Chestionar: Cu cine veti vota in turul II?
Victor Ponta
10.00%
4 10.00%
Klaus Iohannis
85.00%
34 85.00%
Nu votez / Invalidez votul
5.00%
2 5.00%
Total 40 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
13-11-2014, 13:52,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
http://www.dcnews.ro/mobile/iohannis-nu-...59226.html se pare ca s-a cam terminat treaba cu dezbaterile...
13-11-2014, 15:05,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Tu ce ai fi ales intre Antena 3 si Digi 24? Ce ai alege Florin Salam si Dan Bitman?
13-11-2014, 15:24, (Ultima modificare: 13-11-2014, 15:44 de Vlad.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Mi se parea corect din partea lui sa mearga la toate 4 televiziunile.... S-a dus doar la televiziunile de casa ale acl-ului... asteptam sa scoata ceva din joben chiar la Antena 3 pentru ca el are de recuperat multe procente, nu Ponta. Si cand vrei sa tragi ultimul glont nu mergi la digi. Antena 3: 1,15% (219.000 de români pe minut)
România TV: 0,72% (137.000)
Realitatea TV: 0,5% (95.000)
B1 TV: 0,5% (93.000)
Digi 24: 0,12 (aproximativ 23.000-25.000 de persoane)
13-11-2014, 15:30,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Nu avea rost să meargă Iohannis la Antena 3, din mai multe motive. În primul rând, indiferent de post, ambii candidaţi cred că preferă să fie singuri la ultima apariţie televizată din campanie după două confruntări de tip talk show din care nu ne-am ales cu prea multe lucruri. Apoi ar fi mediul ostil, deşi cred că la emisiunea respectivă nu ar fi fost probleme (stafful putea să-şi negocieze moderatorul, dacă nu-l vroiau pe Gâdea). Partea negativă pentru ambii este că fiecare vor vorbi deseară doar cu publicul lor. Aici e avantajat Ponta pentru că nu văd cum să fie mai mare audienţa la Digi decât la Antena 3. Dacă Iohannis ar fi fost mai stăpân pe sine poate s-ar fi meritat să meargă şi Antena 3. Nu pentru a le da în gură celor de acolo, ci pentru audienţa deloc de neglijat (în cifre) a postului. Dar din fericire (pentru ăştia din "tabăra mea"), Iohannis nu are capacitatea/flerul de a întoarce percepţia unui public care teoretic îl întâmpină cu ostilitate.
13-11-2014, 16:10, (Ultima modificare: 13-11-2014, 16:10 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Eu chiar nu inteleg cum puteti vota asemenea specimene:

Profesorul si parintele de suflet al marelui plagiator VV Ponta dixit: Victor, spune ca esti de acord cu propunerea de convocare a Parlamentului. Un vot negativ nu ar insemna respingerea pentru eternitate, subiectul poate fi reluat

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-1854...ru-ete.htm
13-11-2014, 16:24,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ieri seara am vazut doua filme documentare excelente pe Digi despre cei doi candidati. Tolontan le-a surprins asa cum le-am simtit si eu. Astia sunt cei doi . Pentru cei care nu le-ati vazut aseara vi le recomand .

http://www.tolo.ro/2014/11/13/mama-lui-v...mingeeeea/

Ps. Azi a facut si ultima gafa Iohannis din aceasta saptamana fatidica pt el. Daca nu va mai exista inca o dezbatere lucrurile raman astfel si diferenta de 10% nu cred sa fi fost diminuata. El, Iohannis, avea datoria sa alerge dupa voturi si dupa "egalare/victorie" . Automultumirea asta , oboseala poate de a fi pus in situatii cu care nu este confortabil, cu moderatori care nu respecta cele discutate minutios inainte (vezi si faza de aseara cu politica externa si neinduplecarea neamtului obisnuit pana la ridicol sa nu isi incalce "aranjamentele") ....cum zice si vorba romaneasca "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista!"
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
13-11-2014, 16:41,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Eu nu stiu pe ce logica va bazati voi rationamentele si ce considerati esential la o dezbatere de genul dar fie. Ma mir ca treceti cu vedea scrisoarea de sustinere venita de la Merkel si ii dati in continuare cu vezi doamne, gafa ca nu s-a dus la Antena 3. Voi va auziti ce scoateti din gura analistilor? Smile

[Imagine: image-2014-11-13-18544903-41-scrisoarea-...hannis.jpg]

Citat:Stimate domnule Iohannis,

Am aflat cu bucurie faptul că veţi candida la alegerile prezidenţiale din 2 noiembrie din partea Alianţei Creştin Liberale.

