Transferuri
10-07-2014, 14:51,
#41
RE: Transferuri
(10-07-2014, 14:18)I 929 a scris: Nu am fost la reunire, dar dintr-o discuţie cu Redpunk One am aflat că noutăţile ar fi: Mitrea a fost prezent la antrenament spunând că vrea la noi şi nu la Pâncota (mai trebuie totuşi să se înţeleagă şi cluburile), feţe noi ar fi Miron (din cuplul celebru Capătă-Miron, numai că primul nu mai e dorit la echipă), un Briciu (mijlocaş ofensiv - atacant, google-ul spune că ar fi fost "decarul Ripensiei"), un Ivănică (tot ceva atacant, a jucat pe la Olt, cred că are pe la vreo 25 de ani) şi este aşteptat un junior de pe la Craiova lui Mititelu. Pe lângă ăştia ar fi Chindriş şi Lazea. Meszar i-ar vrea şi pe Popescu+Ardelean, însă cei doi visează Liga I, contracte afară etc. Să vedem ce va mai scrie şi presa.

Dănuț Iulian Ivănică
http://ro.soccerway.com/players/-ivanica/104926/

A mai jucat la FC Olt si la FC Arges, cred ca el a facut parte din acel grup de jucatori de la FC Arges care au venit la Arad vara trecuta, dar nu au ramas din cauza incertitudinii la echipa.
Răspunde
10-07-2014, 15:24, (Ultima modificare: 10-07-2014, 15:26 de Redpunk_one.)
#42
RE: Transferuri
(10-07-2014, 14:51)Oli a scris:
(10-07-2014, 14:18)I 929 a scris: Nu am fost la reunire, dar dintr-o discuţie cu Redpunk One am aflat că noutăţile ar fi: Mitrea a fost prezent la antrenament spunând că vrea la noi şi nu la Pâncota (mai trebuie totuşi să se înţeleagă şi cluburile), feţe noi ar fi Miron (din cuplul celebru Capătă-Miron, numai că primul nu mai e dorit la echipă), un Briciu (mijlocaş ofensiv - atacant, google-ul spune că ar fi fost "decarul Ripensiei"), un Ivănică (tot ceva atacant, a jucat pe la Olt, cred că are pe la vreo 25 de ani) şi este aşteptat un junior de pe la Craiova lui Mititelu. Pe lângă ăştia ar fi Chindriş şi Lazea. Meszar i-ar vrea şi pe Popescu+Ardelean, însă cei doi visează Liga I, contracte afară etc. Să vedem ce va mai scrie şi presa.

Dănuț Iulian Ivănică
http://ro.soccerway.com/players/-ivanica/104926/

A mai jucat la FC Olt si la FC Arges, cred ca el a facut parte din acel grup de jucatori de la FC Arges care au venit la Arad vara trecuta, dar nu au ramas din cauza incertitudinii la echipa.

http://sportarad.ro/capata-rat-pavel-mag...ea-uta-ei/

Luci nu ne-am inteles. Cu astia s-a vorbit si s-au inteles in principiu dar nu erau azi la Motorul decat cativa dintre cei de sus. Sa vedem zilele astea cine mai vin si cu cine se mai semneaza.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
10-07-2014, 21:29,
#43
RE: Transferuri
radu marginean cred ca ar fi si el o solutie avand in vedere ca este aradean ,utist si ar putea fi folosit la mijloc in banda dreapta nu doar ca inchizator unde aglomeratia e mare cu varga,avramutiu,chindris si lazea.
Răspunde
11-07-2014, 17:19,
#44
RE: Transferuri
Miza pe atac: utiștii îi testează pe Anagor, Ivănică și Steop


Roland Nagy a recunoscut că posturile deficitare în echipa sa sunt cele de fundaș dreapta, mijlocaș central ofensiv, dar mai ales atacanți. După despărțirile de Capătă, Măgulean și Pavel, „textiliștii” caută forță ofensivă, iar la „triunghiularul” de mâine, de la Chișineu Criș, vor fi trei fotbaliști „sub lupă”.

