Stadionul "Motorul"
25-07-2018, 17:25,
RE: Stadionul "Motorul"
Azi intra un TIR la stadion dar nu m-am oprit sa vad ce a adus.
Ave UTA, morituri te salutant !
Răspunde
25-07-2018, 18:03, (Ultima modificare: 25-07-2018, 18:08 de cipri_23.)
RE: Stadionul "Motorul"
(25-07-2018, 17:25)Old UlTrA a scris: Azi intra un TIR la stadion dar nu m-am oprit sa vad ce a adus.

Granulele de cauciuc. Au terminat de așternut stratul de nisip, iar astăzi au început să pună și granulele de cauciuc. Toate procedura se face cu un utilaj de tipul acesta: (de la minutul 5:00): https://www.youtube.com/watch?v=kOyNrfHZYB8

Până la urmă se pare că nu mai demolează șcena de box. Nici ei nu mai știu ce vor... Chiar la intrare in stadion, se amenajează o gheretă unde se vor ține conferințele de presă. Trebuie amenajată în alt loc și sala de anti-doping ca urmare a mării vestiarului utist. Tot astăzi lucrau și la lărgirea structurii pentru camerele TV aflate pe acoperișul tribunei oficiale. 

Probabil până mâine sau cel târziu vineri dimineață va fi gata gazonul. Se dorește ca vineri seară să se facă și un prim antrenament acolo, iar sâmbătă să fie jocul cu Lipova în nocturnă.
Răspunde
25-07-2018, 23:44,
RE: Stadionul "Motorul"
Am intrat azi, inspre seara, la stadion. Nu sunt priceput, dar gazonul arata cat de cat ok desi am observat denivelari ici-colo. Suprafata este in momentul asta plina de mici gramezi de granule si nisip, semn ca mai e de lucru, iar administratorul si un muncitor de acolo spuneau ca nu se stie sigur daca se va putea juca sambata pe el. Mi-e greu totusi sa imi imaginez cum va juca UTA un sezon intreg pe sinteticul ala. Sa vedem cum va rezista. Am inteles ca exista si o problema cu liniile de margine si delimitarile trasate pe teren.

Cat am fost acolo am asistat si la o testare a tabelei de marcaj, desigur, nu cu sigla echipei noastre.

[Imagine: 2AKWsqY.png]
Răspunde
26-07-2018, 3:02,
RE: Stadionul "Motorul"
Ce problema e cu liniile de marcaj?  Le-au pus astia dupa capul lor fara sa se consulte?

Faine-s siglele alea de pe tabela, alea-s ovale ambele asa ca testeaza aiurea.
Răspunde
26-07-2018, 19:30,
RE: Stadionul "Motorul"
(26-07-2018, 3:02)adymax a scris: Ce problema e cu liniile de marcaj?  Le-au pus astia dupa capul lor fara sa se consulte?

Faine-s siglele alea de pe tabela, alea-s ovale ambele asa ca testeaza aiurea.

Da, sunt trasate gresit si chiar si calculate prost din ce am inteles. Alte aspecte negative: bancile de rezerva au doar 7 locuri fiecare, iar culoarele dintre gard si tribune sunt foarte inguste.
Răspunde
26-07-2018, 21:52,
RE: Stadionul "Motorul"
Au doar 7 locuri pentru că încă nu e gata și rândul de jos.
Răspunde
27-07-2018, 0:11,
RE: Stadionul "Motorul"
Din ce vad pe SA liniile sunt carne rau.
Răspunde
27-07-2018, 15:45, (Ultima modificare: 27-07-2018, 15:49 de Cristi_Arad.)
RE: Stadionul "Motorul"
Bătaie de joc la „Motorul”

Ionuț Popa a avut dreptate: gazonul sintetic e un dezastru! Sperăm ca Primăria să nu recepționeze lucrarea oricum. Probleme mari și cu masa presei, care – de fapt – încă nu există.