Cetăţenii români regăsesc în candidatura dumneavoastră o serie de virtuţi care în Europa sunt foarte apreciate. Ca primar al oraşului transilvănean Sibiu aţi dovedit competenţe administrative şi spirit european autentic. Prin trecerea PNL la popularii europeni şi prin alianţa încheiată cu PDL aţi reuşit să creaţi o forţă puternică a clasei de mijloc.

Vă doresc multă determinare şi energie şi sper într-o victorie a dvs. şi a Alianţei Creştin Liberale.

Revenind la Antena 3 si la ce invocati voi, ganditi un pic inainte de a acuza: ce sa caute la Antena 3 unde se uita toti tampitii spalati pe creier? Acolo nu va face pe nimeni sa isi schimbe optiunea, ba mai mult se va expune in fata unei armate de latrai care il vor lua la tinta din toate pozitiile. Nu in ultimul rand i-ar legitima pe sclavii lu' Voiculescu ca fiind niste jurnalisti credibili, ca niste parteneri seriosi de discutie.
Mai bine merge la Digi 24 unde oricum se uita un public mai educat in randurile caruia se gasesc destui nehotarati. Astia reprezinta tinta lui Iohannis, astia pot inclina balanta.
13-11-2014, 17:06,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
deci cu scrisoarea asta din 28 octombrie venita de la Merkel reface diferenta? Merkel il sustine pentru ca fac parte din aceeasi familie europeana( mai nou ), la fel cum Schulz il sustine pe Ponta
13-11-2014, 17:07, (Ultima modificare: 13-11-2014, 17:21 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
(13-11-2014, 16:24)Redpunk_one a scris: Ieri seara am vazut doua filme documentare excelente pe Digi despre cei doi candidati. Tolontan le-a surprins asa cum le-am simtit si eu. Astia sunt cei doi . Pentru cei care nu le-ati vazut aseara vi le recomand .

http://www.tolo.ro/2014/11/13/mama-lui-v...mingeeeea/

Ps. Azi a facut si ultima gafa Iohannis din aceasta saptamana fatidica pt el. Daca nu va mai exista inca o dezbatere lucrurile raman astfel si diferenta de 10% nu cred sa fi fost diminuata. El, Iohannis, avea datoria sa alerge dupa voturi si dupa "egalare/victorie" . Automultumirea asta , oboseala poate de a fi pus in situatii cu care nu este confortabil, cu moderatori care nu respecta cele discutate minutios inainte (vezi si faza de aseara cu politica externa si neinduplecarea neamtului obisnuit pana la ridicol sa nu isi incalce "aranjamentele") ....cum zice si vorba romaneasca "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista!"

Eu nu prea am vazut gafe, eventual omisiuni. Repet, nu este si nu va fi Mesia si nici conducatorul perfect. Totusi, despre care 10% vorbim? Statistici facute la comanda menite sa sperie lumea? Sa fim seriosi! Cat pot oamenii sa fie de ipocriti cand cel mai corupt, hot si mincinos vorbeste de parca ar fi cel mai bun crestin. Ma rog ca Dumnezeu sa le deie minte la Romani, nu sa le bage in traista!

@redpunk_one, sincer, ca si sustinator a lui Iohannis cred ca trebuie sa intelegi ca exista o viata si dupa Ponta, daca castiga. Iohannis nu are ce cauta la latrina 3, ca il termina definitiv cu minciunile lor specifice, orice ar face sau ar zice. Latrina 3 trebuie ignorata, nu sa le faca audienta... Si eu imi doresc o batalie finala, dar nu cu orice pret si nu in conditiile impuse de VV Ponta. De ce nu la TVR, nu inteleg?
13-11-2014, 17:13,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Stiu ce spui insa audientele sunt infinit mai mici la digi decat la antena 3. Plus ca Iohannis trebuie sa recupereze niste procente mari si nu poate face asta vorbind aceluiasi electorat si aceleiasi audiente. Avea nevoie de acel "glont de argint" cum il tot numesc zilele astea analistii, avea nevoie de o victorie prin KO intr-o dezbatere fata in fata. Fara acel push nu poate recupera handicapul. Iar cel doua dezbateri de pana acum nu au adus nimic in plus ,ca sa nu zic in minus, si deci daca raman lucrurile asa e in dezvantajul lui Iohannis nu a lui ponta.