Teoretic, doi dintre ei ar trebui să corespundă așteptărilor și asta pentru că este vorba despre nigerianul Ifeany Joseph Anagor, atacantul Ripensiei care a făcut furori în ediția trecută a Cupei României și Dănuț Ivănică, vârful crescut de FC Argeș cu destule reușite pe scena eșalonului secund. Mai mult, ultimul este și liber de contract după aventura la FC Olt și, la 24 de ani, s-ar plia pe proiectul UTA-ei bazat în special pe fotbaliști tineri. În fine, și Bogdan Steop își încearcă din nou norocul în „alb-roșu”, după ce acum trei ani nu a fost teținut în lotul de ligă secundă. Acum, atacantul de picior stâng s-a eliberat de contractul cu FC Caransebeș și vrea să-l convingă pe Nagy că merită o șansă la nou promovata în eșalonul trei.

Un primă ocazie pentru stafful tehnic „textilist” să se convingă de abilitățile fotbaliștilor nou sosiți sunt meciurile de câte 45 de minute cu Păulișana Păuliș (ora 11,20) și Crișul Chișineu Criș (ora 12,10). Turneul are loc la Chișineu Criș.

http://sportarad.ro/miza-pe-atac-utistii...b-standard

Iată că, totuşi, am renunţat la ideea unui lot format exclusiv din arădeni. Cred că e un lucru bun dacă ne propunem şi performanţe imediate, cum ar fi promovarea în Liga a II a. Anagor cred că ar fi o variantă interesantă, de ceilalţi doi nu ştiu ce să spun pentru că deşi nu sunt bătrâni, deja au câţiva ani în fotbal şi nu au reuşit să se impună în liga a II a. Pentru liga a III a însă poate sunt ok.
Răspunde
11-07-2014, 19:12, (Ultima modificare: 11-07-2014, 19:21 de psv.)
#45
RE: Transferuri
(11-07-2014, 17:19)I 929 a scris: Miza pe atac: utiștii îi testează pe Anagor, Ivănică și Steop


Roland Nagy a recunoscut că posturile deficitare în echipa sa sunt cele de fundaș dreapta, mijlocaș central ofensiv, dar mai ales atacanți. După despărțirile de Capătă, Măgulean și Pavel, „textiliștii” caută forță ofensivă, iar la „triunghiularul” de mâine, de la Chișineu Criș, vor fi trei fotbaliști „sub lupă”.

Teoretic, doi dintre ei ar trebui să corespundă așteptărilor și asta pentru că este vorba despre nigerianul Ifeany Joseph Anagor, atacantul Ripensiei care a făcut furori în ediția trecută a Cupei României și Dănuț Ivănică, vârful crescut de FC Argeș cu destule reușite pe scena eșalonului secund. Mai mult, ultimul este și liber de contract după aventura la FC Olt și, la 24 de ani, s-ar plia pe proiectul UTA-ei bazat în special pe fotbaliști tineri. În fine, și Bogdan Steop își încearcă din nou norocul în „alb-roșu”, după ce acum trei ani nu a fost teținut în lotul de ligă secundă. Acum, atacantul de picior stâng s-a eliberat de contractul cu FC Caransebeș și vrea să-l convingă pe Nagy că merită o șansă la nou promovata în eșalonul trei.

Un primă ocazie pentru stafful tehnic „textilist” să se convingă de abilitățile fotbaliștilor nou sosiți sunt meciurile de câte 45 de minute cu Păulișana Păuliș (ora 11,20) și Crișul Chișineu Criș (ora 12,10). Turneul are loc la Chișineu Criș.

http://sportarad.ro/miza-pe-atac-utistii...b-standard

Iată că, totuşi, am renunţat la ideea unui lot format exclusiv din arădeni. Cred că e un lucru bun dacă ne propunem şi performanţe imediate, cum ar fi promovarea în Liga a II a. Anagor cred că ar fi o variantă interesantă, de ceilalţi doi nu ştiu ce să spun pentru că deşi nu sunt bătrâni, deja au câţiva ani în fotbal şi nu au reuşit să se impună în liga a II a. Pentru liga a III a însă poate sunt ok.