Am lăsat până în ultimele zile să se lucreze la gazonul sintetic de la stadionul „Motorul”, pentru a nu putea fi acuzați că scriem în necunoștință de cauză. Am fost astăzi acolo, dar ce am văzut este de râs, dacă nu ar fi de plâns. Nu vorbim despre comparații cu terenurile similare din Ungaria, Gyula, sau Debrecen, pentru că sunt la ani lumină față de ceea ce este acum pe „Motorul”. Vorbim despre „Șega”, care după atâția ani arată mai bine decât actuala lucrare din Aradul Nou. Am vrea că primarul Falcă să fie prezent la predarea lucrării, să vadă și el ce este acolo. Terenul e plin de gropi, e denivelat, arată în ultimul hal. Să nu uităm că e o lucrare nouă, ar trebui să arate ca la carte. Am făcut câteva fotografii, pe care le puteți găsi în galeria foto a acestui articol. Nu se poate ca lucrurile să rămână așa, pentru că ne facem de râs, firma Ischia Sport trebuie să spună ce se întâmplă.

„Este un teren de antrenament, nicidecum unul de joc. Eu îmi pun jucătorii în mare pericol dacă voi intra să joc acolo în campionat. Terenul e denivelat, nu se poate juca fotbal pe el” – ne-a declarat, acum câteva minute, Ionuț Popa.

Unde este masa presei?

La fel de prost stau lucrurile și în „grădina” primăriei. Masa presei a fost mutată, dar în acest moment ea nu există, sunt doar scaune într-o tribună, ce au lipite pe ele colante cu „presa”. Într-o tribună în care vor mai sta cei de la „Old-Boys”, dar și alții. Nu există masă, nu există sursă de curent, nu există acoperiș. În acest mileniu fiecare jurnalist lucrează pe un laptop. Dacă vine ploaia, ce faci cu laptopul, dar mai ales unde-l așezi? Ce condiții ne oferă „Motorul”, domnilor de la Primărie?

http://www.aradon.ro/bataie-de-joc-la-motorul/2084437

Ireal....

Asa-i cand vrei sa faci o astfel de lucrare la jumate din pretul pe cere il cere o firma serioasa, si mai ales daca te doare in cur de rezultatul final, pt ca oricum Siria inca te asteapta.
Răspunde
27-07-2018, 17:23,
RE: Stadionul "Motorul"
Din păcate așa o să fie și la stadionul FN .
Ăsta nu e amatorism , e pur și simplu rea voință , el faraon dictează totul din umbră, când scăpăm oare  de acest coșmar? Angry
Răspunde
27-07-2018, 18:08, (Ultima modificare: 27-07-2018, 18:10 de Adrian07. Motivul editării: Edit )
RE: Stadionul "Motorul"
Vai de noi , sigur incepem la ȘIRIA ce ne tot c***m atata pe noi! Nimic serios aici, sunt curios daca au venit banii pentru debutul.lui Man la nationala!!
Răspunde
27-07-2018, 19:22,
RE: Stadionul "Motorul"
Lucrurile nu stau chiar așa cum sunt prezentate în cele două articole apărute astăzi. Totuși e șantier încă și mai sunt două săptămâni până la primul meci jucat aici.

Legat de teren, imperfecțiunile legate de marcajul terenului vor fi corectate cu dispozitivul din prima poză de mai jos, după ce vor termina cu punerea granulelor de cauciuc. Așa se procedează peste tot când montezi un gazon sintetic. Legat de problema semnalată în presă în ceea ce privește firele de iarbă sintetică ce abia se disting de nisip, lucrurile probabil se vor rezolva. Bănuiesc că e și normal să fie așa atâta timp cât s-au turnat în total trei tiruri de nisip și granule. Urmează ultimul camion de granule de cauciuc ce ar trebui să umple găurile ce încă se simt, pe alocuri, iar apoi finisarea gazonului cu un fel de tavălug și, în final, curățat.

[Imagine: image.jpg]

[Imagine: image.jpg]

Au refăcut zona unde vor fi montate camerele centrale pentru televizarea partidelor. In celelalte zone, a rămas structura veche.

[Imagine: image.jpg]

La plasele porților am înțeles că sunt unele probleme. Au fost montate plase pentru antrenament, nu pentru jocurile oficiale. Vor fi aduse altele în scurt timp, deși nu prea văd care ar fi diferența.

[Imagine: image.jpg]

[Imagine: image.jpg]

Aici e ghereta unde se vor ține conferințele de presă.

