Chestionar: Cu cine veti vota in turul II?
Victor Ponta
10.00%
4 10.00%
Klaus Iohannis
85.00%
34 85.00%
Nu votez / Invalidez votul
5.00%
2 5.00%
Total 40 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
15-11-2014, 1:30,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Târziu Antonescu, dar el oricum ştia ce se va întâmpla de câteva zile. A ieşit la telefon, mesajul a fost recepţionat pe net dar...nu cred că a avut forţa unui mesaj lansat cu câteva zile înainte şi repetat.

Nu am fost, am văzut imagini pe facebook cu ce s-a întâmplat la Arad.

Ăsta e ultimul meu răspuns pe topicul ăsta până după afişarea rezultatelor. Mâine e zi de meci şi trebuie să o respectăm ca atare pe forumul ăsta, cel puţin eu aşa voi face.

Aşadar, închei "campania" cu o scenetă din showul american de umor Saturday Night Live din anul 2008 (cel mai tare show de divertisment din lume) când preşedintele Bush jr era pe final de mandat, având cea mai mică popularitate a unui preşedinte din istoria SUA. Ideea scenetei este că Bush a dorit să-şi ofere sprijinul public către candidatul republican John McCain, pe ideea "un vot pentru McCain e un vot pentru mine", dar acesta când a auzit ce i se pregăteşte, a dispărut...E ficţiune, dar poate că "bate" puţin cu se s-a întâmplat astăzi pe la tv. Sceneta oricum e tare. Smile

https://www.youtube.com/watch?v=b42huEAUulY

Oricine va ieşi preşedinte, să sperăm că va face bine ca să nu fie rău. Peace! Smile
15-11-2014, 11:03,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
iesirea chiorului a fost mai mult una de tipul "acum ca pierde neamtul sa stiti ca revin eu si ca sa ma asigur ca i-o trag si ca ii mai bag un cui in sicriu sa stiti ca eu votez cu el" . a mai zis base o chestie interesanta, un mesaj despre ce urmareste "din mandatul meu de 10 ani 7+1 ani au fost cu premier gresit" adica de aia nu i-a iesit lui mandatul , dar imediat dupa ce castiga ponta se grupeaza el cu boc&udrea si ne arata el cum ar trebui sa fie tara condusa Sad E clar ca base nu mai are nici o influenta asupra fostului sau electorat iar gandul ca polarizarea discutiei "stanga-dreapta"s e face fara el si "doamna" il roade pe dinauntru ca un cancer.

Eu sper sa ii faca romanii o surpriza si sa iasa Iohannis ca sa nu mai auzim in vecii vecilor de chior si amanta lui. Amin.

ps. o analiza despre cine si ce ar putea decide votul de duminica . autorul a uitat insa de mobilizare si organizarea specifica blocurilor mari . si aici (daca nu chiar DOAR aici) se va face diferenta :

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-18558...atorul.htm
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
15-11-2014, 13:21,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
http://adevarul.ro/news/politica/daca-nu...index.html
Poate cele mai bune si realiste motive de a vota Iohannis. Prea putini reusesc sa isi pastreze echilibrul si sa comenteze obiectiv situatia. Asta trebuia sa fie tema campaniei lui Iohannis si poate asta a si fost daca nu ar fi fost deturnata de tot felul de scelerati anti ponta intr-un razboi alb vs negru, capitalism vs comunism, europa vs urss. Daca Iohannis ar fi avut capacitatea de a dirija sensul campaniei cele 10 % ar fi fost rasturnate fara discutie. In situatia actuala sincer ma indoiesc
If stupidity was fatal, it would be a wonderful world and a lot less crowded.
15-11-2014, 23:35, (Ultima modificare: 16-11-2014, 1:56 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Sincer cip, am mai discutat asta si aici si a punctat-o ori de cate ori a putut si Iohannis live in dezbateri, ultima oara chiar pe b1 cu VVP. Chiar daca se repezesc iara unii sustinatori a lui VVP, repet, asemenea motive/subiecte nu au priza la publicul spalat pe creier sau sarac cu duhul: e roman de al nostru, e ortodox, mici si bere etc. Trebuie sa pui mintea la contributie pentru a intelege dezastrul prin care putem trece din nou, dupa 25 de ani de la revolutie, si nu exagerez! Precum ziceam, vedem noi luni cine a avut "ghinion", si peste cativa ani cat a contat votul de duminica.

