Chestionar: Cu cine veti vota la alegeri?
Victor Ponta
11.11%
4 11.11%
Klaus Iohannis
55.56%
20 55.56%
Calin Popescu-Tariceanu
2.78%
1 2.78%
Elena Udrea
2.78%
1 2.78%
Monica Macovei
5.56%
2 5.56%
Teodor Melescanu
0%
0 0%
Corneliu Vadim Tudor
11.11%
4 11.11%
Kelemen Hunor
2.78%
1 2.78%
Altii (specificati in mesaj)
0%
0 0%
Nu votez / Invalidez votul
8.33%
3 8.33%
Total 36 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
28-10-2014, 12:44,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
(28-10-2014, 12:35)cip_leo a scris: http://activenews.ro/exclusiv-campania-e...69506.html
pe de alta parte există şi dimensiunea mersului la vot ca semn de încredere dat procesului de selecţie a preşedintelui unei ţări prin campanie electorală, urne de votare, buletine de vot, numărătoare de vot, etc.

Singurul argument pe care aş insista eu să-l aduc în faţa celor care nu vor să meargă la vot.
28-10-2014, 12:50, (Ultima modificare: 28-10-2014, 12:53 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Eu nu spun ca argumentele tale sunt lipsite de inteles. Dar din aceleasi motive merg sa votez mereu raul mai mic cu speranta ca daca o vom face mereu tot mai multi , NOI schimbam sistemul si vor fi nevoiti sa propuna mereu rauri "mai mici" decat cele precedente. Tu astepti minunea de la sistem , de la ei, asta este prostia si paradoxul. IN acelasi timp esti convins ca sunt raul absolut ......dar te astepti sa realizeze ei asta singuri peste noapte si sa plece fara sa faci tu NIMIC. NICIODATA nu s-a intamplat asa ceva si nici nu se va intampla. Si nu e de vina sistemul ci faptul ca NOI nu ii obligam sa se schimbe. Daca de revolutii si miscari de strada nu suntem in stare (sa fim seriosi) atunci macar acest "afront minim" sa il facem ,odata la cativa ani, cat mai multi si sa ii schimbam pas cu pas , lingurita cu lingurita, cm cu cm, om cu om. Altfel nu ajungem nicaieri, iar ei vor percepe , asa cum o fac azi, ca nu e necesar sa se reformeze sau sa propuna mereu un om mai bun, ci doar sa ne faca greata prin tot ceea ce fac, inca cat mai mult aposibila, la cat mai multi si sa stam acasa suficient de multi, astfel incat scoaterea "flamanzilor" si aparatului de partid la vot sa nu ii coste prea mult si sa isi asigure mereu victoria facila. E logic si e atat de simplu si de evident.

Asta nu inteleg cum de nu vedeti/intelegeti , voi cei care sunteti rationali si judecati (sau ar trebui sa o faceti) . Sistemul nu se schimba singur , mentalitatile nu se schimba singure peste noapte. E nevoie de MUNCA si de LUPTA si nu de indiferenta si blazare/capitulare . Avem aceleasi argumente de fapt , doar metode diferite de "rezolvare" Sad
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
28-10-2014, 13:03,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
http://activenews.ro/nu-yes-la-vot_1869255.html
La capitolul emoţii, EU şi cei ca mine suntem marea emoţie a clasei politice de ieri, de azi şi de mâine. Pentru ca, din punctul nostru de vedere, legitimitatea lor este nulă, n-am votat şi nu vom vota niciodată nulităţi. Pentru mine şi cei ca mine, pleava asta putredă cu care nu poţi face nici măcar un aşternut la porci acătării, nici macar nu exista. Si da, ideile acestea constituie marea lor emoţie, nu de o zi la câţiva ani, ci clipă de clipă, zi de zi, an de an. Dar despre asta nu exista niciun clip in campania “Yes la vot!”
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
28-10-2014, 14:19,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
După 89, în România au existat câteva alternanţe la putere care s-au făcut democratic, prin vot. Eu cred că se poate spune în aceste condiţii că cine a greşit, a plătit electoral. Deci în ciuda "aparatelor de partid", voinţa populară a fost cea care a pus Guverne, preşedinţi (să zicem că e valabil şi în 2009), primari, parlamentari, consilieri locali. Eu nu înţeleg mesajul "du-te la vot ca să anulezi votul unui politruc" fără a-l lega de o propagandă mascată pro un anumit candidat ce vrea să fie anti sistem. Aşa cu nu prea mi se pare corect mesajul ăsta pentru că ambii competitori cu şanse au în spate aparate de partid importante.

