Chestionar: Cu cine veti vota in turul II?
Victor Ponta
10.00%
4 10.00%
Klaus Iohannis
85.00%
34 85.00%
Nu votez / Invalidez votul
5.00%
2 5.00%
Total 40 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
17-11-2014, 1:24,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Antena 3 rules!!!
17-11-2014, 1:30,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Daciana , Daciana dragostea mea. Daciana Daciana dragostea mea Smile)))))))))))))))))

http://www.timesnewroman.ro/monden/geoan...gostea-mea

Vlad am spus-o principalul motiv pt care l-am votat pe Iohannis e ca base&doamna sa nu se erijeze dupa vot in "patronii dreptei" si sa ceara reintoarcerea lui falca&boc cu fostul pdl inapoi la matca. Acum sunt a tspea roata la caruta si in 2016 sunt minime sanse ca "doamna si chioru" sa mai intre in joc intr-un alt rol decat unul minoritar de 3-5% pe langa PNL si psd Smile)))) E o seara perfecta. Daca batea si UTA ieri era cred cel mai frumos weekend dupa foarte multi ani Smile))))))))))))))

ps. pdl a disparut iar sobolanii de la ei care s-au ascuns acolo, sub umbrela PNL nu se pot ascunde la infinit Wink
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
17-11-2014, 1:42,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Din pacate maine e luni, over and out...
17-11-2014, 3:03,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
(16-11-2014, 23:46)Xtreme a scris: Prietenii mei de la Bonn nu au mai apucat sa voteze, cei de la Consulat au chemat politia, va tin la curent!

Puie Monta!

Aceeasi situatie s-a inregistrat si la Consulatul Onorific din Stuttgart! In jurul orei 21.30h au solicitat interventia Politiei pentru a-i evacua pe cei care si-au dorit sa isi exprime votul. La ora 21 s-au aflat peste 800 de alegatori in incinta Consulatului, insa doar 10% au mai apucat sa voteze.

[Imagine: 2014_11_16_18_22_01.jpg]

[Imagine: 2014_11_16_18_54_44.jpg]

[Imagine: 2014_11_16_21_54_05.jpg]
17-11-2014, 4:40, (Ultima modificare: 17-11-2014, 6:12 de White Shadow.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Nu'l cunosc pe Iohannis ca si om si nu e vorba de increderea mea in el pentru ca nu am incredere in nimeni dar pot sa spun ca am fost impresionat de ceea ce a facut in Sibiu alaturi de oamenii de acolo, mi'a placut la el acel bun'simt de care a dat dovada iar aceste cuvinte spun totul despre caracterul lui intr'un moment foarte important cand multi i'au cerut sa iasa la atac: "Decât să fiu mârlan, mai bine pierd".

Unii imi ziceau ca nu e ortodox, altii imi ziceau ca nu e roman in timp ce eu il priveam ca pe un simplu om pentru ca inainte de toate suntem cu totii OAMENI!

A fost primul meu vot si persoanele care ma cunosc de ceva timp stiu ce parere aveam eu despre aceste alegeri, a fost prima mea stampila si ea a fost pusa mai mult cu gandul la romanii din strainatate care nu au fost lasati sa voteze. Guvernul ponta si'a batut joc de acei oameni, i'a umilit in ultimul hal si nu mi'a venit sa cred cand am vazut duminica cum au fost alungati cu gaze lacrimogene de la sectiile de votare in Paris si Torino.

M'am certat cu o gramada de persoane, prieteni, prietene incercand sa le respect decizia si pur si simplu nereusind sa fac asta. Nu am putut sa inteleg cum poti sa votezi cu ponta in timp ce romani din tara ta sunt umiliti de acelasi ponta in timp ce tu vezi asta cu ochii tai. Nu poti sa inchizi ochii la asa ceva. Suntem uniti numai pe stadion cand joaca nationala Romaniei? ...sau suntem uniti si atunci cand chiar e nevoie cu adevarat? Inca mai exista o parte in tara asta care se lasa manipulata foarte usor dar am o usoara stare de bucurie ca acea parte a fost in acest moment eclipsata de vointa unor oameni care chiar isi doresc cu adevarat sa schimbe ceva. Sper sa plateasca scump toti cei care si'au batut joc de romanii de pretutindeni.

