Criza din Ucraina
28-07-2014, 8:23,
RE: Criza din Ucraina
Foarte bine punctat si foarte buna lectura. Chiar recomand oricui sa citeasca "Fratii Karamazov".
Răspunde
31-07-2014, 9:44,
RE: Criza din Ucraina
Citat:Cameron: Rusia ar putea destabiliza ţări precum România în lipsa unei atitudini ferme a UE şi SUA de Mihai Draghici - Mediafax

Uniunea Europeană şi Statele Unite sunt nevoite să adopte o poziţie fermă împotriva Rusiei pe fondul crizei din Ucraina pentru că, în caz contrar, în viitor Moscova ar putea destabiliza state UE precum România, afirmă premierul Marii Britanii, David Cameron.

Întrebat, în cadrul unei conferinţe de presă organizate în Warrington, ce poate face Guvernul britanic pentru a stopa acţiunile Rusiei şi a susţine Ucraina, David Cameron a răspuns făcând o comparaţie cu atitudinea Germaniei înainte de cele două războaie mondiale.

"Cred că trebuie să fie foarte clar ce se întâmplă pe continentul nostru. Anul acesta comemorăm 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial, iar acel război a fost despre dreptul unei ţări mici precum Belgia de a nu fi călcată în picioare de vecini. Am fost nevoiţi să învăţăm această lecţie din nou în al II-lea Război Mondial, când acelaşi lucru s-a întâmplat Poloniei, Cehoslovaciei şi altor ţări. În acest fel vedem Europa acum", a explicat David Cameron, conform publicaţiei The Daily Telegraph.

Ucraina este un stat recunoscut de Naţiunile Unite şi "are dreptul să nu îşi simtă ameninţată integritatea teritorială de către Rusia. Dar iată că acest lucru se întâmplă. Nu am niciun dubiu că este vorba de fonduri ruse, de oameni din Rusia, de armament rusesc trimis în Ucraina pentru a ajuta separatiştii care luptă cu Guvernul ucrainean. Am văzut rezultatul tragic al acestei situaţii prin doborârea Cursei MH17 a companiei Malaysia Airlines. Nu putem fi sută la sută siguri că a fost un atac al separatiştilor comis cu armament rusesc, dar aceasta pare a fi cea mai plauzibilă explicaţie", a afirmat Cameron.



"Am văzut aceste pierderi îngrozitoare de vieţi omeneşti şi a trebuit să ne întrebăm - ce putem face în plus? Nu avem de gând să lansăm un război european, nu avem de gând să trimitem flota în Marea Neagră, nu dorim o confruntare militară, dar trebuie să utilizăm puterea economică pe care o avem", a adăugat premierul britanic.

"Uniunea Europeană şi Statele Unite trebuie să arate Rusiei că ceea ce face este inacceptabil – inacceptabil pentru Ucraina. De asemenea, este inacceptabil pentru că, dacă am sta deoparte fără a face nimic, mâine ar destabiliza ţările baltice, ar destabiliza România, vecinii Rusiei ar începe să simtă presiunile acţiunilor preşedintelui rus Vladimir Putin", a continuat Cameron.

Liderul britanic simte că presiunile economice dau rezultate, pentru că, "până la urmă, Rusia are nevoie de Europa şi de America mai mult decât au nevoie America şi Europa de Rusia".

"Sigur că multe state europene cumpără gaz şi petrol din Rusia, sigur că beneficiem de investiţii ruse în Marea Britanie. Însă, sincer vorbind, Europa şi America sunt mai puternice dacă adoptă o poziţie comună şi dacă spun: «dacă veţi continua în acest mod, vom îngreuna lucrurile prin impunerea de sancţiuni». Trebuie să intensificăm presiunile până ce Rusia decide să se comporte ca un stat civilizat şi până va permite Ucrainei să îşi aleagă propriul viitor. Presiunile vor fi sporite până ce domnul Putin îşi schimbă atitudinea şi mai este timp pentru asta", a încheiat David Cameron.
Semper Fidelis
Răspunde
03-08-2014, 3:54,
RE: Criza din Ucraina

Răspunde
04-08-2014, 22:18,
RE: Criza din Ucraina
Răspunde
05-08-2014, 20:31,
RE: Criza din Ucraina
Un site lansat in memoria soldatilor ucrainieni cazuti in urma evenimentelor din Crimeea si Donbas.
http://memorybook.org.ua/index.htm
Răspunde
06-08-2014, 19:13, (Ultima modificare: 07-08-2014, 0:53 de Kidu.)
RE: Criza din Ucraina

Răspunde
10-08-2014, 13:52, (Ultima modificare: 10-08-2014, 13:53 de Kidu.)
RE: Criza din Ucraina

Răspunde
19-08-2014, 22:34,
RE: Criza din Ucraina


Cat despre asta, nu stiu ce sa zic insa mi-e greu sa cred ca trei brigazi se pot evapora chiar asa fara sa afle nimeni din media, fara ca familiile sa nu zica nimic.