Sau mai pe romaneste ponta conduce cu 1-0 si Iohannis in loc sa atace cu toate liniile spune "asta e, campania e gata, cine a vrut sa auda si sa vada a vazut si auzit" si trage de timp batand duble la mijlocul terenului in min 90 !!!!!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
13-11-2014, 17:18, (Ultima modificare: 13-11-2014, 17:39 de I 929.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Premierul italian îl susţine pe Ponta, ei fiind din aceeaşi familie europeană. Faptul că unul sau altul dintre liderii europeni au preferinţe, nu înseamnă că acest lucru va dicta relaţia lor cu noul preşedinte, vezi cazul Băsescu-Sarkozy (când francezul l-a bruscat pe Băse).

Raţionamentul e următorul: ca să iasă preşedinte, sau ca să îşi maximizeze şansele, Iohannis are nevoie şi de votul unora dintre "tâmpiţii spălaţi pe creier." Dar strict în cazul lui nu cred că ar fi fost avantajat de o prezenţă la Antena 3. Dacă ar fi fost Antonescu în locul său era altă treabă.

Later edit: Apropo de "glonţul ăla de argint", poate ar mai fi o strategie. Îl va lansa de unul singur la Digi cu vocea lui de robot ardelean, nu va avea replică imediată din partea lui Ponta, dar în schimb îl vor ajuta vajnicii luptători din presă şi de pe net cu texte de genul "revoltător", "nu se poate una ca asta" şi aşa mai departe. Vor vorbi alţii pentru el, aşa cum s-a întâmplat în toată campania. Să vedem...
13-11-2014, 18:25,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Pe mine ma deranjeaza cei care nu il suporta pe basescu si voteaza totusi cu ponta facandu-i jocul chiorului. Cei care voteaza cu ponta din convingere sau din diverse alte interese nu ma intereseaza. Nu inteleg cum cei care nu il suporta pe base , pot fi atat de orbi incat sa nu vada ca sunt manipulati grosier . De luni incolo base&udrea vor iesi sa se autoproclame lideri ai opozitiei si cum l-ar fi batut ei pe ponta daca erau ei lideri ai dreptei, dar inca nu e totul pierdut si pana in 2016 partidul lui prezidential ii va reuni pe toti care vor dreapta unita si boc, falca,anastase si alti lingai se vor intoarce cu coada intre picioare sa linga labuta javrei sef. Am tot scris despre blatul base&ponta , inca o stire in plus nu cred ca mai conteaza dar.....

http://www.stiripesurse.ro/bomba-blat-de...38977.html

Fostul consilier prezidential Cristian Hrițuc, membru-fondator al Fundației Mișcarea Populară, denunță un BLAT de ultimă oră între Elena Udrea si PSD pentru turul 2 al alegerilor prezidentiale. "Am fost naivi", spune acesta.

"De ieri primesc telefoane de la diversi oameni din PMP. Desi saptamana trecuta se luase decizia politica de a merge in turul 2 pe " vot anti Ponta", acum, s-a schimbat schimbarea. PMP isi va indemna electoratul prin retele sa adopte o "stare de neutralitate" . Blatul Ponta - Udrea isi va produce acum efectele. Tuturor celor din PMP care va mai pasa de tara si nu de interesul meschin al doamnei aveti posibilitatea sa iesiti din acest blat. Multi ati fost (am fost) naivi, dar acum aveti posibilitatea sa vedeti cu ochii vostri care a fost obiectivul real al acestei candidaturi", spune fostul consilier prezidential.