Din punctul meu de vedere, cei care într-adevăr îşi doresc să schimbe ceva în politică trebuie să facă mai mult de un vot pentru că un singur vot e o picătură în ocean mai ales la nişte alegeri naţionale. Cine vrea cu adevărat să schime ceva trebuie să ia taurul de coarne şi să se implice în politică, într-un ONG, oriunde. Acolo e adevărata probă a voinţei de a face ceva: să ajungi într-o poziţie unde să faci un lucru aşa cum s-a făcut până acum, ori să schimbi ceva. În altă situaţie vom avea parte tot de poveşti cu feţi frumoşi sau revoluţii moralizatoare iar "votul anti-sistem" va fi întotdeauna exploatat de cei (din sistem) care se plasează dpdv al imaginii cel mai de succes în afara acestuia.
28-10-2014, 18:59, (Ultima modificare: 28-10-2014, 19:00 de RedNeck.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Dati-mi voie sa-mi exprim si eu o parere. Sant plecat din tara cam de multa vreme, deci nu sant eu cel mai intreptatit sa am opinii despre politica din Romania, dar poate tocmai de aia parerea mea e mai obiectiva. Mi se pare normal sa mergi la vot, nici nu implica un efort deosebit, in 30 de minute ai terminat, 30 de minute in care poate faceai altceva la fel de "nesemnificativ". Inteleg si atitudinea de "lehamite" fata de politicieni si guvernanti, fata de sistem in general. Eu unul am simtit ca nu pot schimba sistemul si solutia mea (probabil egoista) a fost sa plec din tara (cu o mare sansa, multumesc lui Dumnezeu). In schimb, ii apreciez mult pe cei care au ramas acolo si care incearca sa schimbe ceva, exact cum zice I 929. Intr-adevar, asta e solutia reala:

(28-10-2014, 14:19)I 929 a scris: ......
Din punctul meu de vedere, cei care într-adevăr îşi doresc să schimbe ceva în politică trebuie să facă mai mult de un vot pentru că un singur vot e o picătură în ocean mai ales la nişte alegeri naţionale. Cine vrea cu adevărat să schime ceva trebuie să ia taurul de coarne şi să se implice în politică, într-un ONG, oriunde. Acolo e adevărata probă a voinţei de a face ceva: să ajungi într-o poziţie unde să faci un lucru aşa cum s-a făcut până acum, ori să schimbi ceva. ..........
28-10-2014, 22:19,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Dezideratele sunt frumoase din totdeauna insa de la dorinta la putinta e cale lunga mai ales cd sunt implicati si factori ce nu tin de persoana ta.
28-10-2014, 23:07,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Azi dupa declaratia lui base s-a confirmat 100% ceea ce doar se banuia de la aparitia candidaturii "doamnei" ....sa dam foc la tot pt ca chioru&blonda sa faca jocurile pt 2016. Campanie chipurile "antiponta" iar de fapt e cel mai mare serviciu pe care il face base fostilor colegi din psd. Oricum mi-era greata de chior si nu e vorba ca ma surprinde, dar e inca un scuipat in fata dat celor care au crezut si inca mai cred in el.

