Criza din Ucraina
19-07-2014, 0:22,
#81
RE: Criza din Ucraina
tu esti nesimtit rau ma miki ,pe bune,toti sarbii aruncati cu pietre in sua si ue dar toti vreti sa ajungeti acolo,mergeti frate in rusia ...
la cate cartite au americanii prin serviciile lor cum naiba sa crezi ca au curaj sa insceneze asa ceva...
Răspunde
19-07-2014, 7:31,
#82
RE: Criza din Ucraina
Asta inca n-a reusit sa depaseasca faza aia adolescentina in care era cool sa fii anti-sistem, anti-americani. Isi bazeaza logica pe niste pseudo-argumente scoase din context care nu au nimic de a face cu cazul Ucrainei si care daca stai sa le iei la puricat oricine cu capul pe umeri si cu un minim de logica le poate demonta.
Cu toate astea stie el ca trebuie sa aiba si americanii o vina. Noaptea mintii nu alta.

P.S. In al doilea filmulet cu lansatorul BUK incarcat pe camion lipsesc doua rachete din patru asta in conditiile in care in momentul in care s-au laudat cu el le avea pe toate 4. Ale dracului concidente cum se plimba lansatoarele astea libere pe drumurile din Donbas de zici ca ar fi cate unul in fiecare sat de acolo.
Răspunde
19-07-2014, 9:51,
#83
RE: Criza din Ucraina
E clar ce s-a intamplat in Ucraina , nu exista nici o indoiala privind cine a doborat avionul ala. Insa este adevarat ca dincolo de luptele la vedere sunt mereu implicate serviciile secrete ale marilor puteri care incearca (si reusesc de cele mai multe ori) sa influenteze o parte sau alta ca sa indrepte totul in directia dorita de ei. Dar asta este asa de cand lumea Miky si daca tot e vorba de servicii secrete si interese obscure rusii sunt "tata si mama lor" ca sa zic asa. O tara care inca de pe vremea tarului Alexandru si-a propus sa isi extinda influenta prin serviciul secret si care mereu si-a construit politica externa si influenta in zona prin santaj, coruptie , manipulare si crime facute de serviciile secrete (GRU,FSB, NKVD, KGB,etc) nu cred ca merita sa fie aparata Miky . Pana si acum tot acest "conflict" a fost o manipulare initiata si controlata de rusi insa se pare ca a luat o amploare peste ceea ce au calculat ei si asta o spun chiar ei (vezi mai jos un articol pe tema asta) . Nu neg ca si americanii sau europenii au interesele lor acolo si au probabil partea lor de vina/influenta sau implicare in ce se intampla in Ucraina (am si scris la acest topic pe la inceputurile conflictului cum sunt folosite ambele tabere pro-UE si pro-Rusia de marile puteri) insa intre cele doua tabere eu cred ca varianta pro-UE e mai buna decat cea pro-Rusia (a dovedit-o istoria de atatea ori in trecut ce inseamna dominarea Rusiei si cat pret pun pe natiunile aflate "sub ei" incat nu are sens sa aduc prea multe argumente in acest sens).

Articolul de care vorbeam :

http://www.dcnews.ro/consilier-al-lui-pu...49084.html
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-07-2014, 14:56,
#84
RE: Criza din Ucraina
Nu te-am jignit insa n-am cum sa nu te fac infantil cand vad pe ce "argumente" se bazeaza parerile tale referitoare la Ucraina.

Discutam oricand, la orice ora cu argumente istorice, sociale, politice si iti demonstrez ca in cazul de fata Ivan este principalul vinovat. Asta discutam si nu circumstantele atenuante pe care incerci tu sa le invoci.

Ipotetic vorbind la o scara mai mica, ceea ce pateste Ucraina cu Donbasul putem pati noi cu Tinutul Secuiesc. Norocul face ca suntem in NATO si nu permit aia o astfel de instabilitate in cadrul aliantei. Nu pot insa sa nu observ cum Putin sponsorizeaza majoritatea miscarilor extremiste din Europa printre care si Jobbik. Singurii observatori prezenti la referendumul din Crimeea au fost bielorusi, armeni si unguri din Jobbik.
N-ai observat cum in ultima vreme Viktor Orban se ratoieste ca un cocos la occidentali in schimb negociaza imprumuturi si face tratative cu rusii?