Nu au castigat cu toata campania lor murdara in care s'au folosit de televiziuni ca Romania TV si Antena 3 in prim plan, s'au folosit de Biserica, s'au folosit de posta romana pentru a speria pensionarii prin pliante in care scria ca Iohannis o sa le taie pensiile, proasta organizare in mod intentionat a alegerilor din Diaspora asta ca sa nu mai zic de atacurile la familie la adresa lui Iohannis plus alte smecherii tipice acestor hiene dornice de putere.

Nu mai poti sa prostesti tot poporul cu smecheriile astea care poate mergeau pe vremuri. Unii s'au trezit, altii inca dorm....sper sa ne trezim cu totii pentru ca omul ala care a fost pus presedinte n'o sa reuseasca singur!

Schimbarea incepe cu noi!


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   
17-11-2014, 8:33,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Corect! Schimbarea incepe cu noi pentru ca inainte sa ne ajute cineva trebui s-o facem singuri.
Johannis a castigat alegerile prin modestie si bun-simt. Sunt mandru ca am crezut in el inca de la inceput, ca n-am dezarmat cand majoritatea ii canta prohodul.
Sper sa se termine naibii cu mentalitatea asta superficiala a romanului desi va fi greu.

Sunt fericit! Mai exista speranta in tara asta.
17-11-2014, 9:26,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
(17-11-2014, 1:30)Redpunk_one a scris: Daciana , Daciana dragostea mea. Daciana Daciana dragostea mea Smile)))))))))))))))))

http://www.timesnewroman.ro/monden/geoan...gostea-mea

Vlad am spus-o principalul motiv pt care l-am votat pe Iohannis e ca base&doamna sa nu se erijeze dupa vot in "patronii dreptei" si sa ceara reintoarcerea lui falca&boc cu fostul pdl inapoi la matca. Acum sunt a tspea roata la caruta si in 2016 sunt minime sanse ca "doamna si chioru" sa mai intre in joc intr-un alt rol decat unul minoritar de 3-5% pe langa PNL si psd Smile)))) E o seara perfecta. Daca batea si UTA ieri era cred cel mai frumos weekend dupa foarte multi ani Smile))))))))))))))

ps. pdl a disparut iar sobolanii de la ei care s-au ascuns acolo, sub umbrela PNL nu se pot ascunde la infinit Wink
pdl a disparut?!!! Cum poti afirma asta cand seful pdl i-a castigat campania lui Iohannis?
17-11-2014, 9:59,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Pai nu ai citit p.s-ul?
17-11-2014, 11:38,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Mai slabiti-ne frate cu sintagma asta a PDL-ului si a basismului. Gata, atat PDL cat si Basescu sunt istorie.
Intre un Ponta, Dragnea, Sova si Blaga il prefer oricand pe ultimul. Oricum nu asta e subiectul discutiei, ce conteaza e ca Iohannis a iesit presedinte intr-o legitimitate mult mai mare decat Basescu sau Iliescu in 2000.
Sper sa ramana echilibrat, corect si onest asa cum a fost si pana acum. Doamne ajuta!

Nu in ultimul rand victoria asta e si a noastra a tinerilor, a Internetului impotriva pomenilor si manipularii electorale.
[Imagine: Piata-Universitatii-17.11.2014-1-of-27.jpg]
17-11-2014, 11:45,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Generatia cu cheia la gat s-a maturizat si a devenit generatia retelelor de socializare.
17-11-2014, 12:42,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
cip si altii scarbiti de politicieni si politica si care nu votati (sau nu ati fi vrut sa votati) intelegeti acum ?