-anagor este un fotbalist mai mult decat interesant si sincer m-as bucura sa ramana la noi,nu cred ca va avea probleme sa se impuna ,nu va fi usor insa sa il transferam ,vine de la un club extrem de serios cu un proiect asemenator cu al nostru,sper insa sa reusim ....
-ivanica eset un intr-un con de umbra de ceva vreme,nu a facut mare branza nici la FC Olt,este insa un atacant puternic cu executii bune,care poate ar merita o sansa
-steop,nu cred ca va fi pastrat,nu a reusit sa impresioneze nici in 2010 cand a fost testat de Roly Nagy
Răspunde
11-07-2014, 19:45,
#46
RE: Transferuri
Pt prima data in ultimii ani simt ca se vrea o campania de transferuri serioasa si mai ales realistă!cred ca trebuie insistat si pe popescu si ardelean!sunt jucători f buni ce au sansa sa creasca in liga 3 (liga 1 pt momentul de fata e o căciulă prea mare pt ei)
Răspunde
12-07-2014, 15:15,
#47
RE: Transferuri
Deja avem o varianta de portar sub 20 de ani care s-a afirmat la Hidisel insa a fost si in liga a II-a la echipa lui mititelu. Ivanica a confirmat sper sa il retinem si pe Anagor de la Ripensia. Nu stiu cum sunt Condrea sau Steop dar din cate vad Roly il vrea pe Condrea pe partea dreapta a apararii.

http://sportarad.ro/fostul-craiovean-bar...le-uta-ei/
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
15-07-2014, 15:25,
#48
RE: Transferuri
Dănuț Ivănică a semnat cu UTA! E ultimul „pariu” al lui Dobrin

Conducerea alb-roșiilor a anunțat astăzi primul transfer important al verii: atacantul Dănuț Ivănică a semnat cu UTA pentru următoarele trei sezoane.

„Negocierile au durat mai mult, ținând cont că vorbim de un jucător care vine la Liga a III-a de la un nivel superior. Dar Ivănică s-a arătat încântat de proiectul nostru și a devenit jucătorul UTA-ei. Transferul său reprezintă o mare realizare pentru clubul nostru”, a punctat Codru Grădinariu, team-managerul UTA-ei.

Dănuț Ivănică e născut pe 1 septembrie 1989 și a debutat la seniorii echipei din localitatea natală, Rova Roșiori, în 2005. Trupa sa juca pe atunci în Divizia C, iar el era remarcat de marele Nicolae Dobrin, care l-a adus la școala sa de fotbal din Trivale. A „absolvit-o”, apoi a făcut saltul la prima echipă a lui FC Argeș, în vara lui 2007, anul în care Dobrin s-a stins. Ivănică a fost ultimul jucător ridicat de legendarul fotbalist al României. Pe lângă gruparea din Trivale, atacantul care măsoară 1,87 m a mai activat la FC Olt, de care s-a despărțit în luna mai.

Vârful ar putea debuta mâine în alb-roșu: de la ora 17,30, pe arena din cartierul Sînnicolau Mic, UTA joacă în Cupa României cu Muncitorul Reșița.