Cristian Hrituc a fost consilier consilier de stat în cadrul Departamentului pentru Relaţia cu Autorităţile Publice şi Societatea Civilă până în data de 8 septembrie când a fost eliberat din funcție de Președintele Băsescu
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
13-11-2014, 22:42,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Editorialul de mai jos exprima ceea ce simt si eu azi. Pacat . Iohannis mai are doar ziua de maine sa faca ceva , sa se asigure ca va castiga , nu doar ca a participat :

http://psnews.ro/scrisoare-deschisa-dar-...-iohannis/

Dragă Klaus,

În primul editorial scris pentru PSnews.ro am zis că nu am cu cine să votez. După două dezbateri Ponta-Iohannis a mijit speranța legată de tine, Klaus Iohannis. Spui că vrei să faci altfel de politică și am văzut că ai făcut o altfel de dezbatere.

Da, ai fost lipsit total de bun simț când ai răspuns “Ghinion” la întrebarea legată de case de acum două săptămâni. Da, ai avut scăpări în dezbatere și ți-ai pierdut calmul când ai fost atacat cu retrocedările, însă ai fost primul candidat, după mult timp, care a știut să ignore cu calm și să nu intre în niște polemici zgomotoase și destructive la fiecare atac grosolan al populistului manipulator numit Victor Ponta. Victor Ponta susține că nu vrea un candidat precum Băsescu la Controceni, dar el se comportă fix la fel. A folosit în dezbatere un limbaj vulgar, nedemn de un președinte și a atacat la persoană, nu la idei. E scandal zilnic de când e prim ministru, cum a fost scandal și cu Băsescu, folosește aceleași tehnici de manipulare de mase și pe noi ăștia logici ne trec frisoane când îl auzim.

Dar dragă Klaus, nu poți veni ca invitat surpriză la o dezbatere programată cum a fost la Realitatea TV. Nu așa se comportă un altfel de politician, un politician occidental, și mai ales, nu poți refuza invitația Antenei 3. Și tu, ca și Victor Ponta, susțineți că veți fi președintele tuturor românilor. Audiența pe care o are Antena 3 e mare și vei fi și președintele lor. Ce vei face, îi vei ignora 5 ani de-acum încolo? Nu vei putea și nu e normal.
Dacă îți vei asculta stafful de campanie care poate te sfătuiește să nu te duci, vei pierde aceste alegeri. Ai nevoie de voturi și de la privitorii Antena 3 și le poți câștiga doar ducându-te acolo, păstrându-ți calmul și arătându-le tuturor că ești bărbat de stat. Băsescu a fost un președinte care făcea gură mare în țară, dar afară era mielușel. Băsescu a fost un laș care nu a avut curaj să se ducă ani de zile la Antena 3. El nu putea însă, pentru că era prea corupt. Tu poți? Vreau să văd că poți, și ne vei da tuturor speranța într-o Românie mai bună, ne vei da un semn de normalitate.

Antena 3 va exista și cu tine președinte. Ce vei face? Vei continua războiul dus de Traian Băsescu cu o televiziune? Un președinte nu se luptă cu televiziuni, un președinte luptă în UE cu alte țări pentru interesul României. Tu trebuie să ne arăți că ești altfel. De votat tot te votez, în speranța că va pica acest guvern Ponta, care, ca și guvernul Boc, falimentează această țară, dar aș prefera să te votez cu toată inima.

Du-te la Antena 3, rezistă demn atacurilor lor josnice, va fi greu, dar nu lupta împotriva lor cu armele lor și arată-ne că vei fi altfel de președinte! Dacă nu te duci, vei pierde aceste alegeri.

Cu respect,
Tiberiu Jakab
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
14-11-2014, 0:44, (Ultima modificare: 14-11-2014, 0:44 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Nici Ponta nici Iohannis nu va pierde, singurii care vor pierde sunt oamenii de rand. Destinul meu e în mâinile mele, la fel și al vostru e în mâinile voastre! Și poate sa zică cine ce o vrea ca nu se știe ce se va întâmpla duminica și cine va pierde sau va câștiga, cu atât mai puțin cauzele eșecului sau succesului
14-11-2014, 12:49, (Ultima modificare: 14-11-2014, 12:49 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Urmeaza mobilizarile unde psd sta mult mai bine decat acl. De urmarit insa daca acest val de indignare anti-ponta poate rasturna calculele hartiei. Cred ca doar aici se mai joaca votul de duminica. La mobilizare, implicare si organizare :

