Chestionar: Cu cine veti vota la alegeri?
Victor Ponta
11.11%
4 11.11%
Klaus Iohannis
55.56%
20 55.56%
Calin Popescu-Tariceanu
2.78%
1 2.78%
Elena Udrea
2.78%
1 2.78%
Monica Macovei
5.56%
2 5.56%
Teodor Melescanu
0%
0 0%
Corneliu Vadim Tudor
11.11%
4 11.11%
Kelemen Hunor
2.78%
1 2.78%
Altii (specificati in mesaj)
0%
0 0%
Nu votez / Invalidez votul
8.33%
3 8.33%
Total 36 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
02-11-2014, 23:35, (Ultima modificare: 02-11-2014, 23:38 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
ce jegos e pontacu, cica in diaspora s-a furat votul (in 2009) si de aceea s-a facut coada, ca acuma nu se mai fura. N-am mai vazut atata sfidare la adresa celor din diaspora de cand ma stiu. Sunt tare curios cati vor vota pe 16, si tare m-as bucura sa-i inchida gura pentru totdeauna la pinochio!
02-11-2014, 23:47, (Ultima modificare: 02-11-2014, 23:47 de Vlad.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Mai degraba rivalii lui trimit astfel de mesaje... Pai normal ca e coada in diaspora daca nu se mai voteaza la cateva zeci de secunde pe stilul BaconschiSmile)S-au dublat numarul stampilelor de vot in diaspora fata de 2009
02-11-2014, 23:53, (Ultima modificare: 03-11-2014, 0:01 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Ai dreptate Vlad, ne-am întors în evul mediu și căutăm buda din fundul grădinii. Adevărul e ca nici măcar nu mă afectează, ultimul sa stingă lumina! !!
Încă ceva, indiferent care va ieșii președinte nu se va schimba nimica. Cel puțin nu cu guvernul asta de mincinoși hoți incompetenți. Nu credeam vreodată că ajung sa zic ca se poate și mai rau...
02-11-2014, 23:56, (Ultima modificare: 02-11-2014, 23:56 de Vlad.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Tot ce face Iohannis e bine si tot ce fac ceilalti e odios
03-11-2014, 0:02, (Ultima modificare: 03-11-2014, 0:19 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Ce treaba are Johannis cu organizarea?
Poantă a declarat în direct pe un ton maxim sfidător ca îl doare-n în anus de toți cei care vroiau sa voteze in străinătate, în loc să zica ca va analiza situația. Deci practic i se rupe de toți (care sunt contra, dupa alegeri si de cei care sunt pentru Smile) da vrea să fie președintele care unește. .. contradicție pentru unii
03-11-2014, 0:06, (Ultima modificare: 03-11-2014, 0:08 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Vlad daca tie ti se pare ok ce se intampla acum afara cu mii de oameni care stau de 5-6 ore sa voteze , ambasade care trag de timp si scaneaza pasapoarte, iar acum cu cateva minute inainte de inchiderea sectiilor afara anunta ca sa mearga doar pensionarii la vot (fiindca se spera ca macar aia sa voteze "bine/rosu"), politia si jandarmii englezi,francezi sau etc chemati sa bata romani care stau de 5-6 ore la coada sa VOTEZE atunci inseamna ca ai o problema grava la mansarda .

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-184...inchis.htm

ps. ce legatura are Iohannis cu organizarea votului de catre pontanac si gasca lui fsnista ? sau si asta e influenta nefasta a profesorului de fizica cu sase case ?

ps2. http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-18442...triste.htm
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
03-11-2014, 4:21,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Numărul secţiilor de votare din Franţa este egal cu cel din 2009, adică 9 secţii.

http://www.bec2009p.ro/Documente%20PDF/R...tate_1.txt

http://www.mae.ro/sites/default/files/fi...votare.pdf

Secţiile astea de votare nu se deschid după ureche, ci după un număr cât de cât cuantificabil de persoane care trăiesc cu forme legale într-un anumit spaţiu, atât în ţară cât şi în străinătate. Nimeni nu poate spune cu exactitate câţi români sunt plecaţi afară. Oricum treaba asta probabil că va constitui motiv de contestaţie la BEC, şi ce va hotărî acesta va fi lege.

Credeam că păstrăm un ton decent pe topicul ăsta *****, dar văd că oamenii sunt făcuţi nenormali la cap numai pentru că nu sunt de-acord cu voi (mai în glumă, mai în serios).