Inchei si eu "campania" cu vorbele lui Gyuri, ce ma reprezinta:

Scrisoare catre BARDUL NEAMULUI ROMANESC

Mă adresez „ bardului neamului românesc” cunoscut sub numele de Tudor Gheorghe.

Mă numesc Ioan Gyuri Pascu şi sunt cetăţean romăn creştin-ortodox, născut din sânge de român spurcat cu sânge de ungur ,de slovac şi de polonez, în 1961,în Agnita,fix în mijlocul Romăniei Mari.

N-am fost si nu voi fi membru al vreunui partid,poate doar dacă s-ar infiinţa un partid al IUBIRII,LUMINII şi ADEVARULUI.

N-am participat la nicio campanie electorală şi nu voi spune românilor cu cine să voteze sau să nu voteze,E fix treaba lor.Oricum ,in acesti 25 de ani de „libertate” am fost „guvernaţi”de niste indivizi lipsiti de cel mai elementar bun simţ,care şi-au facut nevoile, ca să mă exprim elegant,pe alegătorii lor.

Sunt şi eu posesor de voce,nea Tudore.Poate nu asa grozavă ca a matale sau,dacă mă gândesc puţin,poate că da.

In calitate de fost strungar,profesor de limba română (nasol pentru o corcitură,nu?),de autor a şase cărţi şi a 12 albume de muzică originală cu textele aferente,de interpret al unor rolişoare in niste filme premiate internaţional, imi voi permite ca,in numele tuturor celor nascuţi pe acest pământ din familii mixte sau de alte naţionalităţi,să cer iertare domniei tale că nu suntem rumâni atât de verzi si de vii ca domnia ta!

P.S. grijă la colegii din Filarmonicile cu care umbli prin ţară,pe banii nu ştiu cui.Verifică-i dacă sunt toţi rumâni vii.

Initial voiam să–mi pun un deget pe obraz,da’ mi-am amintit ca bunica( pardon- jumate slovacă,jumate poloneză),m-a invăţat să cer iertare chiar dacă nu socot că am greşit!

http://ioangyuripascu.wordpress.com/2014...-romanesc/

Pentru cunoscatori de limba germana, cam asa se vad lucrurile in presa de aici:
http://www.zdf.de/ZDFmediathek/#/beitrag...r-Iohannis
http://www.spiegel.de/politik/ausland/ru...02659.html

Mesajul primului roman care a votat in Noua Zeelanda: Sunt mandru ca sunt primul roman din lumea asta care are sansa si privilegiul de a nu vota cu simbolul perfect al hotiei, coruptiei, minciunii:
[Imagine: image-2014-11-15-18569028-41-mesajul-pri...hotiei.jpg]
16-11-2014, 10:59,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Viena, acum:
[Imagine: YHcDSRu.jpg]

[Imagine: k0CPnq7.jpg]

Situatie fara precedent in toata diaspora unde la cozi stau mii de oameni inca de la primele ore ale diminetii. Jos palaria oameni buni si din respect pentru voi m-am dus si eu la vot la prima ora.
16-11-2014, 12:41, (Ultima modificare: 16-11-2014, 12:42 de Oli.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Asta am gasit in aceasta dimineata in cutia postala, ce campanie mizerabila, jegoasa

http://i.imgur.com/GO8RCYQ.jpg
16-11-2014, 14:43, (Ultima modificare: 16-11-2014, 15:38 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Sunt la Bonn la consulat, îmi dau lacrimile. .. Sunt mii de români la coada, se striga hoții, hoții, hoții
https://www.dropbox.com/s/60dhidpgcdcz43...7.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xv5s1d8tlyp7rt...2.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/07rj56n4fvw1f0...4.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/llbcvyem3the2i...6.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/qz0oso4edjgh63...9.jpg?dl=0
16-11-2014, 15:22, (Ultima modificare: 16-11-2014, 16:03 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Recunosc ca majoritatea persoanelor care iau acum pozitii favorabile celor din diaspora, si-ar fi dorit ca acei oameni sa voteze stiind ca sunt votanti anti-psd in marea lor majoritate. Mie insa imi pare rau de niste oameni care fac astfel de sacrificii (drumuri de sute sau mii de km pana la sectia de votare, stat in ploaie si frig cate 5-6 ore pt a VOTA, ,etc) dand o dovada nostalgica/patetica/revansarda/etc indiferent cum vor unii s-o catalogheze de dragoste de tara si de interes fata de soarta ei. Acesti oameni vor sa voteze si nu le este permis.