http://www.gandul.info/stiri/romanii-ies...i-13550819

După ce sâmbăta şi duminica trecută mii de români au protestat atât în marile oraşe din România, cât şi în marile capitale ale Europei, vineri sunt anunţate noi proteste simultane, cu începere de la ora 18.00. Ca şi atunci, protestatarii cer guvernului României să asigure organizarea corectă a alegerilor în străinătate şi în ţară, astfel încât toţi cei care doresc să îşi exercite dreptul constituţional de vot să o poată face. În urma acestor proteste, mai mulţi tineri care le organizaseră susţin că au primit mesaje de ameninţare. Pentru vineri, mai multe primării, precum în Bucureşti sau Craiova, au emis autorizaţii care pun protestele în umbră, la ore şi locaţii nefavorabile, iar oamenii au anunţat că vor organiza marşuri şi proteste spontane, neautorizate. Gândul vă ţine la curent în timp real cu evoluţia acestor manifestaţii, într-o ediţie specială Gândul Live.

Vineri şi sâmbătă, înainte de turul al doilea al alegerilor prezidenţiale, sunt anunţate proteste în toată ţara, precum şi câteva în străinătate. Manifestanţii cer, ca şi weekendul trecut, când mii de oameni au ieşit în stradă la Cluj, Timişoara, Bucureşti, Iaşi sau Constanţa, organizarea de alegeri corecte şi asigurarea de către Guvernul României a dreptului fiecărui român de a vota. Autorităţile de la Bucureşti continuă să îşi menţină punctul de vedere că nu pot spori numărul secţiilor de votare din străinătate, deşi Biroul Electoral Central a explicat că acest lucru este posibil, iar autorităţile din Germania sau Italia, spre exemplu, au comunicat de asemenea că acest lucru este legal şi posibil, în situaţii excepţionale.

La Târgu Mureş a avut deja loc un protest, miercuri, unde au participat în jur de 200 de persoane care au strigat „Vor să voteze, lăsaţi-i să voteze”, dar şi lozinci împotriva lui Victor Ponta şi s-au afişat bannere cu sloganul „În turul doi ne luăm ţara înapoi”.



Pentru vineri, la ora 18.00, în România sunt anunţate proteste simultane cu aceeaşi temă – dreptul la vot şi accesul diasporei la procesul de votare. Oamenii au anunţat că vor ieşi în stradă la Bucureşti, Cluj, Timişoara, Iaşi, Braşov, Constanţa, Sibiu, Oradea, Galaţi, dar şi în oraşe unde weekend-ul trecut nu s-a protestat – Craiova, Piatra Neamţ, Piteşti, Arad.

În diaspora, sunt anunţate proteste la Paris, Londra şi Torino, însă de mai mici dimensiuni ca data trecută şi mai ales în ziua votului, la secţiile de votare. Cei din diaspora nu au obţinut autorizaţii de protest, însă vor avea loc mici manifestaţii. La Londra, spre exemplu, românii au organizat un flashmob prin care şi-au lăsat simbolic rândul la secţiile de votare şi sâmbătă intenţionează să organizeze ceva similar.


La Paris, românii vor veni la secţiile de votare de la ora 6 dimineaţa, într-un gest simbolic, pentru a se aşeza la coadă şi îi îndeamnă pe toţi cei din diaspora să facă la fel.



„Lucrurile s-au schimbat, ne-am organizat mai bine, o să mergem într-un grup mai mare, vrem să mergem de la prima oră să votăm. Mergem într-un alt oraş, în Bonn, nu în Stuttgart, vom avea şi acele declaraţii la noi. S-au organizat puţin miai bine pentru că a crescut numărul de cabine şi al ştampilelor, dar nu e suficient. Fiind un român care a votat în 2009 în România, aş fi vrut să votez şi aici, am îndemnat şi lumea să iasă la vot. Mulţi spun că votul este nesemnificativ, că suntem mici şi nu contăm. Le-aş spune un proverb african: vezi cât de mic şi neînsemnat eşti după ce petreci o seară cu un ţânţar, ca să vezi ce poate face ceva mic”, a declarat Magdalena Bălan, o româncă din Frankfurt, la Gândul Live.