În fine, la Arad în municipiu Iohannis 43, ceva şi Ponta 27, ceva.
03-11-2014, 8:53,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Luci, las-o jos ca macane. Deja esti ridicol cu lamentarile astea. Cine ti-a zis ceva?
03-11-2014, 9:14, (Ultima modificare: 03-11-2014, 9:17 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Luci nu fi suparat. Inca mai aveti guvern. Marti e sedinta de coalitie cu udmr,unpr,pc si tariceanu&co (inca nu au partid) si cu promisiuni mieroase poate o sa mai aveti guvern si pana in 16 noiembrie.

Despre ceea ce se intampla in diaspora vorbeam si nu despre parerile unora . Si daca era Antonescu presedinte tot spuneam ca e o mizerie ce s-a intamplat. Nu imi vine nici acum sa cred cum s-au mobilizat acei oameni sa stea ore intregi la coada pe ploaie sa voteze si nu li s-a permis. S-a organizat atat de prost, s-a tras de timp cat mai mult, s-au facut subterfugii gretoase doar ca sa fie luxati acei oameni care nu ar fi votat cum doreau guvernantii de azi. Ar trebui intocmite plangeri penale pentru impiedicarea dreptului constitutional de a vota. Aici nu vorbim de optiuni ci de niste oameni care au fost furati in cel mai barbar mod posibil si nu li s-a permis sa voteze. Nu cred ca poti fi de acord cu ce s-a intamplat . Si nu vorbesc din punct de vedere statistic ca "aia nu ar fi votat cu fsn" ci din punct de vedere democaratic si moral. Eu unul nu cred ca as fi stat la bataia aia de joc atatea ore in ploaie doar ca sa votez. Sau daca as fi stat as fi plecat de acolo cu politia dupa ce le-as fi spart geamurile la sectie de nervi daca nu ma laseau sa votez dupa 6 ore de stat la coada !!!

Strategic vorbind , aroganta si nesimtirea asta s-ar putea sa il coste mai mult pe ponta decat toate porcariile facute pana acum.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
03-11-2014, 9:31,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Si o sa il coste iar el stie. Prin faza asta tocmai a pierdut alegerile.
03-11-2014, 11:27, (Ultima modificare: 03-11-2014, 11:35 de I 929.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Mă refeream la "problemele grave la mansardă" pe care le-ar avea Vlad.

Au fost cel puţin atâtea secţii câte în 2009 când s-a votat la 30 de secunde.
Nu cred că o plângere penală s-ar solda cu ceva, eventual doar dacă ar fi împinsă de la spate cum se întâmplă cu dosarul legat de referendumul din 2012 ceea ce, desigur, reprezintă o caracteristică a statului de drept apărat de vajnicii voievozi ai justiţiei. Probabil se vor face şi plângeri penale, şi contestaţii la BEC.

În rest putem spune că se joacă încă, deşi Ponta pare favorit la diferenţa asta de 10 procente cât pare să fie acum. Dar favoriţi au fost şi Năstase sau Geoană.

Guvernul nu depinde atât de mult de rezultatul acestor alegeri.

Rezultate pe Mun. Arad (aprox) : Iohannis - 43,5, Ponta - 27,18, Tăriceanu - 6,35, Udrea - 5,18, Macovei - 4,61, Hunor - 3,86, DD - 3,07.

P.S. Să mai vedem ce are de spus şi cealaltă parte.

http://jurnalul.ro/stiri/politica/corlat...80580.html
03-11-2014, 11:47,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Ce fraudare domle, ca nu fiecare e milionar ca Tiriac?! Tie iti ia mai mult de 30 de secunde sa pui o stampila pe o bucata de hartie? Ce sicane, sa completeze declaratia in sectie, la vedere, pai asta conteaza? Nu era mai simplu sa distribuie documentul si sa verifice daca au completat corect?
Pana la urma cine e rau intentionat sau doar incompetent, sau ambele?
03-11-2014, 11:53,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Niciun document legat de procesul electoral nu are voie să iasă din sediul secţiei de votare, altfel decât cu aprobarea BEC - ceea ce până la urmă s-a şi întâmplat.
03-11-2014, 12:11,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Si eu am votat pe lista speciala. Dar nu mi-a luat mai mult de 2 minute. Am completat declaratia aia in niciun minut, mi-a dat foaia stampila, am votat si am iesit. Nu cred ca a durat tot procesul mai mult de 2 minute... Si sa voteze 3-4 oameni intr-o ora e bataie de joc...
P.S. Poate m-a ajutat ca am votat in "patria lui Klaus"... Smile
Semper Fidelis
03-11-2014, 12:25,
RE: Alegeri prezidentiale 2014
Luci declaratia mea era adresata in ipoteza ca afirma ca e ok ceea ce s-a intamplat in diaspora. Sa nu scoatem din context asa "politicianeste" Wink