E cea mai mare palma data sistemului sa ai o astfel de prezenta. Sondajele sunt date peste cap, masinariile de partid sunt bulversate, nimic nu se mai respecta. Nu vorbesc de alegerea lui Iohannis , nu cred in oameni providentiali si salvatori (e suficient sa fie ambitios, dornic sa se puna la punct in cel mai scurt timp si sa fie corect in alegerile luate din functia in care se afla ) , ieri a fost vorba despre ce spuneam de atata timp. Prezentele la vot de peste 60% nu mai respecta nici o regula. Autocarele cu tigani (ati vazut cu totii imaginile de ieri de la TV si nu spun ca au votat cu x sau y ci ca au fost si sunt astfel de manevre mereu si trebuie sa dispara) care au dus la prezente de 400% in multe sate din Romania nu mai conteaza in astfel de situatii. Daca la urmatoarele doua scrutinuri vom reusi sa ne mobilizam la fel, tot crezul politic, toate calculele cinice si marunte ale analistilor nu mai au valoare si vor trebui sa se intrebe ,asa cum fac politicienii in SUA sau in UE, sa tina cont de ce doreste lumea. Sondajele care azi sunt ignorate sau oricum subevaluate de partide ,acelea care se fac in privinta optiunilor oamenilor si a parerilor lor intre mandate vor deveni tabele de urmat si de stabilit strategii. Vor conta in alegerea si propunerea de membri pe listele electorale.

Desigur sa nu credem ca reforma se face stand acasa. Implicarea si mobilizarea extraordinara de ieri trebuie continuate zi de zi. Nu mai trebuie sa asteptam inca 5 ani pana la urmatoarea manifestatie de genul asta. Trebuie sa ne cerem drepturile si trebuie sa sanctionam abuzurile mai prompt. Trebuie sa punem la loc de cinste exemplele pozitive si marginalizate si expulzate din sistem cele negative.

In 1 Decembrie vom sarbatori 25 de ani de la Revolutia din 1989. E un moment bun sa tragem linie si sa schimbam ceva in tara asta.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
17-11-2014, 12:52, (Ultima modificare: 17-11-2014, 15:09 de Xtreme.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Revin cu imagini din diaspora, de la consulatul din München:

http://br.de/s/1SqWcN8

Sper ca noul guvern sa schimbe sistemul de vot. Urmatorul video este facut imediat dupa inchiderea portilor centrului de votare din München.

http://br.de/s/1SqVve1

Reporterul estimeaza un numar de 1500 de persoane care nu au reusit sa voteze. Din punctul lui de vedere proasta organizare nu este in regula pentru o tara membra EU. Orasul München a oferit autoritatilor romane gratuit atat locatii (pana si centrul de expozitii) cat si logistica dar a fost refuzat!!!
17-11-2014, 13:02,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
https://m.facebook.com/story.php?story_f...o.php&_rdr

Minutul 2:30
Epic !!!!!!!!!!!!
Bravo Turi!
17-11-2014, 13:15, (Ultima modificare: 17-11-2014, 13:27 de Redpunk_one.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Cand a fost asta ? Cat am stat acolo pana pe la 12:00 era tot muzica populara cu "eternul Tinu" . falcosul strigand de UTA Arad , asta chiar nu credeam sa aud vreodata Smile)))))))))


later edit : In fine revenind la lucruri serioase si tolontan are un editorial foarte bun despre revolutia care se petrece acum si care va afecta TOATE partidele politice