Despre asta discutam si asta e adevarata miza a problemei insa de unde sa stii tu cand singurele carti care-ti pica in mana sunt cele de cruce?!
Răspunde
19-07-2014, 16:23,
#85
RE: Criza din Ucraina
Era pe vremuri o regula, "ataca ideea, nu persoana". Dar cand vezi ca esti luat la p*** aiurea, nu mai are vreun sens sa-ti spui parerea. Cam asta a ajuns forumul.
Semper Fidelis
Răspunde
19-07-2014, 17:43,
#86
RE: Criza din Ucraina
Te superi aiurea si tot n-ai dreptate.
Răspunde
19-07-2014, 18:10,
#87
RE: Criza din Ucraina
Nu m-am suparat ca nu am dreptate. Una e sa nu am dreptate, alta e sa ma faci prost, incult, ignorant, etc. Am repetat de m-am plictisit, nu sustin nevinovatia rusiei. Sustin doar ca nu numai rusii au vina.
Semper Fidelis
Răspunde
19-07-2014, 20:52,
#88
RE: Criza din Ucraina
Dar nu cred ca sustine nimeni altceva. Doar ca vina rusilor in cazul asta (dar si in altele legate de politica externa a lor in zona) este mai mult decat evidenta.

http://www.hotnews.ro/stiri-internationa...a-kiev.htm

Eu zic sa va calmati amandoi si sa luati o pauza de cateva ore (zile?!) pe topicul asta ca sa nu va mai inflamati aiurea din nimic. Si ideal ar fi sa nu ne jignim chiar daca nu suntem de acord cu parerea celorlalti si nici sa ne simtim jigniti din orice postare ulterioara.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
19-07-2014, 22:05, (Ultima modificare: 19-07-2014, 23:01 de Kidu.)
#89
RE: Criza din Ucraina
Ai vrut tu sa fii politaiul ala bun de data asta. Smile

Stii ce e frapant? Sa ai atata informatie in jur care trebuie filtrata prin propriul filtru intr-adevar si asta difera de la o persoana la alta dar tu sa traiesti in propria bula negand orice alta informatie ce vine din-afara. Nu stiu, chestia asta mi se pare de neconceput pentru cineva care are prententii catusi de putine de la el.

Imi pare rau Bure ca o iei ca pe o jignire dar nu am cum sa te menajez doar de dragul de a nu auzi chestii pe care nu vrei sa le auzi. Ti-am spus: stam si dezbatem oricand orice, la o bere sau la ce vrei tu insa discutand totusi pe niste argumente palpabile si nu aruncand o explicatie de genul: "asa cred eu c-asa vreau eu" pentru ca asta e infatilism curat la fel cum tot infantilism e ca ti-ai sters mesajele.

Pe langa faptul ca din nou mi se pare copilaresc sa iti iei jucariile si sa pleci, e si lipsa de respect sa faci asta. Esti implicat intr-o discutie unde sustii o idee, pai sustine-o frate nu iti sterge mesajele si detanurezi tot sensul discutiei. De asta e forum ca mesajele sa ramana marturie.

In fine, sa ne intoarcem la Ucraina:



Răspunde
19-07-2014, 22:33, (Ultima modificare: 19-07-2014, 22:33 de Miki.)
#90
RE: Criza din Ucraina
Am inteles ce mi-ai spus, am citit si eu stirile, ti-am vazut argumentele, nu le-am demontat pt ca momentan (sau poate chiar asta e adevarul) sunt foarte puternice si nu am cum sa le demontez(repet, momentan sau poate chiar niciodata. poate pur si simplu chiar asa este). Nu mi se pare absolut deloc copilaresc insa sa privesc mai in ansamblu si cu scepticism prezenta sua in acest conflict. Am facut paralela cu momentul 9.11 in care lucrurile stateau la fel: victime nevinovate, teroristi, osama, sua. Iar ulterior au aparut destule teorii, foarte bine argumentate care au aratat lucrurile altfel. Acum cam la fel: victime nevinovate, separatisti, putin, sua. Poate sunt doar eu paranoic, dar unde e sua, nu pot sa am incredere in tot ce mi se prezinta.
Dar m-am simtit aiurea cand m-ai luat cu "singura carte, cartea de noroc" si alte cuvinte din astea aiurea. Da, am reactionat la cald, prostesc si copilaresc si am zis ca mai bine sa nu mai intervin in discutiile astea. Dar apoi m-am calmat si am zis sa nu o iau chiar asa personal, pt ca stiu ca si tu reactionezi din impuls, cand nu iti convine ceva.
Semper Fidelis
Răspunde
20-07-2014, 15:16,
#91
RE: Criza din Ucraina
Răspunde
20-07-2014, 16:12,
#92
RE: Criza din Ucraina
imputita rasa rusii astia
Răspunde
20-07-2014, 16:53,
#93
RE: Criza din Ucraina
Un articol si o poza cu "cutia neagra" dar si un ps interesant.

http://www.gandul.info/puterea-gandului/...r-12942708

La început au fost negre, dar de vreo jumătate de secol ele sunt portocalii, ca să poată fi identificate mai uşor şi mai repede. Există cazuri în care cutiile ”negre” ale avioanelor devin – din pricina funinginei – chiar negre.