Cum ziceam , nu fi prea inversunat . Guvernul rezista, coalitia zbarnaie, sicanele au functionat, paiata a iesit pe locul 3, amanta pe 4 din pacate pt "vadimul feminin" (spun din pacate nu pt ea ca persoana ci fiindca electoratul ei nu merge spre stanga indiferent de negocieri ca si ale altor "paiate de dreapta" cica) , deocamdata ponta are cifra cu 4 in fata chiar daca la limita, aparent totul e perfect pt voi.........sau nu ? Smile))))))))
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
03-11-2014, 14:33,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
"Din 2009, conform datelor oficiale nu a crescut numărul românilor din disapora" - zice Ponta. Cu toate astea au fost mai mulţi la vot.

Ce va dicta BEC-ul, se va face. Vor creşte numărul cabinelor de vot. I-a ameninţat pe cei din MAE că îi dă afară dacă nu vor vota toţi cei care vor în turul II.
03-11-2014, 14:45,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
Ce vrajeala ieftina. Nu e greu sa promita.

Referitor la afirmatia ta sau ma rog, la citatul tau ca nu a crescut numarul de alegatori in diaspora ti-o spun eu pe proprie piele: in 2009 am votat la prezidentiale la Stuttgart fiind detasat in Germania cu serviciul. In ambele tururi nu s-a stat mai mult de jumatate de ora chiar daca si atunci au fost cateva sute de oameni. Acum insa numarul celor care au votat la aceeasi sectie de votare a fost cel putin dublu. Lucru confirmat si de catre doi colegi de-ai mei stabiliti la Ulm alaturi de care am votat si in 2009.

Nu imi spune tu mie ca MAE nu avea niciun indiciu ca va iesi lumea la vot. Ba tocmai ca stiau foarte bine si au facut tot posibilul sa le obstructioneze votul celor din diaspora.
03-11-2014, 15:07,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
Rahat, tot poporul avea un indiciu ca se iese masiv la vot, toate ziarele scriau asta. Diferenta e ca MAE stia exact cu cine au intentia sa voteze oamenii care au iesit la vot, drept urmare n-au votat. Corect nu ? De data asta nu s-au fraudat voturile, nici n-a fost nevoie, ca n-au avut ce frauda.
03-11-2014, 15:18,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
Stai tobo să vedem mai întâi rezultatele din diaspora. Nu se puteau deschide secţii de votare în locuri unde nu ai măcar consulat. În Spania şi Italia nu au fost probleme. Declaraţia pe proprie răspundere e obligatorie pentru a descuraja frauda electorală. Biroul Electoral Central va dispune ce măsuri să fie luate astfel încât toţi cei care vor să voteze în turul II să o facă. Nu vă este totul pierdut, trăim totuşi într-o democraţie şi primul ministru a procedat azi normal. Nu a negat existenţa acelor probleme şi a luat măsuri pentru a le rezolva.
03-11-2014, 15:27,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul I
Azi, dupa ce a vazut ce a starnit ieri . Sa fim seriosi adevarata fata e cea de ieri ranjita care spunea ca "acum nu au mai fraudat alegerile la Paris" .

http://www.gandul.info/stiri/stimati-ofi...e-13487004

Stimaţi oficiali de la Bucureşti, noi, cei care „fraudăm” votul la Paris, vă transmitem următoarele

Ce s-a întâmplat în duminica alegerilor la Paris? Cum s-au simţit românii care nu au putut vota, cărora premierul Victor Ponta le-a transmis că n-au putut să-şi exercite dreptul fundamental pentru că s-au luat măsuri „pentru a nu se frauda votul”? O cititoare Gândul scrie ce a văzut la celebra deja „coadă de la Paris”.


O româncă stabilită în Franţa, Eva Ferriere, scrie, într-o scrisoare trimisă Gândul, despre felul în care au fost umiliţi românii care au vrut să voteze la Paris. Publicăm mai jos scrisoarea integrală.