http://www.biziday.ro/2014/10/28/o-retra...beneficii/


O retragere glorioasă e mai bună decât o înfrângere cu beneficii

Trebuie că doamna Elena Udrea este cam dezamăgită după ultimele evenimente, probabil şi pentru dezvăluirile procurorilor în cazul Microsoft şi traficul de influenţă făcut de fostul său soţ, dar şi pentru că preşedintele Traian Băsescu, cel mai important susţinător al său, a declarat cu subiect şi predicat faptul că nu crede în şansele acesteia la preşedinţie. (Nu e ca şi cum nu v-aş fi avertizat din august)
Băsescu a mărturisit clar că tot ceea ce îl interesează de la candidatura Elenei Udrea este propulsarea partidului în care viitorul fost preşedinte se va înscrie a doua zi după ce va fi revenit la civilie.
Momentul este unul critic şi important, pentru că Elena Udrea este, într-adevăr, mult mai inteligentă decât alte marionete ale actualului preşedinte. De fapt, deşi este soldatul perfect şi singurul în care Traian Băsescu mai are încredere, deprinzând cu timpul arta păpuşeritului de la marele său Maestru, Elena Udrea va sfârşi, în mod inevitabil, prin a-l întrece pe acesta. (Sau, ca să reformulez, sfârşitul politic al lui Traian Băsescu va veni abia atunci când Elena Udrea şi doar ea îi va da lovitura fatală. Dar, sincer, nu prea mă interesează soarta celor doi, căci eu nu cred că vor mai juca un rol important în soarta ţării noastre.)
Desigur acesta este deocamdată un scenariu SF, dar azi el este mai apropiat decât era acum patru ani. Pe atunci lumea îl acuza pe Emil Boc, prim-ministru al ţării noastre că nu este decât o marionetă a lui Traian Băsescu, dar cei care ştiu mai în detaliu funcţionarea guvernului Boc ar putea să povestească, de exemplu, faptul că nici ministrul de Finanţe, nici Emil Boc nu aveau, cu adevărat, ultimul cuvânt în privinţa alocării fondurilor. Îl avea ministrul Dezvoltării de atunci, Elena Udrea. Atenţie, este acelaşi guvern în care Dorin Cocoş, soţul de atunci al doamnei, punea miniştri precum Gabriel Sandu, pentru a-i folosi ca pe unelte, apoi, la licitaţii de sute de milioane de dolari.
Dar să venim într-un prezent care, din nou, pare că nu mai are răbdare. Se scurge contra cronometru către un soi de catastrofă tipic românească, una care sigur nu ne va omorî, dar nici nu exclud posibilitatea să ne arunce câţiva ani, înapoi în timp. Adevărata problemă, acum, este faptul că, deşi Traian Băsescu recunoaşte că lansarea candidatului Elena Udrea n-a avut drept scop decât promovarea partidului (cursa pentru Cotroceni fiind doar o platformă de marketing electoral) deşi, probabil şi Traian Băsescu, şi Elena Udrea sunt suficient de inteligenţi, niciunuia dintre ei nu pare să-i pese de faptul că marele beneficiar al exerciţiului lor de imagine este Victor Ponta.
Premierul a avut pretextul perfect, în această campanie, pentru a nu mai vorbi despre cum a gestionat ţara, ci pentru a-şi canaliza energiile în aţâţarea celor destui care, pur şi simplu, îl urăsc pe Băsescu.
Ponta chiar a ridicat miza, asociindu-i şi pe Macovei, şi pe Iohannis unui Traian Băsescu, uite, implicat în campanie, ba chiar – între cele două tururi de scrutin, este deja previzibil – va smulge şi câteva procente de la electoratul de dreapta, anunţând public numirea lui Călin Popescu Tăriceanu în locul său, premier la Palatul Victoria.
Făcută ţăndări de aventura politică “Udrea la preşedinţie”, Dreapta veritabilă va pierde alegerile, ba chiar va pierde şi Opoziţia, căci, vă mai amintiţi, tot ceea ce doreşte tandemul Udrea-Băsescu este o poziţionare de lider anti-Ponta în următorii doi ani, pentru a putea câştiga alegerile din 2016. (Asta dacă nu cumva Elena Udrea va considera că, până atunci, ea ar putea fi un premier mai bun decât Traian Băsescu, Maestrul ce trebuie, firesc, depăşit.)
Dar acestea sunt detalii. Întrebarea, acum, este dacă acest joc a meritat. Dacă filmul ăsta care îl va face pe Victor Ponta preşedinte, lăsând întreaga putere unei găşti care probabil va scoate dinţii DNA-ului, nu e cumva un preţ cam mare pentru resuscitarea omului politic Traian Băsescu?
Acum, după ce nu mai e niciun dubiu că DNA-ul intră şi în ai lor ca în brânză, vă spun sincer că nu mai înţeleg care este diferenţa între Elena Udrea şi Victor Ponta. Dacă aş fi Elena Udrea, aş profita de reţinerea lui Dorin Cocoş pentru a mă retrage din cursa electorală.
O retragere glorioasă e mai bună decât o înfrângere cu beneficii şi fără scrupule.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
29-10-2014, 9:21,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Citat:Cine uită, nu merită

Aseară, Petroșaniul s-a umplut de fluturași electorali. Cinci zile pînă la alegerile prezidențiale. Ca să nu uităm. Fără alte comentarii.

