Transferuri
14-01-2015, 1:02,
RE: Transferuri
Eu zic ca totusi ne mai trebuie un fundas central(desi ar putea juca Blanaru in centru), un mijlocas de creatie si un atacant de viteza!!! Mai este timp sa facem transferuri. HAi UTA!
Răspunde
16-01-2015, 15:53,
RE: Transferuri
Pot confirma si eu ca asa este (este o lista cu 10 jucatori din liga I si II cu care se discuta momentan) si in cateva zile vom afla si ultimele 2-3 nume de jucatori care vor intari lotul nostru

http://www.aradon.ro/uta-mai-vrea-mijloc...nt/1495667

Se tot vorbește că UTA se mișcă greu cu transferurile, însă cea mai importantă mutare a realizat-o deja, păstrarea lui Sorin Strătilă. După ce s-a anunțat că nu se vor face transferuri doar de dragul de a le face, din interiorul clubului a transpirat știrea că - de fapt - la echipă vor mai ajunge doi jucători, exact pe posturile cu probleme, să zicem așa.
Astfel, UTA caută un mijlocaș central ofensiv (care să facă jocul la mijlocul terenului) și un atacant de clasă. „Sunt mai mulți jucători în vizorul nostru, pentru aceste posturi. Dacă e să vă spun mai exact, există câte cinci jucători pentru fiecare post. Nu ne grăbim, vrem să alegem cea mai bună variantă. Așadar, nu este adevărat că nu mai facem mutări în lot” - ne-a declarat Decebal Grădinariu (foto), team-manager UTA.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-01-2015, 11:40, (Ultima modificare: 19-01-2015, 11:49 de I 929.)
RE: Transferuri
UTA l-a transferat pe Claudiu Tudor! „E de mare calitate!”


Conducerea UTA-ei a ajuns astăzi la un acord cu Claudiu Tudor, mijlocaș ofensiv chemat să întărească trupa arădeană în lupta pentru promovare.
Fotbalistul care împlinește 30 de ani pe 29 aprilie e originar din Ploiești și a debutat în Liga I îmbrăcând tricoul Petrolului. Doi ani i-a petrecut la Universitatea Craiova, apoi a ajuns la Sheriff Tiraspol, în 2004 – 2005, când a ieșit campion al Moldovei.
S-a întors în țară punând umărul la ascensiunea Astrei Ploiești până pe prima scenă (trei ani a fost al Astrei), după care a promovat în Liga I cu CSMS Iași (a jucat în Copou între 2011 și 2013).
Ultimele două campionate le-a petrecut în liga secundă, la SC Bacău, unde a purtat banderola de căpitan.
„Îl cunosc bine, mi-a fost coleg la Universitatea Craiova. E un fotbalist foarte bun, are atâta experiență! Sperăm să se adapteze cât mai repede, dar de obicei jucătorii de valoare nu au nevoie de timp pentru așa ceva. Suntem încrezători că ne va ajuta să ne îndeplinim obiectivul, e de mare calitate și pe teren și în vestiar”, l-a caracterizat Claudiu Drăgan, ofițerul de presă al UTA-ei.

***

Și Răzvan Blănaru și-a oficializat legătura cu UTA


Aflat de câteva luni în curtea roș-albilor, fostul căpitan al Gloriei Arad a devenit în această dimineață utist cu acte în regulă.
Răzvan Blănaru (foto, centru), născut pe 17 aprilie 1992, e o soluție pentru centrul defensivei, acolo unde, alături de Botiș, concurența o va duce cu Filaret, Cotoc sau Wild. Pe lângă Gloria, tânărul apărător a mai jucat la CSS Gloria Arad, Romvest, FC Sînleani , iar o perioadă a petrecut-o la Viitorul Constanța.
Atât Blănaru cât și Strătilă și Claudiu Tudor au semnat cu UTA până în vară, cu posibilitate de prelungire. Conducerea arădeană urmează să lămurească lucrurile și cu Adrian Piț.