[Imagine: image.jpg]
Răspunde
27-07-2018, 19:31,
RE: Stadionul "Motorul"
Eu din ce am vazut pe net ar trebui periat terenul cu ceva perii sa intre nisipul si bilele la baza firelor de gazon. Exista ceva masina care si imprastie si periaza.
Răspunde
28-07-2018, 18:44,
RE: Stadionul "Motorul"
[Imagine: 37917071_2205622052990711_2767366962047614976_n.jpg]

[Imagine: 38005513_2205622136324036_7817955039913181184_n.jpg]

[Imagine: 37895815_2205622442990672_7524187441599610880_n.jpg]
Răspunde
28-07-2018, 22:15,
RE: Stadionul "Motorul"
aceste mini nocturne sunt suficiente pentru a juca un meci seara/noaptea in liga 2? multumesc anticipat
Răspunde
28-07-2018, 22:25,
RE: Stadionul "Motorul"
(28-07-2018, 22:15)Milanezu1899 a scris: aceste mini nocturne sunt suficiente pentru a juca  un meci seara/noaptea in liga 2? multumesc anticipat

Nu.
Răspunde
28-07-2018, 23:21, (Ultima modificare: 28-07-2018, 23:22 de Kidu.)
RE: Stadionul "Motorul"
Am urmarit santierul de la fata locului de la bun inceput, stau marturie pozele. Am ajuns in stadiul in care nu ma mai mir pentru ca mi-a fost clar, cand i-am vazut in ce maniera lucreaza, cum vor iesi lucrarile la final.
Bataie de joc e putin spus si ceea ce se intampla la "Motorul" intra in sfera penalului.
In ultimele poze totul pare ok insa la fata locului te convingi ca nu e, ca totul e o fusearala. La fel va fi si dincolo la "Francisc Neumann".
Răspunde
29-07-2018, 0:26,
RE: Stadionul "Motorul"
In ultimele poze pare curat si nou, dar denivelarile se vad daca urmaresti marcajele. Aiurea ca Popa pana la urma a dat-o la intors si i-a periat pe Falca si pe ai lui, spunand ca in final totul e ok dupa ce au pus presiuni pe firma din Galati. Dar e evident ca nu e ok, o stiu si ei, dar o scalda acum...
Răspunde
30-07-2018, 9:29,
RE: Stadionul "Motorul"
Cam despre asta ii vorba !!!

https://specialarad.ro/va-detest-si-mi-e...ent-115401


Vă detest… Da, vă detest pe voi cei care conduceți Aradul. Vă detest pe cei care conduceți România. Vă detest pe cei care sunteți la „butoanele” banului public, pe voi cei care ne prostiți an de an, care ne mințiți în fiecare campanie electorală și care ne sfidați în fiecare zi din viața voastră.

Vă detest pentru că vă bateți joc de noi, de banii noștri și vă detest pentru că faceți asta cu zâmbetul pe buze, rânjindu-ne în față. Vă detest pentru că voi aveți buzunarele pline furând din ceea ce ne mințiți că faceți pentru noi, pentru copiii noștri, pentru viitorul nostru.

Vă detest pentru că nu îmi oferiți nicio perspectivă, vă detest pentru că pe oricare dintre voi v-aș alege cu siguranță aș regreta, vă detest pentru că sunteți la fel indiferent de culoarea politică.

Vă detest pentru că mă puneți în situația de a-mi fi rușine că sunt condus de cel mai imbecil premier pe care l-a avut vreodată România. Mi-e rușine mie de rușinea ei, mi-e rușine mie de prostia ei, mi-e rușine mie că Guvernul acestei țări în care trăiesc este condus de o analfabetă.

Vă detest pentru că președintele celui mai important partid al României și în același timp președinte al Camerei Deputaților este un penal, o persoană condamnată la 3 ani și 6 luni cu executare.

