Chestionar: Cu cine veti vota in turul II?
Victor Ponta
10.00%
4 10.00%
Klaus Iohannis
85.00%
34 85.00%
Nu votez / Invalidez votul
5.00%
2 5.00%
Total 40 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
11-11-2014, 23:58, (Ultima modificare: 12-11-2014, 0:02 de I 929.)
#81
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ponta n-a rămas la emisiunea de după deşi invitaţia îi era adresată ca urmare a faptului că Iohannis a fost ieri pe acelaşi segment orar. De la 8 a fost de la început o invitaţie la dezbatere în doi. E bine că nu a rămas Ponta, dar mai câştigat era Iohannis dacă avea inspiraţia să ceară să rămână şi el mai mult. Însă el a vrut să plece mai repede.

A lăsat şi Ponta câteva lucruri cam în coadă de peşte, eu ziceam ceva cu FMI-ul ăla care să fim serioşi, niciodată nu digeră nici măcar o creştere de 0,0001% a oricărui salariu sau a oricărei pensie. Dacă zicea simplu că va fi atent la ce zice FMI dar totodată i se pare corect să facă dreptate pentru anumite categorii de români etc etc ar fi câştigat clar şi punctul respectiv. Per ansamblu însă cred că Iohannis a făcut greşeli mai mari, culminând cu ultima întrebare care de fapt înseamnă penultima intervenţie. În istoria acestor confruntări rămân întotdeauna aceste puncte cheie, fraze memorabile ca să zic aşa precum acel "credeţi în Dumnezeu?" sau "Adriene, din păcate românii trebuie să aleagă dintre doi comunişti" ori întrebarea " ce aţi căutat atunci seara la Vântu?".

În fine, poate vor mai fi dezbateri cu ambii însă, oricum, rolul lor decisiv în alegerea votului cred că a scăzut faţă de anii trecuţi când facebookul încă nu era atât de larg răspândit, ce să mai vorbim de 2004 sau 2000 când şi emisiunile tip talk show erau mai puţine. Adică după ce ne uităm la dezbatere, imediat ne uităm şi pe facebook/forum/televizor să vedem ce zic comentatorii "sportivi", iar tentaţia e să fii de-acord cu ce spune cel cu care eşti de-acord de obicei...
12-11-2014, 0:10, (Ultima modificare: 12-11-2014, 11:12 de Xtreme.)
#82
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Din pacate am citit doar stenograma, pana la urma cred ce se putea si mai bine, daca se stiau intrebarile de dinainte. Da si asa Ponta e un mahalagiu infect. Per ansamblu nici Iohannis nu a convins. Ce ma surprinde este sustinerea covarsitoare (80-20) a comentariilor pro Iohannis pe diferite pagini la stenograme. Speranta moare ultima! Si da, in orice circumstante era necesara o asemenea confruntare.

K. Iohannis: Dl Ponta noi traim intr-o tara democrata, fiecare cetatean are dreptul la vot

V. Ponta: O lozinca

Pana la urma ramane de vazut daca va invinge bunul simt sau tupeul. Repet, dupa chipul si asemenarea fiecaruia...
12-11-2014, 7:37,
#83
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Iohannis are acel ceva natural, carisma de presedinte. Uitati-va la alti presedinti in V Europei (ma rog, nu Hollande) si veti vedea ca au o distinctie similara. Exact aceasta distinctie am vazut-o la Iohannis - pe cand Ponta a parut intimidat de ea - vezi remarcile lui absurde ca e 'mosier' sau 'stapan'. Vorbind psihologic, el fusese dominat de prezenta lui Iohannis si recunostea ca omul ii e superior. Ponta n-are stofa de presedinte, o stie si el, si a si demonstrat-o in seara asta de nenumarate ori. Imaginea care mi-a lasat-o a fost cea a unui maidanez mic latrand in jurul unui caine lup sau dog german. Am avut in fata un om care habar nu are ce inseamna stiinta comunicarii ...nu-i atent la intrebarile care i se adreseaza ... duce o adevarata lupta cu el insusi cand este abordat de reporteri ....altii decat " Antenistii " se vede asta in expresia fetei, in modul in care priveste, cauta cu privirea in toate partile ...tic format celor care vor sa-si aduca aminte ce minciuna a rostit alta data, priveste destul de des in partea dreapta jos ... stie ca o sa fie iarasi prins cu musca pe caciula.

