Stadionul "Motorul"
23-07-2015, 13:58,
RE: Stadionul "Motorul"
Alea sunt profile de Aluminiu, mai usoare dar mai slabe decat profilele de Otel din care construieste primaria tribunele sale mobile. Banuiesc ca folosesc in mare aceasi "reteta".
Bine, putem filozofa la nesfarsit pentru ca si otelurile pot fi de n tipuri insa in cazul de fata se foloseste probabil un otel obisnuit ce se gaseste peste tot in comert care nu poate costa o avere.
Sa faca naibii odata toate lucrarile pentru ca astea trebuiau facute inca de cand echipa a terminat campionatul ligii a III-a. Daca interveneau atunci s-ar fi putut face niste lucrari mult mai complexe si la teren. Asa insa carpim pe ultima suta de metri cum putem...
Răspunde
23-07-2015, 22:39,
RE: Stadionul "Motorul"
Sectorul oaspete unde va fi ? sau va ramane tot acolo unde au stat sebisenii la meciul direct ?
Răspunde
23-07-2015, 23:06,
RE: Stadionul "Motorul"
Meszar a zis initial ca da insa multe s-au schimbat de atunci.
Răspunde
24-07-2015, 11:08,
RE: Stadionul "Motorul"
Avand in vedere ca acest stadion va primi cateva imbunatatiri si ca vom mai juca pe el 1 an (speram noi) sau poate mai mult, nu putem sa-i schimbam numele in ceva mai apropriat sau cu legatura cu UTA? Oricum si pe urma probabil ramane pentru antrenamente, jocuri amicale, echipa a doua a clubului.
Răspunde
24-07-2015, 11:35, (Ultima modificare: 24-07-2015, 11:38 de psv.)
RE: Stadionul "Motorul"
din cate stiu exista cel putin la nivel de intentie(Falca a confirmat aspectul asta in urma cu aproximativ doua saptamani) in cadrul primariei ,dorinta de a redenumi(cu nume de foste glorii din Sportul Aradean) bazele aflate in partimoniu acesteia.
Răspunde
24-07-2015, 12:03,
RE: Stadionul "Motorul"
Decat un nume prea mare pentru o baza precara si prea mica, mai bine "Motorul".
Răspunde
29-07-2015, 23:26,
RE: Stadionul "Motorul"
Foarte greu avanseaza lucrarile pe "Motorul". Speranta mea e sa aiba tribunele gata construite si doar sa le pozitioneze odata ce placile de beton armat vor fi gata altfel nu vor termina la timp:
[Imagine: IMG_0944.jpg]

[Imagine: IMG_0946.jpg]

Tabela adusa de pe Francisc Neumann:
[Imagine: IMG_0945.jpg]

Terenul incepe sa arate o idee mai bine insa nici vorba de firma specializata, singurul care il intretine este Nea Tavi, ingrijitorul bazei. Daca nu s-ar intra pe el pana la inceputul campionatului el zice ca l-ar aduce in conditii cat de cat decente:
[Imagine: IMG_0947.jpg]
Răspunde
30-07-2015, 0:16,
RE: Stadionul "Motorul"
Buna seara ! Nu prea inteleg cu tribunele si ,,pavarea"..
Pe partea unde o sa fie alb in poza , o sa fie ,,pavajul" , si unde e rosu vor fi tribune , sau unde acum se pune beton , vor fi tribunele ? Nu prea inteleg , scuza-ti de deranj !
[Imagine: HApmBwL.png]
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
30-07-2015, 0:22, (Ultima modificare: 30-07-2015, 0:27 de Kidu.)
RE: Stadionul "Motorul"
Smile

"Pavajul" de beton cum ii spui tu va fi sprijin pentru tribuna care se va instala peste el. Tribuna va fi confectionata din profile metalice in genul celei pe care o vezi in poza cu tabela adusa de pe Francisc Neumann.
[Imagine: pavaj.jpg]

 Placa de beton va ajuta si la aliniamentul tribunei care se va sprijini acum pe o suprafata plana. Pana acum tribunele de pe "Motorul" aratau ca "pisatul boului".