http://www.tolo.ro/2014/11/17/copiii-din...lui-mihai/


Copiii din discursul Regelui Mihai


S-a întîmplat conform vorbei din fotbal: ”Pe nemți ești sigur că i-ai bătut abia cînd îi vezi urcați în autocar”. Îi poți conduce cu orice scor la pauză sau chiar pînă în minutul 90, dar ei nu vor ceda.
După primul tur, Klaus Iohannis a refuzat să urce în rata de Sibiu. A rămas aici, așa cum a rămas cînd ai lui au plecat în Germania, imediat după Revoluție. Pentru el, România nu a fost o obligație, ci o alegere.
Și, în această seară mai caldă decît anotimpul, dar așa a fost și în decembrie ’89 și așa a fost mereu în zilele speciale, ”neamțul” a întors rezultatul de la pauză, cînd era condus cu 3-0.
Acum cîteva zile, citam studiul celor de la openpolitics despre șansele ca Johannis să revină. Oamenii de acolo avut o inspirație calmă. În 18 țări și 25 de ani de alegeri, doar într-un caz din zece s-a petrecut o revenire după o inferioritate de 10 puncte. Dar ei au analizat statistica. Niciodată nu se știe.
Curg imaginile cu Johannis în Piața Universității și adevărul e că doar de două, trei ori în Europa de după căderea Zidului s-a întîmplat ca outsiderul să răstoarne toate pronosticurile într-o asemenea manieră.
Studiile vor arăta de unde au venit cei aproape 1,6 milioane de oameni în plus față de primul tur. Cercetătorii vor afla cine sînt ei și cum am reușit să revenim la un număr de votanți egal cu cel din primul tur al alegerilor din 2000, cînd entuziasmul electoral era mult mai mare.
Văzîndu-i acum, printre steagurile României și măștile Vendetta, îți amintești discursul Regelui Mihai din Parlament. ”Nu văd România de astăzi ca pe o moştenire de la părinţii noştri, ci ca pe o ţară pe care am luat-o cu împrumut de la copiii noştri”, a spus, în octombrie 2011, Regele.
Copiii invocați de el au ieșit în stradă. Vin din viitor, ca în filmele SF, vin nervoși că le lăsăm o casă vraiște. Regele nu a avut băieți, dar uite că i-a rămas o țară.
N-a fost un vot pozitiv, să nu ne mințim. A fost un vot de dispreț și de iritare teribile. Cînd sondajele au apărut pe TV nimeni nu a înțeles nimic. Noroc cu încrederea celor de la IRES, care au făcut eventul.


Însă nu doar emoția, nu doar ura, nu doar empatia cu diaspora, nu doar disperarea, nu doar eventualitatea răcoritoare a unei alte seri cînd mogulii pierd, ci și o nouă filozofie generațională a creat votul din această zi. În studioul B1 TV, Ion Cristoiu observă: nu mai funcționează vechiul model politic. Nu mai merge cu pomana și cu aparatul de voturi.


Ce vrea această generație, concept mai degrabă civic decît biologic, pentru că s-au revoltat oameni de diverse vîrste? Simplu de zis, complicat de realizat. Să nu mai fim ultimii din Europa. Să fie băgați în seamă și să nu mai cheltuiască niște incompetenți ai prezentului din buzunarul viitorului.

Istoricul britanic Niall Ferguson a muncit un capitol întreg în cartea sa ”Marele declin” pe această temă. El spune că tot mai mulți cetățeni ai Europei simt că se comite o fraudă la adresa viitorului lor. Gata, să depășim faza bugetelor multianuale! E nevoie de bugete și de responsabilități intergeneraționale. Cît din ce cheltuim sau din deciziile pe care le luăm îi afectează pe cei care sînt astăzi copii și tineri? ”Ar trebui pregătite rapoarte pe generații”, scrie Ferguson.

Măștile albe cu mustăți negre ne somează. Actuala farsă a produs disoluția contractului social între generații. Ei nu mai vor să fie conduși în maniera opacă și necinstită și au declarat-o răspicat: dintr-un milion de voturi în minus în dimineața de duminică, nu se va lumina de luni și Johannis va avea un avans de peste 600.000 de voturi.