În tragedia cumplită a zborului MH17, ca într-o cutie portocalie, rămâne scrijelită o altă tragedie: a războiului ruso-ucrainean.

N-au trecut decât treizeci de ore. Toată lumea dă vina pe toată lumea. A început distrugerea probelor. Se întâmplă ce e mai dezgustător: o jefuire a morţilor de dreptul lor postum de a se şti de unde li s-a tras. Jefuirea morţilor de adevărul propriei morţi.

Nu există inocenţi. Toţi sunt vinovaţi. Ucraina, pentru că avionul s-a prăbuşit pe teritoriul său. Pentru că putea să anunţe că, necontrolând Donbasul, nu garantează siguranţa zborurilor şi că acestea ar trebui redirecţionate – cum s-a întâmplat abia astăzi. Vinovată e Rusia, care a declanşat şi întreţine conflictul. Rusia, care a furnizat bateria de rachete, în cazul în care miliţiile separatiste n-au confiscat-o chiar din unităţile militare ale ucrainienilor. În cazul acesta, ucrainienii sunt încă o data de vină, fiindcă nu au semnalat că le lipsesc nişte arme extrem de periculoase. (Un avion aflat la înălţime de croazieră nu poate fi doborât cu lansatoare de umăr). Vinovaţi sunt europenii (mai ales cei care contează – germanii şi francezii), vinovaţi americanii. Şi unii, şi ceilalţi, n-au făcut - de la începutul conflictului - decât să-i dojenească pe ruşi. Să înşire principii, privind în altă parte. Poate că mai multă fermitate ar fi împiedicat tragedia de joi.

Unii spun că am trăit al doilea 11 septembrie. Noi l-am trait, cei 298 l-au murit. Dar teroriştii din 2001 şi-au luat drept ţintă civili nevinovaţi, pe când teroriştii de-acum au tras din greşeală amestecată cu prostie. (Deşi, ca să mânuieşti un armament atât de complicat, îţi trebuie un dram de minte şi un ordin).

Până când cutiile portocalii vor fi şterse de funingine, dacă vor fi şterse vreodată (deocamdată înţeleg că au fost găsite şi rebelii vor să le ducă ofrandă ruşilor), rămâne o întrebare ca un urlet: de ce i s-a repartizat avionului malaezian (şi altora, cu mai mult noroc, care vor fi trecut prin zonă), acel culoar de zbor de deasupra Donbasului?

În seara în care întreaga lume privea şocată tragedia din Ucraina, premierul Netanyahu, iscusit, a declanşat ofensiva terestră în Gaza.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
20-07-2014, 17:16, (Ultima modificare: 20-07-2014, 17:23 de Kidu.)
#94
RE: Criza din Ucraina
De ce a zburat avionul deasupta Donbasului? Din cauza banilor, kerosenul costa si-n cinismul lor, operatorii aerieni au vrut sa faca un "cost-saving".
L-au facut cu brio si foarte probabil ca dupa aceasta tragedie, si dupa ce din oceanul Indian, Malaysia Airlines sa dea faliment.

http://www.mirror.co.uk/news/world-news/...ny-3876999

Răspunde
21-07-2014, 11:17,
#95
RE: Criza din Ucraina
Un articol interesant,

Kievul susține că are „dovezi clare” că racheta care a doborât avionul aparținând Malaysia Airlines a fost lansată de cetățeni ruși. Ucraina îi acuză pe rebelii pro-ruși că au încercat să distrugă dovezi. În acest sens, ar fi mutat 38 de cadavre și ar fi încercat să transporte rămășițele avionului în Rusia, menționează HotNews.

Este prematur de spus dacă acuzațiile ucrainenilor au sau nu acoperire, însă un sâmbure de adevăr în aceasta trebuie să existe. Iar acesta a fost semnalat de către Premierul olandez Mark Rutte părea să îl fi intuit atunci când a declarat că „a fost șocat când a văzut imagini ale comportamentului lipsit de orice urmă de respect practicat în tragicul loc”. Comentariul său viza informații potrivit cărora corpurile victimelor, inclusiv ale celor 193 de cetățeni olandezi care și-au pierdut viața în incident, sunt târâte și lăsate să putrezească în zonă.