Sursa: sportarad

Sper sa confirme Claudiu Tudor pentru ca aducerea sa nu-l mai face indispensabil pe Pit sau pe vedeta celor din Becicherecu Mic. Din cate stiu ne trebuie trei juniori in teren (unul cred sub 23). Probabil se va miza mai mult pe Burla pe postul de fundas stanga, in dauna lui Suslak, si pentru ca (din cate am observat) centreaza foarte bine mai ales din lovituri libere-cornere. Ceilalti doi juniori, e clar, sunt portarul (ambii se incadreaza) si Ousmane cu rezerva Bulza.
Răspunde
19-01-2015, 13:09, (Ultima modificare: 19-01-2015, 13:22 de Oli.)
RE: Transferuri
Aici e cardul lui de vizita

http://ro.soccerway.com/players/claudiu-tudor/57041/

In ultimile 7 sezoane a jucat 2 sezoane in liga 1 la Astra intre 2009/2011 si a mai jucat in liga 1 la Iasi un sezon 2012/2013.
Răspunde
19-01-2015, 13:37,
RE: Transferuri
Foarte bun transferul. Felicitari conducerii pentru felul cum s-au miscat!
Răspunde
19-01-2015, 18:23,
RE: Transferuri
30 de ani, Sc Bacau ...nu stiu cat e de bun transferul... Ce nu avem noi , este un antrenor...Roly e foarte slab ...dar este doar o opinie personala!
Răspunde
19-01-2015, 18:30,
RE: Transferuri
Deocamdata Meszar nu a dat gres cu "batranii" pe care i-a adus la echipa din alte parti, Voicu si Stratila, desi primul ne putea ajuta mai mult pe faza defensiva - zic eu. Cred ca Tudor a fost putin studiat inainte de a fi semnat contractul, nu l-am luat asa peste noapte. El e tipul de jucator de care avem nevoie pentru promovare in acest an: cu experienta dar inca motivat de fotbal.
Răspunde
19-01-2015, 20:54, (Ultima modificare: 19-01-2015, 20:56 de Kidu.)
RE: Transferuri
PCC, e un jucator de prima liga cu experienta consistenta care ne poate fi foarte utila pentru realizarea promovarii.
In plus cum zice si I 929 mai sus: Meszar tace si face si parerea mea e ca omul isi cunoaste bine meseria. Pacat ca nu il stiti mai bine, v-ati convinge de seriozitatea lui si cu riscul de a-l lauda spun ca el e marele nostru castig.
Răspunde
19-01-2015, 22:03, (Ultima modificare: 19-01-2015, 22:04 de Adrian07.)
RE: Transferuri
Chiar stie ce face Meszar si e un om extraordinar. Cat despre transferuri , o mutare buna Claudiu Tudor si Blanaru dar nu inteleg ce tot stam la mana lui Pit? Daca crede ca vine si joaca doar pentru bani si face brambureala se inseala amarnic!!!
Răspunde
20-01-2015, 9:56,
RE: Transferuri
Referitor la Pit din cate stiu ieri a mai avut loc o discutie in care i s-a pus din nou in fata un contract iar el trebuia sa ia o decizie. Macar sa stim si noi o treaba pentru ca toate eschivele astea pe care le face pentru a trage de timp sunt deja nesimtire din partea lui.
Pe noi ne costa bani faptul ca el vine si tot o arde pe aici si daca are impresia ca poate sa faca asta la nesfarsit doar-doar ii pica vreo pleasca din prima liga se inseala.
Răspunde
20-01-2015, 12:50,
RE: Transferuri
O semnat si Piţ !!
Răspunde
20-01-2015, 13:09, (Ultima modificare: 20-01-2015, 13:11 de Adrian07.)
RE: Transferuri
E bine+ Silaghi am inteles de la Mama Mia Becicherecu Mic.
Răspunde
20-01-2015, 13:15,
RE: Transferuri
Adi Piț se întoarce oficial acasă: a semnat cu UTA!