Bucureşti, marş neautorizat. Primăria i-a lăsat în ofsaid pe protestatari, din cauza meciului

Protestul din Bucureşti, de la ora 18.00, nu a fost autorizat de Primărie în Piaţa Universităţii, autorităţile invocând tot felul de motive, inclusiv că jandarmii vor fi prea ocupaţi cu meciul România-Irlanda de Nord.

„Am primit autorizaţie pentru Piaţa Izvor, unde nu ar fi încăput toţi oamenii, şi de la ora 16.00, când lumea e la muncă şi nu ar fi venit. Oamenii vor ieşi la Universitate. Eu mă aşteptam să facem ceva paşnic, cu muzică, dar dacă nu am obţinut autorizaţie, nu se poate nici scenă… Va fi cel mai probabil o plimbare. Data trecută nu au fost probleme, jandarmii şi-au făcut treaba şi ne-au delimitat”, explică pentru gândul Ionuţ Panait, unul dintre cei care a dorit să organizeze protestul din Bucureşti, dar s-a retras din această postură după ce Primăria le-a respins demersul.

„Noi vom ieşi... aşa descumpăniţi şi sufocaţi de sistem. Dar vom merge şi vom urla pentru Diaspora şi pentru dreptul şi obligaţia de vota. Apreciem amabilitatea şi curtoazia cu care am fost, de fapt, respinşi. Apreciem şi timpul alocat pentru a ne explica cât de mari sunt responsabilităţile semnării acestei autorizaţii. De fapt, ca toţi românii, apreciem cu patos grija pe care primăria o poartă locuitorilor urbei, asemenea, unei mame faţă de pruncii ei”, a comentat pentru gândul şi Anamaria, o altă organizatoare.

Şi la Craiova a avut loc ceva asemănător, primăria condusă de Lia Olguţa Vasilescu (PSD) autorizând un protest într-un loc şi la o oră care ar pune în umbră protestul. Participanţii au decis şi ei, ca la Bucureşti, că vor veni la o manifestaţie spontană şi vor face un marş neautorizat.

Organizator proteste Cluj: „S-au primit ameninţări”

La Cluj, ca şi la Timişoara, a avut loc cea mai masivă mobilizare a oamenilor la proteste, weekendul trecut – mai mult de 5.000 de oameni ieşind în stradă în fiecare oraş. Andrei Fărcaş, studentul care a fost principalul organizator pe Facebook al protestului de la Cluj, susţine că a primit ameninţări cu moartea, în special după ce a intrat în direct la un postul de televiziune Antena 3 şi a fost luat la ochi de Corneliu Vadim Tudor, că a terminat un masterat la Budapesta, de unde s-a dezlănţuit o întreagă conspiraţie naţionalistă. Fărcaş şi-a închis de atunci contul de Facebook şi nu mai poate fi contactat la telefon.

„Antena 3 a dat ştirea că organizatorii de la Cluj erau de la ACL şi că la protest au fost 1.000 de liberali. Nu este adevărat. La protest, în faţă, erau nişte oameni cu un banner albastru. Atât putea fi confundat că e de la Iohannis, în rest normal că s-a strigat şi anti-Ponta, chiar dacă nu a fost un miting politic. S-au primit ameninţări, în special de Andrei Fărcaş. Vom merge şi mâine la protest, iar eu o să vorbesc despre toate aceste lucruri în Piaţa Unirii”, a povestit pentru gândul Ionuţ Deneş, unul dintre organizatorii protestului de sâmbăta trecută.

Conform unor mesaje primite de gândul, mai mulţi organizatori ai protestelor din ţară susţin că au primit ameninţări pe Facebook şi prin SMS, de tipul: „ar fi păcat să iei o piatră în cap dintr-o oarecare direcţie la un protest”, „dacă mai continui cu protestele vei dispărea”, „separatistul mătii, te vor găsi în bucăţi”.

