chiar dacă au ieșit puțin șifonați după jocuri, Copil și Ghiunghiuș nu s-au dat la o parte de la flotări, abdomene, genoflexiuni cu bara cu greutăți în spate sau lucrul cu mingea medicinală.

Spectacol Cipri Rus

„Verzii” și „albaștrii” nu au avut nicio șansă în echipa „roșiilor”, pentru care Ciprian Rus a marcat toate golurile (atacantul înscrisese singurul punct al „textiliștilor” și sâmbătă în amicalul din Ungaria), câte două în fiecare meci. Una dintre reușite a fost chiar foarte spectaculoasă, din voleu după o preluare grea. Și Hlistei a înscris frumos, cu călcâiul, la 1-2 în fața echipei lui Rus, Botiș, Piț sau Strătilă. Locul 2 i-a revenit formației cu maieuri albastre, care a surclasat cu 6-2 teamul verde. Marcatorii „miuței” au fost: Burlă, de două ori, Popa, Prună, Chindriș și Silaghi, respectiv Hlistei și Wild.

"Ousmane„Ousmane, mai ușor la Izoi!?”

…i-a transmis în glumă Roland Nagy golgheterului său Ousmane Gueye la finalul jocurilor de luni dimineață. Atacantul de 20 de ani nu a fost în apele sale, a ajuns rareori la balon, semn că acuză o oarecare stare de oboseală. „Îmi trebuie și mingi ca să dau goluri”, a fost scuza senegalezului, care a alergat și sâmbătă și duminică cei 7 kilometri în pantă spre cabana Izoi. Fotbalistul de culoare a recunoscut că acest gen de pregătire fizică e ceva inedit pentru el, însă cu siguranță îi va face bine în campionat. Utiștii se pregătesc și după-amiază tot pe terenul din Dezna.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-01-2015, 15:41, (Ultima modificare: 28-01-2015, 15:44 de |R|O|B|I|.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Video West TV - UTA isi incarca bateriile la Moneasa

http://www.westtv.ro/emisiune-play/5042-...tului.html
Răspunde
04-02-2015, 19:55,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Psiholog si preparator fizic profesionisti care au activat la echipe de afara. Incet, incet incepem sa aratam ca o echipa profesionista de fotbal.

http://sportarad.ro/uta-are-preparator-f...il-calcio/

Înaintea meciului cu Poli, team-managerul Codru Grădinariu l-a prezentat pe noul preparator fizic al UTA-ei. Marius Bortiș are 35 de ani și a activat câțiva ani buni la Academia clubului Brescia Calcio, gruparea ridicată de Mircea Lucescu până în Serie A în anii 90. La „rândunele” jucau pe atunci Hagi, Lupu, Sabău, Mateuț sau Răducioiu, dar și italienii Ganz și Pirlo!

„Am fost la Brescia cinci ani, iar în România, până în această iarnă, am fost la Săgeata Năvodari. Se știu problemele de acolo, nu mai insist. E încă devreme să spun cum stau lucrurile în privința UTA-ei, dar sper să facem o treabă bună”, au fost primele cuvinte ale lui Marius Bortiș. Bihorean de loc, el a jucat fotbal la trupa din Beiuș.

„Mai sunt mici detalii de pus la punct, dar mi-aș dori să colaborăm. De când am devenit antrenor am considerat util și important să avem în staff și un preparator documentat și bine pregătit. Și-a făcut școala în Italia, a activat în Liga I și II la Năvodari, lucrurile au fost simple. Am avut un feeling pozitiv, și noi și el, să mergem mai departe. Sper să intre în pâine cât mai repede. E pregătit total”, a comentat Roland Nagy.

http://sportarad.ro/nimic-la-voia-intamp...-psiholog/

Înaintea unui retur de foc, echipa arădeană e preocupată de fiecare aspect din drumul pe care vrea încheiat cu promovare. Conducerea grupării roș-albe a decis să acorde mai multă atenție și factorului sufletesc așa că, la antrenamentul de astăzi, Rus, Copil și colegii lor au făcut cunoștință cu psihologul Balazs Zsolt.