Tot în această dimineață, utiștii au ajuns la un acord cu mijlocașul Adrian Piț. Fotbalistul care împlinește 32 de ani pe 16 iulie vine și el să pună umărul la promovarea arădenilor în liga secundă.
„Clubul UTA a perfectat angajamentul și cu Adrian Piț, și el a plecat cu echipa în cantonament”, a spus Claudiu Drăgan despre cel care a fost coleg în roșu-alb cu Roland Nagy, actualul antrenor al UTA-ei, în sezonul 2002-2003.
Piț a fost juniorul lui Dan Bolduma la CSS Gloria, a debutat la seniori pentru West Petrom Pecica, în 2000, iar după un an promova cu UTA pe prima scenă. Din 2003 până în 2007 a jucat în Elveția, la Bellinzona, apoi a devenit fotbalistul italienilor de la AS Roma. Accidentat grav la scurt timp după ce semnase, Piț s-a „refăcut” tot în Italia, la Pisa și Triestina, debutând apoi în Serie A în tricoul romanilor.
Jumătate de sezon a petrecut-o în Liga I, la U Cluj, apoi s-a transferat în Azerbaidjan, la Khazar Lankaran. Acolo a fost de două ori vicecampion, a jucat în 65 de meciuri și a punctat de 8 ori, evoluând de 10 ori și în Europa League. O parte din turul actualei stagiuni a petrecut-o la Viitorul Constanța. Din noiembrie se antrenează cu UTA.

***

UTA l-a luat pe unul din golgeterii seriei: Silaghi întărește ofensiva roș-albă!

Conducerea arădeană s-a înțeles în această dimineață cu atacantul Dan Silaghi – Perju, care a devenit componentul UTA-ei și pleacă împreună cu efectivul condus de Roli Nagy la Moneasa. Fotbalistul împarte prima treaptă a marcatorilor turului din C4 cu sebișeanul Bozian și colegul de la Mama Mia Becicherecu Mic, Steop. Toți trei au marcat câte 8 goluri.

În confruntarea dintre UTA și „băieții cu pizza”, disputată pe 15 noiembrie, atacantul (poate juca și mijlocaș pe ambele benzi) marca golul doi al timișenilor, la scurt timp după ce intrase în teren.
„Am ajuns la un acord, vine cu noi în cantonament”, a confirmat Claudiu Drăgan, ofițerul de presă al UTA-ei.
Silaghi s-a născut pe 11 octombrie 1991 la Timișoara. Vârful înalt de 1,80 m a făcut junioratul la FC Timișoara II, în 2012-2013 a jucat în Liga a III-a pentru Flacăra Făget, iar ultimele două sezoane le-a petrecut la Mama Mia.

sursa: www.sportarad.ro

Daca nu promovam cu asa echipa, atunci suntem fraierii fotbalului romanesc. Nu se pot compara la carti de vizita Pit, Stratila, Tudor, chiar si Silaghi, cu Digbeu sau Ologu. Pancota a promovat anul trecut fara mari vedete, nu stiu daca vreo echipa ce a promovat din C in B in ultimii ani a mai avut asa echipa buna, cel putin pe hartie. Cred ca azi ne-a venit putin inima la loc, abia astept sa-i vad in cateva amicale mai puternice. Smile 

