UTA II
23-11-2015, 15:31,
#81
RE: UTA II
Eram lângă dnul Lupas intr-o zi saptamana trecuta când l-a sunat Kent sa ii spuna ca probabil japonezul va pleca acasa daca nu cei din club nu vorbesc cu el mai clar. Ar fi mare pacat sa-l lasam sa plece, mai ales ca avem atatia jucători care "nu se adaptează" la noi.
Răspunde
23-11-2015, 16:05, (Ultima modificare: 23-11-2015, 16:06 de Kidu.)
#82
RE: UTA II
Cica Roly ar avea o problema pentru ca nu prea are unde sa il bage. Daca il baga in locul lui Jorza, trebuie sacrificat un alt titular pentru a introduce un junior in teren.
Eu zic ca ar putea fi incercat si in locul lui Chindris chiar daca Gent are profil ofensiv si Chindris profil defensiv.

Ar fi mare pacat sa il pierdem pe baiatul asta doar pentru ca Roly se incapateaza sau nu vrea sa renunte la fixurile sale. Ca si antrenor trebuie sa mai ai si curaj, sa mai si incerci, sa rodezi, sa gasesti solutii nu doar sa vii cu aceleasi explicatii rostite intr-o limba de lemn.

P.S. Imi fac mea culpa pentru ca m-am indoit de el cand a fost adus. Baiatul este admirabil, se vede ca are spirit de samurai si n-o zic metaforic sa dea bine scris.
Răspunde
23-11-2015, 22:45,
#83
RE: UTA II
Așa face Roly și cu Sorian. Nu știu care e problema lui dar Sorian a jucat 10 minute cu Gazul și a dat pasă de gol și alte 10 minute cu Pâncota când a pus mingea jos și a luminat jocul cu vreo 3 pase pe care Chindriș nu le dă nici dacă mai se apucă de trei ori de fotbal.
"If you're going through hell... keep going!" (Winston Churchill)
Răspunde
24-11-2015, 10:27,
#84
RE: UTA II
Asa a facut si anul trecut cu Copil (nici anul asta nu il prea joaca decat in laterale).

In viziunea lui Roly cei doi mijlocasi la inchidere sunt "intangibili" iar Chindris e punctul fix la inceperea echipei. Nu exista loc pt Sorian, Zoran Radu, Bozian, Murakami sau chiar Messi in formula asta de joc Smile

Langa el e juniorul obligatoriu Jorza sau Dobrean si atunci normal ca nu prea ai multe optiuni cand vine vorba de mijloc decat daca ai modifica relatiile de joc intr-o alta formula, dar pt asta.........


Pana una alta el e antrenor, are rezultatele dorite de noi pana acum si ce ne dorim noi e chibitareala de tribuna . Da , putem discuta de aspectul jocului (discutabil cat timp esti pe primul loc dincolo de jumatatea sezonului) , de dorinta noastra de a fi mai ofensivi (avem cel mai bun atac al seriei) si sa creasca mai multi juniori (avem cei mai multi juniori debutati , cei mai multi juniori marcatori si cel mai tanar marcator al seriei dar si din istoria UTA-ei) de pregatirea fizica (am intors rezultate in prelungiri sau a doua repriza si nu am fost niciodata depasiti fizic de vreo echipa nici acasa nici in deplasare) sau de antrenamentele conduse (am marcat cele mai multe goluri ale noastre in urma unor faze fixe care ne place sau nu sunt exersate la aceste antrenamente).

Nu sunt avocatul lui Roly , nu asta era intentia mea cel putin, insa eu unul sunt multumit de el pentru acest moment in care ne aflam cu UTA.
Mai sunt multe de pus la punct de acord dar pt ce a facut si face in continuare eu zic ca ar trebui sa fim multumiti. Eu unul sunt , relativ, multumit. Am si eu aceleasi nemultumiri ca voi insa cum va spuneam si mai sus incerc sa tin cont si de "paranteze" Smile
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
24-11-2015, 11:19,
#85
RE: UTA II
Dar atunci sa comunice cu elevii sai, chiar si cei de la echipa a II-a. Fara comunicare nu faci nimic.
Daca baiatul asta o sa plece acasa pentru ca nici macar n-a fost bagat in seama macar 10 minute, atunci ce am rezolvat?

Avem rezultatele pe care le avem deoarece ne-a scos valoarea individuala a jucatorilor, in special a atacului nicidecum geniul lui Roly.
Răspunde
25-11-2015, 11:17, (Ultima modificare: 25-11-2015, 11:18 de robert.)
#86
RE: UTA II
De acord total, eu personal chiar nu vad nicio idee de joc in jocul nostru. Cred ca sezonul asta avem cele mai multe goluri din faze fixe de cand ma stiu eu si au fost destule meciuri in care nu stiu sa fi avut mai mult de 1 sut pe poarta in prima repriza, mai miscam ceva in a 2-a repriza. Pe mine ma irita de multe ori cand vad cu cata usurinta ajung adversarii la poarta noastra iar noi de multe ori abia trecem de mijloc.