„E arădean, fost sportiv, lucrează și în țara vecină cu echipa de pe primul loc din Liga a II-a (n.r. Elöre Bekescsaba). E un tânăr foarte capabil, sunt convins că îi va ajuta pe băieți să fie foarte conectați mental la obiectiv și să înțeleagă importanța acestui aspect. Va lucra două-trei zile pe săptămână, urmând să poarte discuții individuale și de grup, facem toate eforturile ca băieții și echipa să dea randamentul maxim”, a explicat Codru Grădinariu.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
13-02-2015, 14:55,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Transferurile UTA-ei. „Nicio alegere întâmplătoare!”

Cinci oameni au apărut în lotul arădean în această iarnă. Trei rutinați: Adrian Piț vine cu plus de experiență în banda stângă, Claudiu Tudor pare să fie omul potrivit să interpreteze rolul dirijorului de la mijloc, la fel cum Szekely e așteptat să impulsioneze atacul. Și doi mai tineri: Blănaru creează un plus de concurență în centrul defensivei, lângă „senatorul” Botiș, în timp ce Silaghi vine cu aer proaspăt în atac.

„În campionat se va vedea măsura exactă a valorii fiecăruia. După aceste câteva meciuri, cred că am ales bine și nu poate fi altfel, nu am făcut cu absolut niciunul o alegere întâmplătoare, forțată sau de conjunctură. Sunt transferuri la care am fost foarte atenți”, a subliniat Codru Grădinariu.

„Toți se pregătesc exemplar, la fel ca toată echipa. Staff-ul tehnic și staff-medical își dău tot interesul și fac tot pentru ca jucătorii să poată să dea randamentul care li se cere. Toată lumea e montată și muncește, toți sunt conectați la obiectiv”, a adăugat conducătorul arădean.
http://sportarad.ro/transferurile-uta-ei...mplatoare/
Răspunde
14-02-2015, 22:13,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
http://specialarad.ro/marturisire-emotio...ot-sa-mor/

Unul dintre cei mai vechi fani ai brandului UTA a făcut o mărturisire emoționantă la meciul pe care UTA l-a câștigat în această dimineață cu FC Bihor. Gheorghe Beleiu este de mai bine de 50 de ani un om dedicat culorilor alb-roșii și este în stare chiar să moară pentru acest brand.

A văzut povestea echipei UTA încă din perioada în care arădenii câștigau campionate, eliminau pe Feyenoord, pe Austria Salzburg sau Vitoria Setubal, or era egala lui Tottenham pe White Hart Lane. A văzut și decăderea Bătrânei Doamne, retrogradarea din 1979 și din 1981, anii grei din divizia B și tot ce a urmat, inclusiv perioada neagră din epoca Marțian…

Acum, Ghiță Beleiu săa atașat de noul proiect, această nouă UTA și crede în el, dar mai are o singură mare dorință: „Ieri eram în perfuzii, iar astăzi am venit la meci. Sunt în stare să mor pentru UTA. Am 65 de ani dar mai am o singură dorință: să mă duc să văd un meci pe viitorul stadion! Apoi pot să mor!”, sunt cuvintele lui Beleiu.

El ne-a reamintit ce i s-a întâmplat în momentul în care se afla la Spitalul Clinic din Cluj-Napoca unde a fost operat. Atunci a fost vizitat de Cristian Panin și a spus că puține momente mai emoționate ca acela a trăit în viața lui…
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
15-02-2015, 10:05,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Ce se mai aude de nume?
Răspunde
15-02-2015, 12:01,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Cat timp suntem ONG e complicat sa schimbi numele fiindca tinem de Min Justitiei si acesta trebuie sa dea rezervarea de nume si abia apoi Min Sportului sa modifice CIS-ul (certificatul de identitate sportiva) si abia apoi sa schimbi actele la FRF. Procedurile sunt greoaie (Min Justitiei nu ne-a aprobat pana acum variantele propuse de nume fiindca mai exista CS UTA cu nu stiu ce ramuri sportive active dar si FCM UTA fostul club care a disparut dupa fuziunea cu covaciul facuta de gio si care inca nu este radiata , nu au trecut 4 sau 5 ani de la pronuntarea definitiva a falimentului) si in mod normal FRF va putea analiza situatia noastra doar in vara dupa terminarea campionatului.

