Sorin Stratila
22-11-2017, 16:46,
#7
RE: Sorin Stratila
Pacat ca s-a terminat asa. Multumim Sorine pt anii jucati la UTA

http://sportarad.ro/2017/11/22/stratila-...ii-liga-1/

Strătilă s-a despărțit oficial de UTA: „Cea mai importantă echipă din carieră alături de Dinamo, plec cu regretul că nu le-am oferit suporterilor bucuria promovării în Liga 1”


In urmă cu două săptămâni, conducerea UTA-ei îl punea pe linie moartă pe Sorin Strătilă, alături de alți trei jucători care nu au respectat ora de stingere în seara eșecului cu Luceafărul, iar azi a venit și ziua în care fostul mijlocaș de bandă și-a încheiat oficial aventura cu „roș-albii”. A făcut-o cu o strângere de mână a „oficialilor” arădeni, care i-au achitat salariile pe lunile septembrie, octombrie și noiembrie, dar mai ales cu marele regret al neîndeplinirii obiectivului numărul unu, promovarea în Liga 1.

Strătilă a acceptat oferta „Bătrânei Doamne” în toamna anului 2014 și a devenit rapid unul dintre cei mai importanți fotbaliști ai „roș-albilor”. A pus umărul prin goluri, dar mai ales pase și centrări la promovarea rapidă în Liga 2-a, dar și la cele două sezoane finalizate cu ajungerea la barajul de promovare în Liga 1. Mult timp, „SS-ul” a fost cel mai cotat fotbalist din lotul UTA-ei, contribuind într-o oarecare măsură și la ascensiunea tinerilor Dennis Man și Adi Petre, transferați între timp pentru sute de mii de euro. El a rămas la Arad pentru un obiectiv în care a crezut până în această toamnă. „Îmi pare rău că totul s-a încheiat așa, poate am și eu o vină pentru acea seară, de ziua lui Ciucă, dar și că nu am dat mai mult pentru echipă în acest tur. Plec cu regretul că nu le-am oferit suporterilor bucuria promovării în Liga 1, pentru că ei merită să o aibă pe UTA mereu acolo. Vreau să le mulțumesc în primul rând lor pentru că m-au adoptat și m-au tratat ca pe unul de-al lor, nu m-am simțit niciodată stranier în Arad, practic a fost ca o a doua casă pentru mine. Iar UTA e cea mai importantă echipă din cariera mea alături de Dinamo și mi-este greu să o părăsesc după trei ani frumoși, cu bune, cu rele, în care ne-am ajutat reciproc. Totodată, aș vrea să le mulțumesc colegilor și antrenorilor cu care am lucrat și de la care am avut ce învăța pe toate planurile, iar utiștilor le doresc să găsească calea spre ceea ce își doresc ei cel mai mult, promovarea în Liga 1. Și, de ce nu, poate într-o zi vor ajunge să repete rezultatele vechilor glorii, pe care am avut și eu onoarea și plăcerea să le cunosc aici. Mulțumesc pentru tot UTA!”, e mesajul de despărțirea al fotbalistului de 31 de ani de Campioana Provinciei.

Născut la Brașov, Strătilă a jucat la „Steagul” în debutul carierei sale, după care a mai trecut pe la Steaua II, Astra Ploiești, Dinamo și Concordia Chiajna. Are și o convocare la echipa națională în anul 2011. Odată încheiate conturile cu „Bătrâna Doamnă” Strătilă va pleca la familie în Anglia, iar la revenirea în România va accepta una din ofertele ce le are deja pe masă.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde


Mesaje în acest subiect
Sorin Stratila - de |R|O|B|I| - 09-10-2014, 16:59
RE: Sorin Stratila - de I 929 - 16-01-2015, 10:49
RE: Sorin Stratila - de robert - 25-05-2015, 12:45
RE: Sorin Stratila - de psv - 25-05-2015, 12:57
RE: Sorin Stratila - de Adrian07 - 25-05-2015, 18:42
RE: Sorin Stratila - de |R|O|B|I| - 19-06-2015, 12:34
RE: Sorin Stratila - de Redpunk_one - 22-11-2017, 16:46
RE: Sorin Stratila - de Adrian07 - 22-11-2017, 17:13
RE: Sorin Stratila - de maryan - 22-11-2017, 18:25
RE: Sorin Stratila - de Cristi_Arad - 23-11-2017, 0:27
RE: Sorin Stratila - de Kidu - 23-11-2017, 10:03

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)