Chiar in aceste clipe se dau lupte grele in Donetsk si Lugansk si conform rapoartelor venite de pe front separatistii au pierderi grele si sunt incercuiti. Cred ca in maxim o luna se termina totul.
Răspunde
21-08-2014, 21:53, (Ultima modificare: 21-08-2014, 22:09 de Kidu.)
RE: Criza din Ucraina

Răspunde
22-08-2014, 9:20,
RE: Criza din Ucraina
Referitor la ce de-al doilea film din mesajul cu numarul 108:
http://ukraineatwar.blogspot.nl/2014/08/...ng-to.html
Răspunde
02-09-2014, 21:39,
RE: Criza din Ucraina

Răspunde
05-09-2014, 21:36,
RE: Criza din Ucraina
ATENTIE: imagini socante




La Kiev in Parlament insa este meci de box. Cel lovit este Oleh Lyashko, liderul Partidului Radical care ii reproseaza celuilalt, Oleksandr Shevchenko, ca nu stie ce se intampla in Donbass, ca n-a fost acolo.


In urma cu cateva ore s-a anuntat in media ca s-ar fi ajuns la un armistitiu agreat de ambele parti combatate in Estul Ucrainei. De urmarit in ce conditii. Mie mi-e greu sa cred.
Răspunde
07-09-2014, 14:32, (Ultima modificare: 07-09-2014, 14:33 de Kidu.)
RE: Criza din Ucraina

Răspunde
09-09-2014, 19:42,
RE: Criza din Ucraina
Răspunde
17-09-2014, 20:05, (Ultima modificare: 17-09-2014, 20:08 de Kidu.)
RE: Criza din Ucraina
Big Grin

Răspunde
20-09-2014, 14:48,
RE: Criza din Ucraina



Răspunde
02-11-2014, 18:56,
RE: Criza din Ucraina
Lista "observatorilor" prezenti la alegerile organizate de separatisti in Donbas.
[Imagine: B1Z2KInIEAAota_.jpg]
Răspunde
09-11-2014, 14:17,
RE: Criza din Ucraina
Mda, e clar acum ca putin nu se va opri pana nu va reusi ruperea unei bucati estice din Ucraina pe modelul transnistriei Sad

http://www.hotnews.ro/stiri-internationa...tariri.htm

Criza din Ucraina. Noi lupte la Donetsk: Tiruri de artileri sustinute, in pofida armistitiului. Rebelii primesc ca intariri - tunuri de asalt si personal in uniforme verzi, fara insemne de identificare


Tiruri de artilerie sustinute puteau fi auzite duminica dimineata la Donetsk, bastion separatist prorus din estul Ucrainei, unde au sosit intariri importante, in materie de armament, pe fondul temerilor unei noi ofensive, relateaza AFP.

La o saptamana dupa alegerile separatiste organizate in teritoriile rebele, in pofida opozitiei Kievului si Occidentului, si care au pus in pericol acordul de incetare a focului negociat la Minsk, conflictul care a provocat peste 4000 de morti de-a lungul ultimelor luni a fost reluat in forta.

Donetsk a fost, in noaptea de sambata spre duminica, scena unor bombardamente intense, Tirurile de artilerie u continuat duminica dimineata desi nu la fel de puternice ca peste noapte, potrivit unui jurnalist AFP aflat la fata locului.

"Noaptea a fost extrem de agitata la Donetsk", a declarat duminica administratia orasului, precizand ca pregateste "date clare cu privire la morti si raniti".

Sapte tunuri de asalt au fost vazute indreptandu-se duminica dimineata spre zona aeroportului, unul dintre principalele puncte fierbinti disputate intre armata ucraineana si separatisti de mai multe luni de zile, a declarat pentru agentia de presa citata un locuitor care a vazut coloana trecand in jurul orei 9:00.

Organizatia pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE) s-a declarat sambata seara "foarte ingrijorata" din cauza prezentei unor convoaie militare si tancuri in estul Ucrainei, in zone aflate sub controlul separatistilor prorusi.

"Peste 40 de tancuri si camioane" au fost vazute circuland pe un drum de la periferia Makiivka, au declarat observatori OSCE prezenti in Ucraina pentru a supraveghea aplicarea armistitiului semnat la 5 septembrie intre Kiev si separatisti.

Au fost vazute si 19 camioane militare marca ruseasca Kamaz, fara numere de inmatriculare, care transportau tunuri de calibrul 122 milimetri si personal in uniforme verzi fara insemne militare. Convoiul era insotit de sase camioane cisterna.

Observatori OSCE au vazut, de asemenea, un convoi de noua tancuri - patru T-72 si cinci T-64 - care se deplasau la sud-vest de Donetk.
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
Răspunde
24-01-2015, 23:34, (Ultima modificare: 24-01-2015, 23:34 de Kidu.)
RE: Criza din Ucraina
Separatistii (rusii) au atacat astazi cu lansatoare de rachete orasul Mariupol. Sunt 30 de morti si peste 90 de raniti, toti civili.
Răspunde
25-01-2015, 17:03, (Ultima modificare: 25-01-2015, 17:04 de tobo`.)
RE: Criza din Ucraina
Dezastrul din Mariupol :

Răspunde


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)