Daca eram SA sau SRL era mai simplu fiindca denumirile se elibereaza de catre Registrul Comertului din judetul unde ai sediul, dar asa ca si ONG mai dureaza.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
23-02-2015, 19:42,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
M-am intalnit astazi la sala cu Hlistei ocazie cu care am schimbat doua vorbe intrebandu-l ce s-a intamplat cu Caransebesul. Mi-a zis ca a fost doar un accident, ca i-au prins aia pe picior gresit dupa o perioada cu multe meciuri si tot cu catre doua antrenamente pe zi.
Răspunde
24-02-2015, 10:35,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Ieri seara la pub a fost o intalnire intre SCU pe deoparte si de cealalta parte Roli, Radu Anca, Chindris, Copil, Bodea, Hlistei si inca vreo 6 din garda tanara.

Personal am plecat destul de dezamagit de acolo pentru ca daca jucatorii au inteles situatia financiara a clubului (momentan sunt restanti cu un salariu) Radu Anca care e membru in staf parea destul de revoltat.
Din punctul meu de vedere chiar daca nu e o situatie ideala, nu e niciuna tragica. Banii pentru salarii vin de la firmele lui Tucudean si numai asa ii poate scoate din contabilitate. Nu e o situatie tocmai fericita insa momentan e tot ce avem. Nu s-a pus niciodata problema ca vreunul de ei sa nu isi ia pana la ultimul leu cand se trage linie insa nici nu e corect sa te tot plangi de fiecare data de parca asta te-ar impiedica sa te antrenezi sau sa iti vezi de obiectiv.

Le-am spus sincer si verde in fata: cine nu e multumit de situatia actuala, cine are impresia ca e prea bun pentru UTA sau pentru banii pe care ii castiga acum, nu are decat sa plece pentru ca nu are sens sa ne incurcam reciproc. Baietii ne-au asigurat ca nu e vorba de asa ceva chiar daca eu personal am retineri vis-a-vis de cativa dintre ei care sunt cu gura mai mare. Problema cea mai mare insa e ca Roli nu prea le zice nimic iar Radu Anca si chiar Hutan din cate am auzit, le tin isonul.

Nu spun ca trebuie sa le sarim in cap, lasam rezultatele sa vorbeasca insa vreau sa va transmit si voua ce s-a discutat si cum am perceput eu situatia. In continuare sunt de parere ca trebuie sa promovam fara probleme.
Răspunde
24-02-2015, 10:56,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Nu sunt bani la club de avem restante sau se mai intarzie putin din pricina procedurilor de plata a salariilor?
Răspunde
24-02-2015, 11:18,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Daca erau bani cu nemiluita nu purtam discutia aia aseara. Problema e ca principalul sponsor da banii la 3 luni odata , iar banii de la primarie vin in mai dupa ce e gata campionatul si in fiecare retur (au fost discutiile astea si in returul div D) apar sincopele astea cu restante de 1 maxim 2 salarii (azi este 1 singur salar restant la echipa) . Ar trebui identificate inca 2-3 firme care sa sponsorizeze cu sume mai mari clubul gen Gemi,Cotta si atunci nu vor mai fi nici sincopele astea dar pana atunci jucatorii trebuie sa inteleaga situatia si sa isi vada de antrenamente.