Pentru prima data in viata mea am sa merg si eu la vot.
12-11-2014, 10:48,
#84
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Foarte bun comentariul, l-am vazut si pe hotnews.ro postat de un utilizator "vazut_din_anglia", nu stiu daca esti tu sau doar l-ai citat, nu conteaza. Conteaza ca surprinde cel mai bine esentialul despre Iohannis.
Sasul nu este politician dambovitean si eu vad asta ca pe un aspect pozitiv.

Daca unii dintre voi vreti sa vedeti "cum i-o zice la fraier", va recomand sa va uitati la Maruta.
12-11-2014, 12:47, (Ultima modificare: 12-11-2014, 12:51 de cip_leo.)
#85
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
doua opinii ale unor alegatori declarati ai lui iohannis
http://www.petreanu.ro/2014/11/12/o-dezb...-negative/
De la Kennedy-Nixon încoace, dezbaterile finale vizează în primul rând nehotărâţii, nu fanii. Fanii înţeleg şi iartă, dar votul popular se câştigă prin urnirea nehotărâţilor la vot. Din acest punct de vedere, dl. Iohannis a ratat. Poate că o fi el bine pregătit, în sinea lui, dar pentru cei care nu-l cunosc – şi pentru ei era, de fapt, încleştarea – Iohannis a rămas în cel mai bun caz acelaşi mister (şi sunt chiar indulgent când spun asta).

Puterea se câştigă, nu se primeşte.

Una peste alta, dl. Iohannis va rămâne, totuşi în istorie – în istoria ceva mai mică a dezbaterilor finale, unde va fi dat exemplu despre cum poţi să-ţi ratezi şansa în 90 de minute de chin televizat.

http://lucianmindruta.com/2014/11/12/cum...-iohannis/
Dupa ce-am scris ieri ca Iohannis a pierdut batalia cu Ponta, intregul activ de activisti online de la ACL mi-a sarit in cap. Cum imi permit sa demobilizez masele? Am tradat cumva la Ponta ? De ce spun ca Iohannis a pierdut, cand de fapt el e un om bun, cu realizari la Sibiu si pentru care faptele vorbesc?

Simplu: pentru ca eu cred ca nu exista cauza buna servita de minciuni. Si pentru ca de asemenea cred ca faptele nu vorbesc intr-un studio de la Bucuresti, unde n-ai nici macar o poza cu Palatul Bruckenthal.

In plus, nu sunt membru ACL. Dar fac parte dintr-o fratie speciala: cea a alegatorilor de dreapta care isi doresc un candidat in stare sa castige. Nu unul care merge pe sarma, nu un golan, dar nici unul care spune trei cuvinte in timpul in care celuilalt ii ies din gura zece baliverne.

Altfel spus, mi-as fi dorit ieri un candidat pregatit. Si, pentru ca una dintre meseriile mele secrete e aceea de media trainer, adica de profesor de comunicare, o sa va spun ce trebuia sa faca, ce n-a facut si de ce am dat un scor de 4-1 in favoarea lui Ponta.

si ca o concluzie la care achiesez:
http://www.catavencii.ro/editorial/raul-cel-mai-nimic/
Vai, dar cum arată cei doi candidați?

Cei doi candidați au, cînd ajung să aibă, o unică și jalnică viziune despre Românie: o țară normală, românii să aibă locuri de muncă, să nu mai fie scandaluri, să se muncească mai mult și să se vorbească mai puțin, să respectăm traseul european și Nord-Atlantic al țării, anticorupție, e nevoie de autostrăzi.

Cea mai proastă maimuță n-ar avea nevoie de mai mult de două zile de meditații cu Vanghelie ca să reproducă împachetările astea cu nămol.