Desi initial au zis ca vor construi aceasta tribuna direct pe "Motorul" eu zic ca nu mai au timp si as fi in stare sa fac un pariu cu oricine ca se vor instala tribune mobile cum sunt cele cu scaune alb-verzi. Nu m-ar deranja pentru ca par destul de bine lucrate, au 5 randuri de scaune pe inaltime, scaunele sunt mai confortabile decat cele rosii recuperate de la tribuna I de pe "Francisc Neumann" si montate vara trecuta pe "Motorul".
Răspunde
30-07-2015, 0:33,
RE: Stadionul "Motorul"
Atata timp cat la final , capacitatea stadionului se va mari (asa cum am auzit) , pentru ca e clar ca avem nevoie de mai multe locuri , tinand cont ca anul acesta vor fi meciuri tari .. + se va pava frumos toate drumurile , pentru ca sincer arata chiar jalnic cu toate ierburile alea si gropile de langa tribune.. + se va pune tabelul acela de marcaj , totul e bine. Alta intrebare , cate locuri avea Motorul , si cate ar urma sa aiba ?
,,Ei cu ei, noi cu UTA."
Răspunde
30-07-2015, 0:52, (Ultima modificare: 30-07-2015, 0:54 de Kidu.)
RE: Stadionul "Motorul"
Aproximativ 2000. Probabil ceva in plus daca instaleaza si peluza opusa galeriei.
Ca sa va faceti o idee: in liga a III-a am avut in jur de 1000 de locuri.
Răspunde
30-07-2015, 20:26, (Ultima modificare: 30-07-2015, 20:52 de adymax.)
RE: Stadionul "Motorul"
Are loc tribuna si calea de access pe placa de beton pana la stalpi? Din poza nu ar parea loc destul. Sau vor fii stalpii intre tribune? Smile Apoi nu fac si ei niste linii/forme in ciment? Eu stiu ca orice ciment crapa in timp si daca se fac linii crapaturile se fac deobicei acolo. Cel putin asa fac astia pe aici.
Răspunde
30-07-2015, 22:17,
RE: Stadionul "Motorul"
Eu as fi taiat stalpii aia si as fi fixat altii mai suplii de tribuna. Probabil astia vor veni intre. Nu stiu, e o simpla supozitie.
Dupa turnare, eu stiu ca betonul ala ar trebui udat sa nu crape.
Răspunde
31-07-2015, 11:30,
RE: Stadionul "Motorul"
Lucrare facuta in bataie de joc.

Cofraj realizat incorect+trasare ca "pisatu' boului"
Lipsa folie PVC ( o greseala imensa sa torni beton direct pe nisip)
Plasa sudata incorect pozitionata.
Răspunde
07-08-2015, 23:06, (Ultima modificare: 07-08-2015, 23:14 de Kidu.)
RE: Stadionul "Motorul"
A fost instalata tabela insa nu e inca legata. Sunt foarte curios cum va functiona. Oricum nu pot a nu remarca greseala de amplasare pentru ca vizibilitatea e redusa de la tribuna 1. Trebuia pusa in spatele portii, in spatele acelui gard de care va mai ziceam, ocazie cu care s-ar fi putut fixa si boxele alea pe suportul tabelei.
[Imagine: IMG_0970.jpg]

[Imagine: IMG_0964.jpg]

Platforma betonata e gata la tribuna a II-a si la peluza. Am inteles ca se lucreaza la confectionarea tribunelor. Sper sa se fi facut masuratori inainte.
[Imagine: IMG_0968.jpg]

Cred ca va trebui sa ne mutam la cealalta peluza. Inca un motiv pentru care trebuiesc instalate scaune si acolo deorece in zona incercuita cu rosu vine boxa pentru oaspeti. 
[Imagine: IMG_0969.jpg]

Vor betona si aici si trebuiesc toaletati copacii:
[Imagine: IMG_0965.jpg]

Baraca asta trebuie mutata zic eu, Dugaesescu a fost un bou cand a decis sa o construiasca acolo. Are loc s-o mute jos la terenul numarul doi. Coltul ala trebuie sa ramana liber pentru accesul la noua peluza daca in coltul celalalt al tribunei 1 vine boxa oaspetilor. Pentru boxa aia trebuie iesire separata si nu prea vad cum poate fi pusa in alta parte.
[Imagine: IMG_0966.jpg]

Cabinele de filmare in dreptul liniilor de 16 metri vin la tribuna 1, mai musca si alea ceva locuri. Plus mai trebuie montata cabina centrala pentru filmat. Aia ar putea fi pozitionata undeva desupra oficialei.