[Imagine: IMG_27162-1024x539.jpg]

24 octombrie 2006: Monica Iacob Ridzi, deputat PD-L spune în fața Camerei Deputaților: ”Folosind un limbaj ordinar, de care s-ar ruşina până şi ultimul partid extremist, PSD Petroşani, în numele luptei de clasă, îndeamnă la răzvrătire. Vorba cântecului: <Ce naşte din Iliescu, mineriade mănâncă!>”

8 iulie 2009: Monica Iacob Ridzi susține că investigația Gazetei împotriva ei este speculată politic și că ”am auzit că PSD i-a propus lui Cătălin Tolontan funcția de secretar de stat la Ministerul Tineretului și Sportului”.

13 iulie 2009: DNA înregistrează cum în cabinetul ministrului Monica Iacob Ridzi se discută despre ștergerea probelor din calculatoare. Șefa de cabinet se întreabă dacă nu cumva procurorii pot reconstitui mailurile de pe gmail. Aflat și el la discuții, Tiberiu Iacob Ridzi, soțul ministrului și primar PD-L de Petroșani, o liniștește pe Monica: ”Nu! Cînd sunt serverele astea (nr: gmail), nu merge!”.

16 decembrie 2010: Victor Ponta: “E clar că Traian Băsescu a coordonat votul din Parlament de protecție a Monicăi Ridzi pentru ca aceasta să nu dezvăluie în justiție adevăratul destinatar al sumelor deturnate, el fiind dezvăluit de presă: domnișoara Elena Băsescu, cea care și-a făcut campanie cu banii deturnați de Monica Iacob Ridzi”.

27 ianuarie 2014: Monica Iacob Ridzi este condamnată de Înalta Curte de Casație și Justiție la 5 ani de închisoare cu executare. Sentința nu este definitivă.

22 octombrie 2014: Monica Iacob Ridzi, aleasă deputat pe listele PPDD, intră în grupul parlamentar al PSD. Și ea și soțul ei se înscriu în UNPR, aliatul PSD.

28 octombrie 2014: Petroșaniul este împînzit cu fluturașe PSD pe care scrie:

”Votați Victor Ponta președinte!
Este singurul candidat care ne poate garanta că nu ne vom întoarce niciodată la tăierile de pensii și salarii din timpul guvernării PD-L!
În spatele candidatului Klaus Johannis se află oamenii lui Băsescu, cei care au distrus această țară: Blaga, Roberta Anastase, Videanu, Blejnar și ceilalți…”

Cu mult respect,
Florin Tiberiu Iacob Ridzi
Primarul Municipiului Petroșani


SURSA: tolo.ro

Luci, faptul ca astia au tradat nu te deranjeaza asa cum te deranja faptul ca Iohannis "a tradat" PSD-ul si pe Crin?
29-10-2014, 10:07,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Ba, mă deranjează că soţul unei ministre corupte dovedite de justiţie în beneficiul fiicei preşedintelui e aliatul PSD. O fi şi Tiberiu Ridzi un primar bun (pentru cei din Petroşani) dacă a fost reales în 2012 şi exact chestia asta îl face un "om de bază" în zonă. E urât, dar Iohannis cred că e la un alt nivel. Oricare dintre cele două (sau trei) partide îşi pune interesul electoral imediat în faţa altor lucruri, chiar dacă asta înseamnă că îţi pierzi un exemplu bun de atac la adresa duşmanului principal. Deci calculul e următorul: Tiberiu Ridzi aduce mai multe voturi decât una două declaraţii la adresa nevestei sale, un scandal care acum e vechi şi care şi-a consumat cel mai mare potenţial de rodaj al PDL înainte de 2012. Naşpa, aiurea, cam nasol, dar aşa se (mai) procedează în politică - se urmăreşte un interes pe termen scurt mai ales la nivel local.
29-10-2014, 11:07,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Am inteles, interesul poarta fesul. Ciudat totusi cum ne cramponam in atata falsa pudoare...