Mai mult de atât, statul malayezian acuză faptul că o serie de „indicii vitale” au fost compromise la locul prăbușirii zborului MH17. În aceste condiții, poate fi de înțeles de ce Rusia este atât de cooperantă în prezența experților internaționali care investighează situația de la locul accidentului. Rămâne de văzut dacă aceștia vor mai avea suficiente dovezi pentru a putea stabili cu acuratețe cine sunt vinovații.

Tot articolul il gasiti aici :
http://semneletimpului.ro/international/...-vina.html
Răspunde
23-07-2014, 13:07,
#96
RE: Criza din Ucraina
O radiografie a societatii ruse facute de catre un IT-ist rus emigrat in SUA:

Citat:Un stat nefunctional si mafiot, cu o populatie "spalata" pe creier. Brand-ul Rusia este distrus, nimic valoros nu mai poate fi recuperat - radiografia dura a unui IT-ist rus dezamagit de tara sa

Federatia Rusa este un stat nefunctional cu viitorul distrus. Un stat mafiot in care doar cativa controleaza bogatiile tarii, iar majoritatea populatiei este "spalata" pe creier si depinde de ajutoare de la stat. Asa descrie Rusia antreprenorul IT Max Skibinsky, un rus care a parasit tara acum doua decenii si se arata extrem de dezamagit de cum a ajuns cea mai intinsa tara de pe glob. "Eu am sa incep sa ma prezint ca euro-slav in loc de rus", spune IT-istul care adauga ca tara sa avea deja o mostenire istorica plina de probleme, iar acum Rusia e sinonima cu uciderea in masa a unor civili nevinovati.

Multi rusi au reusit lucruri extraordinare dupa ce au parasit tara, iar un exemplu este Sergey Brin de la Google care a parasit URSS-ul la opt ani. Brin si alti rusi care au ales sa paraseasca tara s-au aratat dezamagiti de ce se intampla in imensa Federatie, iar el spunea in 2003 ca Rusia este "un fel de Nigerie, dar cu zapada (...) un loc condus de cowboy criminali care incearca sa controleze rezervele mondiale de energie"

O radiografie detaliata a Rusiei face si Max Skibinsky, un om care si-a parasit de mult timp tara si este foarte dezamagit de ce se intampla acolo. Nu se fereste de termeni duri, dar vine si cu argumente.

Rusia: Un stat mafiot fara speranta

Max Skibinsky a fondat mai multe companii in SUA si este un nume cunoscut in industria IT. Intr-un amplu articol a tinut sa explice de ce nu vrea sa mai auda de Rusia, tara in care si-a trait tinereretea si unde a si absolvit la celebra Universitate Lomonosov.

El spune ca pana acum s-a abtinut in a explica de ce este atat de dezgustat de situatia Rusiei, insa dupa ultimele evenimente, legate de sustinerea acordata de rusi celor care au doborat avionul malaezian in Ucraina, este momentul sa explice pe larg

•"Rusia a fost si este un stat nefunctional. Din afara se vede doar fatada ce arata o tara functionala si un guvern bun. Preturile ridicate ale petrolului, infrastructura ramasa de pe vremea URSS-ului si masina interna de propaganda au mentinut pentru mai bine de un deceniu iluzia ca Rusia este un stat functional"

Insa nu este asa, sustine Skibinsky: Federatia Rusa este un stat mafiot, totul e controlat de mafie, iar politistii si judecatorii fac parte din bande periculoase de infractori. Rusia este un stat mafiot mai ales din cauza economiei dominate de veniturile din gaze si petrol, industrii care ofera locuri de munca pentru un milion de oameni.

Acesti un milion de oameni o duc bine, iar ceilalti 149 de milioane o duc foarte rau si sunt direct si indirect controlati de cei un milion, rezuma antreprenorul rus situatia. Cei 149 de milioane sunt tinuti in frau si controlati de o imensa masina de propaganda si zeci de milioane de rusi depind de stat in totalitate.

•Max Skibinsky e nemilos cand descrie oamenii de rand din tara sa: rusii nu sunt prea destepti, multi sunt dependenti de alcool sau droguri si foarte multi dintre cei batrani sunt nostalgici fata de URSS si nu s-au adaptat perioadei moderne.

Acesti oameni, care depind de ajutoarele de stat, nici nu trebuie sa lucreze si nici sa gandeasca, sunt intr-un fel de stare vegetativa si nu ar putea psihologic sa-si inchipuie ca statul poate gresi in vreun fel.