Cu aceste mutari echipa standard va fi mai mult ca sigur: Bodea (Mitrea), ambii juniori - Voicu, Botis, Filaret (Blanaru), Burla (junior, in mod logic doar aici ar mai fi loc) - Stratila, Varga (Chindris), Tudor, Pit - Ousmane (junior), Silaghi. Rezerve  ar fi cei din paranteza plus Hlistei, Copil, Cipri Rus, Leucuta, Bulza, Ad. Popa, Cotoc, Wild, Dobrean, Adrian Petre si restul juniorilor (Vlad Michel, Pruna etc). Eu zic ca pe hartie suntem cel putin de mijlocul clasamentului in B. E clar ca suntem mai puternici pe atac, cu jucatorii adusi acum in iarna ar trebui sa dominam orice adversar din serie. Raman ceva emotii pe faza de aparare, dar daca vom da un gol mai mult decat adversarii va fi bine. Big Grin
Răspunde
20-01-2015, 13:49,
RE: Transferuri
Ce v-am zis eu de Meszar: tace si face. A punctat exact unde trebuia fara transferuri de duzina. Un mare BRAVO!
Răspunde
20-01-2015, 20:37,
RE: Transferuri
Pana la urma s-a renuntat la Nenad Maxim de la Victoria Felnac ? Nu l-am vazut nici in distribuirea pe camere din cantonament.
Răspunde
21-01-2015, 10:36,
RE: Transferuri
Foarte bune transferurile si pentru o echipa de liga I din partea de jos a clasamentului daramite pentru o echipa de liga a III-a. Sper ca Roly sa aiba clarviziunea necesara sa transmita jucatorilor ceea ce au nevoie ca sa castigam meciurile si sa promovam in liga a II-a. Abia astept sambata sa vedem la lucru echipa la Gyula. Haide UTA, Hai Aradu' Smile

http://sportarad.ro/uta-si-transferurile...-obiectiv/

UTA a parafat cinci contracte înainte să plece în cantonament. Team-managerul Codru Grădinariu aruncă o primă privire de ansamblu asupra noilor veniți, aici incluzându-l și pe Sorin Strătilă, a cărui prelungire a fost o prioritate. Conducătorul arădenilor explică răspicat că mutările au fost efectuate pentru posturile pe care s-a considerat că era nevoie de mai multă concurență și de un randament mai consistent.

„Răzvan Blănaru e un jucător de perspectivă, foarte disciplinat tactic, pe care personal îl apreciez mult. Și-a dorit mult să vină la UTA. Se impunea în zona centrală a apărării o concurență mai puternică, pe care o fac mai mulți jucători”.

„De la Adrian Piț, cei tineri au foarte mult de învățat. Vine cu experiență deosebită, după ce a fost în vestiar doi ani cu Totti. E un fotbalist foarte bun, un tip modest, un utist care, așa cum am mai declarat și a transmis și el, nu putea să joace în partea de vest a țării decît la clubul UTA”.

„Claudiu Tudor e, de asemenea, un jucător cu experiență ce nu poate fi decât benefică pentru tinerii noștri. Un mijlocaș ofensiv inteligent și de viteză, nu întâmplător a fost căpitan unde a jucat”.

„Dan Silaghi e un vârf de perspectivă, tehnic, cu golul în pedigree și cu toate atuurile să confirme”.

„Sorin Strătilă, prin evoluțiile lui, a devenit unul din preferații tribunei. Refuzând alte oferte și acceptând UTA în Liga a III-a, așa cum a primis, cred că a demonstrat caracterul lui, dar ne-a întărit și nouă încrederea că facem lucrurile așa cum trebuie. Dar cred că un merit principal în fidelizarea jucătorilor și a transforma în mândrie legitimarea la UTA îl au suporterii”.

Concluzie

„Acestea sunt transferurile pe care le-am putut realiza, sunt rezultatul prospecției pieței și introspecției situației interne. Suntem extrem de mulțumiți, urmează multă muncă și păstrarea și consolidării acelei atitudini impecabile de care vorbeam la început față de performanță în general și de obiectiv în special. Așa să ne ajute Dumnezeu!”, a conchis Grădinariu.

În mare, capitolul transferuri e închis, doar în cazuri excepționale ar putea să mai apară o modificare. Iar utiștii rămân mereu atenți și la ce se întâmplă la echipa a doua și la cele de juniori republicani.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
28-01-2015, 16:44,
RE: Transferuri
UTA negociază cu Dragoș Dragalina! Arădeanul și-a reziliat contractul cu Mioveni

Dragoș Dragalina este aproape să revină în fotbalul arădean după zece ani de pribegie. Mijlocașul născut la Pâncota în octombrie 1987 este liber de contract după ce și-a reziliat contractul cu CS Mioveni.