(www.sportarad.com)
Răspunde
15-07-2014, 15:45, (Ultima modificare: 15-07-2014, 15:45 de I 929.)
#49
RE: Transferuri
Pentru ca Ivănică să evolueze mâine cred că trebuie să-i fie înregistrat contractul la Federaţie. Nu cred să nu poată fi făcută înregistrarea până la ora meciului. Pare să fie un transfer bun, mai ales după declaraţiile lui Grădinariu. Sper să dea randamentul dorit, la UTA va avea ocazia de a fi golgheterul seriei.
Răspunde
22-07-2014, 2:22, (Ultima modificare: 22-07-2014, 2:23 de Oli.)
#50
RE: Transferuri
Avrămuțiu s-a întors la Curtici, Voicu e așteptat la discuții

Mijlocașul în vârstă de 22 de ani i-a anunțat pe utiști că nu dorește să mai continue în alb-roșu și s-a întors la Frontiera Curtici. Remus Avrămuțiu (22 de ani) fusese adus returul trecut de arădeni și a jucat 7 meciuri, marcând un singur gol. Antrenorul Roland Nagy l-a folosit în zona centrală din linia mediană, compartiment în care s-a creat o concurență puternică în această vară, odată cu revenirile lui Chindriș și Lazea, puși lângă Nădăban și Varga.
În sens invers, către Arad adică, apărătorul de bandă dreaptă Adrian Voicu e așteptat în aceste zile de conducerea clubului la negocieri.
http://sportarad.ro/avramutiu-s-a-intors...-discutii/

p.s:Adrian Voicu are 29 de ani,joaca mijlocas la inchidere(fundas) ultima data a jucat la CSMS Iasi, Delta Tulcea si FC Arges(liga 1 si liga2)
http://ro.soccerway.com/players/adrian-voicu/74365/
Răspunde
23-07-2014, 18:13,
#51
RE: Transferuri
http://sportarad.ro/uta-are-doi-oameni-i...is-scorul/

Răzvan Petcu, fundaș central de la Caransebeș, și Petru Cojoc, mijlocaș dreapta de la Costuleni (Republica Moldova) sunt sub lupa lui Roland Nagy în aceste momente, în amicalul pe care UTA îl dispută la Crișul Sîntandrei. Echipei arădene i s-a alăturat și portarul Mitrea, semn că situația lui se apropie de clarificare.

Nagy a început cu Mitrea – Popa, Botiș, Petcu, Suslak – Cojoc, Chindriș, Nădăban, Hlistei – Rus, Anagor.

E 1-0 pentru utiști, care au deschis scorul chiar din primul minut, prin Ciprian Rus!

Joacă Mitrea, un semn cu siguranţă bun.
Răspunde
24-07-2014, 6:07,
#52
RE: Transferuri
Mărginean se desparte de Bistrița și se gândește la antrenorat
www.sportarad.ro

Ultimele sezoane nu au fost prea fericite pentru Radu Mărginean. Cel puțin din punct de vedere financiar, mijlocașul defensiv a ales prost și asta pentru că UTA și Gloria Bistrița nu i-au achitat fotbalistului toate drepturile financiare trecute în contract.

Deși el și-a făcut treaba cum a putut mai bine, arădeanul se găsește în postura de a nu se mai uita în urmă, grăbindu-și despărțirea de transilvăneni. „Peste câteva zile o să fiu liber de contract, însă am decis să mai iau în calcul doar oferte serioase. Nu mai vreau să joc fotbal pe banii mei, mai bine mă gândesc la retragere sau, mai bine spus, îmbrățișarea unei cariere de antrenor. Mă gândesc să preiau o grupă sau două de copii și juniori, dar nu aș spune nu nici unei funcții administrative. Eu încă nu mi-aș agăța ghetele în cui, însă mă voi gândi foarte bine până voi semna un nou contract de joc”, ne-a mărturisit experimentatul fotbalist.