Victor Ponta s-a urcat în autocar. Oamenii strigă de pe margine.
Vor respect, dar și salarii mai mari. Vor condiții de carieră mai bune și autorități mai transparente.
Dacă e cu adevărat înțelept, noul președinte al României nu-și va revendica personal albul măștilor. Oricine a făcut-o, oricine a folosit puterea discreționar, s-a trezit cu ei la ușă.

Ura împotriva lui Ponta a fost înainte ura împotriva lui Băsescu și a fost anunțată de ura la adresa lui Năstase. ”Două Românii” a zis, în 2004, Adrian Năstase, gîndindu-se în primul rînd la geografie și la educație. E mai mult de atît.

Coborîți din cărțile de economie, din discursul Regelui și evadați de pe facebook, copiii au ieșit în stradă ca să ne ceară factură pe fiecare chestiune care-i privește. Ne-au împrumutat țara, o vor înapoi că și ei au luat-o de la alții, care le urmează și care și-au tras deja măștile pe față, privindu-i cu un zîmbet atent.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
17-11-2014, 13:55, (Ultima modificare: 17-11-2014, 13:57 de I 929.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Iohannis a fost votat pentru că pare a veni din alt film faţă de ceilalţi politicieni români şi într-o anumită măsură aşa este. A fost o carte câştigătoare pentru ACL, care acum va încerca să se urce pe valul votului de blam dat clasei politice. Votul de ieri este un semnal pentru toate partidele că trebuie schimbat ceva în politică. Cred că ar fi o greşeală pentru PNL (că aşa se numeşte acum PNL+PDL) să creadă că votul de ieri e pentru ei. Nu, votul de ieri a fost dat pentru o idee, pentru o speranţă.

Pentru PSD sper ca votul de ieri să fie semnalul decisiv al unei schimbări de abordare a unor probleme din societate. Nu se poate ca PSD să nu aibă măcar un comentator/publicist influent de partea sa pe net, aşa cum s-au afirmat din plin cei de la gandul, contributors, hotnews...Până şi comentatorii de stânga (ca Rogozanu) acuzau PSD-ul că e prea de...dreapta. Tinerii au fost pierduţi decisiv pe subiectele gaze de şist&Roşia Montană, mai ales că în campania din 2012 PSD spunea puţin altceva. Cei din conducerea PSD au considerat că pot lupta contra unui fel de idol-vedetă al generaţiei tinere ignorând-o aproape complet pe aceasta. S-au mai făcut şi alte greşeli, dar nu cred că e cineva curios de ele pe aici. Chiar dacă Antena 3 continuă să fie lider de audienţă, concurenţa sa nu vine din televiziune, ci din online.


"Dreapta" românească are mulţi aşa-zişi lideri care suferă de vedetism. În PNL urmează o luptă internă între cele două grupuri şi până când acea luptă nu va fi tranşată, nu cred că el va putea funcţiona într-o eventuală guvernare. Blaga, Videanu, MRU, Udrea, Macovei şi Băse nu prea încap în aceeaşi teacă. O asemenea coeziune cum a fost în 2012 între PSD şi PNL e greu de obţinut, mă refer la atâtea mici conflicte locale stinse pentru a avea candidaturi comune la alegerile locale şi parlamentare. Apoi mai e şi "neamţul", care nu va fi omul PNL aşa cum a fost Băsescu omul PDL. Dimpotrivă, PSD dacă va juca inteligent îl va putea îmblânzi pe Iohannis şi astfel să provoace frecuşuri între acesta şi cei care îi vor spune degrabă că l-au făcut preşedinte.

Aparatele de partid şi-au făcut datoria în ambele tabere, numai că în cazul PNL s-au adăugat voturile vechilor nehotărâţi.

Sper ca Iohannis să nu-i dezamăgească (prea repede) pe unii dintre cei care l-au votat, şi anume pe cei care chiar au crezut că el poate însemna altceva. Nu îmi pasă de cei cei care au votat anti PSD şi singurul lucru de care mi-e ciudă e că a fost legitimat discursul acela veninos împotriva bugetarilor, săracilor sau pensionarilor.