Aiurea de tot atitudinea de scandalagiu a lui Anca oricum.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
24-02-2015, 11:33,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Oricum ma bazez pe Meszar , nu cred ca ar fi adus jucatori cu salarii foarte mari daca nu am fi avut buget pentru plata lor. Problema cu restantele trebuie rezolvata urgent deoarece mentalitatea jucatorilor este cum este in ziua de astazi si trebuie sa avem o stabilitate din toate punctele de vedere... daca vrem sa promovam!
Răspunde
24-02-2015, 12:45,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Stiam cu totii de multa vreme de nemultumirea lui Anca si a catorva jucatori legat de salarii. Macar de s ar plange un jucator sarac nu Radu Anca.. Solutia e simpla, sta cine vrea. Daca stai inseamna ca esti de acord cu situatia si nu mai comentezi. Deocamdata ei au primit prima la egal ca sa piarda apoi la Giarmata.
Răspunde
24-02-2015, 12:57,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Sistemul de plata la UTA este gandit in felul urmator: salariu fix cu o pondere mai mica poate decat la alte echipe insa cu prime pentru victorie si obiectiv care s-au dat de fiecare data si care ao o pondere mai mare. E normal sa platesti performanta, lucru care poate pe unii ii nemultumeste pentru ca nu isi mai iau aceeasi bani indiferent daca bat sau pierd.
Asta-i mentalitatea paguboasa a fotbalistului roman si din cauza asta nu rupe niciun fotbalist roman gura targului pentru ca se gandeste numai la bani.
Nu ma intelegeti gresit, nu am pretentia sa joace gratis insa imi doresc sa fie la fel de combativi si in teren precum sunt atunci cand isi cer drepturile si fac puciuri la antrenamente.
Răspunde
24-02-2015, 13:31,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
,,Bun" exemplu le da Anca jucatorilor!!! BRAVO!!!
Răspunde
24-02-2015, 14:53,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Suporterii UTA-ei: „Un retur de foc. Noi vom fi acolo!”

Suporterii UTA-ei s-au întâlnit aseară cu o parte din componenții echipei și cu antrenorul Roli Nagy.  După eșecul de sâmbăta trecută, cu FC Caransebeș, fanii și-au transmis încă o dată tot sprijinul și au subliniat unica dorință a promovării.

„E foarte important returul, am insistat pe acest aspect, să înțeleagă și ei că vrem să promovăm UTA unde îi e locul. Încă un an în C nu e catastrofă, dar ar fi preferabil să-l evităm cu orice preț”, a povestit Dan Proca, conducătorul Suporter Club UTA.

Fanii le-au cerut jucătorilor să aibă mai multă încredere în ei și să rămână conectați la obiectiv fără să se lase distrași de comentariile din jur. ”Cred că au înțeles așteptările și mult am insistat ca ei să aibă așteptări mai mari de la ei. Valoric, fără să exagerez, avem lot de B bun. Într-adevăr, e un retur de foc, ținând cont de ambițiile locale, dar pe jucători nu trebuie să-i intereseze. Ei trebuie să joace pe teren și așa pot promova. Avem meci direct cu contracandidata, plus că valoric și cantitativ lotul permite lejer atingerea obiectivului. Sigur,mingea e rotundă, e bine să fim atenți. Iar din scăpări de genul Filiași, Giarmata sau acum, Caransebeș, dar nu acesta a fost motivul pentru care ne-am întâlnit, trebuie să avem grijă să învățăm din ele, să nu se repete pe puncte”, a indicat Proca.

„Noi, ca suporteri, vom fi acolo, ei doar să-și vadă de joc și putem promova. La fel s-a spus și anul trecut cu Pecica și Gloria, că jocurile sunt făcute, și până la urmă tot noi am promovat. Ne vedem de treaba noastră, nu trebuie să ne intereseze ce fac alții. Mintea jucătorilor să fie la antrenamente și jocuri”, sună concluzia președintelui
Suporter Club UTA.
http://sportarad.ro/suporterii-uta-ei-un...-fi-acolo/
Răspunde
24-02-2015, 15:38, (Ultima modificare: 24-02-2015, 15:41 de Kidu.)
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Gresit: inca un an in C ar fi catrastofa curata (ma indoiesc ca Dani n-a sesizat asta). Ideea era ca putem vorbi de rabdare in reconstructia echipei in liga a II-a insa etapele ligii a IV-a (obiectiv indeplinit) si ligii a III-a (obiectiv propus in curs de indeplinire) trebuiesc depasite in viteza. Asta nu e fotbal ce se joaca aici, e bambilici.
Răspunde
24-02-2015, 17:05,
RE: Stiri din sezonul 2014-2015
Eu am spus ca nu se desfiinteaza echipa daca nu promovam, dar trebuie promovat cu orice pret la fel ca si anul trecut din D in C. Am spus asta si lui Radu si l-am si sunat acum sa corecteze acolo. Mi-a promis ca va face corectura respectiva cand ajunge acasa (era acum cu copilul la stomatolog).
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)