UTA este pe cale să dea o nouă lovitură pe piața transferurilor. Conducerea clubului arădean negociază în aceste zile înregimentarea lui Dragoș Dragalina, jucător care a debutat în fotbalul mare chiar la UTA, în toamna anului 2005. Atunci avea doar 18 ani și a venit de la Șoimii Pâncota.

Nu a stat decât un an la UTA. În 2006 s-a transferat la CFR Timișoara, iar de acolo a plecat la Dinamo, jucând mai mult pentru echipa a doua. De la Dinamo a ajuns la FC Olt, apoi CS Mioveni, în cele din urmă fiind transferat la Drobeta Turnu Severin, echipă care la acea oră juca pe prima scenă. Pentru că a evoluat foarte puțin la Turnu Severin, Dragoș s-a întors la Mioveni. A plecat din nou după numai un an la CS Universitatea Craiova, făcând parte din lotul care a promovat anul trecut pe prima scenă. Doar o jumătate de an a stat la Craiova și s-a întors la aceeași echipă de unde a plecat, la Mioveni.

Jucător de bază în echipa argeșeană anul trecut, Dragoș Dragalina a suferit o accidentare gravă anul trecut în vară și nu a prea intrat în atenția antrenorului Claudiu Niculescu. În această iarnă, Dragoș s-a despărțit pe cale amiabilă de gruparea din Mioveni și acum negociază din calitate de jucător liber de contract.

Oficialii clubului UTA au purtat câteva discuții cu jucătorul. El mai este dorit atât la Șoimii Pâncota cât și la FC Caransebeș.

UTA i-a mai transferat în această iarnă pe Claudiu Tudor de la SC Bacău, Dan Silaghi de la Mamma Mia, Adrian Piț și Răzvan Blănaru, ultimii doi fiind liberi de contract.

http://specialarad.ro/uta-negociaza-cu-d...u-mioveni/
Răspunde
28-01-2015, 17:57,
RE: Transferuri
Se pare ca Dragalina s-a inteles cu Pancota !
Răspunde
28-01-2015, 20:09,
RE: Transferuri
Dragalina era in carti inainte sa fie adus Claudiu Tudor. S-a semnat cu ploiesteanul si Dragalina nu mai reprezinta o solutie acum pt noi . Din cate am inteles Dragalina a pus mai multe conditii , a cerut prima de instalare si termen de gandire, etc si s-a optat pt Tudor care a fost mai hotarat sa semneze si avea recomandari foarte bune.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
09-02-2015, 21:52, (Ultima modificare: 09-02-2015, 22:01 de Oli.)
RE: Transferuri
Ultima oră: UTA l-a luat pe Szabolcs Szekely!

Conducerea clubului arădean a ajuns în această seară la un acord cu ultimul golgeter al Politehnicii Timișoara din Liga I! Atacantul Szabolcs Szekely (29 de ani) a semnat un contract cu UTA și va juca în roș-alb în returul stagiunii.

„Un atacant foarte bun, de careu, din punctul meu de vedere cred că ne va ajuta foarte mult să ne îndeplinim obiectivul promovării. Are simțul porții, multă experiență, a dat multe goluri și în Liga I. Un transfer foarte reușit, chiar mi-am dorit să vină la noi, când am auzit că există posibilitatea”, a comentat Claudiu Drăgan, ofițerul de presă al arădenilor.
http://sportarad.ro/ultima-ora-uta-l-a-l...s-szekely/


p.s. : In sezonul trecut a fost al 4-lea golgheter din liga 1 cu 11 goluri!!
http://ro.soccerway.com/players/-szekely/65935/
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)