Cand ai 4 stampile intr-o sectie de vot precum cele de afara (fie chiar si suplimentate la 6 sau 7 cum am inteles ca sunt acum) inseamna o capacitate maxima de 6-7 persoane odata la 5 minute in cel mai bun caz. Rezulta un flux de 70-80 de persoane pe ora , daca mentinem ritmul de 1 vot la fiecare 5 minute fara pauze si intarzieri. La un program de vot de 14 ore (ora 07-21) rezulta un numar maxim de 800-1200 de persoane care vor putea vota la o sectie de genul asta !!! Acest numar poate fi optimizat in mod real cu 15-20% daca se voteaza neintrerupt intr-un ritm mai alert de 5 minute per vot/persoana (nu vreau sa iau in calcul un vot la fiecare 2 minute cat ar fi optim care nici acela nu ar permite decat maxim dublarea numerelor din calculul meu) . E clar ca acolo unde stau cateva mii de persoane la vot , acei oameni sunt batjocoriti intentionat , fiindca un calcul simplu ne arata ca marea lor majoritate fac acest sacrificu fara a avea vreo sansa reala de a-si exprima votul. Eu unul i-as da in judecata la CEDO atat pe ponta cat si pe oprea si corlateanu/melescanu pentru impiedicarea intetnionata si cinica a dreptului constitutional la vot a atator mii de persoane !!!!! Castiga alegerile cu acest siretlic , atunci sa plateasca despagubiri de ordinul miloanelor de euro sau chiar sa riste sa fie invalidate alegerile . La o asemenea batjocura chiar trebuie un raspuns pe masura.

Respect Xtreme si tuturor romanilor care nu si-au uitat tara ! Pentru fiecare roman de afara care nu voteaza noi cei din tara ar trebui sa convingem fiecare 5 persoane din jurul nostru sa voteze pentru ei ! In semn de respect si din solidaritate cu ei !


ps. S-a incheiat votul in Noua Zeelanda si Australia . Procentele sunt graitoare fata de ce se va intampla peste tot in lumea civilizata : 94% si 96% pt Iohannis in cele doua tari unde s-a incheiat deja votul !!!!!!!!!!!!!!!! din pacate chiar daca procentele sunt zdrobitoare numarul acestora va fi anulat foarte usor intr-o comuna mai acatarii din moldova sau oltenia Sad !

Ca semnal insa este unul fantastic ! Prezenta la vot in cele doua tari a fost insa........ cu 300% mai mare decat in primul tur !!!!!!!!!!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
16-11-2014, 15:41, (Ultima modificare: 16-11-2014, 15:46 de Kidu.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Xtreme, respect maxim si multa rabdare! Sper sa apuci sa votezi. Prietenii mei de la Ulm au asteptat 3 ore jumatate pana sa voteze in conditiile in care au ajuns la coada inainte de deschiderea sectiei de votare. Cei ce erau primii au venit acolo inca de la 3 dimineata.
Voi realizati ce sacrificii fac oamenii astia din diaspora? Inca mai exista speranta si inca o data imi scot caciula in fata voastra.

@Jurma si restul comozilor, nu va crapa asa un pic obrazul de rusine?
16-11-2014, 16:31,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Da' ce ai cu Cipri Kidule? El a fost sau va merge la vot in cursul zilei de azi.

Ca sa compenseze voturile din diaspora:

"80.000 de voturi pe liste suplimentare până la oră 10 în Teleorman și Olt. Turism, adică. Adevărul e că într-o duminică superbă că asta chiar îți vine să vizitezi Videle, să-ți dai un check-in din Zimnicea sau să mergi la un Imax în Drăgănești. De colosseumul din Roșiorii de Vede nu mai zic, să nu vă faceți sânge rău că ați rămas acasă."