Ma rog, ideea e ca si eu sunt de acord ca se pot incerca jucatori noi, mai ales daca nu merge jocul, faptul ca-l bagi pe sorian in loc la chindris, nu-l va impiedica pe Burla sa bage un vinclu din lovitura libera. E interesant ca Arsenal isi permite sa-l cheme pe Vlad Dragomir la antrenamente cu echipa mare si posibil sa fie in lotul pentru urmatorul meci dar noua in liga2 ni frica sa incercam jucatori noi, sa crestem tineri dar in acelasi timp nici nu ne dorim sa promovam cu orice pret, sau poate gresesc eu.
Răspunde
25-11-2015, 13:58,
#87
RE: UTA II
la ce nivel se joaca in romania si nu numai in liga a 2-a poti avea " performante" si cu bubuieli, fara idee de joc bazandu-te exclusiv pe sclipiri sau pe greseli ale adversarilor. nu am vazut multe meciuri ale echipei dar in toate in care le-am vazut, adversarii, fie ca a fost egal , victorie sau infrangere, au jucat mai mult fotbal decat noi. uneori scopul nu scuza mijloacele ba dimpotriva scopul acum ar fi de formare a unei echipe care sa joace fotbal si care sa castige experienta, titulari si rezerve noi pe care sa te bazezi, sa castige respect al adversarilor ca joc si sa si atraga spectatori sau suporteri. da, stiu, rezultatele aduc spectatori. poate insa un joc frumos , spectaculos, implicat atrage suporteri si atrage mai mult decat un numar de bilete vandute la un meci.
da, e greu sa-l schimbi pe Nagy dupa doua promovari si in momentul in care esti lider. in plus frumusetea jocului nu se poate cuantifica ramanand un singur criteriu: rezultatele. in baza lor Nagy e minim Guardiola. insa rezultatele astea inseala si tare mi-e ca se va plati scump in viitor "aroganta" asta
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
Răspunde
13-03-2016, 23:20, (Ultima modificare: 13-03-2016, 23:20 de Oli.)
#88
RE: UTA II
Rezultatele zilei în Liga a IV-a: UTA II a stopat liderul Pecica!

UTA II – Progresul Pecica  0-0
În urma acestui rezultat Chișineu Criș s-a instalat pe primul loc până cel puțin mâine, când Pecica evoluează la Șiria, împotriva celor de la UTA II. Dar iată cum arată programul complet al etapei din liga a IV-a.
http://sportarad.ro/crisul-castiga-la-gl...ana-maine/
Răspunde
24-07-2016, 22:26, (Ultima modificare: 24-07-2016, 22:30 de I 929.)
#89
RE: UTA II
http://sportarad.ro/oprescu-intra-famili...mt-onorat/

Așteptarea a luat sfârșit și echipa secundă a clubului, ce în mare se identifică cu formația Under 19 Elite, și-a aflat antrenorul principal ce-l înlocuiește pe Dan Stupar, plecat la Centrul de Excelență din Deva. Cristian Păcurar  va fi „vioara întâi”, ajutat fiind de Dan Oprescu (așa cum sportarad.ro anticipa în urmă cu o săptămână), Adrian Ungur și Vasile Sin.
Acesta din urmă va fi responsabil cu pregătirea goal-keeperilor, el mai având această sarcină în „alb-roșu” în urmă cu trei sezoane, alături de Stelian Gherman. În schimb, pentru Oprescu e prima aventură la UTA, după ce ca fotbalist în Arad a apărat culorile celor de la Telecom, Pîncota sau Gloria. Marea parte a carierei de antrenor e legată de FC Olt, formație pe care a antrenat-o în eșaloanele doi și trei. „Mă simt onorat să fac parte din corpul tehnic al unui club ca UTA. Cristi Păcurar cunoaște cel mai bine jucătorii, el i-a crescut pe mulți dintre ei, e normal să aibă un cuvânt greu de spus. Eu mă acomodez din mers, sper să obținem rezultate bune atât în Liga a 3-a și la Elite și mai ales să promovăm cât mai mulți fotbaliști la prima echipă”, ne-a declarat Dan Oprescu, deținător al Licenței A de antrenorat.
Mâine, de la ora 10, pe arena „Motorul”, garnitura secundă a „Bătrânei Doamne” se va reuni pentru un prim antrenament cu noii antrenori la timonă. În urma acestei mutări, în stafful tehnic al primei echipe rămân Roland Nagy, Cristi Todea și Dan Țapoș.