Pe de alta parte "elita rusa", adica 1% din cei un milion de oameni care lucreaza in petrol si gaze traiesc la Londra sau in SUA si pur si simplu dispretuiesc Rusia, dispretuiesc rusii si nu-i intereseaza viitorul tarii.

"In Rusia, coruptia si furtul sunt endemice si ca imagine reprezentativa trebuie sa va inchipuiti o piramida la varfukl careia se afla o clica de oligarhi KGB-isti care conduc o clasa de middle-manageri semi-competenti care fura cate ceva din tot ce ating. La baza piramidei este restul populatiei: oameni spalati pe creier, cu grave probleme si dependenti de stat".

Clasa creativa nu poate face mare lucru

In acest mediu toxic nu e de mirare ca nu se poate dezvolta o cultura a start-up-urilor, desi oameni capabili exista

Skibinsky vorbeste despre clasa creativa, tineri care profita de internet si care vor sa faca ceva. Ei au protestat in toamna lui 2011 impotriva politicilor lui Putin si tot ei au de partea lor tehnologia in lupta cu un guvern cu apucaturi medievale.

Dar clasa creativa este o minoritate (cateva zeci de mii de oameni) si nu poate rezista intimidantei masini de propaganda, astfel ca acesti tineri pleaca din Rusia si multi dintre ei ajung celebri in SUA sau in alte tari unde ideile lor sunt apreciate. Peste doua milioane de oameni au parasit Rusia de cand Putin e la putere, numar extrem de mare.

•Rusia nu poate merge decat din rau in mai rau, spune IT-istul. Nu mai putem vorbi de un brand global numit Rusia, viitorul tarii este distrus, statul politienesc are totul in stapanire si localnicii spalati pe creier vor vorbi despre xenofoba lupta cu Occidentul.

Sfatul renumitului antreprenor este ca Occidentul sa ajute micile start-up-uri ucrainene cu proiecte, sa le dea de lucru pentru a le asigura o independenta fata de Rusia. La polul opus trebuie sa fie atitudinea fata de companiile si produsele rusesti care ar trebui sa fie boicotate.

"Orice comanda le trimiteti va intari regimul. Dolarii din contract vor fi folositi pentru rachete Buk"

•"Eu am sa incep sa ma prezint ca euro-slav in loc de rus, e un mod stangaci de aparare, insa brand-ul Rusia - deja patat de gulag-uri si restul mostenirii toxice este acum sinonim cu macelarirea civililor nevinovati, Nu mai e nimic valoros de recuperat", conchide el.

SURSA: HotNews
Răspunde
23-07-2014, 22:39,
#97
RE: Criza din Ucraina
Răspunde
24-07-2014, 23:49,
#98
RE: Criza din Ucraina
Arta disimularii folosita de rusi si de cei platiti sa le apere interesele in speta postul TV Russia Today.
Ii intrebi ceva direct si raspund complet altceva, mereu incearca sa se eschiveze in a raspunde clar si la obiect, mereu incearca sa creeze perdele de fum care sa te distraga de la ceea ce s-a intamplat.


Asta e doar un jurnalist insa ganditi-va cati lobby-isti sau chiar guverne au in slujba lor.
Răspunde
27-07-2014, 22:28,
#99
RE: Criza din Ucraina
Răspunde
27-07-2014, 23:56, (Ultima modificare: 27-07-2014, 23:58 de I 929.)
RE: Criza din Ucraina
Cândva, Rusia avea cu adevărat oameni de valoare capabili să vadă unele fenomene pe care, din fericire pentru ei, nu au mai ajuns să le trăiască. Dar, cumva, le-au prevăzut...

"Din partea mea îi doresc numai bine acestui tânăr de ispravă şi atât de dotat, şi sper ca juvenila sa năzuinţă idealistă de a se apropia de popor să nu se transforme mai târziu - fenomenul este destul de frecvent - pe plan moral, într-un misticism pâclos, iar pe plan politic, într-un obtuz şovinism - cele două flageluri de care naţiunea noastră este mult mai grav ameninţată decât de pervertirea timpurie a spiritului, produsă de cultura occidentală greşit înţeleasă şi superficial asimilată, aşa cum e cazul cu fratele său mai mare" - Dostoievski prin procurorul Ipploit Kirillovici face la 1880 în Fraţii Karamazov o profeţie asupra ceea ce va deveni Rusia începând cu 1917...Astăzi e valabilă poate mai mult ca oricând profeţia sau teama exprimată de Kirillovici pentru că misticismul stă alături de şovinism, cele două "fenomene" completându-se. (Înainte de destrămarea U.R.S.S. misticismul era prezent sub altă formă, însă acum cred că se poate lua în considerare sensul denotativ al termenului).
Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)