Si ca tot vorbeai de interes: pentru mine ca si simplu cetatean consider ca miza prezidentialelor e mult mai mare ca sa ma impiedic in oftica lui Antonescu care s-a simtit tradat.
Antonescu a platit cu capul ca si rezultat al propriilor greseli. El s-a aliat cu PSD-ul si cu Ponta ca i-a dat o mare m**** ulterior. In final s-a prins si el si e de apreciat ca macar s-a dat la o parte insa sa nu mai faca pe mimoza ranita in orgoliul ei de fata mare. Oricum nu cred ca avea ce sa faca pentru ca erau destui care ii cereau capul in PNL.
29-10-2014, 11:49, (Ultima modificare: 29-10-2014, 11:50 de I 929.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Da, Antonescu era în pierdere de turaţie: PSD îi dădea cu flit subtil, în timp ce o parte a PNL îl susţinea, iar altă parte, cea dintotdeauna foarte prietenă cu PDL şi Băse, îl ataca virulent din spatele lui Iohannis (inclusiv prin mass -media, prin "formatori de opinie" etc. USL a fost o alianţă prea de succes (electoral vorbind) pentru ca Antonescu să se poată spăla complet de imaginea prieteniei cu Ponta (eu chiar cred că cei doi se potriveau ca aliaţi, pe sticlă cel puţin dădeau foarte bine). El a avut impresia că poate controla ruperea PNL de PSD concomitent cu atragerea PDL în alianţă pe poziţie secundă. Ceea ce s-a dovedit prea mult pentru Antonescu. Rezultatul: a pierdut tot, iar Iohannis e susţinut acum mai mult şi mai credibil de PDL decât de PNL (sau de partea ex PDL din PNL). Chiar Antonescu spunea la un moment dat că Iohannis e candidatul PDL. În acest moment, Crin e un mort din punct de vedere politic. Ar avea trei alternative, toate închise de baraje mari de orgoliu: PNL (Iohannis), PLR (Tăriceanu) sau PSD (Ponta). De Iohannis se simte trădat (şi a fost), Tăriceanu e un vechi inamic din PNL, Ponta înseamnă PSD plus "trădarea" ce se întrevedea. Din punctul meu de vedere, după alegeri, cea mai convenabilă cale pentru el ar fi tabăra lui Tăriceanu pentru că acolo mai sunt un Chiţoiu, un Stroe, oameni care i-au fost la un moment dat destul de apropiaţi.

Cred că ai înţeles ce am zis cu Ridzi. Uită-te şi la Arad să vezi cum interesul poartă fesul. Şi la Ponta, şi la Falcă, şi la Iohannis. Se pune problema în felul următor: am nevoie sau nu într-o cursă electorală strânsă de cele (să zicem) câteva mii de voturi pe care le duce unul ca Ridzi sau nu? Am nevoie de majoritate în CLM sau CJA cu preţul de a mi-o asigura cu Guţu şi Ţiţi sau nu?
29-10-2014, 12:28,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Luci are dreptate politica e arta compromisului si nu am spus eu vorba asta ci altii in urma cu sute de ani si vorba e valabila azi mai mult decat oricand si in special in Romania unde compromisul a ajuns la rang de arta , scuzati jocul de cuvinte.

Tot ce facem in viata de zi cu zi tine de o oarecare negociere, de acceptarea unei forme de compromis. In politica lucrurile acestea sunt exacerbate de vizibilitatea evenimentelor si actorilor dar si de consecintele actiunilor lor care ne afecteaza pe toti intr-o masura mai mica sau mai mare.

Oricum ce vroiam sa zic e ca si ponta are nevoie de voturile petrosenenilor lui ridzi la fel cum iohannis are nevoie de voturile aradenilor lui falca (a se citi voturile de partid din acele orase si nu cele obtinute de cei doi candidati fara acest sprijin in orasele respective) .