„Am votat. La Paris. Victorie !


Ieri, 2 noiembrie 2014, pe la ora 2PM, zi electorală, m-am îndreptat către 123 rue Saint Dominique, unde este ambasada României la Paris. Zi calmă de duminică, câteva trotinete, oamenii stau pe terasă la o cafea, mai puţin pe această stradă unde pare a avea loc o manifestaţie, un marş, un concert, ceva. Mă gândesc că poate dacă merg la secţia consulară, pe o stradă adiacentă ambasadei, 3 rue de l’Exposition, scap de coadă. Aş, aceeaşi coadă, uşor mai lată...Aşa că mă îndrept către ambasadă. Câteva sute de oameni stau aliniaţi, nu în şir indian, ci cât ne ţine trotuarul, doi-trei oameni laolaltă.

Francezii ne privesc intens, nu înţeleg ce se întâmplă, se opresc şi ne întreabă ce aşteptăm. Unul dintre ei mă abordează curios, foarte politicos, şi mă întreabă dacă stau la coadă la bilete sau e vreun concert. Îi explic că stăm la coadă să votăm preşedintele României. Încep să îi licăreasca ochii: „Uite, şi nouă ne trebuie o astfel de coeziune in Franţa." Nu e singurul care mă întreabă de ce stau acolo. Cum ar putea ei înţelege?!

Ni se împart declaraţiile pe proprie răspundere încă de când suntem afară, poate poate scutim din timp şi avansăm mai repede.

Orele trec ţi la ora 6 ajung la poarta ambasadei unde văd ce masă de suflete aşteaptă în curtea interioară, unde coada se lateste. La ora asta începe rumoarea, pentru că, deşi eu am avansat, coada este identică cu momentul în care am ajuns. Oamenii din capătul ei încep să intre în panică, ne dăm seama că nu vor vota toţi. Iese un oficial din ambasadă şi ne anunţă că s-a cerut voie la Bucuresti să prelungim ora închiderii urnelor. Să aşteptăm. Vouă nu vă aminteşte nimic această situaţie ? Eu tot aşteptam să aud „dati câte o ştampilă să ajungă la toată lumea".

La ora 7PM am plecat, pentru ca eu, una, nu îmi mai simt picoarele.

Am plecat, da. Dar am votat! Miracol pe strada Dominique. Ce noroc pe mine! Să mă bucur ? Ce ghinion pe tine, dragă române, care ai stat la coada tot 5 ore, poate 7, dar ai plecat cu buza umflată. Eh, lasa, ai venit, ne-ai văzut, am vorbit, am glumit, ne-am simţit români, restul nu conteaza. Tu eşti un român din diaspora, ai două secţii de votare în Paris unde te buluceşti cu toată Franţa pentru că în total sunt doar 6 secţii de vot: două în Paris, două în Strasbourg, una în Marseilles şi una în Lyon. Dacă stai în Bordeaux, ne pare rău. Va trebui sa vii la Paris şi să stai la coadă să nu votezi. Poate data viitoare.

Apropo. Şi data viitoare eu cum să fac?! Să vin pe la 7 aşa? O să vin. La 7. Ca mine vor veni şi ceilalţi câteva mii de oameni şi ne vom îmbulzi mai abitir. Pentru că noi permitem să stăm la coadă cu miile şi să aşteptăm să mai şi votăm. Cu noi ce faceţi, dragi „oficiali de la Bucureşti" pe care îi aşteptăm să ne permită să votăm? Pe noi ne ştergeţi din statistici? Intram la pierderi? Cum explicati voi acum această situaţie? Cum vă imaginaţi voi că putem sta de două ori la o coada infiorătoare ca să „fraudăm" alegerile când românul de la Paris nu apucă sa voteze măcar o dată?

Ne vedem pe 16 noiembrie tot acolo. Luaţi cu voi pantofi comozi, haine de iarnă, umbrele, sticle de apă, hrana pentru o zi, medicamente de inimă şi o trusă de prim ajutor.

A bientôt.

O romancă din Paris care a reuşit să voteze”.

Eva Ferriere are 37 de ani şi este fotograf profesionist la Paris. A absolvit Universitatea Bucureşti, Facultatea de Litere şi are un masterat în managementul afacerilor la Ecole de Management, Strasbourg.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)