Cum poate minti in halu' asta Melescanu? Incredibil Smile))
16-11-2014, 16:36,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Indiferent de rezultatul de azi.....ce s-a castigat azi e mai important decat orice altceva in ultimii 25 de ani. In strada, la vot, pe net, prin mesaje, prin implicare azi sistemul primeste lovituri pe care credea ca le-a eliminat de mult din joc. Oameni care nu pot fi controlati/cuantificati atat de usor precum activul de partid ies in fata si se implica. Votul in urban si in diaspora este la cote mai ridicate decat se asteptau toti si aici nu e vorba de Iohannis si pontanac ci de altceva. De ceva mai periculos pt sistemul lor......aerul schimbarii adus de o generatie informata si care s-a saturat sa stea cu bratele in san. Nu sunt chiar atat de optimist precum autorul editorialului insa vom castiga, noi si Romania, daca mergem in directia asta indiferent de rezultatul de azi.


http://www.gandul.info/puterea-gandului/...t-13566438



Nu ştiu la această oră, „la procent”, care este rezultatul votului de astăzi. Ştiu însă că am câştigat. Ceea ce vedem în aceste clipe în mediul online şi chiar şi la unele posturi de televiziune era de neimaginat în urmă cu doar o lună, chiar şi în urmă cu două săptămâni. Mii de români stau la cozi ca să voteze. Starea de lehamite, de scârbă faţă de vot, faţă acest drept democratic al tuturor, a fost cultivată cu sistem de partide şi de aparatul lor de propagandă, în timp ce ei „se alegeau” cu activul de partid. Românilor li s-a inoculat ideea că jocurile sunt făcute, că mai bine ar sta acasă, că oricum nu contează şi că toţi sunt la fel.

Orice vot liber produce în aceste clipe un atac de cord în inima coruptă a Sistemului. Orice român neadus de Partid la urne poate produce marea surpriză în această ţară care-şi pierduse speranţa. Orice tânăr, matur sau bătrân care votează necontrolat poate schimba România fundamental în bine.

Alegerile de azi nu sunt despre Victor Ponta sau Klaus Iohannis. Sunt despre două civilizaţii. Ne aflăm la capătul unei epoci conduse de padişahul şmecheriei şi de marele său vizir. V-a distrat ultimul dialog instituţional dintre preşedinte şi premier în ultima zi de campanie? Primul a postat pe Facebook un montaj care să-l ridiculizeze pe celălalt, al doilea a răspuns cu o manea. Dacă aţi râs şi v-aţi simţit bine, este dreptul dumneavoastră. La sfârşitul zilei, vom afla câţi am rămas în Românica şi câţi am încercat să ne luăm România înapoi.

Admirabil efortul românilor din Germania, Franţa, Marea Britanie, Italia, Moldova, Spania, Olanda, Austria, Statele Unite, Canada şi din toate ţările unde „fugiţii” s-au aşezat dis de dimineaţă la coadă, învingând sfidarea şi batjocura unui stat abuziv care nu-i vrea la vot şi care-şi trăieşte ultimele lui clipe de şmecherie.

Admirabil patriotismul tinerilor care în aceste ore fac revoluţia votului în toate oraşele din ţară. Nu ştiu dacă părinţii voştri sunt mândri că sunt români, dar ceva ştiu cu siguranţă: pot fi mândri de voi!
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
16-11-2014, 16:39,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Va mai amintiti ce a declarat Victor Ponta in urma cu 5 zile la Realitatea TV?

"Pe 16 noiembrie toti romanii din afara tarii, ma refer in primul rand la cei de peste Prut, din Italia, Spania, Franta, Marea Britanie, toti vor putea sa voteze si toti cei ce vor respecta procedurile antifrauda o vor face."

O sa revin diseara cu imagini de la Consulatul Onorific al Romaniei din Stuttgart.
16-11-2014, 18:26,
Re: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Stuttgart, poze de la Robi


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
           
Semper Fidelis
16-11-2014, 18:57,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
S-au recuperat peste 4 procente de azi dimineata. Exitpollurile il dau deja pe pontanac la 51-52%. Ceea ce acum catvea zile si chiar azi dimineata, parea imposibil , s-ar putea schimba . Este ceea ce tot spuneam si eu prezenta de peste 57-58% poate duce la rezultate care nu pot fi estimate si anticipate prin meotdele traditionale si prin comparatii cu alte scrutinuri . Eu eram sigur de o victorie la 53%-47% pt pontanac insa acum nu stu ce sa mai cred. Chiar ca totul depinde de cateva procente,d e cati vor mai reusi sa mai rabde la cozi romanii din diaspora, de cat si cum se vor mobiliza romanii din marile orase si din Transilvania.