Nu sunt de acord in ceea ce priveste situatia lui antonescu. Acesta si-a negociat prost , de fapt era renumit in pnl ca nu prea discuta planurile sale cu nimeni si nici nu avea consilieri apropiati, sau de fapt nu si-a negociat nimic. A simtit tradarea in jurul sau cum se croia , i-a eliminat pe chitoiu si stroe care vroiau sa ramana cu ponta la guvernare , insa si ceilalti din pnl l-au aruncat din brate pt un iohannis care a vazut oportunitatea si s-a urcat pe locul celui care il adusese acolo. Raman consecvent parerii ca antonescu era mai bun candidat si chiar presedinte , decat iohannis , insa acum daca trebuie sa fac o alegere resetat de noile date voi merge cu iohannis in ambele tururi . E alegerea mea cu informatiile pe care le detin azi . antonescu este terminat politic azi insa cred ca isi asteapta randul sperand sa piarda iohannis si pnl-pdl sa se rupa iar atunci in cautare de lideri pnlistii il vor prefera pe antonescu unui blaga, boc sau falca. base asteapta la fel cu udrea sa piarda iohannis pt a coaguliza din nou dreapta in jurul sau si de a fura pnl-pdl de la neamt . tariceanu asteapta la fel sa isi rupa iohannis gatul si ca primministru al "noului usl" sa recastige pnl-pdl in jurul sau la lupta cu udrea-base . ponta si fsnistii sai isi vad de jocul si interesul lor de a castiga sau pierde totul in cateva saptamani.
Totul se prezinta cum spuneam acum cateva luni e vorba de iohannis vs restul lumii si nimic altceva . Toti au interese personale sa isi rupa neamtul gatul si asta pt mine , la fel ca si in cazul lui antonescu acum ceva timp, imi da convingerea ca pot sa ii dau votul meu in lupta asta .

Desigur nu vorbesc de perfectiunea intruchipata, sunt convins ca are minusuri si lacune, ba chiar si unele bube in spate, si nici nu am pretentia ca de saptamna viitoare cu iohannis presedinte va incepe sa curga lapte si miere pe strazi, dar sunt suficiente motive plus circul si interesele celorlalti descris mai sus, care m-au convins in favoarea neamtului.

Parerea mea....
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
29-10-2014, 20:03,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Stai linistit ca nimeni nu-i va rupe gatul "neamtului". Dupa cum vezi si-l rupe singur, rand pe rand.
E acolo, pus de alti, in lipsa de alternativa. Nu stie nici el ce cauta acolo unde e, din cauza asta face gafele astea de copil de clasa a IV-a.
Si asa o sa iasa "pontanacul", ca vrem, ca nu vrem.
Si asa o sa inceapa "jihadul" intre cei ce au fost si cei care au venit si tot "NOI" o sa avem de suferit.


"Doamne ocroteste-i pe romani"
29-10-2014, 22:49,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
micutule relax dude Wink

Un studiu de caz (monitorizare tv/tehnici de manipulare) despre cum se desfasoara campania in prime time la realitatea (de romania tv si antena 3 nu are sens sa mai discutam) . Cum ziceam toate tunurile pe neamt Sad((

http://www.hotnews.ro/stiri-alegeriprezi...e-time.htm

Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

Studiu de caz. Pro-Udrea, anti-Iohannis. Tehnici de manipulare la Realitatea TV în prime-time

In campania electorala, Elena Udrea este candidatul la presedintie care are, de departe, expunerea cea mai luminoasa la postul Realitatea TV. În prime-time, cel putin, sunt greu de gasit momentele în care, fie în ceea ce spun moderatorii, fie în interventiile invitatilor, putem identifica aprecieri negative cu privire la candidatul PMP la functia suprema în stat.

Un studiu de caz: interval orar 18.40-19.30, 29 octombrie. Emisiunea în care Elena Udrea are, constant si insistent, o expunere extrem de laudativa – gratie atît aprecierilor moderatoarei, Lavinia Sandru, cît si directiilor pe care aceasta le imprima discutiilor – începe cu putina intirziere fiindca Realitatea TV transmite în direct conferinta de presa a Elenei Udrea, in care candidata PMP face „damage control”, dupa aparitia mai multor materiale de presa si a unor stenograme ale autoritatilor in care fostul sau sot face eventuale trimiteri la persoana candiatei PMP.

La debutul talk-show-ului moderat de Lavinia Sandru, fosta colega de partid cindva cu Elena Udrea, se fac, dinspre moderatoare, aprecieri pline de compasiunea cu privire la atacurile murdare la care e supusa „femeia care e pe podium, pe locul al treila în sondaje”, acea femeie care „are marea sansa de a le face razbunate pe femeile din politica autohtona”. Dupa episodul de tele-compasiune, i se paseaza imediat legatura reprezentantului PMP (partidul care sustine candidatura Elenei Udrea la prezidenatiale), Radu Cristescu. Cel care spune, imediat, ca „serviciile vor sa il faca presedinte pe Klaus Johannis”. Fara dovezi, fara sa aduca argumente suplimentare acestei asertiuni si fara ca moderatoarea sa insiste sa le prezinte. Dar suficient încît Lavinia Sandru sa reia o întrebare pe care o formuleaza, practic, aproape în fiecare seara în care are emisiunea în prime-time la Realitatea Tv: „cui ii e frica de Elena Udrea?”.