Dacă vreți să ne jucăm de-a rațele, uite, am găsit niște muci la care să ne repezim: Ponta sau Iohannis?
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
12-11-2014, 12:56,
#86
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Pana la urma singurul lucru notabil care va ramane peste ani va fi acest schimb de replici:

Klaus Iohannis: „Aţi organizat alegerile din diaspora într-un mod execrabil! Fiecare cetăţean are dreptul la vot”.
Victor Ponta: „E o lozincă”
12-11-2014, 13:47, (Ultima modificare: 12-11-2014, 15:42 de Xtreme.)
#87
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Cip, dar totusi, care este parerea ta? Sunt total de acord cu parerea lui Mandruta. Doresc doar sa completez, pe astia ii avem cu astia defilam. Consider ca e mai nociv furtul si minciuna decat lipsa artei oratorice. Intradevar, Iohannis nu pare sustinut si pregatit indeajuns dar este din anumite puncte de vedere si asa peste Ponta.

Si ca sa completez si eu cu o parerea "imprumutata" de la blogul lui Mandruta:
Camelia Georgiu scrie
"Dle Lucian Mandruta, am inteles unde bateti si este mai mult legat de “tehnica” unei dezbateri. Da, aveti experienta si aveti dreptate in ceea ce spuneti, dar eu nu am avut rabdarea de a citi acest articol intreg. Cunoastem si noi anumite detalii “tehnice” dar vad ca valoarea nu conteaza, doar oratoria. Iohannis fata de Ponta poate sa nu spuna absolut nimic si tot se vede de la o posta valoarea lui fata de contracandidat. Cel mai bun lucru pe care l-a punctat in mod vizionar Dl. Iohannis cu o seara inaintea dezbaterii a fost acela ca educatia sta la baza schimbarii (nu e citat!) si e un proces pe termen lung. Ce facem aici Dle Mandruta? Vrem sa culturalizam cetatenii care se vand pe o stical de ulei (si asta din cauza saraciei ca sa le gasim o scuza) printr-o simpla sau singura dezbatere? Hocus Pocus si i-am luminat pe toti? Nivelul de cultura al romanilor Dle Mandruta cam pe unde este momentan? Noi cei care credem in valori si principii trebuie sa luam ce e bun unii de la altii. Eu asta incerc sa fac si cand va citesc, pentru va respect; ati evidentiat bine ce are de facut echipa lui Iohannis si totusi pe de alta parte corect ar fi sa evidentiati si aceste lucruri care tin de valoare si care nu pot fi cuantificate. Calitate vs. cantitate! Ca doi oameni sa aiba o conversatie de valoare e nevoie ca ambii participanti sa aiba acelasi nivel de cultura, inteligenta si civilizatie (dar nu vorbim de un nivel mediocru ci de unul peste medie), ori s-a vazut ca acesti doi oameni nu sunt la acelasi nivel !"

Adevar sau minciuna, interesant:
http://vreaupresedinte.gandul.info/news/...presedinte

Hilar:
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-1853...ezbina.htm
12-11-2014, 16:30, (Ultima modificare: 12-11-2014, 16:35 de cip_leo.)
#88
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
parerea mea e ca tara merita maimutele astea si maimutele isi merita tara Smile
legat de parerea cititoarei: probabil e diferenta de cultura si civilizatie, probabil si de mentalitate dar cand intri in hora trebuie sa joci nu sa intorci spatele spunandu-le spectatorilor ca muzica e nepotrivita pentru gusturile tale.
pe romaneste: nu te porti purta nemteste si cu atitutide si mentalitate de vestic atata timp cat romania e o cloaca si inclusiv cei din echipa ta sunt niste hoti, impostori si jegosi. nu poti fi Mesia decat daca esti fiul lui Dumnezeu. si Iohannis nu e.
si ca o concluzie: desi mi-e o scarba incredibila o sa merg la vot pentru ca am facut niste intelegeri insa ceea ce cred si gandesc eu despre aceste alegeri si despre pseudopersonajele din viata politica nu se vor schimba: toti sunt niste lichele, jegosi si imputiti, ei si familiile lor pana a la 3-a generatie.
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
12-11-2014, 16:58, (Ultima modificare: 12-11-2014, 17:00 de Xtreme.)
#89
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
(12-11-2014, 16:30)cip_leo a scris: toti sunt niste lichele, jegosi si imputiti, ei si familiile lor pana a la 3-a generatie.

cu exceptia lui Iohannis, sper!