Acum, la Cluj, alţi doi tineri au preluat frâiele pe Facebook. „Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, unul, când mă gândesc la o Românie sub dominaţia completă a PSD, parcă mi se prăbuşeşte inima de disperare. Vineri, în ultima seară când mai e legal (şi moral acceptabil), îi chem pe toţi cei care simt la fel la o poveste amicală în Piaţa Unirii. Apoi, împreună cu câţiva prieteni, vom pleca la o plimbare prin cartiere ca să mai strigăm o dată ce ne doare. N-am vrea să-i vedem, sau cel puţin nu în faţă, cu aerele lor de şefi şi/sau salvatori, pe membrii PARTIDELOR politice sau pe agitatorii care, dacă învinge Johannis, vor fi noii şefi ai autorităţilor locale. Totodată, îi vom combate ferm pe toţi cei care îi dispreţuiesc pe pensionari, "sudişti" etc. sau îşi asumă aere de superioritate faţă de alţi votanţi. N-am vrea să auzim sloganuri împotriva Regatului sau lozinci absurde despre superioritatea Ardealului”, scriu pe pagina de Facebook a protestului cei doi organizatori – Dumitru Cornel Vâlcu (lector la Universitatea Babeş Bolyai) şi Raul Cristian Mureşan.

La Iaşi şi Timişoara, organizatorii fac pasul în spate, dar nu cedează

„Vrem să repetăm acel protest care a fost şi pe 8 noiembrie. Este un protest de solidaritate cu românii din diaspora care nu şi-au putut exercita dreptul la vot garantat de Constituţie. Vrem să le fim alături, să îi încurajăm să meargă la vot şi în turul doi, ca şi toţi tinerii şi oamenii din România. Nu sunt de acord cu campania de pe televiziuni, s-au spus foarte multe miniciuni şi eu nu pot fi de acord cu ele”, a declarat Ionuţ Iftode, unul dintre organizatorii protestului de la Iaşi, la Gândul Live.

Şi organizatorul protestului de la Iaşi susţine că a primit ameninţări, după cum reiese dintr-un mesaj postat de acesta pe Facebook. „Stimaţi PSD-işti, vă transmit că nu mă voi lăsa intimidat, nici speriat de tehnicile voastre comunisto-securiste! Voi ieşi în continuare în stradă pentru că nu pot fi indiferent cu ceea ce se întâmplă la acest moment în ţară şi pentru că sunt solidar cu acei Români din Diaspora care au străbătut sute de km, au stat la cozi ore în şir pentru a putea vota şi nu au fost lăsaţi”.

La Timişoara, Edwin Sebastian Marc, organizatorul protestului, a făcut şi el pasul în spate din această postură, spunând că a fost ameninţat, însă nu renunţă la protest, spunând că nu doreşte politizarea sa. „După o săptămână în care m-am gândit şi m-am măcinat pe această temă, am hotărât în sfârşit să mă retrag din echipa organizatorică. Printre acestea se numără atacurile la adresa mea, faptul că se politizează prea tare mişcarea şi că uităm de ce suntem de fapt acolo, că mi-am spus părerea deja şi mi-am expus deja punctul de vedere şi pentru că sper să se uite că aş fi fost vreodată demi-public şi să am o viaţă normală”, a scris tânărul pe Facebook.

Braşov. Protestatarii au păcălit PSD, care a organizat o contramanifestaţie la ora greşită

Duminica trecută, Braşovul a fost primul loc unde protestatarii pentru un vot corect au fost confruntaţi în stradă de activiştii PSD, jandarmii fiind nevoiţi să ţină grupurile despărţite şi fiind înregistrate câteva ciocniri între forţele de ordine şi protestatari. Pentru vineri, PSD a încercat din nou să contracareze protestul apolitic, antiguvernamental, însă a fost păcălit.

„Noi am primit acord pentru un marş care va porni de vizavi de Prefectură, iar autorizaţia este valabilă pentru orele 18.00-23.00. În aceeaşi zi cu noi, a depus cerere şi PSD, exact între orele pe care le anunţaserăm şi noi pe Facebook – 15-18. Numai că noi am schimbat orele ulterior. Ei au primit autorizaţia, dar nu au mai putut să schimbe orele. Sper să nu iasă incidente cu ei, îşi încheie programul înaintea noastră, dar nu m-ar mira să continue şi după”, a explicat pentru gândul Hetti Benedek, una dintre organizatorii protestului.