Dupa ce formuleaza aceasta întrebare care pare sa o apese foarte tare, Lavinia Sandru o invita sa ia cuvintul pe Andreea Paul-Vass, în chestiunea Johannis. Deputata PDL-ACL-PNL abia apuca sa spuna ca, pina la proba contrarie, Johannis se judeca într-o speta în care, în prima instanta, a primit decizia
de...compatibilitate. Violent, agresiv, cu accente isterice, peste afirmatiile Andreei Paul intervine deputatul social-democrat Rizea, cel care vorbeste, exaltat si tipat, despre meditatii si despre mindria de a fi roman. Moderatoarea nu intervine – il lasa pe Rizea sa îsi faca numarul, în ciuda protestelor reprezentantei lui Iohannis. Pentru a nu fi acuzata ca e partinitoare, Lavinia Sandru intentioneaza sa ofere legatura unui alt invitat – nu îsi duce intentia pîna la capata, caci anunta imediat, zîmbind „publicitate”.

Emisiunea se reia – tot cu Johannis drept tinta suprema. Dupa aproximativ 10 minute în care Johannis e atacat din mai multe pozitii, Lavinia Sandru pare indignata: „e dezgustator ca unui candidat care e pe locul al treilea i se cere sa se retraga”. E vorba de Elena Udrea, nu despre Johannis. Emisiunea se incheie cu aprecierea dubla – si din partea moderatoarei si a invitatului PMP – ca Elena Udrea este, de departe, cel mai atacat candidat. si ca, ne spune Lavinia Sandru, joi seara, la emisiunea moderata de ea, va fi invitata...Elena Udrea.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
30-10-2014, 17:38,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Bine, bine dar de "vitamina TV" nu zicem nimic? Doar o sponsorizeaza doamna.
Plus ca Horhe e atacat deoarece e varza, si lumea vede treaba asta. Ce sa-i faci daca-i penibil si ii scapa "porumbelul" pe gura?
Io i-am dat dreptate lui Vlad ca nu avem ce vota, dar voi "batman, batman".
Cip, oricum ma duc la vot chiar daca votul meu nu o sa conteze. A vota e o datorie cetateneasca, nu o obligatie!
02-11-2014, 15:19, (Ultima modificare: 02-11-2014, 16:19 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
MERGETI LA VOT !!!

Pana acum prezenta mai buna la vot in urban si mai slaba in rural decat in 2009. Probabil primarii se vor mobiliza pe sate si mai tarziu se vor schimba ponderile. Per total o prezenta asemanatoare cu 2009 insa mobilizarea e mai mare in orase, iar in diaspora e ceva fantastic ! Sunt cozi de sute de persoane la Paris, Roma , Munchen si Chisinau !!!

http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-184...-paris.htm

In Noua Zeelanda s-a incheiat deja votul . Iohannis pe primul loc, macovei pe 2, udrea pe 3 , ponta pe 4 si tariceanu pe 5.

Mobilizarea asta iesita din comun pe orase si in diaspora e datatoare de sperante pentru unii si de-a dreptul disperanta pentru altii Smile))

later edit : mobilizarea exceptionala din orase si diaspora incepe sa se simta tot mai tare !!!

http://www.gandul.info/politica/primele-...i-13485000

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 . Victor Ponta are un avans de nouă procente în faţa lui Klaus Iohannis, potrivit primelor date ale unui exit poll ACL, centralizate la ora 13.00. Astfel, Ponta a fost votat până la ora 13.00 de 39% dintre cei care au mers la vot, iar Klaus Iohannis de 30%. Trendul este, potrivit sursei citate, crescător pentru candidatul ACL. Pe locul al treilea în exit-poll-ul ACL se situează Monica Macovei, cu 8%, urmată de Călin Popescu Tăriceanu cu 5% şi Elena Udrea cu 4%.



ps. MERGETI LA VOT !!!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
02-11-2014, 18:47,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Mobilizarea extraordinara in diaspora duce la cozi imense . Aberanta si imorala organizarea votului in diaspora. Mii de oameni voteaza in sectii cu 3 stampile de vot. Cred ca occidentalii nu au mai vazut asa ceva , oameni sa stea cu orele in fata unei sectiid e votare si sa huiduie "jos comunistii". O vaga idee cu cine ar putea vota (sau ar dori sa voteze oamenii aia) ? Oare de aceea s-a "organizat" astfel votul peste hotare ?