Chiar ma gandeam asta ce bine era si pentru "Francisc Neumann" cat si pentru "Motorul" daca ar fi mutat nocturna de pe primul pe al doilea. Am mai fi avut un stadion cochet pe care in viitor ar mai fi putut juca oricare alt club din Arad. Nu ar fi fost cine stie ce cheltuieli in plus si mai mult de atat reconstructia "FN" nu ar mai fi fost limitata de amplasamentul nocturnei. N-ai cu cine, plm de cretini incompetenti ca nu-s in stare de nimic.
Răspunde
08-08-2015, 5:25, (Ultima modificare: 08-08-2015, 5:25 de adymax.)
RE: Stadionul "Motorul"
Multumim de update Kidule. La peluza unde a stat galeria mi se pare foarte lat trotuarul comparat cu spatiul de la oficiala. In loc sa lase mai mult pt tribuna sa o poata face mai inalta. Mai e mult mult de lucru si se va fuseheri la greu, tipic romanesc.
Răspunde
08-08-2015, 7:42,
RE: Stadionul "Motorul"
Nu e lat pentru ca acolo unde este turnat beton vor fi montate si scaunele..si in spate va ramane loc pentru ambulanta/pompieri ca si pana acum
Răspunde
08-08-2015, 13:42,
RE: Stadionul "Motorul"
Exact, pe suprafata betonata se va monta tribuna. In spate este alee de acces ce ar trebui sa fie asfaltata. Am inteles ca a comentat si Jandarmeria faptul ca sunt prea multe pietre ce pot fi aruncate in teren. Intr-un fel au dreptate chiar daca nu e cazul la Arad, nu trebuie riscat.
Răspunde
09-08-2015, 5:30,
RE: Stadionul "Motorul"
OK am inteles. Multumesc de lamuriri.
Răspunde
11-08-2015, 9:39,
RE: Stadionul "Motorul"
(07-08-2015, 23:06)Kidu a scris: A fost instalata tabela insa nu e inca legata. Sunt foarte curios cum va functiona. Oricum nu pot a nu remarca greseala de amplasare pentru ca vizibilitatea e redusa de la tribuna 1. Trebuia pusa in spatele portii, in spatele acelui gard de care va mai ziceam, ocazie cu care s-ar fi putut fixa si boxele alea pe suportul tabelei.
[Imagine: IMG_0970.jpg]

[Imagine: IMG_0964.jpg]

Platforma betonata e gata la tribuna a II-a si la peluza. Am inteles ca se lucreaza la confectionarea tribunelor. Sper sa se fi facut masuratori inainte.
[Imagine: IMG_0968.jpg]

Cred ca va trebui sa ne mutam la cealalta peluza. Inca un motiv pentru care trebuiesc instalate scaune si acolo deorece in zona incercuita cu rosu vine boxa pentru oaspeti. 
[Imagine: IMG_0969.jpg]

Vor betona si aici si trebuiesc toaletati copacii:
[Imagine: IMG_0965.jpg]

Baraca asta trebuie mutata zic eu, Dugaesescu a fost un bou cand a decis sa o construiasca acolo. Are loc s-o mute jos la terenul numarul doi. Coltul ala trebuie sa ramana liber pentru accesul la noua peluza daca in coltul celalalt al tribunei 1 vine boxa oaspetilor. Pentru boxa aia trebuie iesire separata si nu prea vad cum poate fi pusa in alta parte.
[Imagine: IMG_0966.jpg]

Cabinele de filmare in dreptul liniilor de 16 metri vin la tribuna 1, mai musca si alea ceva locuri. Plus mai trebuie montata cabina centrala pentru filmat. Aia ar putea fi pozitionata undeva desupra oficialei.

Chiar ma gandeam asta ce bine era si pentru "Francisc Neumann" cat si pentru "Motorul" daca ar fi mutat nocturna de pe primul pe al doilea. Am mai fi avut un stadion cochet pe care in viitor ar mai fi putut juca oricare alt club din Arad. Nu ar fi fost cine stie ce cheltuieli in plus si mai mult de atat reconstructia "FN" nu ar mai fi fost limitata de amplasamentul nocturnei. N-ai cu cine, plm de cretini incompetenti ca nu-s in stare de nimic.

Kidule stii cumva daca si tribuna 1 bucata de langa viitoarea boxa a oaspetilor va primi unele modificari?
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)