Din pacate ai dreptate, si cand ma uit la fragmente din stiri si analize parca toti se asteapta ca Iohannis sa fie Mesia, ingrozitor!
De unde domle? Romania se va schimba abia atunci cand oamenii care o locuiesc isi vor schimba atitutdinea, metehnele si comportamentul. Cei care voteaza o fac cu speranta intr-un viitor mai bun, speranta ce vine de la candidatul pe care il voteaza.
Oricare dintre candidati va castiga, va fi o deceptie, din pacate Sad
12-11-2014, 19:02,
#90
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
”Nu eu, Iohannis trebuie sa repar onoarea doamnei Ponta si sa ii cer scuze ...cel care trebuie sa o calmeze pe cucoana Daciana esti chiar tu Victor Ponta care ai facut alianta politica si ai cersit voturile lui Vadim Tudor care ti-a facut nevasta BOARFA si ZDREANTA PENALA....cand tu vei arata ca esti barbatul sotiei tale sa ma anunti si pe mine ”.

Recunosc, era buna replica Smile
12-11-2014, 21:29,
#91
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Mult mai buna disputa din seara asta...iar pana acuma ponta nu conteaza, nu exista in aceasta disputa!!!
12-11-2014, 22:28,
#92
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Să fie Șah?
12-11-2014, 23:30,
#93
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Papitoiul asta n-a avut, nu are si nici n-o sa aiba vreodata o bruma de originalitate:
http://www.gandul.info/politica/consilie...s-13541166
13-11-2014, 0:05,
#94
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Buna ziua. Poate sa imi spune cineva care este pretul biletelor la meciurile utei de pe stadionul motorul ?
13-11-2014, 0:08,
#95
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Smile)
In cazul in care nu se vrea a fi o ironie: 10 lei.
13-11-2014, 0:11,
#96
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
(12-11-2014, 23:30)Kidu a scris: Papitoiul asta n-a avut, nu are si nici n-o sa aiba vreodata o bruma de originalitate:
http://www.gandul.info/politica/consilie...s-13541166

E greu sa nu fii fan ,,house of cards" daca vezi un episodSmile))
13-11-2014, 0:34,
#97
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Intamplarea face ca si eu urmaresc serialul si il apreciez. Smile
13-11-2014, 0:58, (Ultima modificare: 13-11-2014, 0:59 de White Shadow.)
#98
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
va jur ca in acel moment am facut si eu legatura cu acea scena din house of cards...foarte bun serialul.
13-11-2014, 9:45,
#99
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ar trebui sa imi cer scuze staffului lui Iohannis. Acestia se pare ca l-au sfatuit , asa cum spuneam si eu Smile , ca trebuia sa fi evitat primele 3 dezbateri si sa incerce sa provoace una pe teren neutru....si azi , in ultima dezbatere, sa mearga peste el chiar la antena 3. Bravo lor. Pacat ca neamtul s-a hotarat sa fie "rebel" cand chiar nu era cazul Sad .

Nu am prea mari sperante pt diseara, acum mesajul e diluat , in locul lui nici nu m-as mai duce acolo. Eventual sa mai provoace inca o dezbatere pe vineri la digi sau tvr. Aceea trebuie sa fie finala, insa cum a evitat si pana acum pontanacul o "finala" probabil vor invoca ca au fost deja 3 dezbateri si e suficient si vor evita sa isi rupa gatul ca predecesorii sai psdisti. Sa vedem ce se mai intampla......

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...s-13543446
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
13-11-2014, 12:37,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Eu cred ca ii foarte posibil sa scoata un iepuras din joben...chiar la antena 3. Altfel n-are rost sa mearga in cocina aia numita televiziune.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)