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-184...e-mare.htm

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-1843...enorme.htm

Exit-pollurile de ora 16:00 sunt asemanatoare cu cele de la 13:00

​Victor Ponta este pe primul loc, urmat de Klaus Iohannis si Monica Macovei, potrivit sondajelor la iesirea de la urne pna la ora 16.00, emise duminica de cele doua mari blocuri politice rivale, PSD si ACL, citate de Stiripesurse.ro.

Clasament, potrivit PSD si ACL, ora 16:
Victor Ponta - 38% (PSD), 38% (ACL).
Klaus Iohannis - 28% (PSD), 30% (ACL)
Monica Macovei - 7% (PSD), 9% (ACL)
Calin Popescu Tariceanu - 7% (PSD), 5% (ACL).
Elena Udrea - 5% (PSD), 4% (ACL).
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
02-11-2014, 20:00, (Ultima modificare: 02-11-2014, 20:12 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Bataia de joc continua la adresa romanilor de peste granita. Impresionanta galeria foto cu cozile de zeci de metri de peste tot din lume :

http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-184...-paris.htm

later edit : BEC anunta ca nu mai prelungeste votul in in diaspora si vina o poarta ministerul de externe care "se putea organiza mai bine" . Intelegi cip acum ca nu ne vor la vot , ca de asta le este frica mai tare decat de "miserupismul pseudo-moralizator"? De oameni care vor sa isi exprime votul, vor sa ii amendeze public si le strica socotelile lor cu morti si absenti eterni de peste tot ? Mii de oameni ar fi votat si gunoaiele astea au facut in asa fel incat sa nu se poata vota stiind ca vor lua prea putin din votruile alea ? Totul e calcul meschin si ceea ce ii deranjeaza cel mai mult sunt voturi libere pe care nu le pot controla si cuantifica in folosul lor .

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-184...e-mare.htm

......Si pentru cei care ar vrea sa voteze azi si nu au fost lasati...... MERGETI LA VOT SI IN NUMELE LOR !!!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
02-11-2014, 21:29, (Ultima modificare: 02-11-2014, 21:30 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
na asta este, defapt asta s-a vrut. Era previzibil ca cei plecati nu vor vota cu Poanta! Atunci si el a zis, ca-l doare-n paispe de cei din diaspora. Ponta stie, cei ce fura mai mult, vor castiga. Singura sansa e, ca multi sa voteze. Asadar, il parafrazez pe Klaus: "ghinion" de data asta, sa vina turul doi si pe urma vedem noi cine rade mai bine Smile
02-11-2014, 22:14, (Ultima modificare: 02-11-2014, 23:14 de Kidu.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
EXIT-POLL Digi24 IRES. REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014:

Victor Ponta: 41,5%
Klaus Iohannis:31,2%
Monica Macovei: 4,5%
Elena Udrea: 5,1 %
Kelelen Hunor: 3,5%
Călin Popescu Tăriceanu: 5,3%
Teodor Meleşcanu: 1%
Dan Diaconescu: 3,3%
William Brânză: 0,5%
Mirel Mircea Amariţei:
Gheorghe Funar: 0,5%
Zsolt Szilagyi:
Constantin Rotaru:
Corneliu Vadim Tudor: 2,9%


EXIT-POLL RTV CSCI. REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014

Victor Ponta - 40%
Klaus Iohannis - 31%
Monica Macovei - 5%
Elena Udrea - 5%
Kelemen Hunor - 4%
Călin Popescu Tăriceanu - 6%
Dan Diaconescu - 4%


EXIT-POLL Antena 3 SOCIOPOL. REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014.

Victor Ponta – 40%
Klaus Iohannis – 31%
Monica Macovei – 4%
Elena Udrea – 5%
Kelemen Hunor – 4%
Călin Popescu Tăriceanu – 6%
Teodor Meleşcanu –
Dan Diaconescu – 4%
Corneliu Vadim Tudor – 3%
William Brînză –
Mirel Mircea Amariţei –
Gheorghe Funar –
Zsolt Szilagyi –
Constantin Rotaru –

De notat ca rezultatele exit-poll-urilor sint partiale si corespund situatiei de la ora 19.00 si nu cuprind si votul din diaspora.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)