În rest, felicitări Turi pentru atitudine şi deseară voi bea şi eu un vin al reconcilierii cu Adi Roşca. Smile
17-11-2014, 14:08,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Nu cred ca a votat cineva impotriva pensionarilor, bugetarilor sau saracilor. E vorba de un vot de schimbare dat intregii clase politice insa in special stilului basescian arogant (si nastase a fost la fel) de a conduce, adoptat in ultimul timp si de pontanac.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...s-13575738

Domnule Ponta, ştiţi de ce-aţi pierdut atât de ruşinos?

Indignarea şi lacrimile pe care ni le-au stârnit românii care au stat ore în şir la cozile ruşinii şi care la final au încasat gazele lacrimogene ale jandarmilor vă cer să plecaţi.


În ultimele săptămâni, mi-au rămas întipărite în minte imaginile din Ucraina cu oamenii care îi luau pe corupţi şi îi aruncau, la propriu, în tomberoane. La ghenă. Victor Ponta, Guvernul pe care îl conduce şi-au bătut joc de românii care trimit miliarde acasă- Trebuie să plece. Altfel vor ajunge, chiar şi metaforic, la tomberonul istoriei noastre. Singurii care ne-au râs în nas şi ne-au luat dreptul de a vota.

Câteva gânduri la cald, după primele date oficiale:

1. Domnule Klaus Iohannis, datoraţi victoria de astăzi românilor pribegi pe afară şi tineretului care şi-a pus mari speranţe în puterea schimbării. Am să îmi rog prietenii şi cunoştinţele să numere cât au însemnat online-ul, reţelele de socializare, sutele de filme din diaspora filmate cu smartphone-ul în aceste zile. Când am să deţin cifre despre eroii care şi-au luat ţară înapoi, am să le public.

2. Schimbarea, după 25 de ani, înseamnă curăţenie de la un capăt la altul. Indiferent de partid, corupţii şi hoţii trebuie să dispară. Aştept să dispară nume şi din PNL şi din PDL.


3. Despre Victor Ponta, aflu la Antena 3 că premierul nu pleacă, pentru că nu i-a cerut partidul. Nici în al 12-lea ceas, nu înţelege că românii îi cer să plece. Se raportează, încă, greşit, la cei care sunt în spatele lui. Victor Ponta şi Liviu Dragnea vor pleca pentru că românii nu îi mai vor. Cică românii nu au pentru ce protesta. Să vă arăt eu două video-uri pe Facebook unde oamenii cântau "Deşteaptă-te, române!", în faţă secţiei de vot. E un început în tot sfârşitul

4. Indignarea şi lacrimile pe care ni le-au stârnit românii care au stat ore în şir la cozile ruşinii şi care la final au încasat gazele lacrimogene ale jandarmilor vă cer să plecaţi.

5. Mândru că sunt român. Când ataci libertatea şi democraţia cu cel mai mare tupeu, când minţi cu nonşalanţă, dai socoteală.

6. Aştept (imperativ) că de mâine, instituţiile blocate de PSD şi campanie să înceapă să lucreze. Liste suplimentare, turism electoral, vot multiplu: toate potlogăriile făcute în această campanie murdară trebuie să fie investigate. Cum trebuie să fie investigat şi muntele de bani drenat în campanie. Am impresia că niciun Ghiţă n-a venit cu bani de acasă şi că finanţarea campaniei faraonice s-a făcut tot din banii amărâţilor, cu bani de la stat. Şi totuşi, de unde vin banii partidelor pentru campaniile electorale? Există articole care sunt adevărate rechizitorii. Ce mai aşteptaţi? Câţi bani le-a dat PSD marilor "experţi" care nu au aflat că în România există Facebook şi internet?!