Se pare ca pe facebook se rostogoleste o campanie asemanatoare de convingere a 5 persoane sa voteze pentru fiecare vot pierdut ind iaspora. Nu stiu daca se va reusi recuperarea celor 2 procente ramase sau daca zona mirobolanta din sudul Romaniei nu va atrage noi turisti la ceas de noapte dar trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la o decizie atat de stransa.

Mergeti la vot , cei care nu ati facut-o deja. Sunati-va cunoscutii , povestiti-le despre ce este afara , daca nu au auzit deja. sa meagra la vot si pentru acei oameni indiferent cu cine ar vota. Sa o faca si pentru acei oameni care sunt batjocoriti si tinuti in ploaie dupa ce au fost alungati din tara catre meleaguri straine in cautarea unei normalitati care se incapataneaza sa nu se instaureze odata si odata si la noi.

Robi, Xtreme si altii in situatia voastra , sa stiti ca sacrificul, devotamentul si gestul vostru de azi este respectat si nu este in zadar.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
16-11-2014, 19:21, (Ultima modificare: 16-11-2014, 19:22 de Kidu.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Exit-poll ACL pentru ora 16:00:
Victor Ponta - 51%
Klaus Iohannis - 49%

Exit-poll PSD pentru ora 16:00:
Victor Ponta - 56%
Klaus Iohannis - 44%

Exit-poll neutru pentru ora 15:00:
Victor Ponta - 50,96%
Klaus Iohannis - 49,04%

Exit-poll neutru pentru ora 14:00
Victor Ponta - 53%
Klaus Iohannis - 47%

Exit-poll PSD pentru ora 14:00:
Victor Ponta - 59%
Klaus Iohannis - 41%

Exit-poll ACL pentru ora 14:00:
Victor Ponta - 54%
Klaus Iohannis - 46%

Exit-poll ACL pentru ora 13:00
Victor Ponta - 51,5%
Klaus Iohannis - 48,5%

Exit-poll pentru ora 10:30
Victor Ponta - 61%
Klaus Iohannis - 39%

Primul exit-poll PSD la ora 9:00
Victor Ponta - 64%
Klaus Iohannis - 36%

SURSA: dcnews.ro
16-11-2014, 19:32, (Ultima modificare: 16-11-2014, 20:08 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Sunt extrem de indignat si suparat. La Bonn se sta actualmente ca. 5!!! ore in ploaie la 10 grade. Eu am votat deja si nu-mi pot explica de ce si cum, pur si simplu nu se avanseaza in conditiile in care eu am votat in ca. 20 secunde! Am prieteni care inca stau la coada si lucrurile se percipita, se striga in continuare hotii, hotii. Oamenilor le este frica, ca nu vor mai ajunge sa voteze! Se pare ca masinaria de vot PSD-ista functioneaza!
Dupa calculele mele au fost permanent in jur de 2000-3000 de persoane la fata locului, probabil reusesc cateva sute sa voteze pe ora.
Speranta moare ultima...
16-11-2014, 19:35,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Dupa 6 ani am votat si eu ,...la PLoiesti!
Doamne ajuta!
16-11-2014, 19:38,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
+ filmulete din sud cu microbuze, masini si taxiuri ce practica turism electroal. Noi ce face, stam in casa?!
16-11-2014, 19:56, (Ultima modificare: 16-11-2014, 20:06 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
si atunci vine securist-o/comunistu de melescanu sa ne spuna ca totul merge brici in diaspora, mi-e scarba si greata.
16-11-2014, 20:19,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Daca Ponta castiga alegerile cu fraudele astea masive va fi revolutie. La Stuttgart am inteles ca lipsesc 3 stampile de vot, in sudul tarii se fraudeaza masiv prin turism electoral.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)