Eu am câteva observaţii şi cred că e mai bine să le discutăm aici. 
Mă întreb cum de am reuşit înscrierea echipei secunde direct în Liga  a III a. Am înţeles că sunt puţine echipe, dar oare avem dreptul ca echipă de Liga a II a să înscriem direct o echipă în liga inferioară sau în C (dacă am fi în A)? Mă gândesc că cele două echipe sunt pe acelaşi ONG şi că nu se va transforma o altă echipă (gen Cermei) în UTA II. (EDIT: cică ne-a invitat FRF să înscriem UTA 2 în liga a III a. Sursa: http://www.uta-arad.ro/stiri/uta-ii-va-j...iii-a/3266)

Una peste alta, înscrierea echipei în C este un lucru benefic iar însărcinarea tandemului Oprescu - Păcurar demonstrează că se doreşte ceva cu echipa asta...secundă. Să fim un club cu vreo 40 de fotbalişti legitimaţi care evoluează în elaşoanele doi şi trei  e ceva, sper să ne ţină balamalele atât financiar cât şi sportiv (cu UTA 2 anul trecut am terminat pe 5 în D). 

Pe de altă parte Dan Oprescu e mai "licenţiat" decât Roli şi va fi un fel de secund la echipa a doua, din câte citesc.  E un antrenor cu o oarecare experienţă, care atât timp cât a avut susţinere la Olt, a fost cu echipa destul de sus.   Eu cred că sunt maaaaari şanse de frecuşuri între cele două tandemuri de antrenori pentru că e evident că oricând, la nevoie, Oprescu - Păcurar ar avea cunoştinţele şi experienţa necesară să treacă la prima echipă.  E în mod clar un avertisment şi pentru Roli, căruia probabil i se sugerează să nu se mai plângă atât de lipsa seniorilor. 

Dar dacă ideea iese bine, atunci se va fi obţinut ceva extraordinar. Dacă ai juniori în Liga a III a în primele trei locuri, vârfurile îţi pot intra la Liga a doua fără probleme prea mari. Sper din tot sufletul ca aşa să se şi întâmple.
Răspunde
25-08-2016, 23:17, (Ultima modificare: 25-08-2016, 23:17 de I 929.)
#90
RE: UTA II
Prima etapă, UTA II joacă la Şiria cu ACS Poli II. Deşi se vorbeşte de derby, ţinând cont de faptul că sunt tinerii noştri, trebuie să mergem la acest meci. Seria e interesantă, cu ACS II, Ripensia, Reşiţa, Deva, Alba Iulia. Eu mai repede aş fi interesat de meciul cu Ripensia. 

UTA – Poli în prima etapă din Liga a treia. Oprescu:˝Ce poate fi mai frumos?˝
Echipa a doua a UTA-ei dă piept cu rivala ACS Poli în chiar prima etapă din Liga a treia, pe 2 septembrie, ora 17.00, la Șiria.
Următoarele etape, UTA II va juca după cum urmează: Giarmata (Deplasare), Becicherecu (A), Gâlda (D), Ighiu (A), stă, Sebiș (A), Ripensia (D), Reșița (A), Lugoj (D), Deva (A), Cermei (D), Alba Iulia (A), Pandurii II (A), Vințu (D).
˝Ce poate fi mai frumos în deschiderea campionatului decât un meci cu Poli?˝ ne întreabă  Dan Oprescu, care alături de Cristi Păcurar sunt antrenorii principali ai echipei a doua a clubului UTA.
˝Mă gândesc că va veni foarte multă lume, sigur ne va ține spatele și galeria UTA-ei, cu aportul lor fantasctic s-a văzut ce minuni s-au realizat la prima echipă. Noi fiind mai tineri, avem mai mare nevoie de ei. Am mai fi avut nevoie de vreo săptămână de pregătire, dar asta este, înfruntăm Poli. Sunt meciuri frumoase în primele etape, pentru astea ne pregătim, lotul pentru echipa doua va fi definitivat săptămâna viitoare. La Liga a patra, antrenorii Costel Bogoșel și Mihai Petcuț vor conta pe grupa 2000 plus ceva jucători de la noi, deci va fi un fel de satelit în satelit. Pentru echipa a doua am selectat jucători care au potențial și pot face pasul spre echipa mare. veți vedea că sunt jucători buni care promit și sperăm să și confirme.˝ a dat Oprescu primele detalii despre ce vom vedea la UTA II în Liga a treia.


www.sportarad.ro
Răspunde
04-09-2016, 13:31,
#91
RE: UTA II
Înfrângeri pentru ambele echipe secunde etapa asta. Oare de la un 0-2 cu Acs poli II pe cine să poţi pune ochii pentru prima echipă?  Huh
Răspunde
03-03-2017, 23:19,
#92
RE: UTA II
ACS Poli II - UTA II 0:2 dupa un meci bun facut de baieti. Bravo!
http://sportarad.ro/2017/03/03/pacurar-d...mment-9028

Michel Vlad rupe tot la UTA II in plus ma bucur ca Stahl si Toma Bodri confirma. Am tot auzit de gemenii Bodri ca sunt foarte buni.
De altfel mai este un Bodri, sunt trei frati sau e coincidenta de nume?
Răspunde
04-03-2017, 10:07,
#93
RE: UTA II
Nu e coincidenta,e verisor cu cei doi,mama lui este Elena Bodri...Pizza 5 Colturi.
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)