7. Ştiu că la BOR nu se poartă demisiile. Patriarhul Daniel a îngropat credibilitatea bisericii. El plăteşte? Mama mea este ortodox practicant şi a votat Klaus Iohannis. Chiar credeţi că toţi românii sunt atât de intoleranţi precum aţi încercat să ne faceţi?

8. Colegilor mei jurnalişti care nu au relatat votul din diaspora nu trebuie să le spun eu cum ar trebui să se simtă.

9. Teodor Meleşcanu, omul chiflelor în ziua votului, a mai scos câteva mii de protestatari în stradă.

10. Victor Ponta, nu v-am dat votul din 2 motive simple: aţi plagiat şi aţi minţit prea mult. Atât de simplă a fost opţiunea mea. Asta dacă vă întrebaţi poate cu Dumnezeu aţi reuşit să pierdeţi atât de dezastruos.

Ca să nu mai fie niciodată România în faţă unui examen atât de periculos (pe care românii l-au trecut cu brio, de alegeri), investiţia pe termen lung în educaţie este singurul răspuns.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
17-11-2014, 14:35,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
http://cosmingalu.com/2014/11/17/despre-...e-dreapta/

Despre Ponta și despre dreapta….
Posted by Cosmin Galu ⋅ noiembrie 17, 2014

Victor Viorel Ponta și-a recunoscut înfrângerea. Cine? Comunistul, omul rușilor s-a dat bătut? Hmmmm….

Foarte puțini dintre cei care au exaltat de bucurie, din tabăra lui Iohannis, au făcut ochii mari la acest gest și mai puțini l-au apreciat sau înțeles. E un gest firesc într-o democrație. În democrația americană, după ce candidatul care a pierdut se declară învins, se oprește numărătoarea voturilor și este gestul cel mai important de validare al învigătorului. Acest gest arată maturitate și contribuie la funcționarea eficientă a democrației.

Declarația lui Ponta, făcută imediat după primele exit polluri, îmi confirmă că nu este nici Iliescu, Geoană sau Năstase, ci are un alt aluat. Și că nu e nici omul rușilor. Remarcasem cu coada ochiului această deosebire de ceva vreme, în timpul campaniei. Dar ar fi trebuit să recunosc și să și am curajul să o mărturisesc public, “pă facebook”. Un anumit resort emoțional m-a oprit, frica de a admite că stânga s-a reformat mai sănătos ca dreapta, dar da, trebuie să o spun, și teama de “linșajul” apropiaților de “dreapta”. M-am ales cu jigniri, după turul I, de la prieteni apropiați și de “dreapta”, doar pentru faptul că am decis să îmi anulez votul în turul II. Deși le-am mărturisit de atunci convingerea că va câștiga Iohannis. Am ales să tac și să evit și alte rupturi, la cald se spun multe, mai ales într-o campanie de acest gen, cu accente de tip FSN.

Dar trebuie să spun că am greșit și eu. Nu, nici cea mai mică parte din mine nu concepea să pună ștampila pe un candidat PSD. I-am acordat toată atenția mea lui Iohannis. Am descoperit că e un tip sincer, dar pe alocuri vanitos, și cam atât am reușit să văd eu. Nu m-a convins că e pregătit și nici că e de dreapta, dar despre el am timp să scriu următorii 5 ani. Și o voi face. Nu i-am dat, însă, nicio șansă lui Ponta. De ce? Pentru că e de la PSD. Nu mi-am pus o secundă problema să-i acord atenție cu adevărat. Cui? Unui psd-ist, copil de al lui Iliescu? Cine? Tocmai eu, care de la 14 ani am fost în PNTCD, cu bunici deportați, luat cu duba în 1994 pentru că am lipit secera și ciocanul pe afișele oficiale cu Iliescu, bașca și participant activ la prima victorie a dreptei, dreapta aia adevărată, în 1996.