La 31 de ani, Mărginean are în spate o carieră cu destule meciuri pe scena primei ligi, cu UTA, FC Bihor, CFR Cluj și mai ales Gloria Bistrița.
-avand in vedere ca avramutiu s-a intors la curtici,cred ca "margi' ar fi inlocuitorul ideal
Răspunde
24-07-2014, 8:59,
#53
RE: Transferuri
Şi eu cred ca ar avea loc, mai ales dacă iar se va accidenta Varga. Nu vom mai avea adversari atât de slabi, aşa că ar fi bine să avem calitate în defensivă.
Răspunde
24-07-2014, 9:05,
#54
RE: Transferuri
Trebuie vazut insa si ce bani vrea insa va dati seama ca orice utist si l-ar dori inapoi. La 31 de e cam devreme sa pui ghetele in cui.
Răspunde
25-07-2014, 0:15, (Ultima modificare: 25-07-2014, 0:18 de Oli.)
#55
RE: Transferuri
Roli Nagy îi testează pe nou-veniți și la Caransebeș

La amicalul de la Sîntandrei, UTA a avut doi fotbaliști în probe: Petru Ojog și Răzvan Petcu. Primul provine din Republica Moldova, a împlinit 24 de ani pe 17 iulie și e fundaș, la bază. A fost junior la Zimbru Chișinău și, înainte să joace la FC Costuleni (ultimul său club), a mai fost la Iscra Stal, tot din prima ligă de peste Prut. Petcu e fundaș central, e născut în 1988 și s-a afirmat la FC Hunedoara. S-a despărțit în iarnă de cei din orașul Corvinilor și a trecut la FC Caransebeș, promovată în liga secundă la capătul sezonului trecut.

Amândoi au fost incluși în formula de start de antrenorul utist Roland Nagy, care îi ține sub observație. „Duminică, după jocul de la Caransebeș avem un verdict mai clar în privința lor”, a punctat fostul mijlocaș.
http://sportarad.ro/roli-nagy-ii-testeaz...aransebes/

Petru Ojog
http://ro.soccerway.com/players/petru-ojog/83393/
Răspunde
26-07-2014, 16:32,
#56
RE: Transferuri
Bodea a jucat azi pentru Ineu într-un amical cu Gloria. Asta înseamnă că e foarte probabil un schimb Mitrea-Bodea. Poate ar fi bine pentru Bodea să meargă la Ineu pentru că ar avea şansa să joace. E clar că Mitrea e favoritul lui Nagy&Huţan, aşa că la UTA nu ar prea juca. Ne trebuie doi portari buni în lot, însă pentru Bodea poate e mai bine aşa. Să aşteptăm şi detaliile înţelegerii dintre cluburi...
Răspunde
26-07-2014, 17:42,
#57
RE: Transferuri
(26-07-2014, 16:32)I 929 a scris: Bodea a jucat azi pentru Ineu într-un amical cu Gloria. Asta înseamnă că e foarte probabil un schimb Mitrea-Bodea. Poate ar fi bine pentru Bodea să meargă la Ineu pentru că ar avea şansa să joace. E clar că Mitrea e favoritul lui Nagy&Huţan, aşa că la UTA nu ar prea juca. Ne trebuie doi portari buni în lot, însă pentru Bodea poate e mai bine aşa. Să aşteptăm şi detaliile înţelegerii dintre cluburi...

- surprinzatoare decizia de a se renunta la Bodea ,pentru mine la fel de dezamagitor este si abandonul lui avramutiu,se cam pierd jucatorii care au facut parte in sezonul trecut din lot.deja au plecat:rat,magulean,pavel,capata,stanaia,avramutiu,claudiu popa,urmeaza bodea.de urmarit situatia lui barabas ,la prima vedre pare ca a castigat duelul cu bodea,oricum putine noutati in acesta saptamana la nivelul lotului.din ce s-a testat in aceasta vara certitudini par a fi ivanica,anagor si barabas,nu stiu care este situatia lui voicu,cred ca ar fi si el o achizitie utila.
Răspunde
28-07-2014, 19:20, (Ultima modificare: 28-07-2014, 19:21 de adymax.)
#58
RE: Transferuri
Mitre asi Bodea portarii UTEI:

http://sportarad.ro/trei-goalkeeperi-pen...a-a-iii-a/

Trei goalkeeperi pentru UTA în Liga a III-a

Subiect important la UTA de-a lungul ultimei luni, păstrarea portarului Alexandru Mitrea pare să fie obiectiv atins. Goalkeeperul în vârstă de 21 de ani a fost prezent între buturile arădenilor la ultimele două meciuri amicale, iar Roland Nagy a anunțat că, din punctul său de vedere și al lui Sebastian Huțan (antrenorul portarilor are cuvânt decisiv aici) lucrurile sunt clare: „Ne bazăm pe Mitrea și pe Bodea. Iar al treilea portar va fi Mara, de la juniori”.

Bodea a fost sâmbăta trecută în poarta Ineului, dar mișcarea a fost doar de moment, pentru a-i ajuta pe zărăndani. Portarul lor titular, Krisztian Bak, s-a accidentat și a devenit indisponibil în perioada următoare, iar antrenorul Cristi Sculici e acum în căutări pentru a-și acoperi postul.

Pe lângă cei trei portari, tehnicianul utist a adăugat că-și dorește un lot de 22 de jucători.
Răspunde
29-07-2014, 14:54,
#59
RE: Transferuri
"UTA are blocate transferurile! Nu poate legitima niciun jucător până în 15 august

Nou promovata în liga a treia, UTA Bătrâna Doamnă (n.r. pentru că momentan poartă aceeași denumire ca în sezonul trecut) nu poate face niciun transfer până la data de 15 august. Mâine seară, pe arena din Sânicolaul Mic, UTA va întâlni în Cupa României formația Național Sebiș și va aborda meciul cu același lot cu care a făcut-o la meciul anterior cu Muncitorul Reșița.

UTA nu are nicio datorie, nicio penalizare sau altă problemă care i-ar putea aduce vreo interdicție sau sancțiune din partea FRF. Gruparea arădeană nu poate – încă – legitima niciun jucător pentru că dosarul de înregistrare la FRF este încă pe rol, la fel ca și în cazul celorlalte promovare în liga a treia în această vară. De înregistrarea dosarelor se ocupă Viorel Duru, iar „ok”-ul va fi dat abia la data de 15 august de Comitetul Executiv al FRF. Informația ne-a fost dată de o persoană din cadrul FRF, aceasta explicând de ce arădenii nu au putut legitima până acum niicun jucător, nici măcar pe cei care au revenit la echipă după ce au evoluat cu titlu de împrumut la alte formații în sezonul trecut.



Astfel, legitimările unor jucători precum Ivănică, Anagor, Mitrea, Chindriș, Lazea, Mansour, Voicu, Petcu, Petrică Dragoș sau alții care se mai află în atenția staff-ului arădean se vor putea face doar după data de 15 august.

UTA mai dispută doar un meci oficial până atunci, cel de mâine cu Național Sebiș în Cupa României. Astfel, Nagy, Anca și Huțan se văd nevoiți să conteze pe aceeași jucători ca la partida cu Muncitorul Reșița.

Joi, UTA va pleca în cantonament în Austria în perioada 31 iulie – 11 august.

Lucian Dănilă, 29 iulie 2014, 12:29 PM "

http://specialarad.ro/uta-are-blocate-tr...15-august/
Răspunde
29-07-2014, 15:00,
#60
RE: Transferuri
Şi Cipri Rus cum de a jucat atunci în meciul cu Reşiţa, pe "legitimarea" veche, adică figura tot ca împrumutat? Nu prea cred că are dreptate Dănilă, trebuia să se ştie deja chestia asta de la început. În plus, e chiar absurd (deşi n-ar fi de mirare pentru FRF): programezi nişte echipe în jocuri oficiale de la 15 iulie, dar le dai posibilitatea să facă transferuri doar din 15 august.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)