Alţi doi organizatori, Erwin Albu şi Tiberius Duluman, au fost implicaţi în ciocniri cu forţele de ordine la un protest cu ocazia vizitei lui Călin Popescu Tăriceanu la Braşov, fiind duşi la Poliţie marţi şi amendaţi pentru protest neautorizat. Ei sunt acum liberi şi vor participa vineri seară la protestul de la Braşov.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
14-11-2014, 13:42, (Ultima modificare: 14-11-2014, 16:59 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Iohannis: Decat sa fiu marlan, mai bine pierd
http://www.ziare.com/klaus-johannis/cand...rd-1333254


MAI BINE MORT DECIT COMUNIST

http://www.youtube.com/watch?v=ozCDRS93Myo

Mici le dati, mici sunteti!
Ce cadouri mai face PSD pensionarilor in campania electorala: La Mioveni, mici, bere si pungi
[Imagine: image-2014-11-14-18555318-46-mita-electorala-psd.jpg]
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-1855...-pungi.htm
14-11-2014, 21:12, (Ultima modificare: 14-11-2014, 21:29 de I 929.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Deşi e final de campanie electorală, Primăria a organizat festivalul vinului taman în faţa palatului administrativ. Azi, după mitingul pro Iohannis, pe ecranul amplasat din bani publici au fost date imagini electorale pro Iohannis. Asta e corect? Credeţi că poate vreo instituţie să controleze eficient ce se petrece la acest festival al vinului, cine ce şi cum primeşte?

Later edit:

"Manifestarea a fost organizată de Asociaţia A.R.A.D. și s-a desfășurat câteva ore, fiind autorizată și supravegheată de polițiști și jandarmi, fără a se semnala incidente."

Asociaţia A.R.A.D.? Pe bune? Smile)

http://www.arq.ro/protest-de-amploare-in...ckey-mouse
14-11-2014, 22:08, (Ultima modificare: 14-11-2014, 22:29 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Ai fost? Smile
In alta ordine de idei, am auzit de la tatal meu ca sunt proteste in tara si la televiziuni e bascalie basescu-ponta. Protestele sunt ignorate de mass-media. Curat murdar?
Pe de alta parte am citit ca este posibil si legal, chiar sustinut de autoritatile din Germania deschiderea a noi sectii de votare. Pana la urma insa Melescanu (pionul lui Ponta) a zis ca nu este necesar!
14-11-2014, 22:50, (Ultima modificare: 14-11-2014, 22:52 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Tarziu dar salutar interviul cu Antonescu ! Mitingurile din toata tara sunt impresionante ca numar insa trebuie sa tinem cont ca si acl si-a mobilizat oameni din randul 2 si 3 ca totul sa fie la "o cantitate acceptabila" . Cum ziceam acum lupta se da pe organizare si mobilizare. Miscarile de azi dau senzatia de revenire pentru ziua de duminica. E greu dar se poate. Nu e imposibil....

http://www.realitatea.net/antonescu-masc...70455.html

Fostul preşedinte al PNL, Crin Antonescu, a afirmat, vineri seară, la Prime Time News, la Realitatea TV, că "USL 2 este o minciună enormă din partea lui Victor Ponta şi a acoliţilor săi" şi că atitudinea liderului PSD, în acest context, reprezintă "o amenințare". Antonescu a subliniat că ”ceea ce a făcut Victor Ponta, în această seară, această imensă mascaradă", l-a determinat să voteze duminică.

"USL 2 este o minciună enormă din partea lui Victor Ponta şi a acoliţilor săi, este o ameninţare, pentru că, o asemenea atitudine, deci chiar şi atunci când aproape ai câştigat partida, tot simţi nevoia să minţi, tot simţi nevoia să înşeli, tot simţi nevoia să-ţi ascunzi adevărata identitate, asta nu are ce să fie bine, în termeni populari, şi este, de asemenea, o enormă ruşine pentru oameni de tipul acestui Tăriceanu, atât de apreciat de foarte multă lume comodă în gândire şi în atidudine şi care mă face să spun că eventualul succes al stângii, dacă îi putem spune aşa acestui PSD, are drept cauză impostura, falsul din partea autointitulată dreaptă a scenei politice româneşti", a spus Antonescu.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
14-11-2014, 22:54, (Ultima modificare: 14-11-2014, 22:55 de White Shadow.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
@Xtreme

La B1 si Realitatea au fost imagini cu protestele...in rest nimic.

La Antena 3 nu pot sa ma uit mai mult de 5 secunde.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)