Dar în această campanie nu a existat dreapta și stânga. Să împarți oamenii și să și votezi exclusiv pe criterii de genul: “de aia că e neamț”; “miticii votează cu Ponta”;”e ardelean de-al nostru”; sau “n-are copii”; “nu e bun român”; “nu-i ortodox”; “deștepții votează așa…proștii așa…”; îmi arată că nu am evoluat prea mult față de 1990, împărțim, etichetăm foarte ușor, și asta nu e de dreapta. Un fel de fesenism “upgradat” de genu “moarte intelectualilor”.

Ar fi trebuit însă să îmi amintesc ce am învățat acasă despre oameni și de ce cred eu în valorile conservatoare și creștin-democrate. Oamenii nu se împart în clase și categorii. Nu se judecă după limba ce o vorbesc, zona în care locuiesc, cum se îmbracă etc. Am învățat acasă să mă uit la cum se comportă cei din jurul meu. Între pecicani, tatăl meu e din Pecica, auzeam des o vorbă: “Mă a cui ești tu, din Pecica?” rostul acestei interogări era să identifice persoana cu un aspect pozitiv de notorietate al familiei din care provine. Aaaa “ tu ești a lu X ce face pită”; “a lu Y ce-i profesor” etc Am fi vrut mulți să știm, înainte de a fi președinți, al cui e Băsescu, al cui e Iliescu etc Nu am cunoscut candidații și prin prisma familiei. Familia e o valoare fundamentală a dreptei. Ponta a venit în fața națiunii cu familia, soția și mai ales cu propria mamă. Și ne-au și vorbit aceste doamne. Dna. Naum vorbește mai cu suflet ca mulți dintre politicieni. Am știut foarte puține despre familia președinților aleși după Revoluție și cred că era important. Bravo lui pentru acest curaj și această lecție.

Dincolo de faptul că familia este o valoare importantă, în viziunea dreptei, aș mai remarca un lucru, despre mesaj și slogan. Scopul politicii este pacea nu ura. Politica este despre apropiere nu dezbinare este despre pro, nu despre anti. Prea multă ură și aroganță în partea “dreaptă”, dreapta este și despre smerenie, respect, compasiune.

Una peste alta nu știu dacă Băsescu sau chiar Ceaușescu au ieșit din noi dar felul în care a ales Ponta să încheie acest circ îi face cinste și îl aplaud pentru asta.

Doamne Ajută!
17-11-2014, 15:45, (Ultima modificare: 17-11-2014, 15:47 de tobo`.)
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Dintre toti PSD-istii, unul singur a propus demisia lui Ponta :

Vicepreşedintele PSD Robert Negoiţă a declarat, luni, că, după votul de duminică, ar trebui să se dea ocazia echipei lui Klaus Iohannis să vină să guverneze, el menţionând că, după părerea sa, ar trebui să se respecte "voinţa românilor".

“Poporul nu greşeşte niciodată. Poporul a ales într-o proporţie covârşitoare. Cred că este o lecţie pentru noi şi cred că ar trebui să facem un pas în lateral, dacă nu chiar în spate şi, da, de prea multe ori şi eu, şi noi cu toţii am simţit nevoia de un altfel de politică. Cred că după acest vot ar trebui să dăm ocazia echipei domnului Iohannis să vină să guverneze în speranţa, eu sper sincer, că ne va demonstra cum anume se poate o altfel de politică, de unde să învăţăm cu toţii. În consecinţă, cred că nu mai trebuie să ţinem de această guvernare, ci dimpotrivă", a spus Negoiţă.

El a subliniat că aceasta este părerea sa.

http://www.mediafax.ro/politic/robert-ne...r-13577402

Oare vrea sa schimbe barca ? Big Grin
17-11-2014, 15:59,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Mai degrabă se vede preşedintele PSD.
17-11-2014, 16:00,
RE: Alegeri prezidentiale 2014 - turul II
Miros de sange tobo si rechinii isi asteapta randul la sefia psd/guvern. Atata tot . Gruparea Sova vine din spate Wink
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)