Vă detest pe voi cei care conduceți Aradul. Vă detest pentru că mă mințiți de 30 de ani că locuiesc în cel mai frumos oraș, în orașul cu cel mai mare potențial, dar vedeți și voi că urbea se stinge încet dar sigur. Vă detest pentru că mă mințiți la fiecare conferință de presă. Vă detest pentru că mă mințiți de câte ori deschideți gura. Vă detest pentru că de șase ani mă mințiți că Cetatea Aradului va fi a Aradului. Vă detest pentru că ați cheltuit pentru străduța Mețianu cât pentru cinci bulevarde, dar este cea mai urâtă stradă pietonală din tot vestul țării. Vă detest pentru că ați demolat patru stadioane și nu ați făcut niciunul. Vă detest pentru că ați distrus ștrandul. Vă detest pentru că ați distrus spiritul arădenilor. Vă detest pentru că avem cele mai scumpe parcări din țară, vă detest pentru că avem cele mai scumpe taximetre din țară, vă detest pentru că avem cel mai scump transport public din țară.

Vă detest pentru că m-ați chemat acum un an și jumătate, într-o dimineață, să îmi spuneți că pe arena „Motorul” va fi montat în trei-patru luni un gazon de ultimă generație exact ca cel de pe „Teatrul Viselor”, Old Trafford din Manchester. Cu ce ne-am ales? Cu un gazon montat după 13-14 luni, mai rău și mai ieftin decât cel de la școala generală din Aluniș. Un gazon cum nu am văzut niciunde, cu câte un fir de iarbă sintetică la 3-4 cm pătrați, cu nisip și cauciuc care să ascundă găurile și ieftineala.

Vă detest pentru că problema gazonului de pe „Motorul” vă caracterizează pe voi, cei care manevrați banul public, în tot ceea ce faceți: ne duceți zi de zi, lună de lună, an de an, din teatrul viselor la… viața satului.

Vă detest pentru că ați făcut dintr-un oraș frumos, un sat cu blocuri…

UTA a jucat ieri un meci amical cu Șoimii Lipova. A câștigat UTA cu 2-1. Sec. Giuliano, prietenul meu, m-a tras discret de ureche într-un comentariu pe facebook: tu reapucă-te serios de scris materiale sportive la Special Arad. „Giuliano, după ce reînvie sportul, că despre morți numai de bine”, i-am răspuns eu.

Vă detest și mi-e rușine cu voi…
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
30-07-2018, 14:36, (Ultima modificare: 30-07-2018, 14:37 de Kidu.)
RE: Stadionul "Motorul"
Stadiul lucrarilor, 29.07.2018, 

Dupa aproape doi ani de cand tot monitorizez evolutia lucrarilor la "Motorul" lucrarile au ajuns la final, peste o saptamana incepem campionatul si peste doua saptamani avem primul meci acasa, timp in care se vor mai face mici retusuri insa nimic spectaculos.
Concluzia mea e neschimbata: si-au batut joc si a iesit asa cum imi era teama, au fuserit totul si a iesit o treaba foarte proastra, mai ales terenul chiar daca in poze arata bine si cochet o sa va convingeti la fata locului si o sa vedeti ca toti adversarii nostri se vor plange de calitatea terenului si vor rezulta multe accidentari.

[Imagine: OB1Dyob.jpg?1]

[Imagine: JCgVMw1.jpg]

[Imagine: kY0Awfa.jpg]

[Imagine: C0uIvPw.jpg]

Din ce am vazut au facut gard in capatul tribunei I izoland acest sector care banuiesc eu ca va fi pentru oaspeti.
[Imagine: 8wnrVUw.jpg?1]

Au ignorat ce le-am recomandat conducerii sa mutam galeria noastra in peluza SUD pentru ca e mai mare:
[Imagine: rv3sK5w.jpg]

...si oaspetii sa fi stat intr-un sector creeat in coltul acestei peluze incepand din zona aia unde sunt sacii aia albi. 

In concluzie, cred ca galeria va ramane tot unde a stat si pana acum de cand joaca UTA pe "Motorul".
[Imagine: 7nd9fiJ.jpg]
Răspunde
30-07-2018, 16:29,
RE: Stadionul "Motorul"
Multumim de poze!

Daca galeria ramane in vechea locatie e mare pacat, nici nu-mi puneam problema ca nu se va muta dincolo unde sunt (considerabil pana la urma) mai multe locuri pe scaune. Aiurea rau... tinand cont ca tot acolo se va creea si zona "tampon" si atunci mare parte din acea zona se pierde.

Inca nu vad tribunele din spatele bancilor de rezerva... ceva informatii aici ? Sau nu se mai pun ?
<--> FORZA UTA <-->
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 15 Musafir(i)